شهدای دزآور
شهدا را یاد کنید حتی با ذکر یک صلوات
درباره وبلاگ


سامانه پیامک ستاد یادواره شهدای دزآور
منتظر نظرتون هستیم
500020401170
500051561000
50001040001400
09117913875 تلگرام

مدیر وبلاگ : ذوالفقار بابایی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیا از این وبلاگ راضی هستید؟

دستورکار اقتصادی دولت دوازدهم به روایت اهالی اقتصاد/ اقتصاد بر چه ریلی حرکت خواهد کرد؟
کلید اقتصاد ایران باز در دست روحانی است، او اکنون باید علاوه بر اینکه برنامه‌های پنج‌گانه در حوزه اقتصادی را به ثمر برساند، نیم نگاهی هم به اشتباهات گذشته‌اش داشته باشد.

، انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم هم با حماسه‌آفرینی مردم به پایان رسید. حال حسن روحانی رئیس جمهور همه مردم ایران است. او اکنون باز هم، کلید اقتصاد را به دست گرفته و پشت فرمان اقتصاد ایران نشسته است. او که در تمامی مناظره‌ها، بیشترین انتقادات را در حوزه اقتصادی تحمل کرد، اکنون باید برای ۴ سال پیش روی خود برنامه جدی بچیند تا همانطور که در مناظرات، از اشتباهات دولت‌های پیش از خود سخن می‌گفت، این بار دیگران برای انتخابات رئیس جمهور سیزدهم، راجع به او قضاوت منفی نداشته باشند.

او البته در دوران کاندیداتوری خود برای حضور در کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم، برنامه‌ای با ۵ محور مشخص را رونمایی و به صراحت اعلام کرد که علاوه بر این که می‌خواهد این پنج محور اصلی را مورد اجرا قرار دهد، برنامه‌های توسعه‌ای جزئی دیگری را هم دارد که می‌خواهد در سایه آن، اصلاح نحوه مدیریت درآمدهای نفتی، تبدیل ثروت نفت به سرمایه اشتغال‌آفرین و صیانت از تورم را پیگیری کند.

اکنون این حسن روحانی است که باید پاسخ دهد که در چهار سال آینده، علاوه بر اینکه می خواهد از نرخ تورم به عنوان دستاورد دولت قبلی‌اش صیانت کند، چطور می‌خواهد اقتصاد ایران را هم از رکود خارج کند و زمینه‌ساز اجرای برنامه‌های توسعه‌ای‌اش باشد. او البته وعده داده که رشد اقتصادی را هم ادامه دهد و به هشت درصد برساند؛ ضمن اینکه برای چالش نقدینگی چاره‌اندیشی کرده و اصلاح نظام بانکی را هم با جدیت در دستور کار قرار دهد.

این ها همه ایستگاههایی است که او باید علاوه براینکه لوکوموتیو اقتصاد ایران بر روی ریل توسعه را از این ایستگاهها عبور میدهد ، در آنها توقف کرده و برای اجرای برنامه‌های متناسب با هر یک، در یک زمان‌بندی مشخص چهارساله، به ایستگاههای بعدی و در نهایت به مقصد برسد. اما همه اینها برنامه می‌خواهد. در این میان به نظر می‌رسد که روابط بین‌الملل باید بهبود یابد و وعده‌هایی که با اجرایی شدن برجام باید عملیاتی می‌شد، به منصه ظهور برسد. به خصوص ارتباطات بانکی ایران که هنوز هم هزینه های زیادی برای نقل و انتقالات پول به فعالان اقتصادی تحمیل می‌کند و شبکه بانکی ایران را به سختی با بانکهای کوچک و متوسط اروپایی متصل کرده است.

اصلاح نظام بانکی، تعیین تکلیف ارتباطات بانکی ایران با بانکهای خارجی، یکسان سازی نرخ ارز، خروج تولید از رکود، صیانت از تورم منطقی با رویکرد خروج از رکود، رونق تولید، هدایت و کنترل نقدینگی، هدفمندی یارانه ها، نرخ سود بانکی، اشتغال و رونق مسکن و افزایش فروش نفت از جمله ایستگاههایی است که طی چهارسال آینده پیش روی لوکوموتیو اقتصاد ایران قرار دارد.

حال اقتصاددانان با اشراف به وضعیت کنونی اقتصاد ایران، بر این باورند که باید اشتباهات گذشته در اقتصاد را جبران کرده و با طرحی نو، توسعه اقتصادی ایران را رقم زد. آنها معتقدند که حسن روحانی و کابینه تازه نفسی که به زودی آن را معرفی خواهد کرد، باید به این مخاطرات اقتصادی توجه داشته و کارنامه‌ای از خود به جای بگذارند که در پایان عمر چهارساله خود، حداقل نمرات قابل قبولی در آن جای گیرد.

تک‌سیاستها دیگر در اقتصاد ایران جواب نمی‌دهد

محسن درودیان، اقتصاددان با تشریح وضعیت کنونی اقتصاد ایران می‌گوید: وضعیت کنونی اقتصاد ایران اکنون به نحوی است که اجرای تک‌سیاست‌ها نمی‌تواند حلَال مشکلات کشور باشد؛ به ویژه در مورد متغیرهایی همچون نقدینگی و نرخ سود بانکی باید طرحی نو درانداخت؛ از سوی دیگر باید توجه داشت که در شرایط فعلی، در موقعیتی نیستیم که به صرف کاهش نرخ سود بانکی، شاهد نتایج مثبتی باشیم؛ اگرچه نرخ سود باید به هرحال کم شود و این پروژه‌ای است که سالها پیش باید در اقتصاد ایران رخ می‌داده است.

وی می‌افزاید:  اگر این سیاستها به تنهایی اجرایی شود، منجر به تورم بالا خواهد شد؛ چراکه نرخ سود پایین، منجر به سردرگمی پول در گردش بیش از عدد موجود خواهد شد و تورم بالایی را رقم می‌زند و همین امر دوباره سبب خواهد شد که دولت بلافاصله از ادامه مسیر، پا پس کشد.

درودیان معتقد است که اساسا اکنون با توجه به شرایطی که در اقتصاد ایران وجود دارد، نمی‌توان با ساز و کارهای موجود و متعارف، مشکلاتی همچون رکود را حل کرد؛ چراکه برای حل معضل رکود، نیازمند انبساط سیاست‌های پولی هستیم که اکنون نه امکان آن وجود دارد و نه اصولا نگرش مثبتی در دولت به آن وجود دارد.

کنترل نقدینگی تا چه اندازه امکان‌پذیر است؟

این اقتصاددان در خصوص کنترل و هدایت نقدینگی نیز گفت: اکنون در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا، این موضوع به اثبات رسیده که نقدینگی، به میزان زیادی قابل کنترل نیست؛ همانطور که دولت در چهار سال اول کار خود هم تلاش کرد تا نقدینگی را کنترل کند؛ ولی چون تصورش از نحوه رشد نقدینگی، اشتباه بود، فکر می‌کرد که تنها با کنترل پایه پولی و عدم استقراض از بانک مرکزی، می‌تواند موفق باشد؛ در حالیکه این طور نشد؛ ولی بهتر است بیش از آنچه که به کنترل نقدینگی فکر کنیم که کم و بیش می‌توان پیش‌بینی کرد که شکست بخورد، به هدایت نقدینگی فکر کنیم که به کجا برود و در چه مسیری اختصاص یابد.

درودیان به تیم اقتصادی دولت دوازدهم توصیه کرد که از اتخاذ سیاست‌های متعارف یعنی سیاستهایی که برای یک شرایط عادی و در یک کشور توسعه یافته است، در شرایط غیرعادی و برای یک کشور در حال توسعه مثل ایران، اجتناب کرده و به دنبال اتخاذ سیاست‌های جدید باشد؛ چراکه به نظر می‌رسد که این سیاست‌ها نه به کار کشوری مثل ما می‌آید و نه به شرایط غیرعادی ما مرتبط است؛ بنابراین اکنون نیازمند اتخاذ سیاستهایی هستیم که در ادبیات اقتصادی، به عنوان سیاست‌های متعارف شناخته نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که راهکار عملیاتی مشخص برای شرایط فعلی اقتصاد ایران چیست؟ گفت: راهکار مشخص عملیاتی برای برون رفت از وضعیت کنونی اقتصاد ایران و خروج از رکود، کاهش نرخ سود بانکی است؛ ولی با این تکمله که کاهش نرخ با سیاستهای متعارف رخ نمی‌دهد و حتی اگر هم رخ دهد، به جهش تورمی منتهی می‌شود، بنابراین باید جهش تورمی را کنترل کرد و نقدینگی جدیدی که در هر سال اضافه می‌شود را صرف فعالیتهای مولد اقتصادی کرد و در مسیر تولید زاینده قرار داد.

دستورکار اقتصادی دولت دوازدهم

همچنین محمدقلی یوسفی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص دستور کار اقتصادی دولت دوازدهم می‌گوید: واقعیت این است که ملت با انتخاب مجدد حسن روحانی عملا نشان داد که به دنبال تنش‌زدایی با دنیای خارج است و بنابراین انتظار می‌رود که دیپلماسی، در دولت دوازدهم به بهترین شکل تداوم یابد و اصلاحات بیشتری در اقتصاد ایران هم صورت گیرد.

وی معتقد است که ایران با کشورهای همسایه‌ای مواجه است که اکنون، مشکلات بسیار زیادی دارند و بنابراین تصور بر این است که مردم به صلح، آرامش، نبود خشونت و تعامل بیشتر با دنیای خارج نیاز دارند و این یک نکته مهمی است که باید در دیپلماسی سیاسی و اقتصادی ایران لحاظ شود؛ بنابراین به موازات آن باید کاری کرد که همه ایرانیان، از سیاست‌های آینده دولت منتفع شوند و بنابراین هر کسی که رئیس‌جمهور شده است، رئیس جمهور همه ملت ایران است و باید قبول کند که این وضعیت را بهبود بخشیده و سیاستهای بهتری نسبت به گذشته دنبال کند.

یوسفی ادامه داد: از نظر اقتصادی بخشی از جامعه نیز از عدم بهبود فضای کسب و کار رنج می‌برند و بنابراین دولت باید فضای اقتصادی بهتری را ایجاد کند تا در سایه آن، اشتغال ایجاد شده و وضعیت تولید بهبود یابد، ضمن اینکه سیاست‌های پولی و بانکی نیز باید اصلاح شده و بانکها از وضعیت کنونی نجات یابند.

این اقتصاددان افزود: اینها کارهایی است که انتظار می‌رود دولت دوازدهم دنبال کند و به هرحال از هم اکنون، سیاست‌هایی را که در گذشته داشته و مسیر اشتباهی که رفته است را اصلاح کرده و کارهایی که فرصت انجام آن را نداشته است را دنبال کند. این می‌تواند برای کشور حائز اهمیت باشد و من فکر می‌کنم فعالان اقتصادی باید در بخش خصوصی، انگیزه بیشتری برای کار تولید و سرمایه گذاری بیابند؛ پس از این منظر نیز می‌توان انتظار داشت که با تداوم راه‌حل هایی که دنبال شده و اصلاح اشتباهات گذشته، می‌توان امیدوار بود که اوضاع نسبت به دولت یازدهم متفاوت باشد.

گشایش اقتصادی و خروج از رکود؛چگونه؟

یوسفی در پاسخ به این سوال که گشایش‌های اقتصادی برای خروج از رکود باید حول محور چه سیاستهایی ساماندهی شود، گفت: این یک کار اساسی است که دولت می‌تواند انجام دهد؛ یعنی منابع را به سمت بخش‌های مولد جامعه از جمله صنعت و کشاورزی سوق دهد و سیستم بانکی را اصلاح کند.

وی معتقد است که نرخ سود بانکی، نباید افزایش یابد و برای کنترل این مولفه اقتصادی باید اشتباهات گذشته تکرار نشود؛ به این معنا که دولت به طور کلی نرخ سود را مورد بازنگری قرار داده و زمینه ساز ورود سرمایه‌گذاران خارجی در بخش‌های تولیدی جذاب ایران باشد.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: سرمایه‌گذار خارجی باید در بخش تولید وارد شده و تکنولوژی به کشور بیاورد، این در حالی است که اقتصاد ایران اکنون بیش از هر زمان دیگری به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد؛ در حالیکه پول و ثروت داخلی به سمت تولید حرکت نمی‌کند و بیشتر روانه کارهای خدماتی می‌شود، بنابراین باید سرمایه‌گذاری خارجی را با تکنولوژی وارد کشور کرد و بخش تولید را تقویت نمود.

وی معتقد است که دولت دوازدهم باید ارتباط با کشورهای پیشرفته دنیا را بیشتر کرده و تعامل مناسب‌تری با دنیای خارج داشته باشد، تا بتواند از همه امکانات بین‌المللی استفاده نماید؛ این در حالی است که کشورهای همسایه ایران از جمله همسایگان حاشیه جنوبی خلیج فارس، به دلایل مختلف تمایل ندارند که ایران، کشوری مستقل و قدرتمند باشد، بنابراین مشکل تراشی می‌کنند؛ پس باید رابطه خود را با کشورهای اروپایی و آمریکایی تقویت نماییم.

سرمایه‌گذاری، نقطه اتکای سیاستهای اقتصادی دولت دوازدهم

همچنین هاشم نیکومرام، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه علوم و تحقیقات نیز گفت: رویکرد اقتصادی دولت دوازدهم باید حول محور جذب سرمایه‌گذاری گردش کند و این یعنی پول گیر آوردن برای سرمایه‌گذاری از منابع داخلی یا منابع خارجی که با سیاستها و منافع ملی ایران سازگار است؛ در غیر این صورت اگر سرمایه‌گذاری مناسبی در بخش‌های اقتصادی ایران طی ۴ سال پیش رو صورت نگیرد، همه پروژه‌ها و وعده‌های اقتصادی که رئیس جمهور در دوران انتخابات داده است، در حد حرف باقی می‌ماند و نه ثروتی خلق می‌شود، نه اشتغال به وجود می‌آید و در نهایت، نه رشد اقتصادی رخ خواهد داد.

وی معتقد است که جذب سرمایه‌گذار، مهمترین پروژه اقتصادی دولت دوازدهم است که باید سپرده‌های در دست مردم را جمع کرده و یا وام از کشورهای دیگر یا از صندوق بین‌الملی پول بگیرد، پس هر چه بتواند منابع جمع کرده و حتی نفت بیشتری بفروشد، شرایط اقتصادی بهبود مناسب‌تری خواهد داشت.

پیش‌شرط‌های رشد پایدار اقتصادی چیست؟

نیکومرام گفت: دولت باید برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران، از هزینه‌های جاری خود کم کرده و حتی هزینه‌های سرمایه‌ای را هم که اکنون، ضرورتی ندارد، کم کند و در مقابل، به سراغ سرمایه‌گذاری های مولد برود که بتواند اشتغال ایجاد و ارزش افزوده ایجاد کرده و خلق ثروت کند؛ این امر باعث می‌شود که تولید ملی بالا رود و وقتی این اتفاق رخ داد، رشد اقتصادی هم رخ خواهد داد. رصد افزایش رشد اقتصادی رخ دهد. رشد اقتصادی پایدار منوط به سرمایه‌گذاری هایی است که همه‌جانبه باشد و بازده بلندمدت، کوتاه مدت و زودبازده را هم نمایان کرده و اثر آن را در افزایش تولید ملی بتوان دید.

وی در خصوص نسخه کاهش تورم همزمان با خروج از رکود را هم خاطرنشان کرد: تورم را نمی‌توان نگه داشت، چراکه وقتی قرار است سپرده‌های در دست مردم را جمع کرده و در راه اشتغال مولد و تولید، سرمایه‌گذاری کرد، به ناچار باید نرخ سود سپرده‌ها افزایش یابد که این کار خود تورم زا است؛ اما وقتی که سرمایه‌ها و سپرده‌های مردم در افزایش تولید هزینه می‌شود، به دلیل اشتغالزایی مولد، تقاضا افزایش می یابد و خود به خود چرخ اقتصاد به حرکت درمی آید.

نیکومرام ادامه داد: اگر این سرمایه‌ها جذب تولید نشود، تورم خواهد داشت و اگر بخواهیم جلوی تورم را بگیریم، معکوس عمل کرده و تقاضا کاهش می‌یابد، پس رکود دوباره باز خواهد گشت؛ بنابراین ایجاد اشتغال سبب می‌شود که قدرت خرید ایجاد شود و اگرچه افزایش توان تولید تورم زا است و باید تورم وارداتی را هم به آن اضافه کرد، اما رونق ایجاد شده و قدرت خرید بالا می رود پس یک تا دو درصد تورم هم اگر افزایش یابد، به مردم فشاری وارد نخواهد آورد.

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نگاهی به تاثیر "رقیب هراسی" بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری
شواهد به خوبی نشان می دهد که رقیب های حسن روحانی علیه سید ابراهیم رئیسی بر نتیجه انتخابات تاثیرگذار بوده است.

  بالاخره نتایج انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام شد و بر اساس نتایج اعلام شده روحانی فعالیت خود را در دولت دوازدهم نیز ادامه خواهد داد.

 

در حالی که در 4 سال گذشته مشکلات متعددی در مدیریت دولت وجود داشت، این سوال مطرح می شود که چرا حسن روحانی دوباره در این دوره نیز انتخاب شد.

 

عوامل متعددی را بر این نتیجه می توان تاثیرگذار دانست اما  2 عامل بر این نتیجه بیش ترین تاثیر ها را داشتند. اول رقیب هراسی و دوم معرفی نکردن کامل و درست رقیب روحانی یعنی سید ابراهیم رئیسی.

 

"رقیب هراسی" اقدامی بود که حسن روحانی در سخنرانی های مختلفی انجام داد. او بارها در سخنرانی هایش به رقیب خود حمله کرد و سعی کرد تا تصویری غیر واقعی از او به جامعه معرفی کند.

 

این اقدام حسن روحانی با توجه به اینکه سید ابراهیم رئیسی کمتر توسط رسانه های بی طرف به درستی معرفی شده بود، موجب شد تا بر نتیجه تاثیر زیادی بگذارد.

 

آرای مشهد نمونه ای برای اثبات یک ادعا

 

نتیجه آرای مشهد نمونه خوبی برای اثبات این ادعاست که رقیت هراسی حسن روحانی  علیه  رئیسی و همچنین عدم معرفی درست رئیسی توسط رسانه های بی طرف بر آرای مردم تاثیرگذار بوده است.

 

در مشهد سید ابراهیم رئیسی توانست که با بیش از ۹۰۳ هزار رای به عنوان نفر اول معرفی شود. نفر دوم هم حسن روحانی بود که با اختلاف زیاد از رئیسی بیش از ۶۸۸هزار رای کسب کرد.(1)

 

می توان اینگونه برداشت کرد که مشهدی ها به دلیل آشنا بودن با شخصیت و چهره  درست از سید ابراهیم رئیسی به دلیل فعالیت موفق او در آستان قدس و شناخت واقعی از خانواده همسر او(آیت الله علم الهدی) به وی بیشترین رای را دادند.

 

با این وجود در این شرایط اگر رقیب هراسی های صورت گرفته علیه سید ابراهیم رئیسی نبود و وی به درستی به تمام مردم ایران همانند مردم مشهد معرفی می شد، شاید نتیجه انتخابات طور دیگری می شد و فرد منتخب مردم فردی به جز حسن  روحانی می بود.

------

1- نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان مشهد

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
رئیس‌جمهور در مدیریت 8 ساله‌اش چه می‌کند؟
بار دیگر انتخابات به پایان رسید و مردم در حماسه‌ای بی‌نظیر پای صندوق‌های رای رفتند و برای چهار سال آینده دوباره به حسن روحانی اعتماد کردند تا سکان اداره کشور را به دست او بسپارند.

بعد از کش و قوس‌های فراوان انتخابات پایان گرفت و تنور داغ این انتخابات نیز کم کم به سردی می‌رود. مردم  ایران با حضور چهل میلیونی پای صندوق‌های رای با بصیرتی مثال زدنی نشان دادند که به دور از نام و نشان هر کاندیدایی ابتدا ایرانی هستند و برای رای به کشور و انقلابشان پای صندوق‌های رای می‌آیند و اما برنده این انتخابات کسی نبود جز رئیس جمهور چهارساله ایران حسن روحانی.

به طور قطع به یقین رای 22 میلیونی روحانی نشان از این دارد که رئیس دولت تدبیر توانسته در طول تبلیغات به خوبی عمل کند و گوی رقابت را از سایر رقبای خود بدزد اما در مقابل این رای 22 میلیونی شاید آرای 15 میلیونی رقیب اصلی روحانی نشان از یک نارضایتی در سطح جامعه دارد و رئیس‌جمهور باید تلاش کند تا در چهار سال آینده این نارضایتی را به حداقل برساند.

حالا که مردم برای چهار سال دیگر به روحانی اعتماد کرده‌اند و رقبای او و هوادارانش به این انتخاب احترام گذاشته‌اند باید دید که دولت جدید حسن روحانی تا چه اندازه می‌تواند به وعده‌های چهار سال گذشته و وعده‌های قبل انتخاباتی‌اش عمل کند. وعده‌هایی که بعد از پایان چهار ساله این دولت قطعا مطالبه اصلی مردم خواهد بود و هیچ بهانه‌ای برای کم کاری در این مورد وجود نخواهد داشت.

روحانی در سخنرانی‌های انتخاباتی خود ضمن تکذیب وعده صد روزه گفته بود مشکلات در چهار سال آینده که هیچ در صد سال آینده هم حل نخواهد شد اما هم اکنون مردم منتظرند تا ببیند رئیس جمهور منتخب مردم در چهار سال آینده چگونه مشکلاتی از قبیل اشتغال، مسکن، حاشیه نشینی و مشکلاتی از این دست را حل خواهد کرد.

روحانی در مناظره‌های انتخاباتی‌اش از لزوم توجه به حاشیه‌نشینی و عدم عدالت مساوی در شرق و غرب کشور خبر داد و از توجه ویژه به بافت‌های فرسوده سخن به میان آورد، وی که به صراحت از طرح مسکن مهر انتقاد کرد اعلام نمود که به جای ساختن مسکن مهر بایستی به فکر بازسازی بافت‌های فرسود بود اما به این نکته اشاره‌ای نکرد برای کسانی که توان مالی پایینی برای خرید مسکن دارند چه برنامه‌ای دارد.

مشکل دیگری که روحانی به آن اشاره کرد معضل بیکاری و اشتغال جوانان بود و مدعی شد که اگر این مشکل حل شود مشکل ازدواج جوانان نیز حل خواهد شد، البته که بسیاری از مشکلات ازدواج در گرو بیکاری است اما تا به حال راه حلی چه برای رفع این بیکاری و مشکلات فرهنگی آن ارائه نشده است.

حال که رئیس جمهور ایران برای چهار سال آینده انتخاب شد باید بداند که اکنون وقت عمل است و زمان شعارهای انتخاباتی گذشته است، وقت عمل به وعده‌هایی که مردم به اعتماد آن پای صندوق‌های رای آمدند و باید چهار سال بعد دولت با رویی گشاده و دستی پر سکان کشور را به دیگری تحویل دهد و وعده‌های انتخاباتی‌اش را فراموش نکند. این مردم نه شیفتگان قدرت و نه تشنگان منصب را نمی‌خواهند تنها چیزی که این مردم به حق انتظار دارند یک دولت منسجم برای به سرانجام رساندن وعده‌هایش است.

حباید منتظر ماند و دید که روحانی به چه اندازه در اجرای این وعده‌ها موفق عمل خواهد کرد. قطعاً 4 سال بعد رئیس‌جمهور نمی‌تواند در مواجهه با انتقادات از دولت قبل انتقاد کند و تقصیرها را گردن قبلی‌ها بیندازد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نامه مهم ستاد لیست خدمت به وزیر کشور
رفتار فرمانداری خلاف نص صریح قانون بوده و موجب مخدوش شدن اعتبار کل انتخابات شورای اسلامی شهر تهران خواهد بود.

ستاد لیست خدمت در انتخابات شورای اسلامی تهران، نامه‌ای به‌شرح ذیل به وزیر کشور نوشت.


بسمه تعالی

جناب آقای رحمانی فضلی
وزیر محترم کشور
موضوع: نحوه شمارش و تجمیع آرای شعب اخذ رأی انتخابات شوراها
سلام علیکم

بند "و" ماده 67 (اصلاحی 85.6.15) آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر مصوب 81.4.16 هیئت وزیران با اصلاحات بعدی اشعار می‌دارد:
بند "و" مرحله تنظیم صورت‌جلسه
پس از خاتمه شمارش و قرائت آرا، صورت‌جلسه اخذ رأی شعبه در پنج نسخه تنظیم و سپس تعداد رأی هر یک از نامزدها در صورت‌جلسه قید می‌شود.
پس از انجام این کار، صورت‌جلسه به امضای نماینده فرماندار و اعضای شعبه اخذ رأی و نماینده هیئت نظارت می‌رسد و بلافاصله کلیه اوراق و مدارک انتخاباتی و یک نسخه از صورت‌جلسه تنظیمی داخل صندوق رأی قرار داده می‌شوند و پس از لاک و مهر (پلمب) شدن صندوق یا صندوق‌ها، اعضای شعبه اخذ رأی به‌اتفاق نماینده فرماندار و به‌همراه نماینده هیئت نظارت و مأموران محافظ صندوق، صندوق یا صندوق‌های رأی را همراه با یک نسخه از صورت‌جلسه نتایج آرای شعبه و سایر مدارک رسماً تحویل هیئت اجرایی می‌دهند. از سه نسخه باقی‌مانده صورت‌جلسه نتایج آرا، یک نسخه تحویل نماینده هیئت نظارت، یک نسخه تحویل نماینده فرماندار و یک نسخه نیز تحویل رئیس شعبه می‌شود.
اگر در روز اخذ رأی مسائل و مشکلاتی پدید آید، باید در قسمت انتهای صورت‌جلسه نوشته شود و به امضای اعضای شعبه، نماینده فرماندار و نماینده هیئت نظارت شهرستان برسد.
ماده 67 مکرر (الحاقی 1381.11.27) ــ هرگاه بعضی از شعب ثبت نام و اخذ رأی به‌علل مختلف از عهده قرائت آرا و تکمیل صورت‌جلسه برنیایند، هیئت‌های اجرایی می‌توانند مستقیماً یا با تعیین افراد جدید نسبت به شمارش و قرائت آرا و تکمیل صورت‌جلسه شعبه مذکور اقدام نمایند.
ماده 68 ــ هیئت اجرایی پس از دریافت صندوق یا صندوق‌های محتوی آرا و مدارک و صورت‌جلسات شعب ثبت نام و اخذ رأی حوزه انتخابیه، در حضور اعضای هیئت نظارت شهرستان نسبت به تنظیم صورت‌جلسه نتیجه اخذ رأی در حوزه انتخابیه اقدام می‌نماید و یک نسخه از صورت‌جلسه را برای انتشار آگهی نتیجه انتخابات به فرماندار تحویل می‌دهد.
ماده 6 ــ- فرماندار موظف است بلافاصله پس از دریافت صورت‌جلسه نتیجه اخذ رأی از هیئت اجرایی شهرستان نسبت به تنظیم آگهی نتیجه انتخابات و انتشار آن در حوزه انتخابیه اقدام نماید.

متأسفانه شاهد هستیم فرمانداری تهران از موضوع دریافت صورت‌جلسه شمارش آرا و صندوق‌های شمارش شده و صورت‌جلسه اظهار بی‌اطلاعی نموده، اعلام می‌دارند این موارد مستقیماً به وزارت کشور تحویل می‌شوند که این خلاف نص صریح موارد ذکرشده بوده و باعث مخدوش شدن اعتبار کل انتخابات شورای اسلامی شهر تهران خواهد بود.

عدم حضور ناظرین مستقل از سوی نامزدها در مرحله شمارش آرای مأخوذه و نظارت بر تنظیم صورت‌جلسات آرا شمارش‌شده در شعب و همچنین در مرحله تجمیع، شائبه منتفی شدن نظارت و سپرده شدن امر مهم نظارت به همان دستگاه مجری انتخابات را اثبات نموده و به هیچ وجه با موازین قانونی که امر نظارت را به‌صورت مستقل از دستگاه مجری تعریف نموده، مطابقت ندارد.

با عنایت به موارد فوق الاشاره خواهشمند است از آنجا که شمارش آرا در حال انجام بوده، هر لحظه امکان بازگشت به مرحله قبل سخت‌تر و حتی غیرممکن می‌شود دستور فرمایید؛
1 ــ برابر مواد فوق الاشاره به‌فوریت نسبت به قبول و فراهم نمودن امکان حضور ناظرین "لیست خدمت" به‌عنوان یکی از جریانات اصلی در انتخابات شورای شهر تهران در مرحله شمارش و تجمیع آرا اقدام فرمایند.
2 ــ تجمیع آرا برابر قانون در فرمانداری تهران (هیئت اجرایی و هیئت نظارت شهرستان) صورت پذیرفته نتایج آن توسط فرماندار به اطلاع ذی‌نفعان برسد تا خدای ناکرده شائبه دخالت وزارت کشور در وظایف نهادهای قانونی مندرج در مواد 67، 68 و 69 پیش نیاید.

3 ــ تاکنون هیچ خبری از شمارش آرای انتخابات شورای اسلامی شهر تهران منتشر نشده و شنیده شده قرار است نتایج انتخابات و شمارش آرا برخلاف روش معمول و جاری فقط در پایان اعلام گردد که می‌بایستی در جهت شفاف سازی و اطلاع رسانی به مردم به‌صورت روزانه صورت پذیرد.

در هر حال 21 نفر نامزدهای لیست خدمت حق اعتراض از طریق سایر مراجع قانونی و انتشار موارد تخلف فوق در رسانه‌ها و اعتراض جمعی را برای خود محفوظ می‌دانند.

دستور فوری جناب‌عالی برای توقف روند غیرقانونی فوق الاشاره مورد انتظار است. قبلاً از مساعی‌ای که مبذول می‌دارید سپاسگزار است.

ستاد انتخابات لیست خدمت
رونوشت: جناب آقای احمدی ــ رئیس ستاد انتخاباتنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
تجهیزات موسسه کاسپین به آتش کشیده شد/ حضور پلیس ضد شورش مقابل این موسسه
شهروندان سیستان و بلوچستان روز گذشته با حضور در مقابل موسسه مالی کاسپین اقدام به آتش کشیدن تجهیزات این موسسه کردند.

  تعدادی از سپرده گذاران موسسه مالی کاسپین که قفل شدن سپرده هایشان در این موسسه ظاهراً مجاز، طولانی شده بود بار دیگر روز گذشته در مقابل این موسسه تجمع و اقدام به آتش زدن تجهیزات این موسسه کردند تا شاید صدای اعتراض و نگرانی خود را به گوش مسئولان بانک مرکزی و دولت دوازدهم برسانند.

علی ای حال این اولین تجمع مالباختگان موسسه کاسپین نیست بلکه چندی پیش نیز پس از تجمع های متعدد در مقابل این موسسه و عدم پاسخگویی مسئولین، مالباختگان در مقابل استانداری سیستان و بلوچستان تجمع کردند هر چند پاسخی از سوی مسئولین استانداری شنیده نشد اما خانجانی فرماندار زاهدان با حضور در مقابل استانداری خود را جز مالباختگان این موسسه عنوان کرد.

با این وجود در حالی تجمع تنها مختص به سیستان و بلوچستان نیست و در اکثر شهرهای کشور مردم در مقابل این موسسه تجمع کردند که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در نشست خبری عنوان کرده بود که کاسپین هیچ مشکلی ندارد.

وی گفته بود که شما چرا می گویید کاسپین؟ به خاطر اینکه می خواهید آن را ربط بدهید به مجوز بانک مرکزی! این مجوز را بانک مرکزی به کاسپین داده ولی کاسپین هنوز هیچ سپرده گذار جدید و شعبه جدیدی ندارد، فقط تابلوی شعبه قدیم و فرشتگان را برداشته و نام کاسپین را روی آن گذاشته اند.

سیف افزوده بود که بانک مرکزی روی این پرونده کار می کند، ضمن آنکه متاسف است از اتفاقی که افتاده ولی تا آخر موضوع را دنبال می کند و اجازه نمی دهد کسی حیف و میلی کند. تمام دارایی های فرشتگان برای سپرده گذاران است.
 

برای مشاهده کلیپ تجمع مالباختگان موسسه مالی کاسپین اینجا کلیک کنید.
 

در حالی سیف مقصر این اتفاق را بانک مرکزی نمی داند که چندی پیش شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی مقصر اصلی موسسه کاسپین را بانک مرکزی دانسته و گفته بود که  دستگاه قضا به جد در حال پیگیری است.

 وی گفته بود که بانک مرکزی اعلام کرده افرادی که مبالغی بالای 20 میلیون در این موسسه داشتند را در سه ماهه اول سال پرداخت می کند و برای سایر افراد نیز پرونده تشکیل می دهد.

 شهریاری دلیل ازدیاد این گونه مسائل در سال های اخیر را بی انضباطی دستگاه های نظارتی عنوان کرد و اظهار داشت: مقصر اصلی بانک مرکزی است چرا که این تشکیلات مجوز از بانک مرکزی داشته که عدم نظارت درست باعث این مسئله شده است.

نماینده مردم زاهدان گفت: به نظر می رسد یک عده در این مملکت دستشان به بالا بند است و از این مورد سوء استفاده می کنند.
حجت الاسلام موحدی راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نیز چندی پیش از ارجاع پرونده مسئولان موسسه مالی و اعتباری کاسپین و ناظر پولی بانک مرکزی به شعبه امنیتی خبر داد.

علی ای حال سپرده گذاران  موسسه مالی کاسپین که به اعتماد مجوز بانک مرکزی در این موسسه سپرده گذاری کرده اند نگران آینده سرمایه هایشان هستند و از بانک مرکزی درخواست رسیدگی فوری به مشکلاتشان را کردند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پیروز واقعی انتخابات مردم و نظام هستند/ حضور حداکثری نقش بی‌بدیل ولایت مطلقه فقیه را ثابت کرددر پیام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آمده است: خداوند متعال را به پاس داشتن چنین ملتی سپاسگزاریم؛ ملتی که با حضور پرشور و گسترده بیش از 40 میلیونی خود در 29 اردیبهشت 1396 برگ زرین دیگری را بر حماسه آفرینی‌های ملت ایران رقم زد.

حضور شما امید تازه‌ای به هواداران انقلاب اسلامی در سراسر جهان بخشید و مایه یأس دشمنان و مصونیت، اقتدار و عزت ایران گردید.

در ادامه این بیانیه آمده است: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از حضور با شکوه ملت سرافراز ایران و همه مسئولان برگزاری این انتخابات تقدیر و تشکر می‌کند.

امروز پیروز و برنده واقعی این انتخابات همچون گذشته، مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.
در این پیام تصریح شده است: بی شک این افتخار بزرگ با هدایت‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای «مدظله العالی» شکل گرفت، و دوباره نقش بی‌بدیل ولایت مطلقه فقیه در سکان داری نظام را ثابت کرد.

در پایان این پیام تاکید شده است: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم امیدوار است، مسؤولان محترم شاکر این نعمت بزرگ بوده و با تکیه بر آرمان‌های امام (ره) و شهیدان والامقام و رهروی عملی از رهنمودهای مقام معظم رهبری بتوانند راه پیشرفت و برون رفت از مشکلات امروز جامعه از جمله تولید، اشتغال، بیکاری، مبارزه با فساد و تبعیض را با نگاه به توانمندی‌های داخلی و تکیه بر اقتصاد مقاومتی بپیمایند و این عزت، عظمت و سربلندی ملت ایران را برای همیشه پاسداری کنند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
اولین جلسه هیات دولت را در روستا برگزار کنید/ لزوم برگزاری جشن پیروزی در منطقه ای محروم
شعارهای انتخاباتی، خود را خادم صد در صد ایرانیان عنوان نمودید؛ بی شک تکلیفی سخت و رسالتی سهمگین بر عهده دارید.

  جمعی از جهادگران 16 ساله ی مناطق محروم به منتخب دوازدهم نامه ای نوشتند. در متن این نامه آمده است.

 
«بسم رب الشهداء و الصدیقین»
إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ (فصلت/ 30)

آری ملت بزرگ و بزرگوار ایران اسلامی بار دیگر در لبیک به امر آسمانی و دعوت الهی پیر و مراد شان امام خامنه ای عزیز در شکوهی کم نظیر و عزتی غرور آفرین، حماسه آفرینی نموده و با حضور سیل آسا و وحدت معجزه آسای خویش؛ حیرت و شگفتی و بهت عالمیان را برانگیختند و نمایاندند که این امّت، وفادارتر از خلایق صدر اسلام است و تهدید و تحریم خارجی و کم کاری و خستگی برخی مسئولان داخلی، مانع ارتباط زلال و پیوند پاک امامت و امت نیست که جای دارد این حضور حماسی و حماسه ی حضور را به مقام معظم ولایت و آحاد امّت تبریک و تهنیت گوییم.

و امّا خطاب اصلی این سطور به منتخب دوازدهم است که برای بار دوم، مورد وثوق و اعتماد میلیون ها ایرانی عزیز قرار گرفت.

رییس جمهور منتخب جناب آقای روحانی!

ما خادمان مناطق محروم که تمام فخر و مباهات مان، نوکری مستضعفین و فقیران و مستمندان بوده و باندازه ی چهار دوره ریاست جمهوری یعنی 16 سال از عمر جوانی مان را با افتخار و عزت در خدمت عیال الله سپری نموده ایم؛ اعتماد ملّت را به جناب تان تبریک گفته و آرزوی توفیق خدمت بی منّت به ولی نعمتان انقلاب را برای دولت دوازدهم داریم.

اینک که بیش از 40 میلیون ایرانی با اعتماد به نظام، پای صندوق های رای آمده و جناب عالی نیز در  شعارهای انتخاباتی، خود را خادم صد در صد ایرانیان عنوان نمودید؛ بی شک تکلیفی سخت و رسالتی سهمگین بر عهده دارید.

رسالت تحقق تمام آن وعده هایی که در دوران تبلیغات فریاد زدید از سهام ده میلیون تومانی هر ایرانی از کارخانه ها؛ تا ایجاد سالانه 955 هزار شغل؛ تا عدم حتی یک فقر مطلق و یک کارتن خواب یا حتی یک کودک خیابانی؛ پرداخت بیمه بیکاری؛ تا صادرات 3 میلیون تن گندم در سال و یا ریشه کن کردن قاچاق از 12 میلیارد دلار تا حذف کامل و... ده ها قول و وعده ی دیگر به ویژه رسیدگی به محرومین و بیکاران.

ما، جهادگران ضمن یادآوری و مطالبه ی مستمّر این اقوال شریف تان که یقیناً علّت رای 57 درصد ایرانیان به جناب عزیزتان گردید؛ و بی شک علّت العلل عدم رای 16 میلیون ایرانی به رییس جمهور یازدهم نیز همین عدم رسیدگی های دولت تان به مناطق محروم و به ویژه تعطیلی کارخانه ها و کارگاه ها و روحیه اشرافی گری و حقوق های نجومی و... بود؛ یقیناً آمادگی خویش را نیز برای هرگونه کمک و یاری دولت محترم تان اعلام نموده و برای توفیق هر دولتی که به تایید امام المسلمین برسد سراپا آماده ی مساعدت عینی و عملی برای کار آمدی آن دولت هستیم.

جبهه جهادی منتظران خورشید، دو سال قبل نیز طی مکاتبه با جناب عالی و یک ماه قبل در مکاتبه با تمامی نامزدها؛ دعوت نموده بود تا حداقل یک بار هم در یک روستای محروم حضور یابند و اینک اصرار داریم تا اگر قصد دارید جشن پیروزی برگزار کنید، جشن تان را به میان صاحبان اصلی انقلاب در روستایی محروم بیاورید و یا حداقل اولین جلسه ی هیات دولت را در روستایی صعب العبور و دور افتاده نظیر احمد فداله ی دزفول برگزار کنید که متاسفانه علی رغم هزاران نفر جمعیت ساکن؛ هنوز فاقد آب و برق و راه و تلفن و مدرسه ی مناسب و خانه بهداشت و حمام و سرویس بهداشتی و حتی خانه هستند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
مردم ایران با حضور در انتخابات، ملت‌های مستضعف جهان را امیدوار کردند
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ملت ایران با درک شرایط منطقه در این انتخابات حضور یافتند و با این حضور خود ملت‌های مستضعف جهان را نسبت به داخل ایران امیدوار کردند.

با بیان اینکه پیروز انتخابات ملت ایران هستند، اظهار کرد: در انتخابات صرف‌نظر از اینکه نام چه کسی به عنوان منتخب مردم از صندوق‌های رأی بیرون بیاید پیروز واقعی آن مردم و رهبری معظم هستند.

 

انتخابات تجلی حماسه بزرگ اسلامی و ملی

 

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه انتخابات تجلی حماسه بزرگ اسلامی و ملی است، گفت: حضور گسترده مردم در انتخابات نشان داد که ملت ایران خیلی خوب شرایط منطقه و جهان را درک کرده‌اند و به همین دلیل هم در پای صندوق‌های رأی حضور حداکثری یافتند.

 

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص برگزاری پور شور و نشاط انتخابات، تصریج کرد: ملت ایران در پیروی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب این بار نیز با حضور گسترده خود در انتخابات، پیروزی دیگری را برای نظام رقم زدند.

 

کاستی‌های دولت در جریان برگزاری انتخابات قابل اغماض است

 

هانی زاده با اشاره به کاستی‌های مشاهده شده در جریان انتخابات، بیان داشت: البته این تخلفات و کاستی‌ها قابل اغماض است.

 

این کارشناس سیاسی وحدت ملت ایران و حرکت آنها پشت سر رهبری را پیام مشخص انتخابات به جهانیان دانست و اظهار کرد: چنانچه چه جریان‌های سیاسی در جریان تبلیغات انتخاباتی مسائلی را مطرح کردند؛ اما با این حال جامعه ایرانی جامعه منسجمی است و هیچ کس نمی‌تواند علیه جمهوری اسلامی ایران اقدامی انجام دهد.

 

وی با بیان اینکه انتخابات جمهوری اسلامی ایران برای دوستان بسیار امیدوار کننده بود، تصریح کرد: ملت ایران با درک شرایط منطقه در این انتخابات حضور یافتند و با این حضور خود ملت‌های مستضعف جهان را نسبت به داخل ایران امیدوار کردند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
رأی آقای رئیسی می‌توانست ۲برابر باشد/ گفتمان انقلاب وارد ریل اصلی خود شده است
انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم با همه فراز و نشیب‌هایی که داشت به پایان رسید و آقای روحانی از رقیب اصلی خود آقای رئیسی پیشی گرفت و به ریاست‌جمهوری رسید.

؛ روزنامه کیهان در یادداشت روز خود نوشت: انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم با همه فراز و نشیب‌ها و چالش‌های ریز و درشتی که داشت به پایان رسید و آقای روحانی با ۲۳ میلیون رأی از رقیب اصلی خود آقای رئیسی که ۱۶ میلیون رأی کسب کرده بود، پیشی گرفت و به ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم انتخاب شد. بدیهی است که با پایان انتخابات، رقابت‌های انتخاباتی نیز به نقطه پایان خود رسیده و آقای روحانی رئیس‌جمهور همه ملت ایران خواهد بود، چه آنهایی که به ایشان رأی داده‌اند و چه آنان که رقیب ایشان را ترجیح داده بودند. ولی انتخابات اخیر، درس‌ها و عبرت‌هایی نیز با خود داشت و درباره آن گفتنی‌هایی هست که اشاره‌ای هر چند گذرا به برخی از آنها - فقط برخی از آنها - ضروری به نظر می‌رسد.


۱- رأی آقای رئیسی در پائین‌ترین حد ممکن، می‌توانست ۲ برابر آراء اعلام شده باشد. چرا؟ ... بخوانید.


الف: آقای روحانی، رئیس‌جمهور مستقر بود و طی ۴ سال گذشته همه امکانات و ظرفیت‌های فراوان قوه مجریه، از جمله ظرفیت‌های تبلیغاتی را در اختیار داشت و از این امکانات و ظرفیت‌ها در بالاترین حد و اندازه ممکن بهره می‌گرفت و این در حالی است که آقای رئیسی نه فقط به هیچیک از امکانات مورد اشاره دسترسی نداشت، بلکه با انبوهی از اتهامات ناروا و یکسویه که از تریبون‌های بی‌شمار دولت شلیک می‌شد نیز روبرو بود.

ب: آقای روحانی برای تبلیغ انتخاباتی - مستقیم و غیرمستقیم - یک فرصت ۴ ساله یعنی ۱۴۴۰ روز را در اختیار داشت ولی آقای رئیسی کمتر از ۲ ماه، یعنی فقط ۴۰ روز بود که به میدان رقابت آمده بود و از این ۴۰ روز، تنها ۲ هفته را به سفرهای استانی و گفت‌وگو با مردم اختصاص داده بود و طی همین ۲ هفته توانسته بود به حدود ۱۶ میلیون رأی دسترسی پیدا کند که در مقایسه با حدود ۲۳ میلیون رأی آقای روحانی که طی ۱۴۴۰ روز و با بهره‌گیری از بسیاری امکانات و ظرفیت‌های دولت به دست آمده بود، رقم بسیار بالا و تقریبا بی‌سابقه‌ای است. با این محاسبه که نه پیچیده است و نه دشوار، به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که رأی آقای رئیسی دستکم دو برابر آراء  اعلام شده یعنی نزدیک به ۳۰ میلیون است چرا که وقتی با امکانات اندک و فرصت ۴۰ روزه توانسته است صاحب ۱۶ میلیون رأی شود، به یقین اگر امکانات فراوان و فرصت ۴ ساله آقای روحانی را در اختیار داشت، تقریبا رأی چندانی برای رقبای ایشان باقی نمی‌ماند.

ج: رأی ۱۶ میلیونی آقای رئیسی، نشان می‌دهد که سخنان، برنامه‌ها و بینش و منش وی در میان توده‌های مردم خریداران فراوانی دارد به گونه‌ای که هر جا با مردم مواجه شده و به معرفی خود پرداخته‌اند، اقبال و رویکرد گسترده مردم را در پی داشته است. از این زاویه نیز می‌توان گفت؛ در صورتی که آقای رئیسی فرصت بیشتری برای ارائه نظرات خود به مردم داشت، به یقین توده‌های عظیم بیشتری از آنان را جذب می‌کرد.

۲- دولت در چند ماه نزدیک به انتخابات توان قابل ملاحظه‌ای را برای مقابله با رقبای انتخاباتی به صحنه آورده بود تا آنجا که با نقض صریح و آشکار قوانین موجود، بسیاری از وزرا، معاونان، استانداران، فرمانداران، بخشداران و رسانه‌های در اختیار به ستاد انتخاباتی دولت تبدیل شده بود. اظهارات برخی وزرای دولت به هنگام رأی‌گیری که نه فقط غیرقانونی بلکه بیرون از دایره اخلاق بود نیز، فصل جداگانه‌ای می‌طلبد. و این در حالی است که آقای رئیسی نه فقط از این امکانات بهره‌ای نداشت، بلکه قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری ایشان باعث شده بود که استفاده از حداقل امکاناتی را که در اختیارش بود نیز بر خود ممنوع و حرام کند.

گفتنی است تخلفاتی نیز در برخی از شعبه‌های اخذ رأی صورت گرفته بود که شورای نگهبان قول پیگیری آن را داده است. ضمن اینکه تخلفات صورت گرفته اگرچه تخلف است و پیگیری آن ضروری است ولی این تخلفات نمی‌تواند در نتیجه نهایی انتخابات، مخصوصا انتخابات ریاست‌جمهوری که پای آراء میلیونی در میان است تاثیری داشته باشد.

۳- و اما، مهمترین و اصلی‌ترین حربه‌ای که علیه حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بکار گرفته شد، ترساندن مردم از سایه جنگ بود!  دولت در اقدامی غیراخلاقی و تعجب‌آور که از پشتیبانی گسترده رسانه‌های بیگانه نیز برخوردار بود، اصرار داشت به مردم بقبولاند، اگر به آقای روحانی رأی ندهند و آقای رئیسی به ریاست‌جمهوری برسد، باید در انتظار جنگ و حمله نظامی آمریکا باشند!

دراین‌باره گفتنی‌های فراوانی هست که در آینده به آن خواهیم پرداخت ولی نکته درخور توجه که تأسف‌آور نیز هست، اینکه دولتمردان - البته برخی از آنان - به گونه‌ای که نشان می‌داد قادر به دفاع از عملکرد ۴ ساله خود نیستند، ناکارآمدی و خسارت‌آفرینی دولت یازدهم و وعده‌های برزمین مانده آن را با گزینه «سایه جنگ»  تاخت می‌زدند!  و سعی داشتند این گزاره دو قطبی را به مردم القاء کنند که اگرچه دولت یازدهم را ناکارآمد و خسارت‌آفرین و ناتوان از انجام وعده‌ها وتعهدات خود می‌دانید، ولی باید میان «جنگ» و «دولت ناکارآمد» یکی را انتخاب کنید! و سایه جنگ را در انتخاب آقای رئیسی آدرس می‌دادند.  به بیان دیگر، می‌دانستند که ناکارآمدی دولت یازدهم قابل دفاع نیست و این ناکارآمدی را فقط با ترس کاذب از جنگ می‌توان تاخت زد و چنین کردند.

۴- و بالاخره با توجه به صدر این نوشته، آراء ۱۶ میلیونی آقای رئیسی اولا؛ فقط با حضور ۴۰ روزه ایشان در رقابت با رقیبی که از ۱۴۴۰ روز تبلیغات برخوردار بود، کسب شده است، ثانیا؛ برخلاف رقیب، بی‌آنکه از امکانات و ظرفیت‌های نظام بهره‌ای داشته باشد به دست آمده است و ثالثا؛ در میان حجم انبوه تهمت‌های بی‌وقفه طرف مقابل حاصل شده است. بنابراین به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که چنانچه ایشان فرصت بیشتری برای تبلیغات داشت و از امکانات و ظرفیت فراوان دولت برخوردار بود و حجم انبوه اتهامات ناروا علیه ایشان در میان نبود، بدون کمترین تردید دستکم دو برابر ۱۶ میلیون رأی کسب شده را به دست می‌آورد. این واقعیت به وضوح نشان می‌دهد که اردوگاه نیروهای انقلابی در آوردگاه انتخاباتی گام‌های بلندی برداشته‌اند و از برخی ناهنجاری‌های ناخواسته قبلی به سلامت عبور کرده‌اند. اتحاد و یکپارچگی نیروهای انقلابی، همسوئی مثال‌زدنی آنان در عرصه رقابت انتخاباتی و اخلاق‌مداری و قانون‌گرایی این طیف، حکایت از آن دارد که در این‌ اردوگاه جهش بلندی اتفاق افتاده است و این احتمال جدی وجود دارد که از سوی یک جریان خاص، تلاش پی‌گیر و بی‌وقفه‌ای برای مقابله با این جهش به کار گرفته شود. جریان یاد شده در اولین گام سعی در القاء این توهم دارد که اردوگاه انقلابیون باید در آموزه‌های خود تجدیدنظر کند!  این در حالی است که آرای ۱۶ میلیونی آقای رئیسی با توجه به شرایطی که به آن اشاره شد حاکی از پیروزی مثال‌زدنی این گفتمان است و نشان می‌دهد گفتمان مزبور وارد ریل اصلی خود شده و ادامه‌ای درخشان در پی دارد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
تبریک جبهه مردمی نیروهای انقلاب به رئیس جمهور منتخب/ رای 16 میلیونی حاکی از اراده جدی برای تغییر وضع موجود به نفع مستضعفان است/ مصمم‌تر از گذشته راه اعتلای کشور و حل مشکلات مردم را ادامه می‌دهیم
جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای، ضمن تبریک به حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور منتخب، بر ادامه پیگیری مطالبات و حل مشکلات مردم تاکید کرد.

  جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در پی حماسه پرشکوه حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری، بیانیه‌ ای صادر کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

واعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذکُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ کُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِکُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ اِخوانا

و همگی به ریسمان خدا ( قرآن و اسلام) چنگ زنید و پراکنده نشوید! و نعمت بزرگِ  خداوند را بر خود، به یاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید و او میان دلهای شما الفت ایجاد کرد و به برکتِ نعمتِ او برادر شدید.

ملت شریف ایران

حضور پرشور شما در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا بار دیگر چشم جهانیان را به خود خیره کرد. بدون شک خلق این حماسه که در پرتو رهنمودهای مقام معظم رهبری و موقع شناسی شما مردم بصیر ایران به رغم تبلیغات گسترده دشمنان برای دور کردن شما مردم از صندوقهای رای صورت گرفت، پیروزی دیگری برای نظام جمهوری اسلامی وملت ایران رقم زد.

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی پیروزی در رقابت های انتخاباتی و جلب اعتماد مردم برای ادامه خدمت در جایگاه ریاست جمهوری را به رئیس جمهور منتخب جناب حجت الاسلام والمسلمین روحانی تبریک می گوید.

*همچنین تقدیر و امتنان خود را از نامزدهای مورد تایید جبهه مردمی نیروهای انقلاب به ویژه جناب حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی و جناب آقای دکتر محمد باقر قالیباف که با حضور، تلاش و از خود گذشتگی ، بسترهای خلق نشاط سیاسی، ارائه الگویی ماندگار از رقابت پاک انتخاباتی و نمایندگی از مطالبات واقعی مردم و در نهایت خلق حماسه ماندگار ۲۹ اردیبهشت را فراهم آوردند ، ابراز میداریم و نیز از همدلی و همراهی سایر نامزدهای محترم جبهه که در فرایند رسیدن به وحدت و حمایت از نامزد نهایی ، تلاش وافر داشته و به گرم شدن فضای انتخابات کمک کرده اند، تشکر می کنیم.

شعارها و برنامه های نامزدهای جبهه مردمی نیروهای انقلاب که خواهان تغییر وضع موجود و پیگیر تحقق مطالبات واقعی مردم به ویژه در حوزه اشتغال ، تولید ، بهبود معیشت ، ارتقاء سطح زندگی و مبارزه با فساد ، رانت خواری و اشرافی گری بودند ، می تواند سرمایه گرانبهایی برای دولت بعد باشد که در روزهای پایانی رقابت های انتخابات، برخی از این برنامه ها همچون ایجاد سالانه یک میلیون شغل ، افزایش یارانه محرومان و اعطای کارانه به بیکاران را به وعده های انتخاباتی خود افزود.

سخن مشترک همه نامزدهای ریاست جمهوری، حل مشکلات اقتصادی کشور بخصوص بحران بیکاری و رکود، مشکلات زیست محیطی و رفع ناهنجاری های اجتماعی بود. حال که رقابت های انتخاباتی به پایان رسیده و مردم همانند دوره های گذشته فرصت دوباره ای به دولت مستقر برای تکمیل برنامه ها و اقدامات خود داده اند، از رئیس جمهور منتخب می خواهیم با تکیه به توان داخلی و ظرفیت عظیم جوانان کشور اقدام موثر و عاجلی برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم صورت دهد و از ورود به راه حل های نادرست تجربه شده همچون اعتماد به دشمنان ملت و تکیه بر بیگانگان خودداری نماید.

از آنجا که موفقیت دولت ها را موفقیت نظام اسلامی و در راستای  منافع مردم می دانیم آمادگی خود را برای کمک به دولت منتخب در راستای حل مسائل اصلی کشور اعلام می داریم و در عین حال اعلام می کنیم در صورتی که دولت دوازدهم اولویت های اصلی ملت را به فراموشی بسپارد و یا بخواهد با اتخاذ راهبردهای اشتباه یا در افتادن به امور سطحی و حاشیه ای فرصت چهارساله خدمت را ضایع نماید، در جایگاه منتقد و مطالبه گر ، تلاش خود را جهت قرارگرفتن دولت در مسیر کارآمدی و حل مشکلات واقعی ملت به کار خواهیم بست.

سخنی با اعضاء و هواداران جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که در ماه های گذشته با همه توش و توان خود به میدان آمده و خاطره دوران شکوهمند و افتخار آمیز دفاع مقدس را زنده کردند.

برادران و خواهران انقلابی:

ما با یکدیگر تجربه جدیدی را در وحدت و انسجام و هم افزایی نیروهای انقلاب آغاز کردیم که در مدتی کوتاه بحمد الله دستاوردهای عظیم و بی بدیلی داشت. امروز دهها هزار بلکه میلیون ها تن از نیروهای انقلاب که دل در گرو آرمانهای انقلاب دارند و از وضع موجود اداره کشور ، مشکلات مردم و مطالبات بر زمین مانده مردم و رهبری رنج می برند، زیر یک پرچم واحد گردآمده و با اراده ای پولادین، مصمم به نقش آفرینی در ترویج و تعمیق گفتمان انقلاب و رهبری و اصلاح امور کشورند.

ما هر چند در اولین گام عملی خود برای تشکیل یک دولت کارآمد ، مومن و انقلابی توفیق نیافتیم اما رای قریب ۱۶ میلیون مردم آزاده این کشور به نامزد مورد تایید جبهه مردمی حاکی از وجود یک خواست و اراده جدی و غیرقابل انکار برای تغییر وضع موجود به نفع مردم و مستضعفان است و این چیزی نیست که دولت ها و صاحبان قدرت و ثروت بتوانند آن را نادیده بگیرند و بی گمان در مقابل آن سر تسلیم فرود خواهند آورد!  

انتخابات پایان راه نیست، آغاز یک مرحله جدید است و از این پس مصمم تر از گذشته راهی را که برای اعتلای کشور و حل مشکلات مردم آغاز کرده ایم ، ادامه می دهیم و هم چنان که رهبر فرزانه ما فرمود "خرمشهرها در پیش است" خود را برای عرصه های سخت و دشوار دفاع از انقلاب و پشتیبانی از مردم آماده و آماده تر می کنیم و در این راه از تهدید دشمنان و ملامت ملامت گران نمی هراسیم.   بحول الله و قوته.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
واکنش‌های هنرمدان به توهین وزیر ارشاد/ بیانیه اروپایی‌ها علیه انتخابات ایران/ اولین توئیت روحانی پس از پیروزی در انتخابات
رئیس‌ جمهوری کشورمان پس از پیروزی در انتخابات، در پیامی توئیتری خطاب به ملت ایران گفت: خاضعانه در برابر شما سر تعظیم فرود می‌آورم.

می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان


هنرمند قوطی نیست جناب وزیر!


یک سایت منتقد، ضمن اعتراض به سخنان موهن وزیر ارشاد نوشت، هنرمندان قوطی وزیر نیستند.


سایت الف می‌نویسد: وزیر ارشاد در صف انتخابات گفت «من به کاندیدای عزیزی که امروز در انتخابات هست پیام می‌دهم که اگر واقعاً نیاز به هنرمند داشتید پیغام می‌دادید من برایتان می‌فرستادم! اگر به من پیغام می‌دادند من حتما برایشان تعدادی را می‌فرستادم.»


خبرنگار می‌پرسد این می‌فرستادم شوخی است دیگر؟ وزیر می‌گوید «نه جدی است...»


الف تصریح کرد: چه باید گفت با وزیری که هنرمندان تحت مدیریتش را «قوطی» فرض می‌کند؟!


یادآور می‌شود سخنان وزیر با اعتراض برخی هنرمندان از جمله کیانیان و جوزانی مواجه شد.


بیانیه اعضای پارلمان اروپا علیه انتخابات ایران


156 تن از اعضای پارلمان اروپا، در بیانیه‌ای مشترک انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران را «غیرآزاد و نامنصفانه» خواندند. این نمایندگان اروپایی در بیانیه‌ خود، با اشاره به تایید آنان از سوی شورای نگهبان، از این روند انتقاد کرده‌اند.
این نمایندگان پارلمان اروپا گفته‌اند که در دوره دولت روحانی بیش از سه هزار تن در ایران اعدام شده‌اند. آنها همچنین نوشته‌اند که حسن روحانی از اعدام‌ها حمایت کرده و آن را «قانون الهی» توصیف کرده و از حکومت بشار اسد، حتی پس از حمله شیمیایی در ادلب، نیز حمایت کرده است.


این نمایندگان، مصطفی‌ پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت روحانی را نیز از اعضای کمیته مرگی دانسته‌اند که شماری از اعضای گروهک‌ها را اعدام کرده است.


یادآور می‌شود طیف وسیعی از نمایندگان پارلمان اروپا با گروه‌های تروریستی مانند منافقین، جبهه‌النصره و... مراوده و ارتباط دارند.


ولو به قیمت افزایش تورم رونق را به اقتصاد برگردانید


در حالی که دولت در چند سال اخیر پز کاهش تورم را به قیمت حاکم کردن رکود داده، یک سایت حامی دولت خواستار بازگرداندن رونق به بازار و لو با افزایش تورم شد.


کارشناسان اقتصادی مختلف، حتی حامیان دولت می‌گویند فعالان اقتصادی و حتی مردم، میان تورم و رکود مطلق، اولی را انتخاب می‌کنند چرا که معنای رکود، تعطیلی کارخانه‌ها و خوابیدن اقتصادی و بیکاری کارگران است.
در همین حال سایت خبر آن‌لاین از قول یک عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خواستار بازگرداندن رونق ولو به قیمت تورم شد.


محمد زهره‌وندی گفت: «در صنعت ساختمان میل به ساخت کمتر شده، به همین دلیل باید روش‌هایی ایجاد کنیم که برای مسکن‌های موجود گردش ایجاد شود.»


وی در گفت‌وگو با خبرآنلاین، با طرح پیشنهادی برای از بین رفتن رکود مسکن اظهار داشت: «مشکل مسکن، چند وجهی است؛ یک وجه آن تولید ساختمان و تولید مصالح است و بخش دیگر به سطح درآمدی مردم و توانایی در خرید مرتبط است.»


وی با اشاره به تصمیم دولت برای افزایش وام‌های مسکن و مدت زمان بازپرداخت آن، عنوان کرد: «مقدار وام در کلان‌شهرها با شهرهای کوچک باید تفاوتی داشته باشد، با وام‌های 80 الی 100 میلیون که وجود دارد اکثراً شهرستان‌ها و شهرها می‌توانند در بازار حرکتی داشته باشند اما در کلان‌شهر با این وام نمی‌توان کاری کرد و باید تجدید نظر برای کلان‌شهرهایی مانند تهران، مشهد، اصفهان و غیره شود.»


زهره‌وندی با بیان اینکه رونق در مسکن مستقیم از میزان درآمد مردم تأثیر می‌پذیرد، یادآور شد: «اگر در زمینه اشتغال‌زایی موفق باشیم در زمینه مسکن نیز موفق خواهیم بود.»


زهره‌وندی با بیان اینکه یکی از دلایل رکود در صنعت ساختمان کاهش میل به ساخت است، خاطرنشان کرد: «باید روش‌هایی ایجاد کنیم که برای مسکن‌های موجود گردش ایجاد شود. در واقع شرایط بازار مسکن به گونه‌ای است که فنر آن فشرده شده و حتی به قیمت تورمی هم ممکن است این آزاد شدن فنر ایجاد کند، باید در این بخش گردش ایجاد شود.»


وی خاطرنشان کرد: «اگر در بازار مسکن گردش ایجاد شود، تمام صنایع را تحت شعاع خود قرار می‌دهد؛ رونق در مسکن در زمینه اشتغال، تولید ناخالص ملی و تولید داخل مؤثر خواهد بود. نباید بترسیم از تورمی که در مسکن ایجاد خواهد شد، بلکه با همراهی دولت باید به سمتی برویم که در خرید و فروش مسکن گردش بیشتری ایجاد شود.»

 

خسارت چند میلیارد دلاری هدر دادن گاز در غرب کارون

آیا رئیس دولت می‌دانند مدیران دولتی در غرب کارون چند میلیارد دلار گاز را هدر می‌دهند؟

وبسایت الف با طرح این پرسش نوشت: ژست‌های مدیریتی و تبلیغات به کارگماری ژنرال‌ها توسط وزیر محترم نفت در کنار تبلیغات وحشتناک برای تلقی دفاع جانانه سرکار خانم ابتکار از محیط زیست به مردم، این تصور را ایجاد کرد که باید خیال مردم از حفاظت از منافعشان در این حوزه‌ها راحت باشد اما به آتش کشیدن سرمایه‌های مردم و آلودن بیش از پیش محیط زیست در خوزستان در منطقه غرب کارون، واقعیتی است که با پرده‌پوشی و سکوت عجیب خانم ابتکار همراه شده است.

از سال‌ها پیش در منطقه غرب کارون توسعه میادین چندگانه آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یادآوران، یاران شمالی، یاران جنوبی و جفیر در دستور کار شرکت ملی نفت قرار گرفت و به موازات این طرح‌ها، طرح مستقلی تحت عنوان NGL-3200 که وظیفه جمع‌آوری گازهای میادین فوق را برعهده داشت در دولت دهم کلید زده شد و منابع مالی آن به میزانی بیش از 1/3 میلیارد یورو توسط پتروشیمی فاینانس شد قرار بود ظرف کمتر از چهار سال این کارخانه احداث شود تا گاز میادین فوق را جمع‌آوری و پالایش نموده و ترکیبات ارزشمند آن را برای پتروشیمی ارسال نماید و سپس گاز پالایش شده را به شبکه مصرف تزریق نماید.

کسانی که با موضوع انتقال ارز در دوران تحریم آشنا هستند به خوبی می‌دانند که در دسترس‌ترین و آماده‌ترین ارز، در دوران تحریم، ارز به دست آمده از محصولات پتروشیمی بود. این سهولت دسترسی به گونه‌ای بود که فاینانسور طرح NGL-3200 ظرف چند روز ده درصد پیش‌پرداخت را(وفق قرارداد) به حساب پیمانکار واریز نمود اما با تغییر دولت، سیاست‌های خلق‌الساعه زنگنه و اتخاذ استراتژی‌های متناقض منجر شد تا سال گذشته با پیشرفتی کمتر از 5 درصد طرح را به خارج از شرکت نفت منتقل کنند تا مدیران نفت خود را از شرمندگی عدم پیشرفت طرح برهانند.

یکی از فجایع بزرگ دوران صدارت زنگنه همین طرح است که نه کمبود منابع مالی و ارزی و نه محدودیت‌های ساخت اغلب تجهیزات در داخل کشور آن را آزار می‌داد ضمن اینکه منابع تهیه کالا با سناریوی تحریم هم فراهم شده بود(اگرچه دولت معتقد است با برجام در صنعت نفت گشایش ایجاد شد که واقعیت‌های اجرایی و کارشناسان بی‌طرف، مخالف این کارکرد برجام هستند). با عدم احداث این کارخانه و به ثمر رسیدن طرح‌های توسعه میادین نفتی و افزایش تولید نفت به 280 هزار بشکه در روز موجب شد که شرکت ملی نفت، استراتژی سوزاندن گازهای تولیدی از همه میادین فوق را در پیش بگیرد و ضمن تحمیل بار مضاعف آلودگی هوای استان خوزستان حداقل تا چند سال آینده منافع مردم را به آتش بکشد.

عدم سوزاندن گاز غنی علاوه بر تامین بخشی از گاز مصرفی کشور، ترکیباتی مثل مایعات گازی، اتان، پروپان و بوتان موجود در گاز می‌توانست سالانه افزون بر 600 میلیون دلار برای کشور درآمد داشته باشد.
اما طی دوره چهارساله‌ای که با سیاست‌های آقای زنگنه در این پروژه تاخیر افتاد با سوزاندن گاز تولیدی از میادین فوق، حدود 2/4 میلیارد دلار عدم‌النفع نصیب کشور شده است.


پنهانکاری بر سر عدم بازگشت 4/1 میلیارد دلار از درآمد فروش نفت

حداقل یک بدهکار نفتی در دولت یازدهم بالغ بر 4/1 میلیارد دلار نفت فروخته اما یک سنت آن را هم برنگردانده است.

محمدکاظم انبارلویی سردبیر رسالت در یادداشتی نوشت: موضوع بدهی نفتی بابک زنجانی از سوی آقایان روحانی و جهانگیری  مورد توجه قرار گرفت. عقبه رسانه‌ای دولت نیز روی همین سوژه به عنوان یک پدیده‌ای که مصداق غارت بیت‌المال است تکیه کردند و کلیدواژه بردند، خوردند را در این مورد ابداع کردند. بابک زنجانی یک بدهکار نفتی بود که امروز در زندان به سر می‌برد و 2/6 میلیارد دلار بدهی نفتی داشت که نتوانسته بود به دلیل تحریم‌های بانکی تصفیه کند. مسئولان وزارت نفت از او وثیقه دریافت کرده بودند و وثائق او اکنون در دست مقامات قضایی است.

پیگیری‌های دستگاه قضا نشان می‌دهد مقامات نفتی دولت یازدهم تلاشی برای نقد کردن وثیقه‌های او انجام ندادند و نیز وزارت خارجه در پیگیری حساب‌های خارجی همکاری لازم را نداشتند. او اکنون زیر تیغ اعدام به عنوان یک مفسد اقتصادی و اخلالگر در نظام اقتصادی کشور است. دولت قبل به شهادت آقای جهانگیری 700 میلیارد دلار نفت فروخته بود و توانسته بود همه را نقد کند الا همین 2/6 میلیارد دلار بابک زنجانی!

باید دید سیئه بدهکاران نفتی در دولت یازدهم وجود داشته است؟ آیا از این جهت دولت یازدهم پاک پاک است و تمامی طلب‌های نفتی را دریافت کرده است؟ تفریغ بودجه 92 نشان می‌دهدکه این سیئه در دولت کنونی ادامه داشته است. تفریغ بودجه 92 نشان می‌دهد که حداقل یک بدهکار نفتی وجود دارد که 4/1 میلیارد دلار نفت فروخته اما یک سنت آن را هم برنگردانده است و سوال مهم این است؛ چطور نامی از این بدهکار نفتی با این رقم نجومی از بدهی برده نمی‌شود؟

تفریغ بودجه سال 93 هم نشان می‌دهد او همچنان بدهی نفتی خود را نداده است. تفریغ سال 94 از این مهم در مورد پرداخت و عدم پرداخت وی هم سخنی به میان نیاورده و ساکت است. تفریغ 93 نشان می‌دهد دولت در این سال بیش از 16 میلیارد دلار نفت فروخته و کسانی که این نفت‌ها را دریافت کرده‌اند بدهی‌ خود را پرداخت ننموده‌اند.

نام اشخاص حقیقی و حقوقی بدهکاران نفتی 16 میلیارد دلاری درتفریغ 93 نیامده است. دیوان محاسبات برخلاف اصل 55 گزارش بدهکاران نفتی را نه به مردم داده است و نه به نمایندگان ملت. دولت هم که دولت محرمانه‌هاست صلاح ندیده است که رقم بدهکاران نفتی و نحوه تسویه حساب با آنها را به مردم و نهادهای نظارتی بدهد.

اینکه به روایت تفریغ بودجه 92 یک بدهی 4/1 میلیارد دلاری نفتی وصول نشود اما شرکت ملی نفت و صندوق توسعه ملی و خزانه با بانک مرکزی آن را تسویه کنند از شگفتی‌های تاریخ مالیه عمومی کشور است. اینکه بدهی 16 میلیارد دلاری بدهکاران نفتی به روایت تفریغ بودجه سال 93 از آن یاد شود و اما تکلیفی برای وصول آن مقرر نشود و در سال 94 هم اشاره به وصول ایصال آن نگردد باز هم از  شگفتی‌های مناسبات شرکت ملی نفت با بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی و خزانه‌داری کل است.

سوال کلیدی در این مورد این است که آیا 2/6 میلیارد دلار بدهی بابک زنجانی که وثیقه هم سپرده است کوچکتر از بدهی 4/1 میلیارد دلاری یک شرکت خارجی است؟ چرا در مورد اولی این همه هیاهوست و در دومی حتی نام شرکت برده نمی‌شود؟

بنده به عنوان احدی از ملت مستند به ماده 2 قانون انتشار و دسترسی به اطلاعات و نیز بند سوم همین قانون مبنی بر حق دسترسی به اطلاعات، از وزیر نفت می‌خواهم در مورد بدهکاران نفتی در دولت یازدهم توضیح دهد؛ چگونه است که در دولت که در حال تعامل سازنده با جهان است و با برجام چوب حراج به ثروت ملی در دانش ‌هسته‌ای زده است طلب 16 میلیارد دلاری شرکت ملی نفت از بدهکاران نفتی وصول نشده است؟

وزیر نفت به این سوال کلیدی هم پاسخ دهد که چگونه است سرجمع فروش نفت در دولت اعتدال که مدعی است فروش نفت را به دو میلیون بشکه در روز افزایش داده است از متوسط فروش نفت در یک سال دولت قبل هم کمتر است؟
 

خراسان
هشدار درباره اعطای مرخصی زایمان به کارکنان قراردادی
بر اساس ابلاغیه یک مسئول اقتصادی دولت به تعدادی از سازمان ها و نهادهای دولتی، تاکید شده است با توجه به اینکه بر اساس قانون اصلاح تنظیم جمعیت مصوب سال 1392، دولت اجازه افزایش مدت مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه را دارد، مدیران مربوطه باید توجه داشته باشند که پرداخت حقوق و مزایای ایام افزایش 3 ماهه این مرخصی برای کارکنان قراردادی و پیمانی، بر عهده سازمان تامین اجتماعی نبوده و در صورت موافقت دستگاه اجرایی با آن، حقوق و مزایای مذکور باید توسط همان دستگاه تامین و پرداخت شود.
برنامه جدید ایرلاین های خارجی برای جذب تجار ایرانی
بر اساس گزارش یک نهاد مسئول به تعدادی از مدیران اجرایی، اعلام شده برخی ایرلاین های عربی منطقه طی ماه های اخیر ضمن عقد تفاهم نامه هایی با مراکز اقتصادی و نهادهای بخش خصوصی، اقدام به اعطای تخفیف های ویژه به تجار و فعالان اقتصادی ایرانی برای پرواز به مناطق مختلف آسیا و اروپا کرده اند که متاسفانه در این میان، برخی مراکز مشهور اقتصادی نیز به عنوان واسطه عقد این قرارداد و اعطای تخفیف عمل می کنند.

ایران

اولین پیام توئیتری روحانی پس از پیروزی در انتخابات

رئیس‌ جمهوری کشورمان پس از پیروزی در انتخابات، در پیامی توئیتری خطاب به ملت ایران گفت: خاضعانه در برابر شما سر تعظیم فرود می‌آورم. به گزارش «ایران»، در این پیام آمده است: «ملت بزرگ ایران، پیروز انتخابات شمایید؛ خاضعانه در برابر شما سر تعظیم فرود می‌آورم. به عهدم با شما وفادار خواهم ماند.»

متهمان پرونده زنجانی تیرماه محاکمه می‌شوند

دو تن از متهمان پرونده نفتی که پیش‌تر حکم اعدام‌شان از سوی دیوان عالی کشور نقض شده بود، تیرماه امسال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به‌ ریاست قاضی مقیسه محاکمه می‌شوند. میرسجاد سعیدمهر، وکیل مدافع حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده نفتی با اعلام این خبر به تسنیم گفت که شعبه 28 دادگاه انقلاب به‌عنوان شعبه هم‌عرض برای رسیدگی مجدد به پرونده موکل وی و مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده تعیین شده است. این وکیل دادگستری اضافه کرد: شعبه هم‌عرض، تیرماه را برای برگزاری دادگاه «فلاح هروی» و «شمس» تعیین کرده است. سعیدمهر با اشاره به مطالعه رأی دیوان عالی کشور درخصوص موکلش، درباره اینکه آیا فلاح هروی و شمس با «علیرضا زیباحالت منفرد» متهم جدید پرونده نفتی که چندی پیش در خارج از کشور بازداشت شده و به کشور انتقال یافت، مواجهه حضوری داشته‌اند یا خیر، گفت: از این موضوع اطلاع نداریم و دلیل آن هم قرار داشتن پرونده زیباحالت در مرحله تحقیقات مقدماتی است. وی با بیان اینکه قطعاً دستگیری «زیباحالت منفرد» در پرونده موکلش تأثیر دارد، افزود: همان‌طور که قبلاً هم گفته‌ایم، بسیاری از کارها توسط «زیباحالت» انجام شده اما به حساب موکل ما نوشتند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
تظاهرات شبانه بحرینی‌ها در آستانه قرائت حکم آیت‌الله قاسم + تصاویر
در حالی که تنها ساعاتی بیشتر به قرائت حکم آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین باقی نمانده است، شهروندان این کشور به خیابان‌ها آمدند.

  به نقل از رسانه‌های بحرینی، مناطق مختلف بحرین در آستانه قرائت حکم شیخ عیسی قاسم روحانی برجسته شیعی این کشور صحنه تظاهرات و راهپیمایی‌های مختلف است.

بر اساس این گزارش، شهروندان بحرینی با حضور در خیابان‌ها بار دیگر بر دفاع از آیت‌الله قاسم تا لحظه مرگ تاکید کردند.

فردا یکشنبه 31 اردیبهشت روز قرائت حکم شیخ عیسی قاسم اعلام شده است.

وزارت کشور بحرین در تاریخ 31 خرداد با ادعای این‌که آیت‌الله شیخ عیسی قاسم از جایگاه خود برای «خدمت به منافع خارجی و گسترش خشونت فرقه‌ای» سوءاستفاده کرده است، از لغو تابعیت وی خبر داد.

شیخ عیسی قاسم که رهبر معنوی انقلاب بحرین به شمار می‌آید، پس از تاسیس کشور بحرین در سال 1971 از نجف اشرف به این کشور بازگشت و با اکثریت آراء به مجلس راه یافت و تا زمان انحلال آن، عضو مجلس ملی بحرین بود.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
زبان گویای محرومان خواهم بود/ رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانی خواهان تغییر را نمی‌توان نادید گرفت
حجت‌الاسلام رئیسی گفت: رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانی خواهان تغییر، سرمایه ای مهم و پشتوانه عظیم است که به هیچ وجه نمی توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کلان کشور نادیده گرفت.

  حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست  جمهوری، پس از پایان رقابت انتخابات، بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم
اللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضا المَرُتَضی بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ

ملت عزیز و بزرگوار ایران!

خداوند متعال را سپاسگزارم که حضور باشکوه شما مردم فهیم در انتخابات ریاست جمهوری، عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی را بیش از پیش نمایان ساخت و چشم جهانیان را خیره کرد.

نقش بی بدیل رهبر معظم انقلاب در شکل گیری این حماسه با عظمت بر کسی پوشیده نیست. امنیت و استقلال و پیشرفت کشور، همواره مرهون هدایت های داهیانه ایشان بوده و اینجانب به عنوان سرباز این نظام و خادم ملت شریف ایران، وظیفه خود می دانم از مراجع عظام تقلید و علماء اعلام، طلاب و دانشجویان، کارگران و کشاورزان، بازاریان و خانواده معزز شهدا و ایثارگران و تمامی گروه ها و تشکل ها و همه زنان و مردان سلحشور ایران اسلامی تشکر نمایم.

همچنین از مردم عزیزی که با محبت خویش به اینجانب اعتماد نموده و در سفرهای مختلف به استان های کشور، جلوه های ماندگار و فراموش نشدنی از عزم انقلابی و انسجام اجتماعی خلق نمودند، صمیمانه تقدیر نمایم. بی تردید پیروز اول این انتخابات ملت شریف ایران می باشند که حماسه ای بزرگ خلق نمودند.

دستاورد مهم این انتخابات، سیاست ورزی اخلاق مدار، تکلیف محوری و طرح گفتمان «توجه به محرومان» و «مبارزه با فساد و تبعیض» بود که فراتر از جناح بندی های رایج سیاسی، به مطالبه عمومی مردم تبدیل شد و به تدریج مورد اذعان و تعهد دیگر نامزدهای انتخاباتی نیز قرار گرفت.

رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانی خواهان تغییر، سرمایه ای مهم و پشتوانه عظیم است که به هیچ وجه نمی توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کلان کشور نادیده گرفت.

اینجانب با اتکاء به همین پشتوانه مردمی، همه ظرفیت ها را برای پیگیری مطالبات مردم در مبارزه با فساد و تبعیض و تحکیم ارزش های انقلاب اسلامی به کار خواهم بست و هر اراده و تلاشی در دولت آینده با این جهت گیری را مورد حمایت قرار خواهم داد و همواره زبان گویای محرومان خواهم بود.

اگرچه حضور بانشاط و حداکثری مردم پای صندوق های رأی کام هر ایرانی را شیرین کرد. لکن برخی بداخلاقی های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات از لحظات تلخ این انتخابات بود که آن را از مسیر قانون پیگیری خواهم نمود، اما هم اکنون همگان باید عزم خود را جزم کنیم تا با ساختن ایرانی آباد بر استقلال وآزادی و کرامت برای این ملت پافشاری نماییم.

به روح مطهر امام راحل و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی درود می فرستم و برای ملت قهرمان ایران آینده ای سرشار از موفقیت و بهروزی آرزو می کنم. همچنین برای تمام دولت مردان و رئیس جمهور منتخب آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم اجرای عدالت اجتماعی و رفع دغدغه های اقتصادی مردم و معیشتی محرومان در اولویت برنامه های دولت دوازدهم قرار گیرد.

سید ابراهیم رئیسی
30 اردیبهشت

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پیروز انتخابات، مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند/ دولت آینده رعایت قشرهای ضعیف و برخورد با فساد را در صدر برنامه‌ها قرار دهد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت انتخابات 29 اردیبهشت از حضور پرشور و گسترده مردم در این انتخابات تشکر کردند.

  در پی حضور پر شکوه و حماسی مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تشکر و قدردانی صادر و بر نکات مهمی تأکید کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز ایران
جشن حماسی انتخابات دیروز،‌ بار دیگر گوهر درخشانِ عزم و اراده‌ی ملی را در برابر چشم جهانیان به جلوه آورد. مشارکت گسترده و پرشور شما، و هجوم مشتاقانه به مراکز رأی‌گیری، و تشکیل صفهای طولانی برای رسیدن به صندوق‌های رأی در همه جای کشور، و از همه‌ی قشرهای اجتماعی، نشانه‌ئی آشکار از استحکام پایه‌های مردم‌سالاری اسلامی و دلبستگی همگانی به این موهبت بزرگ پروردگار بود و ایران و ایرانی را در آزمونِ میدان‌عمل، سرافراز و روسفید کرد. دیروز با این حضور متراکم و افکندن بیش از چهل میلیون برگه‌ی رأی در صندوقها، نصاب تازه‌ئی در انتخابات ریاست جمهوری پدید آمد و پیشرفت روزافزون ملت ایران را در عرصه‌ی حضور و بروز قدرتمندانه نشان داد. ایران اسلامی بار دیگر بدخواهان و کین‌ورزان و حسودان را عقب نشانید و دل دوستان و تحسین‌کنندگان خود را لبریز از شادی و افتخار کرد. پیروز انتخابات دیروز، شما مردم ایرانید و نظام جمهوری اسلامی است که به رغم توطئه و تلاش دشمنان، توانسته است اعتماد این ملت بزرگ را به طور فزاینده جلب کند و در هر دوره درخشش تازه‌ئی نشان دهد. آزمون برجسته‌ی دیروز تنها مشارکت گسترده نبود، آرامش و متانت و نجابت شرکت کنندگان که امنیت انتخابات را تضمین کرد، نیز بخش مهمی از این آزمون خیره‌کننده بود. همه‌ی قشرها، همه‌ی سلیقه‌ها، همه‌ی گرایشهای سیاسی در کنار هم به صحنه آمدند و دوشادوش یکدیگر به نظام جمهوری اسلامی رأی دادند.
اینجانب با خشوع در برابر خدای بزرگ، جبهه‌ی سپاس بر خاک میسایم، و لطف و رحمت و پاداش شایسته برای ملت ایران مسئلت می‌نمایم و به پیشگاه حضرت بقیة‌الله الاعظم ارواحنا فداه عرض سلام و اخلاص میکنم و نکاتی چند را متذکر می‌شوم:
۱ـ به مردم عزیز، عرض میکنم خدای را بر موفقیت در برگزاری انتخابات شکر گزارید و پس از التهابِ روزها و هفته‌های پیش از انتخابات، اکنون به اتحاد و اتفاق عمومی بیاندیشید که بی‌شک یک عامل مهم استحکام و اقتدار ملی است. همه در زیر سایه‌ی نظام جمهوری اسلامی و فرزندان این میهنِ سرافرازید، بکوشید تا سهم خود از وظیفه‌ی پیشبرد کشور به سمت هدفهای بزرگ را بشناسید و دنبال کنید. برآمدن همه‌ی آرزوهای ملی در گرو چنین اندیشیدن و چنین عمل کردن است.
۲ـ به رئیس جمهور محترم و همه‌ی کسانی که در دولت آینده شرکت خواهند داشت سفارش و تأکید میکنم که کار و تلاش پرانگیزه و اندیشیده و جوانانه را برای برطرف کردن مشکلات کشور در پیش گیرند و لحظه‌ئی از این خط مستقیم غفلت نکنند. رعایت قشرهای ضعیف، توجه به روستاها و مناطق فقیر، در نظر گرفتن اولویتها، برخورد با فساد و با آسیبهای اجتماعی ، باید در صدر برنامه‌ها قرار گیرد.
۳ـ عزت ملّی و رعایت حکمت در ارتباطات جهانی و اهتمام به اقتدار بین‌المللی نیز از جمله‌ی اولویتهای مدیریت انقلابی و اسلامی است.
۴ـ لازم میدانم از یکایک آحاد شرکت کننده در انتخابات و نیز کسانی که در ترغیب آنان به این وظیفه نقش آفریدند تشکر کنم، بویژه مراجع معظم و علماء اعلام و نخبگان دانشگاهی و سیاسی و فرهنگی و هنری.
۵ ـ لازم میدانم از حضرات نامزدهای ریاست جمهوری نیز که در این روشنگری و شورآفرینی برای انتخابات تأثیر جدّی بر جای نهادند تشکر کنم.
۶ـ لازم میدانم از همه‌ی دست اندرکاران اجراء و نظارت انتخابات ریاست جمهوری و نیز انتخابات شوراهای شهر و روستا که متحمل زحمات طاقت فرسا شدند تشکر کنم.
۷ـ لازم میدانم از حافظان امنیت انتخابات و نیز از رسانه‌ی ملّی که انتخابات پرشور، مرهون تلاش شبانه‌روزی و هنرمندانه‌ی آنان است سپاسگزاری کنم.
۸ ـ در پایان، خود و همگان را به تقوا و تلاش در راه وظیفه‌ی الهی و اجتماعی و پایبندی به مسیر انقلاب که میراث ارزشمند امام خمینی بزرگ و شهدای گرانمایه است دعوت میکنم و شادی روح و علو درجات آنان را از خداوند متعال مسالت می‌نمایم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله

سیّدعلی خامنه‌اینوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
افزایش چشمگیر تاخیر در پروازهای عتبات/ ایرلاین مقصر است یا آژانس؟
در حالی که تأخیرات متعدد و طولانی مدت پروازهای نجف، اعتراض مسافران را برانگیخته، ایرلاین ها و آژانس های مسافرتی توپ این اتفاق را در زمین یکدیگر می اندازند.

  به نقل از مهر، چند ماهی است که مسافران هوایی عتبات عالیات به خصوص فرودگاه نجف همواره از تأخیرهای طولانی ـ بیش از ۵ ساعت ـ در پروازهای چند ایرلاینِ خاص، گله‌مندند. تأخیراتی که بارها با اعتراض مسافران چه در فرودگاه امام خمینی (ره) و چه در فرودگاه نجف روبه رو شده اند، ولی نه ایرلاین ذی ربط پاسخگو است، نه آژانس مسافرتی فروشنده یا چارترکننده بلیت.

با این حال وقتی مسافران پیگیر علت این تأخیرات طولانی می شوند، پاسخی جز نقص فنی هواپیما دریافت نمی کنند. ضمن اینکه گزارشاتی هم مبنی بر برخوردهای قهرآمیز با مسافران معترض به خصوص در فرودگاه نجف دریافت شده است.

همچنین در چند مورد که تأخیرهای پروازی از مبدأ نجف به مقاصد پروازی داخلی بسیار طولانی بوده، مسافران پس از ورود به تهران یا دیگر فرودگاه ها همچون مشهد، اصفهان و ...، یا از هواپیما پیاده نشدند یا تا زمان دریافت خسارت، از شرکت هواپیمایی مالک آن هواپیما شکایت کرده اند که نهایتا آنها نیز پس از دریافت نقدی خسارت، از دادخواست خود صرف نظر کردند.

بر اساس ادعای معترضان به تأخیر پروازهای عتبات به خصوص از نجف به ایران، ایرلاین ها یا آژانس های چارترکننده، به دلیل آنکه مسافر متقاضی پرواز در آن ساعت کم است، بدون اطلاع مسافران، پرواز را کنسل کرده و به پرواز چند ساعت بعد موکول می کنند. به این صورت که مسافرانی که برای پرواز مثلا ساعت ۱۶ در فرودگاه نجف جمع شده اند، بدون اینکه بدانند این پرواز به ساعت ۲۲ موکول شده، بیش از ۶ ساعت معطل می مانند تا با مسافران پرواز بعدی به کشور بازگردند. چون از نظر آن ایرلاین، انجام پرواز با ـ مثلا ـ ۲۰ مسافر، صرفه اقتصادی ندارد و با تجمیع در پرواز بعدی، به صرفه خواهد بود.

رئیس انجمن ایرلاین‌ها: ادغام پروازها غیرقانونی نیست!

مقصود اسعدی سامانی رئیس انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی با تأیید این اتفاق، اظهار کرد: اینکه برخی ایرلاین ها پروازها را با یکدیگر ادغام می کنند، یکی از شگردهای مدیریتی آنها برای درآمدزایی شرکت است و بسیار اتفاق می افتد؛ چون ممکن است سود پرواز با مسافر کم، به صرفه نباشد و بنابراین دو پرواز را با هم یکی می کنند.

وی با بیان اینکه اگر این اتفاق در خصوص پروازهای برنامه ای رخ بدهد، مربوط به ایرلاین است ولی اگر در پروازهای چارتری اتفاق بیفتد، به چارترکننده (آژانس مسافرتی) برمی گردد نه ایرلاین، ادامه داد: آنچه سبب شد پروازهای نجف به ایران و بالعکس، به پروازهای تأخیردار مشهور شود، اتفاقاتی است که به دلیل نقص فنی برای هواپیماهای ایرلاین های مختلف رخ داده است؛ بنابراین شرکت های هواپیمایی به خاطر کمبود مسافر این کار را نکرده اند.

رئیس انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ادغام دو پرواز در یک پرواز را غیرقانونی ندانست و گفت: البته این در صورتی است که یکی دو ساعت قبل از کنسلی پرواز، آن را به مسافران اطلاع رسانی کنند؛ موضوعی که در دستورالعمل رعایت حقوق مسافران پروزاهای خارجی هم به آن اشاره شده است؛ ضمن اینکه انجمن شرکت های هواپیمایی دستورالعمل جداگانه ای مبنی بر لزوم ایجاد سامانه اطلاع رسانیِ تأخیر را به همه ایرلاین ها ابلاغ کرده و شرکت ها هم کم و بیش آن را اجرا می کنند.

وی با تأکید بر اینکه تکرار این اتفاق اعتبار ایرلاین را از بین می برد و فرصت حضور رقبای داخلی و خارجی را در پروازهای عتبات فراهم می کند، تصریح کرد: عمر ناوگان هوایی ایران بسیار بالاست که سبب تکرار مکرر نقص فنی و درنتیجه تأخیر در پروازها می شود. علت اینکه این تأخیرات بیشتر در پروازهای نجف وجود دارد، این است که شرکت های هواپیمایی عراق مانند سایر ایرلاین های کشورهای همسایه نیست و ناوگان قدرتمندی ندارد؛ به همین دلیل این مسیر عمدتا در اختیار ایرلاین های ایرانی است؛ ولی سایر مسیرهای پروازی خارجی به دیگر کشورهای همسایه، در اختیار ایرلاین های قدرتمندی چون ترکیش ایرلاینز، قطرایرویز و امیریتز هستند که عمدتا ناوگان مدرنی در اختیار دارند و خبری از تأخیرات چند ساعته در آنها نیست.

اسعدی سامانی با اشاره به لزوم پرداخت خسارت تأخیر پرواز از سوی ایرلاین مالک هواپیما به مسافران، خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل حقوق مسافران پروازهای خارجی، در تأخیرات بیش از ۴ ساعت، شرکت هواپیمایی باید بخشی از هزینه بلیت را مسترد کند؛ اما اگر پرواز بدون اطلاع مسافر کنسل و به پرواز بعدی منتقل شود، باید کل هزینه بلیت را به مسافر برگرداند.

رئیس انجمن آژانس‌ها: چارترکننده‌ها حاضر به زیان‌دهی هستند ولی پرواز را کنسل نمی‌کنند!

محمد حسن کرمانی رئیس انجمن صنفی آژانس های مسافرتی درباره نقش آژانس های زیارتی و خدمات مسافرت هوایی در تغییر برنامه پروازها به خصوص پروازهای چارتری نجف ـ ایران، اظهار کرد: اینکه پروازی به دلیل کمبود مسافر کنسل شده و به چند ساعت بعد برای افزوده شدن تعداد مسافران موکول شود، عملی غیر عقلانی و غیر اقتصادی است؛ تأخیرات طولانی پروازهای نجف به دلیل نقص فنی است نه کنسل کردن عمدی پرواز.

وی ادامه داد: فرضا اگر بپذیریم که ایرلانی مسافران را در فرودگاه امام خمینی (ره) برای تجمیع آن پرواز با پرواز چند ساعت بعد، معطل کند، خوب از طرفی هم مسافرانی که قرار است با آن هواپیما از نجف به فرودگاه امام (ره) برگردند نیز چند ساعت معطل خواهند شد و برنامه دیگر پروازها به هم می خورد. آیا ایرلاینی حاضر است برای سود مقطعی، اعتبار و مشتریان دائمی خود را از دست بدهد؟

کرمانی با تأکید بر اینکه آژانس های مسافرتی چارترکننده، از وضعیت بازار آگاهی دارند، افزود: آنها هم در زمان هایی که بازار خوب است، فعالیت می کنند و هم در زمان هایی که بازار رونق ندارد و زیان می دهند تا بتوانند بازار را به سود خود نگه دارند. بنابراین چارترکننده حاضر نیست با کنسلی پرواز بدون اطلاع مسافر، به اعتبار خود لطمه بزند؛ ولو اینکه بابت آن زیان هم بدهد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ایرلاین ها هم نمی توانند پروازهای برنامه ای را در چند دقیقه قبل از انجام پرواز کنسل کرده و به زمان دیگری موکول کنند؛ به خصوص که هم فرودگاه امام خمینی (ره) و هم فرودگاه نجف بابت ماندن هواپیما در آشیانه یا پارکینگ (اپرون) اجاره و هزینه دریافت می کنند؛ بنابراین برای شرکت هواپیمایی هم این تأخیر به صرفه نیست.

رئیس انجمن صنفی شرکت های خدمات زیارتی و مسافرتی ایران با یادآوری چند مورد درگیری مسافران با مدیران ایرلان هایی که پروازهای نجف آنها تأخیر چند ساعته داشت، گفت: خلبانان این پروازها به دلیل نقص فنی حاضر به پرواز نبودند و از سوی دیگر نیز فرودگاه نجف به دلیل مشکلات جنگ داخلی عراق، نه قطعات هواپیما دارد و نه کارشناس متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما؛ به همین دلیل هم مردم متضرر شدند و هم شرکت هواپیمایی مالک آن هواپیما؛ بنابراین چند بار تأخیر در برخی پروازهای نجف، قابل تعمیم به سایر پروازهای این مسیر نیست.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دست یاری و دوستی خود را به سوی همه اقشار مردم دراز می‌کنم
رئیس جمهور منتخب در انتخابات دوزادهم ریاست جمهوری امروز انتخابات پایان یافته و من رئیس‌جمهور همه ملت ایران و حتی کسانی که مخالف سیاست‌هایم بوده‌اند،هستم و من دست یاری و دوستی خود را به سوی همه اقشار مردم دراز می‌کنم.

  حسن روحانی رئیس جمهور از طریق شبکه خبر تلویزیونی پس از انتخاب در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری،با ملت ایران سخن گفت.

متن کامل سخنان روحانی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله و صلاه علی رسول الله و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

رَبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِی مِنْ لَدُنْکَ سُلْطَانًا نَصِیرًا

 سلام و درود خالصانه من بر ملت بزرگ ایران که با حضور و مشارکت گسترده، معنادار و مؤثر خود در انتخابات اردیبهشت 96 گامی بلند در راه اعتلا و منافع ملی و سرافرازی ایران عزیز برداشت.

بیش از 41 میلیون رأی شما تاریخ کشور را از توقف و تردید به در آورد و ایران را در تداوم راه توسعه و ترقی خویش قرار داد.

شما دیروز به همه آنها که ما را به بازگشت به گذشته و یا توقف در شرایط فعلی می‌خواندند "نه" گفتید و زمانه را به جلو راندید. مشارکت تاریخی شما در پای صندوق رأی فارغ از آنکه در این رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ ایران به چه کسی رأی دادید، شگفتی‌ساز شد و اعتماد دوباره شما به اینجانب سبب شد که بار سنگینی را بر دوش خویش احساس کنم و من امیدوارم وکیل شایسته‌ای برای نمایندگی مطالبات شما مردم عزیز ایران باشم.

شما با این رأی نشان دادید که ملتی یکپارچه هستید که با وجود، قطب‌بندی‌های سیاسی، هیچ‌کس نمی‌تواند شما را به ورطه نزاع‌های بیهوده طبقاتی، قومیتی، فرقه‌ای، قبیله‌ای، شهری یا روستایی بکشاند.

رأی منسجم شما در همه مناطق کشور نشان داد که یک ملت هستید و یک دولت دارید و یک رییس جمهور می‌خواهید که رییس همه جمهور و صد البته خادم همه مردم باشد.

درودم بر همه جوانان، دختران، پسران، مردان و زنان شهری و روستایی؛ فارس، ترک، کرد، لر، عرب، بلوچ، ترکمن، گیلک، مازنی و سیستانی در سرزمین پرستاره ایران.

درود بر معلمان غیرتمند که بر تندباد سیاه تهمت خروشیدند.

درود بر دانشجویان، هنرمندان، اصحاب رسانه، کارآفرینان، کشاورزان، صنعتگران، کارگران و کارمندانی که با ایجاد موج خروشان بی‌نظیر به استقبال دولت دوازدهم شتافتند.

سلام و درودم بر رهبر فرهیخته انقلاب اسلامی که حکمیانه و مشفقانه امواج پرتلاطم انتخابات را آنچنان به ساحل آرامش هدایت کردند که شور و هیجان رقابت‌های انتخاباتی در نهایت به صندوق عزت، استقلال و اقتدار ملت هدایت گردید.

ملت بزرگ ایران، پیروز اصلی این انتخابات شما ملت بزرگ هستید؛ پیروز انتخابات جمهوریت و اسلامیت است؛ پیروز انتخابات، آزادی و استقلال است؛ پیروز انتخابات حاکمیت ملی است؛ این پیروزی، پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود. این پیروزی، پیروزی وحدت و انسجام ملی بر انشقاق و چند دستگی بود.

سپاس این فرزند کوچک ملت و این فرزند حوزه و دانشگاه ارزانی مقام معظم رهبری مدظله العالی، مراجع عظام تقلید، فضلای حوزه علمیه، اساتید، فرهنگیان و هنرمندان، حقوقدانان، ورزشکاران و همه اقشار ملت.

جا دارد یاد کنم از مرد اعتدال و سازندگی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که واقعاً جای ایشان در این صبح پیروزی خالی است. همچنین از برادر گرامی‌ام سیدمحمد خاتمی، از خاندان امام راحل و یادگارش سیدحسن خمینی، از علی‌اکبر ناطق نوری، از برادرم اسحاق جهانگیری و از همه خانواده‌های عزیز شهدا بویژه شهید مطهری، شهید بهشتی، از همه فعالان سیاسی، از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی بویژه ریاست محترم مجلس، همه احزاب و ستادها و بویژه فعالان فضای مجازی که توانستند این امواج خروشان پرمعنا را به اعماق جامعه بگسترانند و عظمت حضور را بیافرینند.

من با کمال خضوع دست همه کسانی را که با رأی مثبت خویش به این خادم کوچک خود اجازه ادامه مأموریت دادند، می‌بوسم و از خداوند بزرگ می‌خواهم که به این کمترین، شایستگی آن را عطا کند که با خدمات صادقانه خود اعتماد و حمایت حتی آنهایی را که به من رأی ندادند، کسب نمایم و بتوانم پاسدار حقوق، عزت و سربلندی همه آحاد ملت ایران باشم.

مردم عزیز ایران، انتخابات صحنه تصمیم گیری و روشی مردم‌سالارانه برای حل مسالمت‌آمیز اختلاف نظرهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بر پایه رأی مردم است و نه آغازی برای توسعه و تداوم و عمیق‌تر کردن آنها. مردم ما در این انتخابات با درک نظرهای گوناگون، راه آینده خود را انتخاب کردند و همه باید به خواست و تصمیم مردم احترام بگذارند.

 امروز انتخابات پایان یافته و من رییس جمهور همه ملت ایران هستم و نیازمند کمک تک تک مردم ایران و  حتی کسانی هستم که مخالف من و سیاست‌های من بوده‌اند، دست یاری و دوستی خود را صمیمانه به سوی همه مردم ایران، همه جناح‌ها، احزاب و اقشار مختلف مردم دراز می‌کنم.

طبق قاعده مردم‌سالاری و به حکم قانون به مخالفان خود هم احترام می‌گذارم و حق آنان را برای انتقاد از دولت، پاس می‌دارم؛ مردم‌سالاری دینی، اسلام رحمانی یعنی همین.

 امروز ایران سربلندتر از هر زمان دیگر، آماده گسترش روابط خود با جهان بر پایه احترام متقابل و منافع ملی خود می‌باشد. پیام ملت ما به روشنی و به وضوح در این انتخابات به جهانیان روشن شد، امروز دنیا به خوبی می‌داند که ملت ایران مسیر زندگی در تعامل با جهان به دور از خشونت و افراطی‌گری را برگزیده است.

ملت ما می‌خواهد در صلح و دوستی با جهان زندگی کند ولی در عین حال هم حاضر نیست تحقیر یا تهدیدی را بپذیرد؛ این مهم‌ترین پیامی است که ملت ما انتظار دارد توسط همه دولت‌ها، همسایگان ما و بویژه قدرت‌های بزرگ جهانی به درستی شنیده شود. انتخابات ما به همسایگان و منطقه اعلام کرد که راه تأمین امنیت در این منطقه تقویت دمکراسی و مردم‌سالاری و احترام به آراء مردم است و نه تکیه بر قدرت‌های خارجی.

 مردم شریف ایران، ما به نیروهای مسلح قهرمان خود در ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی افتخار می‌کنیم و تداوم اقتدار آنها را ضامن صلح، ثبات در منطقه، امنیت و آسایش مردم خود می‌دانیم.

اینک که رییس جمهور برگزیده شما با کوله‌باری از تجربه با ارزش دولت یازدهم و با چشم‌اندازی روشن و امیدبخش، با روحیه‌ای تازه و شاداب و لبریز از عشق و محبت به تمامی ایرانیان، از شما مأموریت یافته است تا با درس‌آموزی از تجربه گذشته و با شتابی افزون‌تر و یارانی پرتلاش‌تر کار خود را آغاز کند، بیش از گذشته دست نیاز به سوی شما دراز می‌کنم.

در این راه پرمشقت ولی پرافتخار، از خداوند منان می‌خواهم تا یکدل و یکپارچه و با عزمی راسخ و استوار دست به دست هم داده و برای ساختن ایران عزیز، با اراده‌ای مستحکم و امیدی پرنشاط به پیش برویم.

خود را متعهد به برنامه اعلام شده‌ام و همه آنچه با شما مطرح کردم می‌دانم و با عزمی راسخ و با اطمینان به حمایت مستمر شما مردم عزیز، در این مسیر گام برخواهم داشت.

در اینجا بر خود لازم می‌دانم از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این انتخابات شکوهمند، بویژه شورای محترم نگهبان، وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران، همه نیروهای اجرایی، نظارتی، نیروهای انتظامی و امنیتی، رسانه‌های جمعی و اجتماعی تشکر ویژه نمایم و همت و مجاهدت آنان را در محافظت از آراء مردم به بزرگی و سپاس یاد کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاتهنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
مقایسه آرای دور دوم روسای جمهور ایران
پس از گذشت ۳۸ سال از انقلاب اسلامی ایران، تجربه تاریخی سیاست کشور ثابت کرده که ریاست‌ قوه مجریه دو دوره‌ای است و به جز ابوالحسن بنی‌صدر و محمدعلی رجایی سایرین ریاست‌جمهوری ۸ ساله را تجربه کردند که این روند امروز با پیروزی "حسن روحانی" در انتخابات استمرار پیدا کرد.

  از میان هفت رئیس‌جمهور تاریخ کشور، پنج تن از آنها دو دوره ریاست‌جمهوری را تجربه کردند، شرح آرای آنها در جدول ذیل قابل مشاهده است.

رئیس‌جمهور

آرای کسب کرده تعداد واجدین شرایط درصد آرای کسب کرده تعداد رای‌دهندگان درصد مشارکت
سیدعلی خامنه‌ای ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رای ۲۵ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۸۰۲ نفر ۸۵ درصد ۱۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۸۷ نفر ۵۴.۷ درصد
اکبر هاشمی رفسنجانی ۱۰ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۴۹۹ رای ۳۳ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۵۵ نفر ۶۳ درصد ۱۶ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۷۸۷ نفر ۵۰.۵    درصد
سیدمحمد خاتمی ۲۱ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۵۳ رای ۴۲ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۲۳۰ نفر ۷۷ درصد ۲۸ میلیون و ۸۱ هزار و ۹۳۰ نفر ۶۶.۶ درصد
محمود احمدی‌نژاد ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار ۵۱۶ رای ۴۶ میلیون و ۱۹۹ هزار ۹۹۷ نفر ۶۲.۴۶ درصد ۳۹ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۱۹۱ نفر ۸۵ درصد
حسن روحانی ۲۳ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۶۱۶ رای ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر ۵۷ درصد ۴۱میلیون و ۲۲۰ هزار و ۱۳۱ نفر ۷۳ درصد


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
زمان وعده و مجادله به پایان رسیده و هنگام همدلی برای رفع مشکلات مردم است
رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پیامی تاکید کرد: زمان وعده دادن ها و مجادله با رقبای انتخاباتی به پایان رسیده و هنگام همدلی و هم افزایی برای عبور از موانع و کار برای رفع مشکلات مردم فرا رسیده است.

ا؛ سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پی حضور حماسی مردم در انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد که متن آن در ذیل آمده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند بزرگ را سپاس می گوییم که بار دیگر عزت و عظمت جمهوری اسلامی ایران، با حضور حماسی اقشار مختلف مردم این سرزمین در پای صندوق های رأی، در چشم جهانیان آشکار گردید و جمهوریت و مردم‌سالاری حقیقی در سایه اسلام، به نمایش گذاشته شد.

در روز جمعه 29 اردیبهشت 1396 ، ملت غیور ایران اسلامی با هر قومیت وگویش و مذهب و با هر سلیقه سیاسی و فرهنگی، در جای جای این خاک سرافراز و اقصی نقاط گیتی، از ساعات ابتدایی روز تا آخرین لحظات شامگاه، برای اعلان وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی، صفوف متحد و به هم پیوسته ای را تشکیل دادند تا در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات اعضای شورای اسلامی شهر و روستا، در تعیین سرنوشت امور اجرایی کشور و شهر و روستای خود نقش آفرینی نمایند و سی و پنجمین انتخابات تاریخ انقلاب اسلامی را رقم بزنند.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند، برنده اصلی انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران و بازنده حقیقی آن، دشمنان قسم خورده این نظام یعنی استکبار جهانی و در رأس آن ها آمریکا و رژیم صهیونیستی و هم پیمانان شان هستند.

اینجانب، خلق این حماسه باشکوه را به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای مد ظله العالی، رئیس جمهور منتخب و یکایک ایرانیان سربلند و گرانقدر تبریک عرض می نمایم.

همچنین بر خود لازم می دانم از زحمات تمام کسانی که در پدیدار ساختن این حماسه ملی نقش آفرینی کرده اند علی الخصوص آحاد بسیجیان عزیز که با جان و دل در تشویق به حضور حداکثری و کمک در تامین امنیت مثال زدنی کوشیده اند، قدردانی و سپاس‌گزاری نمایم و بر جبین شان بوسه زنم و برایشان آرزوی توفیق داشته باشم.

اکنون دوران رقابت های انتخاباتی به پایان رسیده است و نامزد منتخب، پس از تنفیذ رهبر مقتدر انقلاب اسلامی، رئیس جمهور همه مردم ایران خواهد بود. زمان وعده دادن ها و مجادله با رقبای انتخاباتی به پایان رسیده و هنگام همدلی و هم افزایی برای عبور از موانع و کار برای رفع مشکلات مردم فرا رسیده است.

اکنون زمان آن است که مسائل اساسی کشور و در رأس آن ها پیاده سازی الگوی اقتصاد مقاومتی برای حل معضل بیکاری و رکود و نیز افزایش تولید و اشتغال و رسیدگی به معیشت محرومان و مستضعفان در اولویت برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات فوری مسئولان اجرایی کشور قرار گیرد.

اکنون زمان آن است که از ناکامی های گذشته و نیرنگ ها و بدعهدی های دشمنان ملت ایران، درس بگیریم و برای رشد و پیشرفت و تعالی جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توان داخلی و استعدادهای سرشار ایرانی و نه با چشم داشتن به عهد عهدشکنان خارجی، تمام ظرفیت های کشور را بسیج کنیم و ثابت کنیم که بدون اتکا به بیگانگان می توانیم نیازهایمان را خودمان برطرف نماییم.

اینجانب به رئیس جمهور منتخب اعلام می نمایم که بسیج ده ها میلیونی، همان گونه که در تنگنای جنگ تحمیلی و در پی ناکافی بودن ظرفیت های کلاسیک نظامی، توانست با حضور اقشار مختلف مردم، ورق را به نفع انقلاب اسلامی برگرداند، مهیاست تا در عرصه جنگ اقتصادی و فرهنگی نیز تمام ظرفیت های مردمی خود را برای رفع مشکلات و عبور از موانع و دست‌یابی به فتح و ظفر بسیج نموده و توان بی بدیل خویش را در تمامی عرصه های مورد نیاز کشور به خدمت در آورد.

امید است خداوند متعال به همه مسئولان کشور و خصوصا رئیس جمهور منتخب و نیز اعضای منتخب شورای اسلامی شهر و روستا، عزم راسخ و نصرت خویش را عنایت نموده و ایشان را در خدمت هر چه بهتر به مردم شریف کشورمان و ملت های مظلوم و مستضعف، یاری رساند.

و ما النصر الا من عندالله العزیز الحکیمنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


 سید ابراهیم اسداللهی گفت: مرحله اول ثبت نام کاروان‌های حج 96 که از یکشنبه تا پنج شنبه هفته گذشته ادامه داشته و مرحله دوم ثبت نام از امروز (شنبه) برای کسانی که به هر دلیلی تاکنون ثبت نام نکرده‌اند، آغاز شد.

 وی افزود: در مرحله اول ثبت نام حدود 95 درصد واجدین شرایط ثبت نام در کاروان مبادرت ثبت نام کرده‌اند.

سرپرست اداره کل دفتر ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان حج و زیارت اعلام کرد: چنانچه کسی به هر دلیلی در این چند روز قادر به ثبت نام نبوده، می‌تواند از امروز با مراجعه به سامانه https://haj96.haj.ir و یا مراجعه به دفاتر زیارتی محل ثبت نام کاروان‌ها نسبت به ثبت نام در کاروان‌های حج اقدام کنند.

اسداللهی در پایان بیان کرد: اولویت‌های اعزام و ثبت نام مرحله اول حجاج، شامل کسانی بود که تا پایان شهریور سال 1385 ثبت نام کرده بودند. اما از امروز در صورت وجود ظرفیت خالی در کاروان‌های حج کسانی هم که تا پایان آبان ماه سال 85 در بانک ودیعه گذاری کرده‌اند، می‌توانند برای نام نویسی در کاروان‌های حج سالجاری اقدام کنند که در این خصوص مدیریت حج و زیارت استانها اطلاع رسانی خواهند کرد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ «حسن روحانی» رئیس دولت دوازدهم شدمستقر در ستاد انتخابات کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود 41 میلیون نفر در پای صندوق های رای حاضر شدند، نتایج نهایی شمارش انتخابات ریاست جمهوری را به شرح زیر اعلام کرد:

مجموع آرای ماخوذه: 41220131

1-حسن روحانی: 23549616  (57 درصد از کل آرای ماخوذه)

2-سیدابراهیم رئیسی: 15786449  (38.5 درصد از کل آرای ماخوذه)                   

3-مصطفی میرسلیم: 478215

4-مصطفی هاشمی طبا: 215450

رحمانی فضلی تصریح کرد: شاهد حضور پرشکوه مردم در این دوره از انتخابات بودیم که از فردا تمامی رقابت ها پایان یافته و به رفاقت ها تبدیل می شود لذا تمام هم و غم خود را باید در راستای رفع مطالبات و خواست مردم قرار دهیم.

وی همچنین ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تصریح کرد: از بسیج و سپاه که در حوزه برقراری امنیت انتخابات فعال بودند تشکر می کنیم.

وزیر کشور در خاتمه از رهبر انقلاب به خاطر هدایت ها و رهنمودهای ایشان برای برگزاری قانونی انتخابات در مسیر افزایش مشارکت، سلامت و برقراری امنیت قدردانی کرد و گفت: روز گذشته مردم در پای صندوق های رأی به همه جهانیان نشان داند که ما مدافعه انقلاب اسلامی به صورت متحد و منسجم مصمم هستیم و انقلاب اسلامی را در جهت اهداف آن که همان خدمت به مردم شریف و ایجاد امنیت است دنبال می کنیم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


چهار محله تا آزادی کامل موصل؛ دو محله دیگر آزاد شدنیروهای پلیس فدرال عراق با پاکسازی دو منطقه «الاقتصادیین» و «17 تموز» در غرب موصل بیش از پیش به آزادی کامل شهر نزدیک شدند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه السومریه عراق، در بیانیه سرلشگر «شاکر جودت» فرمانده کل پلیس فدرال عراق آمده است که در این عملیات آزادسازی 66 تروریست کشته و 13 خودروی بمب‌گذاری شده و 9 موتورسیکلت نیز منهدم شده است.

نیروهای عراقی پس از این دستاورد به سمت مناطق الشفاء و النجار حرکت کرده‌اند و درگیری در حال حاضر در منطقه النجار جریان دارد.

فقط چهار منطقه «الموصل القدیمه»، «الزنجبیلی»، «الشفاء» و «باب السنجار» تنها مناطقی هستند که هنوز در اشغال داعش است.

عمده مقاومت تروریست‌ها در این منطقه تک‌تیراندازها و خودروهای انتحاری است و به گفته پلیس فدرال عراق تا کنون 172 تک تیرانداز داعش در غرب موصل از پا در آمده‌ و 373 وسیله نقلیه بمب‌گذاری شده منهدم شده است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
محسن رضایی خطاب به ترامپ:


آیا نمی‌خواهید از میزبان خود بپرسید چرا آزادی و دموکراسی در عربستان وجود ندارد؟محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اینستاگرامش نوشت:

آقای ترامپ!
شما درشرایطی وارد ریاض شدید که ملت ایران حماسه بزرگی آفرید و موجب تحسین جهانیان شد. اقدام ملت ما نشان داد که آزادی و مردمسالاری در ایران موج می زند.

آیا نمی خواهید از میزبان خود بپرسید چرا آزادی و دموکراسی در عربستان وجود ندارد؟ مگر شما مدعی دموکراسی نیستید؟ پس چرا به خاطر پول و نفت آن را زیر پا می گذارید و نقض گسترده حقوقبشر و نبود حداقلی از حقوق شهروندی در عربستان را نادیده می گیرید؟ با این وصف اگر علیه ایران حرف بزنید، دنیا به شما نمی خندد؟نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


فاصله ۶۰ درصدی قیمت تخم مرغ از تولید تا مصرف/ ترکیه بازار تخم مرغ ایران در عراق را گرفتاین روزها علی‌رغم آنکه با گرم‌تر شدن هوا قیمت تخم‌مرغ کاهش یابد، اما متاسفانه شاهد افزایش قیمت در برخی مغازه‌ها هستیم.

هم اکنون قیمت هر شانه 30 عددی تخم‌مرغ در برخی از مغازه‌های سطح پایتخت 11 و 12 هزار تومان به فروش می‌رسد، اما ناصر نبی پور رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران به خبرنگار فارس گفت: از 3 هفته پیش قیمت تخم‌مرغ نه تنها افزایش نداشته، بلکه کاهش هم داشته است.

وی تصریح کرد: 3 هفته پیش هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری 4200 تومان بود که اکنون به 3800 تومان رسیده که تقریبا شانه‌ای 7500 تومان محاسبه می‌شود و در نهایت با محاسبه سود بنکدار و توزیع باید شانه‌ای 10 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

این در حالی است که «م.الف» عنوان می‌کند که یک شانه تخم مرغ را از منطقه جمهوری تهران 12 هزار تومان خریده و یکی دیگر از شهروندان هر شانه تخم‌مرغ را 11 هزار تومان خریده است.

همچنین قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مراتب بالاتر از این رقم است. یک بسته 6 عددی تخم‌مرغ 3800 تومان یعنی دانه‌ای 650 تومان و بسته‌ 12 عددی تخم مرغ 5400 تومان به فروش می‌رسد.

دولت مشوق صادراتی نداد؛ ترکیه جای ایران را در بازار تخم مرغ عراق گرفت

رضا ترکاشوند رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن نیز با تاکید بر اینکه قیمت تخم مرغ به دلیل گرم‌تر شدن هوا و نبود بازار صادراتی افزایشی نداشته تصریح کرد: هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری 3600 تومان به فروش می‌رسد.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه از بین رفتن آنفلوآنزای پرندگان چه حجمی از تخم‌مرغ کشور صادر می‌شود، گفت: هیچ تقاضایی از سوی کشور عراق یا افغانستان نداشته‌ایم، چرا که تخم‌مرغ خود را از کشورهای دیگر از جمله ترکیه با قیمت ارزان‌تر تحویل می‌گیرند.

به گفته ترکاشوند تنها مقدار محدودی تخم مرغ به افغانستان صادر می‌شود.

زنجیره نامناسب توزیع/سود 30 تا 50 درصدی تخم‌مرغ در جیب دلالان

حمید کاشانی یکی از تولیدکنندگان عمده تخم‌مرغ در کشور علت تفاوت قیمت تخم‌مرغ بین درب مرغداری تا مصرف‌کننده را سیستم نامناسب توزیع عنوان کرد و افزود: گاهی اوقات واسطه‌ها بین 30 تا 50 درصد سود می‌کنند و برای همین فاصله قیمتی بین تولید تا مصرف زیاد است.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تخم مرغ ایرانی نسبت به رقبای همسایه از جمله ترکیه بالاتر است، افزود: ترک‌ها برای افزایش صادرات خود لب مرز به صادرکننده خود در هر کیلو 700 تا 800 تومان مشوق صادراتی می‌دهند و آنها تخم‌مرغ را کیلویی 3 هزار تومان به عراق می‌فروشند، در حالی که همین محصول در کشور خودشان برای مردم ترکیه به دو برابر قیمت فروخته می‌شود، اما دولت ترکیه برای حمایت از صادرات مشوق صادراتی می‌دهد.

کاشانی تاکید کرد: اگر دولت می‌خواهد از صادرات تخم‌مرغ حمایت کند حتما باید یارانه صادراتی آن را هم بدهد، وگرنه امکان رقابت در قیمت را نداریم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


یزدانی و حسین‌خانی فینالیست شدند/ حضور اسماعیل‌پور و صادق‌زاده در رده‌بندی؛ ۲ طلا و ۲ برنز در انتظار کشتی آزاددر ادامه مسابقات چهار وزن دوم رقابت‌های کشتی آزاد بازی‌های کشورهای اسلامی که از صبح امروز در سالن حیدر علی‌یف شهر باکوی آذربایجان آغاز شده است؛ حسین‌خانی و یزدانی نمایندگان اوزان 70 و 86 کیلوگرم کشورمان با پیروزی مقابل حریفانشان فینالیست شدند. اسماعیل‌پور و صادق‌زاده هم در 61 و 125 کیلوگرم به دیدار رده‌بندی رفتند.

* نتایج کشتی‌گیران کشورمان به شرح زیر است:

در وزن 61 کیلوگرم که 12 کشتی‌گیر حضور دارند، مسعود اسماعیل‌پور در دور اول با نتیجه 2 بر یک از سد رجب منیر آکتاش از ترکیه گذشت. وی در دور بعد نیز با حساب 8 بر 2 امیرتایف از قزاقستان را شکست داد و گام به نیمه‌نهایی گذاشت، اما در این مرحله با نتیجه 8 بر یک مغلوب حاجی علی‌یف، قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان شد و به دیدار رده‌بندی رفت.

 

 

در وزن 70 کیلوگرم مصطفی حسین‌خانی در دور اول با نتیجه 10 بر صفر سوربون عبدالخائف از ترکمنستان را شکست داد. وی در دور بعد نیز با نتیجه 7 بر 6 از سد اختیار نوروزاُف، دارنده مدال برنز المپیک و نقره جهان از ازبکستان گذشت و راهی نیمه‌نهایی شد. وی در این مرحله نیز با نتیجه 8 بر 4 مقابل آدام باتیروف (روسی الاصل) قهرمان آسیا از بحرین به برتری رسید و فینالیست شد. در این وزن 11 کشتی‌گیر حضور دارند.

حریف وی در دیدار فینال مرتضی علی مسلم‌اُف از آذربایجان است.

در وزن 86 کیلوگرم که 14 نفر شرکت کرده‌اند، حسن یزدانی پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر بر بهادر کودیروف از تاجیکستان غلبه کرد. وی در دور بعد و در مرحله نیمه‌نهایی مقتدرانه و با نتیجه 11 بر صفر از سد شریف شریف‌اُف، دارنده مدال طلا و برنز المپیک و قهرمان جهان از آذربایجان گذشت و فینالیست شد.

حریف وی در این دیدار سلیم یاشار دارنده مدال نقره المپیک 2016 و نقره و برنز جهان از ترکیه است.

در وزن 125 کیلوگرم جابر صادق‌زاده در دور نخست با نتیجه 10 بر صفر زمان انور از پاکستان را شکست داد و به نیمه نهایی رسید، اما در این مرحله با نتیجه 7 بر 3 مغلوب جمال‌الدین ماگومدوف، دارنده مدال نقره و برنز جهان از آذربایجان شد و از حضور در فینال بازماند. صادق‌زاده عصر امروز در دیدار رده بندی برای کسب مدال برنز به میدان خواهد رفت؛ در این وزن 8 کشتی‌گیر حضور دارند.

حریف وی در این دیدار رجا الکراد از سوریه است.

مسابقات رده‌بندی و فینال از ساعت 17 عصر امروز آغاز خواهد شد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


کاهش۱۳.۳درصدی قیمت گازصادراتی به ترکیه/۳۵میلیارد دلاردرجیب ترکها!حمیدرضا عراقی در پاسخ به این سوال که گفته می شود صادرات گاز به ترکیه از بهمن ماه سال گذشته با قیمت پایین یا رایگان انجام شده است، گفت: برخی درباره صادرات گاز به ترکیه مطالب غیرکارشناسانه ای رامطرح می کنند که ممکن است خدایی ناکرده چهره ما را ضعیف به مردم نشان دهد.

او با اعلام اینکه قرارداد گازی ایران و ترکیه مربوط به سال های گذشته می شود، ادامه داد: این قرارداد هر چند سال یک بار به روزرسانی می شود.در سال های گذشته، ترکیه ادعایی را در زمینه گران فروشی ایران مطرح و به موجب آن جریمه ای به مبلغ هزار میلیارد تومان ( یک میلیارددلار) را دریافت کرده بود.این در حالی است که این کشور مجدد شکایتی را به دلیل اینکه ایران در زمینه گاز، گران فروشی کرده و همچنین توانایی تامین گاز با شدت مورد نظرشان را ندارد، تنظیم و به دادگاه لاهه ارائه داد.

معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: اگر شکایت آنها به اثبات می رسید، محبور بودیم مبلغی حدود ۳۵ میلیارد دلار را بابت جریمه گرانی گاز و پایین بودن فشار گاز صادراتی به عنوان جریمه به آنها پرداخت کنیم. حال آنکه در دادگاهی که در این راستا تشکیل شد، نخست توانستیم اثبات کنیم که گرانی گاز و فشار پایین گاز صادراتی ارتباطی به یکدیگر ندارند و دو مقوله مجزاهستند. از سویی دیگر ایران توانست اثبات کند که گاز با فشارکافی، به این کشور صادر شده است.

عراقی درباره گرانفروشی گاز به ترکیه گفت: حقیقت این است که با کاهش قیمت نفت، نرخ گاز نیزکاهش می یابد.اما فرمول محاسباتی  نرخ گاز صادراتی به ترکیه به نحوی بود که کاهش قیمت نفت تاثیری بر آن نداشت. آنها بر این عقیده بودند که ایران از سال ۲۰۰۵ میلادی باید نرخ گاز صادراتی خود را کاهش می‌داده است و برای اثبات گفته های خود نرخ گاز روسیه و آذربایجان را به عنوان نمونه مطرح می‌کردند.

کسر جریمه از صورتحساب گاز صادراتی

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز، دولت گذشته پذیرفته بود که تا ۱۰ درصد نرخ گاز صادراتی را کاهش دهد، اما آنها نپذیرفتند و خواهان رای دادگاه بین المللی شدند. دادگاه بین المللی نیز با در نظر گرفتن دفاعیات ایران، کاهش قیمت را تا ۱۳.۳ درصد نسبت به قیمت جهانی گاز تایید کرد. با این حال هم باید گفت قیمت کنونی گاز صادراتی به ترکیه نرخ مناسبی است و مشکلی در این زمینه نداریم. در وهله بعدی ترک ها از ما می‌خواستند تا این جریمه را به طور یکجا به آنها بپردازیم که بر اساس استدلال های انجام شده، قانع شدند که چنین روشی مقدور نیست و آنها باید این جریمه را از صورت حساب‌های ما کسر کنند.

او با تاکید بر اینکه قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه در منطقه، قیمت مناسبی است، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۳.۳ درصد از درآمد گازی ما از ترکیه، بابت جریمه کسرمی شود؛ اما اینکه گفته می شود گاز را مجانی صادر می کنیم از روی بی اطلاعی است.

این مقام مسوول در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به مبادی متنوع صادراتی گاز به ترکیه و وجود خط لوله ترک استریم بهتر نیست ایران ملایمت بیشتری برای حفظ بازار خود داشته باشد، گفت: در حال حاضر ایران از کشورهای زیادی واردات گازو به کشورهای متفاوتی هم صادرات گاز دارد. باید در نظر داشت که تجارت گاز پیچیدگی های خاص خود را دارد و نمی توان نرخ دقیقی برای همگی آنها تعیین کرد. نکته مهم این است که ایران وارد تجارت گاز شده است و قطعا در حال توسعه نقش تامین کنندگی گاز در منطقه است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


نفت از 53.5 دلار عبور کرد/ جوسازی‌ رسانه‌های خارجی درباره انتخابات ایران تاثیرگذار در افزایش قیمت نفتبه دنبال تقویت انتظارات در مورد توافق اعضای اوپک و دیگر تولیدکنندگان برای تمدید توافق کاهش تولید، قیمت نفت روز جمعه افزایش یافت و دومین هفته افزایشی را ثبت کرد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 1.10 دلار افزایش 53.61 دلار فروخته شد. این قیمت بالاترین رقم برای این شاخص نفتی از 18 آوریل به شمار می‌رود.

نفت خام آمریکا نیز 98 سنت افزایش یافت و بشکه‌ای 50.33 دلار معامله شد که بالاترین قیمت از 19 آوریل به شمار می‌رود.

نفت برنت طی هفته گذشته 5.4 درصد و نفت خام آمریکا 5.2 درصد افزایش قیمت داشتند.

اعضای اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت نظیر روسیه 25 می با یکدیگر دیدار خواهند کرد. انتظار می‌رود که کاهش تولید روزانه 1.8 میلیون بشکه تا پایان مارس 2018 تمدید شود.

این گروه تلاش می‌کنند تا اشباع جهانی نفت را کاهش دهند اما این اقدام به علت تقاضای ضعیف و افزایش تولید در جاهای دیگر نظیر آمریکا با کندی همراه است.

بسیاری از سرمایه‌گذاران در مورد میزان بالای ذخایر نگران هستند و آمارهای عرضه در جهان نشان می‌دهد که کاهش ذخایر جهانی به کندی پیش می‌رود یا حتی معکوس شده است.

تولید نفت آمریکا با سوء استفاده تولیدکنندگان نفت شیل از افزایش قیمت نفت، از نیمه سال 2016 تاکنون 10 درصد افزایش یافته است و به 9.3 میلیون بشکه در روز رسیده است.

آمارهای بیکر هیوز نشان داد که حفاران آمریکایی برای هجدهمین هفته متوالی به تعداد دکل‌های حفاری افزودند.

حفاران آمریکایی در هفته منتهی به 19 می 8 دکل حفاری دیگر را فعال کردند که تعداد دکل‌های حفاری فعال این کشور به 720 دکل رسید که بالاترین میزان از آوریل 2015 به شمار می‌رود.

ایران انتخابات ریاست جمهوری را روز جمعه برگزار کرد. کامرزبانک روز جمعه اعلام کرده بود که در صورت انتخاب ابراهیم رئیسی، تحریم‌های جدید احتمالا علیه ایران اعمال شود که می‌تواند کاهش عرضه نفت از سوی ایران را در بر داشته باشد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوی مشخص شد/ روحانی با بیش از 23 میلیون رأی رئیس جمهور مانددوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در روز جمعه 29 اردیبهشت ماه با استقبال گسترده مردم برگزار شد .

 

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود 41 میلیون نفر در پای صندوق های رای حاضر شدند، نتایج نهایی شمارش انتخابات ریاست جمهوری را به شرح زیر اعلام کرد:

مجموع آرای ماخوذه: 41220131

1-حسن روحانی: 23549616

2-سیدابراهیم رئیسی: 15786449

3-مصطفی میرسلیم: 478215

4-مصطفی هاشمی طبا: 215450نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


گامی بلند در افزایش پایگاه رای اصولگرایانفرهاد نظریان‌سامانی فعال سیاسی طی یادداشتی در رابطه با انتخابات روز گذشته ریاست جمهوری نوشت: انقلابیون قدم بزرگی را برداشته اند و چند قدم کوچک مانده تا پیروزی بزرگ و قبول کنیم هنوز کار اساسی لازم است تا بتوان آن آرای خاکستری و مردد که امید به روحانی و تفکرش را در انتخابات نشان دادند را جذب جبهه انقلاب کرد و این مهم حاصل نمی شود مگر در سایه تلاش و کوشش و امیدواری. پس هیچگاه نباید کسی را سرزنش کرد و سیاست های انتخاباتی را مورد تخطئه قرار دهیم که به نظر بنده مطلوب ترین نتیجه ممکن برای جریان انقلابی رقم خورده است

متن این یادداشت به شرح زیر است:

« امروز با اعلام نتایج رسمی و غیر رسمی، تحلیل برخی دلسوزان انقلاب و نظام بر این امر است که ما شکست خورده‌ایم و اگر چنان نمی‌کردیم چنین نمی‌شد. اگر قالیباف کنار نمی‌رفت قطعا دور دوم می‌رفتیم و از این دست سرزنشهای احساسی که قدری هم طبیعی به نظر می‌رسد و در این زمان، ناراحتی از عدم انتخاب کاندیدای مورد حمایت می‌تواند چنین بحث‌هایی را جلو ببرد و این آیه یاس خوندن‌ها، گاهی اوقات از سر نگاه سطحی به انتخابات است. جا دارد چند نکته پیرامون این موضوع مطرح شود:

اول اینکه چنین مشارکت و حضور ملت پای صندوق‌های رای یک اتفاق بسیار مبارکیست که پس از 38 سال، نظام را صد پله از لحاظ مقبولیت و حاکمیت مردم سالاری بالا برد و قطع به یقین پیروز انتخابات، ملت شریف ایران و نظام حاکمه جمهوری اسلامی و از همه مهمتر رهبر معظم انقلاب است که با مدیریت و رهبری حاذقانه خود توانستند چنین مشارکت باشکوهی را برای نظام به ارمغان بیاورد که در وصف آن تمام اندیشمندان و تئوریسین های غربی در حیرت زایدالوصفی مانده اند.

دوم اینکه در این انتخابات تخلفاتی صورت گرفت و لی هیچگاه توسط هیچ فردی از جریان انقلابی، به تقلب یزگ تفسیر نشد و هیچ فرد انقلابی به خود اجازه تخریب نتایج انتخابات را نداد و همه نجیبانه تلاش برای تبریک به نامزد پیروز داشتند و همین امر نشان از این دارد که کسانی که فتنه 88 را به بهانه تقلب راه انداختند و نظام را دچار هزینه های زیادی کردند، کذابین و یاوه گویانی بودند که کذب گفتارشان امروز بر همه مشخص و مبرهن شد و شاید این انتخابات جرم این فتنه گران را محرزتر از گذشته به نمایش گذاشت.

سوم اینکه با تمام تفاسیر و آمارهای اخذ شده، نزدیک به 16 میلیون رای نصیب کاندیدای جبهه انقلاب شده و این هر چند تا 24 میلیون رای حسن روحانی فاصله زیادی دارد ولی به نظر یک پیروزی بزگ برای جریان اصول گرایی محسوب می شود. در سال 92 آرای آقای جلیلی و قالیباف سرجمع بیش از 10 میلیون رای نبود و این همان رای جبهه انقلاب محسوب می‌شود. حال این رای در 4 سال بعد یعنی امسال با 6 میلیون رای افزایش، به 16 میلیون رای رسیده است و این افزایش معنا دار رای برای انقلابیون بسیار مهم و یک نصرت بزرگ محسوب می شود.

این را در کنار وحدتی که در این دوره از انتخابات میان انقلابیون شکل گرفت و از آن وضع آشفته سال 92 خود را به این سطح رساندن، بگذارید و قطعاً متوجه خواهید شد که نتیجه مثبتی از این انتخابات نصیب این جریان انقلابی شده است.

نکته چهارم اینکه انقلابیون قدم بزرگی را برداشته اند و چند قدم کوچک مانده تا پیروزی بزرگ و قبول کنیم هنوز کار اساسی لازم است تا بتوان آن آرای خاکستری و مردد که امید به روحانی و تفکرش را در انتخابات نشان دادند را جذب جبهه انقلاب کرد و این مهم حاصل نمی شود مگر در سایه تلاش و کوشش و امیدواری. پس هیچگاه نباید کسی را سرزنش کرد و سیاست های انتخاباتی را مورد تخطئه قرار دهیم که به نظر بنده مطلوب ترین نتیجه ممکن برای جریان انقلابی رقم خورده است.»نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


زمان وعده و مجادله به پایان رسیده و هنگام همدلی برای رفع مشکلات مردم استسردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پی حضور حماسی مردم در انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد که متن آن در ذیل آمده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند بزرگ را سپاس می گوییم که بار دیگر عزت و عظمت جمهوری اسلامی ایران، با حضور حماسی اقشار مختلف مردم این سرزمین در پای صندوق های رأی، در چشم جهانیان آشکار گردید و جمهوریت و مردم‌سالاری حقیقی در سایه اسلام، به نمایش گذاشته شد.

در روز جمعه 29 اردیبهشت 1396 ، ملت غیور ایران اسلامی با هر قومیت وگویش و مذهب و با هر سلیقه سیاسی و فرهنگی، در جای جای این خاک سرافراز و اقصی نقاط گیتی، از ساعات ابتدایی روز تا آخرین لحظات شامگاه، برای اعلان وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی، صفوف متحد و به هم پیوسته ای را تشکیل دادند تا در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات اعضای شورای اسلامی شهر و روستا، در تعیین سرنوشت امور اجرایی کشور و شهر و روستای خود نقش آفرینی نمایند و سی و پنجمین انتخابات تاریخ انقلاب اسلامی را رقم بزنند.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند، برنده اصلی انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران و بازنده حقیقی آن، دشمنان قسم خورده این نظام یعنی استکبار جهانی و در رأس آن ها آمریکا و رژیم صهیونیستی و هم پیمانان شان هستند.

اینجانب، خلق این حماسه باشکوه را به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای مد ظله العالی، رئیس جمهور منتخب و یکایک ایرانیان سربلند و گرانقدر تبریک عرض می نمایم.

همچنین بر خود لازم می دانم از زحمات تمام کسانی که در پدیدار ساختن این حماسه ملی نقش آفرینی کرده اند علی الخصوص آحاد بسیجیان عزیز که با جان و دل در تشویق به حضور حداکثری و کمک در تامین امنیت مثال زدنی کوشیده اند، قدردانی و سپاس‌گزاری نمایم و بر جبین شان بوسه زنم و برایشان آرزوی توفیق داشته باشم.

اکنون دوران رقابت های انتخاباتی به پایان رسیده است و نامزد منتخب، پس از تنفیذ رهبر مقتدر انقلاب اسلامی، رئیس جمهور همه مردم ایران خواهد بود. زمان وعده دادن ها و مجادله با رقبای انتخاباتی به پایان رسیده و هنگام همدلی و هم افزایی برای عبور از موانع و کار برای رفع مشکلات مردم فرا رسیده است.

اکنون زمان آن است که مسائل اساسی کشور و در رأس آن ها پیاده سازی الگوی اقتصاد مقاومتی برای حل معضل بیکاری و رکود و نیز افزایش تولید و اشتغال و رسیدگی به معیشت محرومان و مستضعفان در اولویت برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات فوری مسئولان اجرایی کشور قرار گیرد.

اکنون زمان آن است که از ناکامی های گذشته و نیرنگ ها و بدعهدی های دشمنان ملت ایران، درس بگیریم و برای رشد و پیشرفت و تعالی جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توان داخلی و استعدادهای سرشار ایرانی و نه با چشم داشتن به عهد عهدشکنان خارجی، تمام ظرفیت های کشور را بسیج کنیم و ثابت کنیم که بدون اتکا به بیگانگان می توانیم نیازهایمان را خودمان برطرف نماییم.

اینجانب به رئیس جمهور منتخب اعلام می نمایم که بسیج ده ها میلیونی، همان گونه که در تنگنای جنگ تحمیلی و در پی ناکافی بودن ظرفیت های کلاسیک نظامی، توانست با حضور اقشار مختلف مردم، ورق را به نفع انقلاب اسلامی برگرداند، مهیاست تا در عرصه جنگ اقتصادی و فرهنگی نیز تمام ظرفیت های مردمی خود را برای رفع مشکلات و عبور از موانع و دست‌یابی به فتح و ظفر بسیج نموده و توان بی بدیل خویش را در تمامی عرصه های مورد نیاز کشور به خدمت در آورد.

امید است خداوند متعال به همه مسئولان کشور و خصوصا رئیس جمهور منتخب و نیز اعضای منتخب شورای اسلامی شهر و روستا، عزم راسخ و نصرت خویش را عنایت نموده و ایشان را در خدمت هر چه بهتر به مردم شریف کشورمان و ملت های مظلوم و مستضعف، یاری رساند.

و ما النصر الا من عندالله العزیز الحکیمنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


دست یاری و دوستی خود را به سوی همه اقشار مردم دراز می‌کنمحسن روحانی رئیس جمهور از طریق شبکه خبر تلویزیونی پس از انتخاب در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری،با ملت ایران سخن گفت.

برخی محورهای این گفتگو به شرح زیر است:

- سلام و درود خالصانه بر ملت بزرگ ایران که با حضور و مشارکت گسترده معنادار و موثر خود در انتخابات اردیبهشت ۹۶ گامی بلند در راه اعتلا و منافع ملی و سرافرازی ایران عزیز برداشت.
- بیش از ۴۱ میلیون رای شما تاریخ کشور را از توقف و تردید به در آورد و ایران را در تداوم راه توسعه و ترقی خویش قرار داد.
- شما نشان دادید ملتی یک‌پارچه هستید که هیچ کس نمی‌تواند شما را به ورطه نزاع‌های قبیله‌ای، شهری یا روستایی بکشاند.
- رای منسجم شما نشان داد که یک ملتید، یک دولتید و یک رئیس‌جمهور می‌خواهید که رئیس‌جمهور شما و خادم همه مردم باشد.
- درود بر معلمان غیرت‌مند که بر تندباد سیاه تهمت خروشیدند.
- درود بر دانشجویان، هنرمندان، اصحاب رسانه، کشاورزان، صنعت‌گران، کارگران و کارمندان که با ایجاد موج خروشان بی‌نظیر به استقبال دولت دوازدهم شتافتند.
- شما دیروز به همه آن‌ها که ما را به بازگشت به گذشته و توقف به شرایط فعلی می‌خواندند، نه گفتید.
- ملت بزرگ ایران، پیروز اصلی این انتخابات، شما ملت بزرگ هستید. پیروز انتخابات، جمهوریت و اسلامیت است. پیروز انتخابات، آزادی و استقلال است. پیروز انتخابات حاکمیت ملی است. این پیروزی، پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود.
- این پیروزی، پیروزی وحدت ملی بر انشقاق و چند دستگی بود. سپاس این فرزند کوچک ملت، و این فرزند حوزه و دانشگاه، ارزانی مقام‌معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، فرهنگیان، حقوقدانان، ورزشکاران و همه اقشار ملت.
- جا دارد یاد کنم از مرد اعتدال و سازندگی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که جای ایشان در این صبح پیروزی خالی است.
- هم‌چنین از برادرم سید محمد خاتمی، از یادگار امام راحل سید حسن خمینی، علی اکبر ناطق نوری و از برادرم اسحاق جهانگیری تشکر می‌کنم.
- از خداوند می‌خواهم شایستگی این را فراهم کند، که حتی حمایت آن‌ها که به من رای ندادند، کسب کنم و بتوانم پاسدار عزت و سربلندی همه آحاد ملت ایران باشم.
- مردم ما در این انتخابات با درک نظرهای گوناگون راه آینده خود را انتخاب کردند و همه باید به رای و خواست مردم احترام بگذارند.
- امروز انتخابات پایان یافته و من رئیس‌جمهور همه ملت ایران و حتی کسانی که مخالف سیاست‌هایم بوده‌اند،هستم.
- من دست یاری و دوستی خود را به سوی همه اقشار مردم دراز می‌کنم.
مشروح سخنان رئیس جمهور در همین خبر منتشر خواهد شد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


( کل صفحات : 25 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی