شهدای دزآور
شهدا را یاد کنید حتی با ذکر یک صلوات
درباره وبلاگ


سامانه پیامک ستاد یادواره شهدای دزآور
منتظر نظرتون هستیم
500020401170
500051561000
50001040001400
09117913875 تلگرام

مدیر وبلاگ : ذوالفقار بابایی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیا از این وبلاگ راضی هستید؟

پورشه کاین دارم ولی در دوران وزارتم ثانیه‌ای پشت آن ننشستم/ علاقه ندارم در دولت دوازدهم باشم/ نه اصلاح‌طلبم نه اعتدالیوزیر بهداشت گفت: اگر من در ابتدای مسئولیتم پورشه را می‌فروختم، همسایه‌ها فکر می‌کردند من وزیر شدم و حالا می‌خواهم ریا کنم. همچنین نمی‌خواستم قضاوت پسرم راجع به پدرش این باشد یا به نحوی آموزش ببیند که باید ریاکاری کند.

روزنامه شرق امروز شنبه ۹۶/۴/۳۱ گفت و گویی با سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت دولت یازدهم انجام داده استت که بخش هایی از آن را در ادامه می‌خوانید:

* در مدت اخیر به‌یک‌باره حجم حملات رسانه‌ای به شما زیاد شد. اوایل دولت این‌طور نبود. تحلیل خودتان از این حجم تخریب‌های هم بادلیل و هم بی‌دلیل چیست؟ اینکه رسانه‌های یک جریان خاص سیاسی، شما را زیر ضرب گذاشته و به‌شدت حمله می‌کنند. دلیلش به نظر خودتان چیست؟

حقیقتش اگر بخواهم بگویم، خودم هم نمی‌دانم، چون با عقل و منطق جور درنمی‌آید که کسی علاقه‌مند به کشورش و به انقلاب باشد، وفادار به امام و رهبری و پاسدار خون شهدا باشد و بعد چنین رفتارهایی را با او و کسانی که به میدان آمدند و در کارزار سخت باید حمایت شوند، بکنند. حملاتشان هم اصلا منحصر به فرد نیست، به کلیت دولت است. وقتی با رئیس‌جمهور که هم قانونا و هم شرعا و منطقا، نفر دوم کشور است، رفتارهای سخیفی را می‌بینیم، برای بقیه اعضای کابینه و مدیران ارشد دولت در سراسر کشور، دیگر چه انتظاری است. من واقعا خودم پاسخی برای سؤال شما ندارم.

فرض کنید الان به سال ٩٢ برگردیم. دولت روحانی تازه انتخاب شده و برای کابینه با شما صحبت می‌شود. با وضعیتی که در این چهار‌سال تجربه شد، آیا دوباره وزارت را قبول می‌کنید؟

پاسخش خیلی سخت است.

‌ به خاطر همین حملات می‌گویید؟

اگر بخواهم به خودم و خانواده‌ام و منافع شخصی فکر نکنم، بله حتما جواب مثبت خواهم داد. به خاطر اینکه خدمات بسیار ارزنده‌ای در این دولت در حوزه سلامت اتفاق افتاد و البته در بقیه حوزه‌ها هم کارهای خیلی خوبی شد که مردم، قدردان آن هستند.

 یعنی اگر منافع خودتان و خانواده را در نظر بگیرید پاسخ‌تان منفی است؟

اگر بگیریم و در‌عین‌حال به عقل‌مان اعتماد کنیم که طبیعی است ورود به این عرصه‌ها به صلاح نیست. به‌خصوص با رفتارهایی که شاهد بودیم. مطمئنا افرادی که توانمند باشند و در این وضعیت آبروی خودشان که هیچ، آبروی بستگان‌شان را مدنظر داشته باشند، از قبول مسئولیت سرباز می‌زنند.

 کدام‌یک از حملات و نقدها بیشتر از همه عصبانی یا ناراحتتان کرد؟

من اصلا برای حملات شخصی اهمیتی قائل نیستم. ولی آن چیزی که سخت است، کلیت حملات به دولت است و بدترینش به نظر من این است که می‌خواهند بگویند اینها اهل مسامحه هستند. اینها جاده‌صاف‌کن سکولاریسم هستند. چه کسانی؟ کسانی که همه وجود‌شان را برای اسلام و انقلاب گذاشتند و در خانواده هر کدام‌شان یکی دو شهید است. به اعضای کابینه نگاه کنید که چه سوابقی داشتند، اما دائم این دروغ را تبلیغ می‌کنند. در‌عین‌حال، بخشی از آن هم، بحث اشرافی‌گری است که البته به نظر من  از سلاح‌های نخ‌نما‌شده است که در این ٣٧، ٣٨ سال علیه خیلی‌ها استفاده شد و مردم این را فهمیده‌اند؛ یعنی یکی اینکه بخواهند بگویند اینها جاده‌صاف‌کن غرب هستند و در همین مسیر سکولار، دنبال دین‌زدایی هستند. این خیلی دردناک است واقعا و بعد هم بخواهند بگویند که خودشان انقلابی هستند و ماها خیر. باید ببینیم ریشه این افراد چیست و ریشه آنهایی که الان ایستاده‌اند و برای کشورشان از آبرو و حیثیت خود که مهم‌ترین داشته آنهاست مایه می‌گذارند، کجاست، سوابق هر کدام را بررسی کنند. بعد هم می‌خواهند بگویند اینها به فکر محرومان نیستند، ما به فکر محرومان هستیم؛ آن‌ هم با آن کارنامه‌ای که واقعا روزبه‌روز کشور را به سمت پرتگاه و مردم را به سمت فقر و تهیدستی بیشتر رهنمون کرد.

‌ در صحبت‌تان گفتید که شما را یعنی دولت را متهم می‌کنند به سکولاریسم و غرب‌گرایی و اشرافی‌گری. منتقدان می‌گویند که دکتر هاشمی خیلی پول‌دار است، شما پول‌دار هستید؟

من از روز اول، تأیید کردم که پولدار هستم. نگفتم که ندارم. الان هم نفی نمی‌کنم. معتقد هستم که اگر کسی سرمایه‌دار است، اصل باید بر این باشد که از کجا و از چه مسیری آورده. خیلی از کسانی که دیگران را متهم می‌کنند، این رفتارشان ناشی از تفکراتی است که اسلامی نیست و ما سابقه آن را در بحبوحه انقلاب، به‌‌خوبی می‌شناسیم و می‌دانیم و دیدیم. خودشان نگاه کنند به زندگی شخصی‌شان یا زندگی کسانی که معلم‌شان هستند. ببینند چه بخشی را از مسیرهای نامشروع کسب کردند که البته خودشان فکر می‌کنند مشروع است. آنچه در زندگی ما هست، سر سوزنی غیر از مسیر قانونی و شرعی به دست نیامده. برای آن زحمت کشیدیم. درعین‌حال هم ارزشی برای آن قائل نیستیم. مهم سبک زندگی است که سبک زندگی ماها، تربیت بچه‌هامان و حیطه فعالیت ما، کاملا مشخص است. 

‌ همه پول و سرمایه‌تان را از راه پزشکی به دست آوردید؟

بله. این هم سؤال خیلی خوبی است. من هیچ کار غیر پزشکی نکردم؛ یعنی اگر درآمدی داشتم، پول رفته در بانک و منطق من این بوده که...

‌ یعنی کارهای جانبی مثلا ساخت‌وساز و خرید‌و‌فروش و... نداشتید؟

نه هیچ‌چیز. همه همکاران و جامعه پزشکی می‌دانند. منطق من هم این بود که ما یک بچه شهرستانی بودیم و خدا لطف کرده در این لباس آمدیم. این کشور برای ما هزینه کرده و یک دقیقه آن هم مهم است. نباید وقت‌مان را به جز کار طبابت و پزشکی و آموزش‌دیدن و آموزش‌دادن، صرف چیز دیگر کنیم. 

‌ درباره شما می‌گویند وزیر پورشه‌سوار، آیا شما پورشه دارید؟

این هم سؤال خیلی خوبی است. من فکر کنم ٨، ٩ سال پیش، نمی‌دانستم که وزیر می‌شوم. آن موقع دنبال ماشین می‌گشتم. ماشین پرادو داشتم، ولی پرادوها زود چپ می‌کرد. دنبال همین ماشین‌های شاسی بلند بودم که گفتند این بهترین ماشین است (پورشه) که من هم خریدم؛ آن موقع حدود ٢٠٠ میلیون تومان.

‌ هنوز آن اتفاقات زمان آقای احمدی‌نژاد نیفتاده بود که قیمتش میلیاردی شود.

نه، قبل از آن تبدیل قیمت ارز بود.

‌ چه مدلی بود همین شاسی‌بلند؟

کاین است.

‌ تا چه زمانی داشتید؟

هنور هم دارم. داشتنش هم حکایتی جالب است. من از روزی که وزیر شدم تا الان، یک ثانیه هم پشت آن ماشین ننشسته‌ام. معتقدم که مسئولیت، بالاخره ضرورت‌هایی را ایجاب می‌کند و یک مسئول نمی‌تواند آن‌طوری رفتار کند که قبل از دوران مسئولیتش هست. و از آن طرف باوجود فشاری که همسرم داشت، برای اینکه آن را بفروشم؛ از ابتدا هم راضی نبود و می‌گفت همین ماشینی که هست خوب است. من می‌گفتم ما به جاده می‌رویم و بالاخره باید ماشین امن باشد. من که پول دارم، دلم هم که می‌خواهد. وقتی نخرم یعنی نفاق دارم، آن هم به خاطر حرف دیگران. این چیزی که متأسفانه در کشور شایع است. به‌هرحال باوجود اینکه ایشان اصرار می‌کرد، من تا امروز آن را نفروختم، نمی‌فروشم هم. دلیلش هم یکی، همسایه‌هاست. اگر من در ابتدای مسئولیتم آن را می‌فروختم. فکر می‌کردند من وزیر شدم و حالا می‌خواهم ریا کنم. یکی از دلایل هم پسرم است. نمی‌خواستم قضاوتش راجع به پدرش این باشد یا به نحوی آموزش ببیند که باید ریاکاری کند. بالاترین آسیبی که به کسی ممکن است وارد شود، دچار نفاق شدن و ریاکاری است. خیلی گفتند و نوشتند و شاید راه ساده‌ترش هم این بود که من الان پاسخ شما را می‌دادم که نه، ندارم. شاید خیلی از خوانندگان شما هم قانع می‌شدند، البته من می‌فهمم که گفتن این هزینه دارد ولی این هزینه در برابر آن نفاق ارزشش خیلی بیشتر است. آنها که همین اتهام‌ها را می‌زنند. آنها خودشان از همه ریاکارتر هستند. بنابراین باید جامعه را عادت داد و افراد را و به‌خصوص مسئولان را، که آن چیزی که هستند بنمایانند. نه آنی که مردم دوست دارند. اگر خودشان را به آن شکل درآوردند، معنی‌اش این است که نفاق دارند و این در بزنگاه‌های مختلف، هزینه‌های سنگینی را برای دین و برای کشور ایجاد می‌کند.

دولت دوازدهم در پیش است و رئیس‌جمهور در حال آماده‌سازی و چیدن وزراست، دو سؤال را هم‌زمان مطرح می‌کنم. شما در دولت بعدی هستید یا نیستید؟ و طرح تحول سلامت در ادامه آیا هست یا نیست؟

آنچه تا امروز مسلم است، طرح تحول سلامت هست، به خاطر اینکه آقای رئیس‌جمهور بعد از کسب رأی اعتماد ملت، اعلام کردند طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم و به عبارتی سلامت ایرانیان جزء مهم‌ترین اولویت‌های ایشان است. درباره موضوع ماندن من هم که هنوز مشخص نیست و همه چیز بعد از اراده الهی، منوط به نظر رئیس‌جمهور و نظر مجلس محترم است.

با شما صحبتی نشده؟

صحبت که با خیلی‌ها شده و من هم از‌جمله آن خیلی‌ها. البته آقای رئیس‌جمهور چند جلسه با من صحبت کردند؛ ولی این را که باشم یا نباشم، هنوز نمی‌دانم.

‌ خودتان مایل هستید باشید؟

خودم شخصا به‌هیچ‌وجه علاقه‌مند نیستم باشم؛ یعنی فکر می‌کنم آن طرف سکه هم جای خدمت زیادی هست و بالاخره تلاش‌هایی که ما در سه دهه گذشته در حوزه چشم‌پزشکی داشتیم، درخور‌توجه است و در‌عین‌حال آن هم کار خیر بوده. باز امام بزرگوار ما می‌گفت که مهم نیست شما چه منصب و شغلی دارید. مهم این است که هر کسی در هر کجا که هست، به وظیفه خود درست عمل کند؛ به‌این‌ترتیب تکلیف از او ساقط است. فکر می‌کنم در آن لباس سفید و دور از سیاست و فاصله‌گرفتن از دغل‌بازی‌ها و رفتارهای غیر‌اخلاقی که در حوزه سیاست است، خیلی راحت‌تر هستم و می‌توانم مشابه اینجا، اگر واقعا خودم بخواهم از فرصتی که خداوند در اختیارم قرار داده، درست استفاده کنم، به مردم کشورم خدمت می‌کنم.

‌ به‌لحاظ سیاسی شما اصلاح‌طلب هستید، اعتدالی هستید یا چی؟

من هیچ‌کدام از اینها نیستم. فکر می‌کنم هنوز همان جوان ٢٢، ٢٣ساله اول انقلاب هستم که هیچ‌کدام از این رنگ‌ها نبود. هیچ‌کدام از این جریانات فکری و تابلوها وجود نداشت.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پایانِ رقابت‌هایِ انتخاباتی به معنایِ فراموش کردنِ ناکارآمدی‌هایِ دولتِ مستقر نیست/هر روز شاهد تعطیلی بنگاه های اقتصادی هستیم/ باید با نگاهی جدید به موضوعات بپردازیممحمد باقر قالیباف در نامه ای به جوانان انقلابی و دلسوز ایران اسلامی برخی نگرانی خود را از وضعیت موجود کشور بیان کرده است.نامه محمد باقر قالیباف خطاب به مردم ایران و جوانان انقلابی و دلسوز به شرح ذیل می باشد:


جوانان انقلابی و دلسوز ایران عزیز


در ماههای گذشته بسیاری از شما به صورت حضوری و غیر‌حضوری با من از دغدغه‌های جدی خود دربارة آینده کشور و انقلاب سخن گفتید. این شور و شوق و احساسِ مسئولیتِ تحسین‌برانگیزِ شما مرا برآن داشت که دست به قلم برده و برخی نگرانی‌های خودم را با شما و مردم عزیزمان در میان بگذارم. پایانِ رقابت‌هایِ انتخاباتی به معنایِ فراموش کردنِ ناکارآمدی‌هایِ دولتِ مستقر یا نادیده‌گرفتن برخی خطاهایِ دوستانِ جبهة انقلاب نیست. ناکارآمدی در حلِ معضلاتِ اقتصادی، گذرانِ زندگیْ همراه با آرامشِ خاطر را برای بسیاری از مردم، روز به روز دشوارتر می‌کند و این در حالی است که  عده‌ای می‌خواهند برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی، هرگونه انتقادی را با نسبت دادن به رقابت‌هایِ انتخاباتی نادیده گرفته و کم اهمیت جلوه دهند؛ هر زمان که به سودشان باشد به رقابت‌هایِ انتخاباتی ارجاع می‌دهند و هر زمان که به ضرر‌شان باشد  می‌گویند رقابت تمام شده است. این برخورد دوگانه خطر هدر‌رفتن سرمایه اجتماعی و ملّی را به همراه دارد؛ گویی دولت خود را بی نیاز از سایر مردمی می‌داند که به هر دلیلی به رئیس‌جمهورِ مستقر رای نداده‌اند. کیست که نداند دعواهایِ سیاسیِ غیرِ ضروری چند هفتة گذشته برای آن بوده که معضلات و ناکارآمدیِ اقتصادی به حاشیه برده شود.
 در حالی که خبرِ تعطیلیِ بنگاه‌هایِ تولیدی و بیکار شدنِ کارگرانْ یکی پس از دیگری شنیده می‌شود و مردم، نگرانِ عواقبِ سیاست‌هایِ بانکی و تداومِ رکود هستند، رئیس‌جمهورِ محترم حرف از پایانِ دورانِ رکود می‌زند. این تناقض را ای بسا تنها با راه‌اندازیِ جنجال‌هایِ سیاسی  بتوان حل کرد؛ وگرنه مردم به چشم خود می‌بینند که دولتِ مستقر به جای حلِ مشکلاتِ کلانِ اقتصادیِ کشور، بر طبل حاشیه‌سازی و ایجادِ شکاف در حاکمیت و ادارة کشور می‌کوبد.
در برابر این نگرانی‌های دلسوزانه، دو پرسش بیش از هر چیز، ذهن من را به خود مشغول کرده است: پرسش اول این که ناکارآمدیِ دولت زمینه را برای تغییر در وضع موجود در افکارعمومی کاملا مهیا کرده بود، چه عواملی باعث شد که ما این فرصت بزرگ را هم مانند گذشته از دست بدهیم و در عمل اجازه بدهیم با تثبیت مدیریت خسته، بسته و زاویه‌دار با گفتمان انقلاب اسلامی و منافع ملی، زندگیِ جاریِ مردم و آرمانهایِ انقلابِ اسلامی چهار سال دیگر در بیم و نگرانی سپری شود؟  و در پی این سوال، پرسش بعدی مطرح می شود که برای اصلاح این روندی که سالهاست ادامه دارد و باعث شده جمهوری اسلامی نتواند در دوران پس از دفاع مقدس حتی یک دولت کارآمد در حل نیازهای مادی و معنوی مردم و نزدیک به افق آرمان‌های انقلابِ اسلامی را تشکیل دهد، چه باید کرد؟
در گفتگو با شما جوانانِ مؤمن، دلسوزِ انقلاب و نظام و کشور، جواب‌هایِ متعددی در پاسخ به این دغدغه‌ها شنیده‌ام که نشان می‌دهد بسیاری از شما دلیلِ شکست‌های اخیرِ جریانِ اصول‌گرایی، در جلبِ نظرِ مردم در انتخابات را، نتیجة اشکالاتِ ساختاری، رویکردی و عملکردیْ در سطوحِ کلان و خُرد می‌دانید. لذا به این باور رسیدم که «تغییرِ اساسی در نحوة کنشِ جریانِ اصول‌گرایی» یکی از مطالباتِ اصلیِ امروزِ شما جوانانِ مومن و دلسوزِ انقلاب و کشور است. امروز دیگر روشن است که اصول‌گرایی باید با حفظِ مبانی و ارزش‌هایِ انقلابیِ جمهوریِ اسلامی، در نگرش و شیوة سیاست‌ورزی خودْ متحوّل شود و با گفتمان و چهره‌هایی نو، حرکت در راستایِ «نو‌اصول‌گرایی» را هرچه زودتر آغاز کند.
برادران و خواهران عزیزم
این انقلاب با تکیه بر شور و انگیزه جوانان پیروز شد و این نظام با فداکاری آنها بقای خود را تضمین کرد. در ادامة راه نیز چاره‌ای جز تکیه بر جوانان در انجامِ کارهایِ بزرگ و ماندگار نیست و یکی از کارهای بزرگْ جسارتِ «خود‌انتقادی» و متحوّل کردن اصول‌گرایی، بدونِ تضعیفِ این جریان در مقابل رقیبی است که اصلی‌ترینِ هنر آنْ تزریقِ ترسِ مصنوعی به جامعه، به قصدِ فراموش کردنِ وعده‌ها و ناکارآمدی‌هایش است. امیدوارم دیگر دوستانِ مسئول و اثرگذار در جبهه اصول‌گراییْ این پیام و درخواستِ شما را، برای ایجادِ این تحولِ بزرگ و ضروری، بشنوند و بدانند «خودانتقادی» و تغییر نشانه قوت است و نه ضعف.
این مهم زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما امیدوارانه، فعالانه و آتش‌به‌اختیار وارد صحنه شده، منتظرِ اقداماتِ از بالا به پایین در جریانِ اصول‌گرایی نباشید؛ زیرا تحلیلِ رفتارهایِ پس از انتخاباتِ برخی دوستانْ نشان می‌دهدْ تصمیم‌گیری در این مورد در رأسِ جریانْ همچنان دچارِ اختلال است.
بدون شک نخستین گام در انجام این رسالتِ مهم و به سر منزل مقصود رساندنِ آن، ترسیم ویژگی‌ها و مبانیِ «نواصول‌گرایی» است و لذا برآنم که در همین باب چند پرسش و دغدغة جدی را با شما در‌میان بگذارم و شما را دعوت کنم در عرصة عمومی، و در صورت تمایل به صورت خصوصی، جواب آنها را به بحث و گفتگو بگذارید:
1 – از یک منظر آسیب‌شناسانه، «اصول‌گرایی» چه ضعف‌های ساختاری، عملکردی و رویکردی دارد که باید آنها را اصلاح کرد؟ «نو‌اصول‌گرایی» در این سه مورد کدام دغدغه ها را باید مورد توجه قرار دهد؟ چتر نواصول‌گرایی باید شامل کدام گروههای جامعه باشد؟
2 – چگونه و با چه روشی می‌توان از اصول‌گرایی به سمت نواصول‌گرایی حرکت کرد؟ و چهره‌های جدیدی که می‌توانند این کار را انجام دهند باید چه خصایصی داشته باشند و نقش جوانان در این روند چیست؟
3 – جایگاه مردم در نواصول‌گرایی چگونه باید باشد؟ آیا ما نیازمند بازگشت به مردم و توجه به مطالبات و نقش آنها در اداره همه امور نیستیم؟ چگونه می‌توان بدون چشم پوشی از آرمان‌ها با واقعیتِ تغییرِ سبکِ زندگیِ طبقة متوسط کنار آمد؟
4 – شیوه تعامل نواصول‌گرایی با دولت چگونه باید باشد؟
5 – نسبت نواصول‌گرایی با رهبری انقلاب، نهادهای حاکمیتی و جریان‌هایِ سیاسیِ رقیب چگونه باید باشد؟


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
تعداد امضاهای سؤال از رئیس‌جمهور به 130 امضا رسید/ دولت وزرای کابینه خود را از افراد بالای 55 سال انتخاب نکندنماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد امضاهای سؤال از رئیس‌جمهور در رابطه با مؤسسات مالی غیرمجاز به 130 امضا رسیده است، گفت:‌ نمایندگان بر احقاق حق سپرده‌گذاران مصر هستند.علی وقف‌چی ظهر امروز در حاشیه جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه اداره کل تعاون، کار، رفاه امور اجتماعی استان زنجان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز همه مسائل و مشکلات و گرفتاری‌ها در بحث اشتغال و اقتصاد کشور به دلیل عدم توجه کاربردی به دستورات قرآن کریم است.

وی با تاکید بر اینکه قرآن باید در زندگی تک‌ به تک مردم و خانواده‌ها به صورت عملی وارد شود، اضافه کرد: این مهم نباید به صورت تزئینی و تشریفاتی باشد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قرآن بزرگترین کتاب درس زندگی سعادتمند هر انسانی است، تصریح کرد: ما به دنبال تربیت انسان کامل هستیم که توجه به تعالیم قرآن کریم در این امر کمک‌کننده است.

وقف‌چی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در رابطه با سؤال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس، گفت: سؤال از رئیس جمهور در رابطه با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز همچنان به قوت خود باقی بوده و امضاها پس گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه تعداد امضاهای سؤال از رئیس‌جمهور 130 امضا است، ابراز کرد: رئیس مجلس و برخی از دوستان نظر به حل این مشکل از طریق تعامل دارند که این موضوع از نظر ما نیز هیچ ایرادی ندارد، اما امضاکنندگان این سوال مصر بر احقاق حق سپرده‌گذاران و بر پرداخت همه حق و حقوق این افراد تاکید دارند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از اهداف ما این بوده که افراد متوجه باشند که با هر فساد و مشکلی که در سیستم مالی و بانکی کشور ایجاد می‌کنند، به راحتی رهایی پیدا نکرده و باید مسؤلیت، کوتاهی خود را قبول کنند.

وقف‌چی با بیان اینکه بحث دخالت مجلس در انتخاب کابینه دوازدهم دولت قطعا و اصولا وجود ندارد، ابراز کرد: اما نمایندگان در این رابطه نظراتی دارند که دولت باید دو ویژگی را در انتخاب کابینه خود رعایت کند.

وی با اشاره به اینکه وزرای کابینه باید از نظر سنی در وهله نخست بازنشسته نباشند، اظهار کرد: موضوع دوم اینکه سن وزرا باید زیر 55 سال بوده که این موضوع کمک‌کننده  و در این بین البته بحث تعهد، تخصص و تجربه نیز مطرح است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
برای پاسداری از انقلاب اسلامی باید بر اساس اقتضائات روز عمل کردسردار غیب پرور گفت: برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و پاسداری از آن باید با توجه به شرایط جدید و اقتضائات روز عمل کنیم.سردار غیب پرور گفت: برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و پاسداری از آن باید با توجه به شرایط جدید و اقتضائات روز عمل کنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
آقایی که علیه شهرداری مصاحبه‌های تند و تیز می‌کند بگوید در خارج ازکشور چه سرمایه‌گذاری کرده و در کجای شهر تهران زندگی می‌کند؟عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران، شهرداری تهران را یکی از مجموعه‌های کارآمد و پرکار کشور می‌داند و به این مجموعه نمره قابل قبولی می‌دهد و توصیه‌هایی هم برای اداره پایتخت در چهار سال آینده دارد

محسن پیرهادی که از دانش‌آموختگان دانشگاه علامه طباطبایی است، شهرداری تهران را یکی از مجموعه‌های کارآمد و پرکار کشور می‌داند و به این مجموعه نمره قابل قبولی می‌دهد و توصیه‌هایی هم برای اداره پایتخت در چهار سال آینده دارد و معتقد است که شهرداری باید از ورود به کارهای غیر ضروری اجتناب کند.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران می‌گوید: برخی افراد و جریاناتی که در مدیریت شهری بودند، فساد کردند و در دادگاه هم محکوم شدند، امروز مدعی نجات شهر تهران شده‌اند، باید از این افراد پرسید که شما با چه رویی درباره شهر تهران صحبت می‌کنید؟؛ این افراد با قدرت و ثروتی که در سال‌های تصدی مسئولیت بدست آورده‌اند، امپراطوری رسانه‌ای تشکیل دادند و دیگران را متهم به فساد می‌کنند.

 

در ادامه مشروح گفت‌وگوی محسن پیرهادی با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا را می‌خوانید.

 

ساخت 120 کیلومتر مترو در دوسال اخیر

دانا: شما شورای شهر تهران را در چه وضعیتی تحویل گرفتید و مدیریت شهری با چه نقاط ضعفی رو‌به‌رو بود که طی این چهار سال برطرف شده است؟

آنچه در دوره چهارم شورا به عنوان یک اصل برای نمایندگان بود و حتی می‌توان آن را از نقاط قوت این دوره از مدیریت شهری برشمرد، حرکت روی برنامه است، ضمن اینکه نظارت در شورای چهارم نسبت به شورای اول، دوم و سوم تقویت شد.

ما سعی کردیم بر اساس بودجه سالانه شهرداری را مکلف به اجرا کنیم و کارهای خوبی هم در حوزه عمرانی، خدمات شهری به خصوص حمل و نقل عمومی انجام شد؛ برای مثال در دوسال آخر دوره چهارم چیزی نزدیک به 120 کیلومتر مترو احداث می‌شود و در حوزه ساخت تونل‌ها، مراکز فرهنگی و اجتماعی، بزرگراه‌ها و تقاطع‌های غیر همسطح اتفاقات بزرگی رخ می‌دهد که به نظرم همه این‌ها جزو نقاط قوت این دوره از مدیریت شهری است.

شهرداری در این دوره طبق برنامه و روی ریل برنامه پنج ساله دوم حرکت کرد و این حرکت جدی‌تر شد؛ متمم بودجه‌ای که دیگر در دوسال آخر شورا نداشتیم نشان از این دارد که شهرداری طبق برنامه عمل کرده و هزینه‌ها، درآمد‌ها و مصارف به خوبی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده است.

کاهش اصلاحیه بودجه شهرداری؛ از 5 هزار میلیارد به 500 میلیارد

نکته دیگر که بیانگر برنامه‌ریزی دقیق و حرکت روی برنامه است، موضوع اصلاحیه بودجه شهرداری است، وقتی شورا در سال 92 تحویل گرفتیم اصلاحیه 5 هزار میلیارد تومانی برای شهرداری مصوب کردیم و این اصلاحیه در سال گذشته چیزی نزدیک به 500 میلیارد تومان بود، یعنی یک دهم مبلغی که در سال اول شورا مصوب شد و همانطور که گفتم این نشان از حرکت روی برنامه است و ارتقاء مدیریت شهری نسبت به دوره‌های گذشته است.

اما به نظرم من نقاط ضعفی هم وجود داشته که البته خیلی از آن‌ها متوجه مجموعه شورا یا شهرداری نیست ولی ما به هر حال ما موفق نشدیم به آنچه مدنظرمان بود برسیم؛ ما در خصوص مدیریت یکپارچه شهری موفق نشدیم که گام موثری برداریم، توانستیم مسئولانی که باید فعالیت‌های خدماتی و اجتماعی داشته باشند را دعوت کنیم اما نتوانستیم این سیستم را به صورت قانون‌مند و مشارکتی که ضمانت حقوقی و قانونی داشته باشد تحت قالب مدیریت یکپارچه ایجاد کنیم.

دولت‌ها به وظایف خود در قبال شهر عمل نمی‌کنند

یکی دیگر از مشکلات این است که دولت‌ها به تکالیفی که قانون‌گذار برای آن‌ها معین کرده عمل نمی‌کنند؛ برای مثال سهم دولت در مسئله حمل و نقل عمومی 50 درصد است یا در نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی دولت‌ها 82.5 درصد سهم دارند یا در نوسازی بافت‌های فرسوده، اما دولت به هیچ کدام از این تکالیف عمل نکرده است و این از جمله مشکلاتی که است در این دوره هم برای شورا وجود داشت و نشد که آن را حل و فصل کنیم و البته این ایراد به مجموعه مدیریت شهری باز نمی‌گردد و افکار عمومی باید بدانند که این دولت است که به وظایف و تکالیف خود عمل نکرده است؛ چرا که ما چیزی فراتر از این مسائل را برای شهر تهران در نظر داریم اما دولت‌ها نه تنها این خواسته‌ها را نمی‌بینند بلکه به هیچ کدام از وظایف خودشان هم عمل نمی‌کنند.

جلوگیری اکثریت انقلابی شورا، از تصویب طرح‌هایی که با منافع مردم در تعارض بود

دانا: آیا طرحی بوده که برخلاف منافع مردم و مصالح شهری باشد، عده‌ای اصرار بر تصویب آن داشته باشند و نیروهای انقلابی شورا از تصویب آن جلوگیری کرده باشند؟

اینکه جریانی در شورا بوده باشد که بخواهد طرح این چنینی را تصویب کند یا در مقابل جریان انقلابی بخواهند طرحی را مصوب کند، وجود داشته و کارهای خرد و کوچکی هم به عنوان حرکت نمادین شروع کردند اما خیلی جدی نبوده و نمی‌شود به عنوان یک کار جدی و جریانی مسنجم و موثر به آن نگاه کرد؛ خیلی کارهای کوچکی انجام شده که بیشتر ژست بوده و با توجه به اینکه اکثریت شورا در اختیار جریان انقلابی بود، این جریان از تصویب طرح‌هایی که در تعارض با منافع مردم و مصالح شهری بوده جلوگیری کرده است.

البته باید انصاف را هم رعایت کنیم و بگوییم که در موضوعات فنی و کارشناسی سعی بر این بود که همه نگاه کارشناسی داشته باشند و این مورد هم به ندرت اتفاق می‌افتاد که یکی دو نفر ژست‌های روشنفکری می‌گرفتند که البته این طرح‌ها در نطفه کنار گذاشته می‌شد و همانطور که گفتم با توجه به اینکه جریان انقلابی دراکثریت بود، اگر کسی طرحی در تعارض با مصالح و منافع عمومی داشت این طرح‌ها به نتیجه نمی‌رسید.

یکدستی سیاسی ضامن موفقیت شورا نیست

دانا: در دوره‌های گذشته که سایر جریان‌های سیاسی بر شورا حاکم بودند شاهد انحلال شورای شهر بودیم، در این دوره این اتفاق رخ نداد و شورا به بهترین وضع ممکن اداره شد، دلیل انحلال شورا در آن دوره را چه می‌دانید و چه مسئله‌ای موجب شد که در این دوره شاهد چنین حوادثی نباشیم؟

در دوره اول که شورا منحل شد سیاسی کاری و سیاست زدگی به عنوان پارادایم قالب در شورای شهر بود که این تلخ کامی را برای جریان اصلاح طلب، کارنامه شوراها و در میان مردم بر جای گذاشت چرا که مسئله شوراها در قانون اساسی بود و بعد از سا‌ل‌ها شکل گرفت اما شروع آن با ناکامی و ناکارآمدی همراه شد.

مردم انتظار داشتند که نمایندگان آن‌ها در شورای شهر پیگیر مشکلات و مطالبات آن‌ها باشند، حرف‌های کارشناسی بزنند و به موضوعات شهری و مسائل اجتماعی و خدماتی بپردازند اما اعضا در آن زمان به دنبال دعوا و سهم‌خواهی سیاسی بودن و این جریان در یک دوره کوتاه سه شهردار عوض کرد و درگیری‌هایی که در صحن داشتند باعث به وجود آمدن این تلخ‌ کامی شد؛ هر چند همه اعضای آن شورا هم از یک جریان بودند و ما امروز از آن درگیری‌ها یاد می‌کنیم و می‌گوییم که باید از کار دوری کرد.

علیرغم برخی بداخلاقی‌ها، شورای چهارم کارشناسی بود

یکی از نقاط قوت شورای چهارم این بود علی‌رغم برخی بداخلاقی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها، برآیند کلی این شورا کارشناسی بود و قالب حرف‌هایی که در شورا مطرح می‌شد با نگاه کارشناسی بود در حالی که هر دو جناح قوی کشور در شورا بودند و سعی شد به صورت قوی با هم کار کنند و امیدواریم که در این روزهای آخر هم این همکاری ادامه داشته باشد.

اما آنچه شورای پنجم هم باید به آن توجه داشته باشد این است که یکدستی شورا از لحاظ سیاسی ضامن موفقیت آن نیست و اعضای شورا باید از هرگونه سیاسی‌کاری و سیاست‌زدگی دوری کنند.

دانا: هر چند به نظر می‌رسد که سیاسی‌کاری‌ها از الان آغاز شده و اعضا بر سر انتخاب شهردار با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

درسته

مجموعه مدیریت شهری یکی از پرکارترین و کارآمدترین مجموعه‌های کشور است

دانا: با توجه به نظارتی که به عملکرد شهرداری داشتید، عملکرد شهرداری تهران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد شهرداری تهران عملکردی با نمره قابل قبول و خوب است؛ اما به نظرم کاهش هزینه اداره شهر باید در دستور کار قرار گیرد و نظارت خود مجموعه شهرداری روی پروژه‌ها و نظارت شورای شهر روی پروژه‌های شهرداری باید افزایش یابد، با توجه به رکود صنعت ساختمان و کاهش درآمد شهرداری باید از انجام کارهای غیر ضروری پرهیز شود و کارهای اولویت‌دار در دستور کار قرار گیرد، این مسائل به عقیده من هنوز جای کار دارد ولی به جرات می‌توانم شهرداری و مجموعه مدیریت شهری را یکی از پرکارترین و کارآمدترین مجموعه‌های کشور بدانم.

کار شهرداری تهران موثر و قابل محاسبه بوده است

کاری که در شهرداری تهران انجام شده منجر به نتیجه و موثر بوده و برای مردم ملموس و قابل محاسبه است، یعنی می‌توانیم مقایسه کنیم و ببینیم که برای مثال چهارسال گذشته وضعیت حمل و نقل عمومی در تهران چگونه بوده و امروز چطور است، چه کاستی‌هایی در حوزه اجتماعی و فرهنگی وجود داشت و طی این چهار سال به آن‌ها پرداخته شده و نتیجه آن هم مشخص است؛ البته نیازهای شهری همچنان وجود دارد و امیدواریم این مسیر در آینده هم طی شود.

برخی محکومان، امروز مدعی نجات شهر شده‌اند

دانا: برخی اعضا و جریانات سیاسی در حالی شورای شهر و شهرداری را متهم به فساد مالی می‌کنند که در زمان تصدی پست‌های شهری فسادهای مالی آن‌ها در دادگاه ثابت شده، علت هجمه‌ها علیه شهرداری آن هم توسط برخی جریانات فاسد را چه می‌دانید؟

این موضوع متاسفانه وجود دارد، برخی افراد و جریانات که در حوزه مدیریت شهری هم مسئولیت داشتند، در دادگاه جمهوری اسلامی محکوم شدند، زندان رفتند و برای آن‌ها حکم انفصال از خدمت صادر شده است، امروز مدعی نجات شهر شده‌اند.

باید از این افراد پرسید که چطور می‌توانند از این حرف‌ها بزنند و من اگر جای این‌ها بودم راجع به شهر تهران صحبت نمی‌کردم، کسانی که هنوز با قدرت و ثروتی که در آن‌ سال‌ها بدست آورده‌اند در رسانه‌ها هزینه می‌کنند و امپراطوری رسانه‌ای علیه مردم تشکیل می‌دهند و معلوم نیست این‌ها با چه "رویی" مصاحبه می‌کنند و دیگران را متهم به فساد می‌کنند.

ای کاش آن آقایی که مصاحبه‌های تند و تیزی هم علیه شهرداری می‌کند امروز توضیح دهد که در چه سطحی زندگی می‌کند، وضعیت مالی‌اش چطور است، در خارج ازکشور چه سرمایه‌گذاری کرده و در کجای شهر تهران زندگی می‌کند؟

رسانه‌های منتسب به این جریان از کجا پول می‌گیرند و ارتزاق می‌کنند؟؛ وقتی سابقه این افراد را بررسی می‌کنیم مشخص می‌شود که این‌ها یک روزی از شهرستان وارد تهران شده‌اند و باید دید در این 15، 20 سال چه اتفاقی رخ داده که این‌ها تبدیل شده‌اند به امپراطوری بی‌اخلاق قدرت و ثروت، و این امپراطوری‌های بی‌اخلاق امروز مدعی سلامت و کارآمدی شده‌اند، به نظر من این‌ها جز شرمندگی نباید چیزی در کارنامه خودشان داشته باشند.

داد و فریادهای بی‌حساب و کتاب

دانا: با توجه به تسلطی که به وضعیت شهر تهران دارید، شورای پنجم چه مسئله‌ای را برای در اولویت کاری خود قرار دهد؟

شورای پنجم به عقیده من الان دچار هیجان و شتاب‌زدگی است، این شورا باید مسائل را فنی و تخصصی و با آرمش بیشتری دنبال کند، بعضا مصاحبه‌هایی را از برخی منتخبان می‌بینم که هنوز تجربه کاری در مدیریت شهری را هم ندارند، این‌ها باید بیایند، قدری مطالعه کنند، وضع شهر را از نزدیک ببینند، درگیر کار شوند و وقتی پختگی لازم را پیدا کردند اگر خصوص شهر موضع‌گیری کردند آن موقع ایرادی ندارد.

این داد و فریاد‌های بی‌حساب و کتاب صورت خوشی ندارد، دوستان شورای پنجم هم چهار سال در مسند مسئولیت هستند و طوری نشود که در پایان دوره مسئولیت مصاحبه‌های قبلی خودشان را نگاه کنند و بگویند کاش آن حرف‌ها را نمی‌زدیم، این دوستان بعد از چهارسال کارنامه پیدا می‌کنند و در پایان این چهار سال هم باید بگویند که چه اقداماتی در شهر انجام داده‌اند.

شورای پنجم به حمل و نقل عمومی توجه داشته باشد

اما نکاتی که باید مدنظر دوستان شورای پنجم باشد بحث حمل و نقل عمومی است که جای کار دارد، نسبت به مسائل اجتماعی و همچنین مسئله محیط زیست باید جدی عمل شود و اینکه باید توجه داشته باشند که کیان شورا را حفظ کنند و رفتاری داشته باشند که نتیجه آن افزایش مشارکت مردم در حوزه شهر و مدیریت شهری باشد.

در همین انتخابات شورای پنجم چیزی حدود 500 هزار نفر برگه سفید انداخته‌اند، این میزان رای سفید عدد بالایی است، باید این مسئله بررسی شود که چرا این تعداد از مردم برای امورات مربوط به محل زندگی و شهر خودشان حاضر به مشارکت نشده‌اند، به نظر من فعالیت شورا باید طوری باشد که در انتخابات‌های بعدی جمعیت بالایی حتی بیشتر از ریاست جمهوری و مجلس در انتخابات شورای شهر شرکت کنند و یکی از کارهایی که می‌تواند شورای پنجم را در این مسیر کمک کند عدم شتاب‌زدگی است.

شورای پنجم چهارسال فرصت فعالیت دارد و امیدواریم که بتوانند کار خودشان را به خوبی ادامه دهند.

 

لزوم توجه به مشارکت مردم در مدیریت شهر و اقتصاد خرد شهری

دانا: به عنوان آخرین سوال،بعد از چهار سال حضور در مدیریت کلان شهری نکته خاصی مدنظر دارید که بخواهید مطرح کنید؟

مسئله‌ای که بخواهیم به عنوان نکته آخر به آن اشاره کنیم این است که ما در حوزه مشارکت مردم در اداره شهر، فارغ از بحثی به تحت عنوان شورایاری‌ها داریم، هنوز ظرفیت داریم و می‌توانیم استفاده کنیم، هم در اجرا و هم در مدیریت؛ هیئت امنای محله‌ها می‌توانند خیلی از اختیارات و وظایف و نقش‌های مدیریت شهری را به صورت یک نهاد عمومی دنبال کنند؛ این اختیارات باید به مردم تفویض شود و مردم عهده‌دار این امورات شوند، البته این اموراتی که عرض می‌کنم مسائل کلان شهری نیست بلکه مسائلی است که مردم و هیئت امنای محله‌ها توانایی انجام آن را دارند.

نکته‌ی بعد در زمینه اقتصاد خرد شهری است که متاسفانه از آن غفلت شده، ما در برخی از پروژه‌هایی که داریم باید مردم و حتی کسانی که پول چندانی ندارند را هم در سرمایه‌گذاری سهیم کنیم و مردم هم به میزان پولی که سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌توانند طلب سود داشته باشند، این موضوع هم باعث می‌شود که مردم در اقتصاد شهر سهیم باشند، هم در ساخت بهتر شهر کمک می‌کند و با توجه به اینکه سرمایه‌ی مردم در پروژ‌ه‌ها درگیر است، در حوزه حفاظت و نگه‌داشت شهر هم مثبت خواهد بود و هزینه‌ی کمتری خواهد داشت.

این دو حوزه جای کار دارد، در حوزه مشارکت مردم در مدیریت شهری کارهایی انجام شده اما کافی نیست و اما در حوزه اقتصاد خرد شهری که عرض کردم کاری جدی نشده و نیاز است که نقش مردم در مدیریت شهر پررنگ‌تر شود.

گفت‌وگو: امیر نجفینوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پروژه ۱۲ میلیارد یورویی رستورانهای زنجیره ای اروپا در ایرانروزنامه گاردین در مقاله درباره رستوران فرانسوی سوچی در شمال تهران می نویسد: در طول سال های گذشته در ایران وعده های غذایی به«مک دونالد» و یا «پیتزا هات» محدود می شد. اما به تازگی، زنجیره رستوران غربی اروپائی به تثبیت عرضه ی محصولات خود در این کشور، با وجود خطرات و مشکلات آن چشم دوخته است.روزنامه گاردین در مقاله درباره رستوران فرانسوی سوچی در شمال تهران می نویسد: در طول سال های گذشته در ایران وعده های غذایی به"مک دونالد" و یا "پیتزا هات" محدود می شد. اما به تازگی، زنجیره رستوران غربی اروپائی به تثبیت عرضه ی محصولات خود در این کشور، با وجود خطرات و مشکلات آن چشم دوخته است.
در حال حاضر، با توجه به فشار های تحریم های آمریکا و  مشکلات اداری مرتبط ، اقتصاد ایران به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی به ویژه پس از برداشتن بخش جزئی از تحریم های بین المللی اعمال شده علیه خود در قبال توافق هسته ای در سال 2015 با قدرت های بزرگ است.


در این زمینه برخی از بازرگانان اروپایی تصمیم به چالش کشیدن خطرات علیه ایران با بدست گرفتن ابتکار عمل به ایجاد رستوران های زنجیره ی در بازار تغذیه رستورانی فست فود در این کشور ورود پیدا کرده اند. در واقع درآمد از این بازار برای آنها (معادل شش میلیارد یورو) در سال است با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط شرکت محلی مشاوره"ایلیا" مشاوران  این شرکت انتظار دارد که این میزان درآمدظرف ده سال آینده به دو برابر برسد.
لازم به ذکر است که رستوران زنجیره ی"تلی پیزا" اسپانیایی نیز اقدام به باز کردن رستوران برای اولین بار در اوایل ماه جولای در تهران کرده است که با حمایت یک کنسرسیوم ایرانی کار سرمایه گذاری حدود 100 میلیون یوروئی خود را برای باز کردن تاسیسات جدید رستورانی(نمایندگی) در سایر شهرستانها آغاز کرده است.


در واقع تاجر فرانسوی  "دلا سیری" 41 ساله، اولین اروپایی بود که به دریافت امتیاز رستوران زنجیره ی سوشی برای راه اندازی در ایران در طول سفر خود در سال 2013 موفق شد. افتتاح شعبه اول رستوران سوشی در هفته گذشته،در یک محله لوکس در شمال تهران جشن بگیرد و بعد از این کار او ادامه خواهد یافت .
"دلا سیری" در این رابطه می گوید: با وجود یک دولت قوی که می خواهد پول خارجی و مهارت ها را جذب کند. اما سرمایه گذاران با مشکلات بسیاری از جمله اختلالات اداری، روش های پیچیده و وقت گیر دیوان سالاری دست و پنجه نرم می کنند. علاوه بر این در اینجا گویا همه چیز تغییر کرده است و من عاشق کارکردن در اینجا شده ام.


لازم به ذکر است که این شبکه که پشتیبانی تامین اقلام  وراه اندازی رستوران ها را بعهده دارد به عرضه مواد غذایی پیچیده می پردازد، که در آن پروسه رستوران سیری به 150 ماده خوراکی برای تهیه لیست غذائی خود نیاز دارد که تعدادی از آنها محلی است اما ماهی تازه از نروژ سه بار در هفته وارد می شود. و زمان برای واردات سس ژاپنی هم در نظر گرفته شده است


با این حال، با توجه به گزارش منتشر شده مربوط به راحتی انجام کسب و کار در این کشور توسط بانک جهانی، ایران تنها توانسته است سه پله تا این سال رشد کند و در رتبه 120 در فهرست 190 کشور جهان قرار بگیرد اما مشکلات را در این نقطه متوقف نمی شود بلکه بانک های بزرگ اروپا برای ترس از اقدامات تنبیهی از سوی ایالات متحده علیه تهران اقدام به مسدود کردن تمام حساب ها و یا توقیف نقل و انتقال مالی که باید با ایران انجام دهید اقدام کرده اند و علیرغم درخواست دولت فرانسه از آن بانک ها برای رفع تحریم حداقلی در معاملات فرانسوی با ایران آن بانک ها درخواست فرانسه را بطور کلی رد کرده اند.


با این حال مقامات ایرانی نیاز فوری برای سرمایه گذاری خارجی به منظور ایجاد مشاغل جدید و کاهش نرخ بیکاری، که به میزان  12.6 درصد از کل جمعیت و حدود 27 درصد از جوانان را در برگرفته اعتراف می کنند.
این نویسنده در نتیجه گیری می افزاید: رئیس ایرانی انجمن "ایران و اروپا" در  یادداشت اخیر خود نوشته است: "توسعه ی بخش مواد غذایی سریع ( فست فود) فرصت های شغلی قابل توجهی را ایجاد می کند و این چیزی است که ایران امروز نیاز دارد. بسیاری از بازرگانان سطح بالا و بانفوذ اکنون برای راه اندازی کسب و کار خود به سفارش پیتزا اقدام می کنند .
 

  نکته با این اوصاف و توجه عمیق به این گزارش می توان دریافت که در سایه پسابرجام قدرت رقابت در قورمه‌سبزی و آبگوشت بزباش و اکبرجوجه هم ازدست داده ایم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
موج واکنش ها به طرح حذف اذن ولی و همسر برای خروج زنان از کشور/ ادعاهایی که رنگ و بوی دنباله‌روی از غرب دارددر حالی که کشور در شرایط فعلی با مشکلات اقتصادی، رکود و بیکاری مواجه است اما این روزها بیشتر وقت دولت صرف مسائل و حواشی دیگر می شود، مسائلی که می تواند در اولویت های بعدی تصمیم گیریهای باشد.شارع مقدس اسلام در جهت تحکیم بنیان خانواده  مسلمانان را ملزم به رعایت قوانین و دستوراتی دانسته است، از جمله این دستورات که در قرآن کریم نیز آمده احترام به پدر و مادر، تمکین زن از همسر و اجازه گرفتن زنان از شوهر حتی در امر صدقه دادن است و پیامبر اکرم (ص) نیز تاکید داشتند که زنان مسلمان حتی در بخشش مال از منزل باید از همسرشان اجازه بگیرند، از طرفی اجرای قوانین اسلامی در کشور ما نشان دهنده احترام به جایگاه والای زن و خانواده در جامعه است اما کشور های غربی با مطرح کردن مسائل حقوق بشری دروغین به دنبال اجرای اهداف ضد اسلام خودشان هستند.

یکی از موضوعاتی که این روزها نقل محافل و رسانه ها شده است موضوع «حذف اذن همسر برای خروج زنان از کشور» است، موضوعی که فراکسیون زنان مجلس در تلاش است تا با ارائه طرحی در مجلس آن را به تصویب برساند و براساس آن شرط اذن ولی و همسر برای دریافت پاسپورت و خروج زنان از کشور را حذف کند. اما این موضوع موجب شده تا شخصیت ها، علما و مسئولان مختلفی نسبت به آن واکنش های متفاوتی نشان دهند و برخی آن را تهدید و برخی دیگر از آن به عنوان فرصت برای خانواده ها نام ببرند.

* حذف اذن همسر برای خروج از کشور، دنباله‌روی از غرب است

از جمله این افراد "کبری خزعلی" نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور زنان است که در این باره می گوید: مصوبه‌ای که فراکسیون امید زنان مجلس به دنبال تصویب آن است به نوعی ایستادن در برابر احکام اسلام و قرآن است و معتقد است کسانی که اقدام به این عمل کردند خواسته یا ندانسته در برابر دین و شرعیت ایستاده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق لایحه‌ای که فراکسیون بانوان مجلس آن را به هیئت رئیسه داده ازدواج هر دختری که زیر 18 سال ازدواج کرده باشد یا در حال ازدواج باشد باطل است، گفت: این مصوبه به نوعی در راستای سند 2030 است و در دستورالعمل‌های سند 2030 بوده و طبق قانونی که در این سند مطرح شده باید حتی پدر، مادر و همسر وی مجازات شوند، همچنین هدف فراکسیون بانوان در حذف اذن همسر برای خروج از کشور دنباله‌روی از غرب است.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور زنان با اشاره به اینکه نباید مجلس در راستای اهداف غرب تصمیم بگیرد، اظهار کرد: باید مجلس از الگوهای غربی در کشور پرهیز کند نه اینکه برنامه ریزی خود را معطوف به برنامه های غربی و اهداف دشمنان کند، این طرح به نوعی نشان از نفوذ افکار غربی در مجلس است.

* گرفتن اذن از همسر یک حکم فقهی است/خروج زنان از کشور بدون اذن ولی و همسر باعث فروپاشی نظام خانواده می شود

همچنین مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کشور نیز در واکنش به این موضوع با بیان اینکه تساوی جنسیتی بر اساس دوستی در کشور در حال تحمیل شدن است و متاسفانه جریان دولتی هم به نوعی زمینه آن را فراهم کرده است، معتقد است: بر اساس فقه، اذن همسر لازم است به دلیل این که تحکیم خانواده باید صورت بگیرد و همه نظام و چارچوب خانواده به خاطر تحکیم خانواده است و اگر قرار باشد هر کدام از این الزامات به بهانه های بین المللی حذف و لغو شوند دیگر چیزی باقی نخواهد ماند .

مینو اصلانی در ادامه گرفتن اذن ولی و همسر برای دریافت پاسپورت و خروج از کشور را بر اساس دیدگاه های فقهی لازم می داند و می گوید: این امر باعث تحکیم بنیان خانواده می شود و ربطی به زن و مرد بودن ندارد زیرا زن و مرد در کنار هم باید یک خانواده ای را داشته باشند .

وی با ذکر این نکته که باید اعضای خانواده نسبت به همدیگر مسئولیت پذیر و آگاه باشند و این که خانمی بدون اجازه همسر خود به جایی برود و در طرف مقابل هم همسرش مقابله به مثل می کند و رفتارهای بدتر از این انجام دهد، گفت: بنابراین آنچه اتفاق می افتد فروپاشی نظام خانواده است .

اصلانی با اشاره به این که الزامات خانواده در غرب به همین منوال یکی یکی حذف شده اند، بیان کرد: اکنون دیگر در غرب خانواده ای تشکیل نمی شود ، بنابراین وظیفه رسانه هاست که در زمینه روشنگری و تبیین مسائل ورود پیدا کنند .

* واکنش ائمه جمعه سیستان و بلوچستان به طرح پیشنهادی حذف شرط رضایت همسر برای خروج زنان از کشور

*همچنین برخی علما و ائمه جمعه سیستان و بلوچستان نیز این طرح را دارای اشکال شرعی می دانند و معتقدند هیچ کس نمی تواند خلاف قوانین اسلامی طرحی تصویب کند.

در این باره آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام برای مرد در زندگی خانوادگی یک نوع ولایت وجود دارد که زن بدون اذن شوهر مجاز برای انجام هر کار نیست مگر کارهایی که در دین مبین اسلام به عنوان واجب تعیینی بر عهده زن باشد در این باره می گوید: مجلس شورای اسلامی اصلا جایگاهی ندارد که بتواند صریح قانون اسلام را تصویب کند.

حجت الاسلام غلامرضا دهقان امام جمعه شهرستان خاش هم با اشاره به حذف شرط اذن ولی و همسر جهت دریافت پاسپورت و خروج زنان از کشور معتقد است: این طرح خلاف موازین شرعی و دینی است و شورای نگهبان باید نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد.
 
وی ادامه می دهد: خروج زنان از کشور باید با اذن پدر و یا همسر باشد چرا که در کشورهای بیگانه هر لحظه خطر زنان را تهدید می کند.
 
دیگر علما و ائمه جمعه سیستان و بلوچستان نیز این طرح موجب از هم پاشیدن بنیان خانواده می دانند و با تاکید بر این امر اذعان دارند: دشمنان اسلام از نظام حاکم بر حکومت اسلامی ترس دارند زیرا که قوانین اسلامی باعث کاهش آسیب های اجتماعی شده است و می خواهند فرهنگ غلط غربی را به خورد ما بدهند.
 
حال باید دید با وجود مشکلات عدیده ای که دولت در چهار سال دوم پیش رو دارد پرداختن به موضوعاتی از این دست و یا توجیه سند 2030 که به اذعان همه کارشناسان سندی منافی با فرهنگ جامعه ماست می تواند گره ای از مشکلات مردم باز کند یا کماکان اصرار دارد به موضوعات حاشیه ای همچون حذف اذن ولی و همسر برای زنان بپردازد؟!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
بعضی از وزارتخانه‌ها برای کشور خسارت‌بار بودند/ افرادی که در جلسات می‌خوابند در دولت دوزادهم نباشند/ شرط فراکسیون ولایی برای حمایت از کابینه پیشنهادیعضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: اگر آقای روحانی بخواهد مزد جریان‌های سیاسی که در انتخابات از وی حمایت کردند را در انتخاب وزرا بدهد، عملا این دولت هم ناکارآمد می‌شود.در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر عدم حمایت 130 نماینده مجلس از حمله موشکی سپاه اظهار داشت: دوستانی که وظیفه جمع‌آوری امضا را بر عهده داشتند، جدیت کافی را به خرج ندادند و الا نمایندگان بیشتری نامه را امضا می‌کردند.


وی افزود: البته عده‌ای از نمایندگان کم لطفی کردند و نامه را بنا به دلایلی امضا نکردند اما بخش مهمی از نمایندگان که نامه را امضا نکردند اگر نامه به دست آن‌ها می‌رسید و خوب توجیه می‌شدند نامه را امضا می‌کردند.


عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: اینکه عده‌ای از نمایندگان نامه را امضا نکردند به معنای مخالفت آن‌ها با پاسخ موشکی سپاه به داعش نیست؛ بلکه بخشی از آن ناشی از مشکلاتی است که در جمع‌آوری امضا به وجود آمد و دوستانی  که مسئول جمع‌آوری امضا بودند نتوانستند خوب عمل کنند انشاالله در فرصت دیگر این نقص جبران می شود.


دهقان در خصوص ویژگی‌های کابینه دولت دوازدهم عنوان کرد: افرادی که از طرف رئیس جمهوربه عنوان وزیرپیشنهادی به مجلس معرفی می‌شوند هم باید کارآمد باشند هم نسبت به هنجارها وساختارانقلاب و نظام اسلامی پایبندی کافی را داشته باشند، اگر کسانی معرفی شوند که این دو ویژگی را داشته باشند ما از آن‌ها حمایت می‌کنیم اما اگر این دو ویژگی را نداشته باشند طبیعی است به جای حل مشکلات مردم و تلاش برای پیشرفت کشور دولت را به سمت حواشی سوق می‌دهند و به این دلیل ما تلاش می‌کنیم این افراد رای نیاورند.


وی تصریح کرد: ما به عنوان نمایندگان اصولگرا و اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس هیچ پیش‌داوری نمی‌کنیم اما انتظارمان این است که رئیس جمهور افراد کارآمد و معتقد و متعهد را معرفی کند و اگر این اتفاق بیفتد قطعا از افراد معرفی شده حمایت می‌کنیم.


عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت نباید تبدیل به شرکت سهامی جریان‌های سیاسی شود گفت: اگر آقای روحانی بخواهد مزد جریان‌های سیاسی که در انتخابات از وی حمایت کردند را در انتخاب وزرا بدهد، عملا این دولت هم ناکارآمد می‌شود، افرادی که معرفی می‌شوند باید موثر و فعال برای حل مشکلات مردم باشند و نگاه سیاسی آن‌ها نباید بر نگاه کارشناسی آن‌ها غلبه کند.


دهقان اظهار داشت: تنبلی ، بی حالی  و تندروی سیاسی موجب ناکارآمدی، به حاشیه رفتن دولت و فراموش کردن مسائل اصلی کشور و بروزمشکلاتی برای مردم می‌شود.


وی با بیان اینکه از دیدگاه اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس انتخابات به پایان رسیده است، گفت: ما هر دولتی که در این کشور سرکار باشد را دولت نظام جمهوری اسلامی می‌دانیم و از آن حمایت هم می‌کنیم چرا که تقویت دولت وکمک به کارآمدی آن، موجب تقویت و کارآمدی نظام می شود بنابراین حمایت ما  مشروط به این است که رئیس جمهور ضوابط لازم را برای کارآمدسازی کابینه رعایت کند تا چهار سال دیگر دچار فرصت‌سوزی نشویم، ومشکلات مردم لاینحل باقی نماند و این وضعیت منجر به نارضایتی بیشتر مردم از دولت و ضربه زدن به نظام نشود.


عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خصوص لزوم تغییر در برخی وزارتخانه‌ها عنوان کرد: در چهار سال گذشته بعضی از وزارتخانه‌ها برای کشور خسارت‌بار بودند و حضور برخی وزرا در دولت میلیارد ها دلاربرای کشور و مردم ضرر مالی داشته و باعث شده ما در مجامع بین المللی محکوم شویم، این افراد دیگر نباید در دولت دوزادهم جایگاهی داشته باشند.


وی افزود: کسانی که به دلیل کهولت سن توانایی و انرژی حرف زدن و راه رفتن را ندارند و در جلسات ناگهان می‌خوابند، توانایی اداره  وزارتخانه را ندارند و به اصطلاح این افراد خسته اند.


دهقان گفت: برخی از وزرا تاجر هستند و ثروت‌های چند صد میلیاردی دارند و بیش از آنکه به فکر اداره وزارتخانه‌ باشند، نگران ثروت و شرکت خود هستند، این افراد هم نباید در دولت حضور داشته باشند و آقای روحانی باید اجازه دهد این دسته از وزرا به اداره شرکت‌‌های خود مشغول باشند.


وی در پایان گفت: وزرا باید از قشر متوسط به پایین جامعه باشند تا بتوانند درد مردم را درک کنند، کسانی که زندگی‌های اشرافی دارند نمی‌توانند درد مردم را درک کنند ،وطبیعتا  نمی‌توانند خادم ملت باشند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
درآمد شبکه‌‌های اجتماعی از کجاست؟شبکه‌ های اجتماعی، امروزه به عنوان یکی از اصلی ‌ترین فناوری ‌های تحت وب مورد استفاده طیف وسیعی از کاربران فضای مجازی قرار گرفته‌اند. شبکه‌ اجتماعی Facebook بیش از 1.5 میلیارد کاربر دارد. این حجم کاربر، یک پاسخ کوتاه به این سوال است: درآمد شبکه‌ های اجتماعی از کجاست؟شاید این جمله را بارها شنیده باشید که معمولا هیچ چیز یا خدماتی را رایگان در اختیار شخص یا گروهی قرار نمی دهند و اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم جمله ی درستی است چون زیاد با عقل و منطق هم جور در نمی آید که چیزی که برای آن هزینه، زمان و ... صرف شده است را رایگان در اختیار شخص یا گروهی قرار داد مگر اینکه در ازای آن، چه در حال و چه در آینده، هزینه ای پرداخت شود شاید قبلا تصور بر این بود که هزینه دادن یعنی پرداخت مالی یا انجام دادن کاری مشخص در جهت جبران خدمات دریافت شده ولی جالب است بدانیم که شرایطی هم وجود دارد که شما ندانسته و شاید هم دانسته و با حضور و انجام فعالیت های عادی و روزمره خود در مجموعه ای بصورت مجازی، خواست و نیاز طرف مقابل را تامین می کنید که این نیز خود یعنی پرداخت هزینه و یا به نوع دیگر، جبران خدمت یا سرویسی که بصورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است!

* شبکه های اجتماعی مجازی، گونه ای از رسانه های اجتماعی هستند که بیشترین شباهت را به جامعه انسانی داشته و  به فرد امکان برقراری ارتباط با شمار فراوانی از افراد دیگر، فارغ از محدودیت های زمانی، مکانی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را می دهند. بر اساس آمار سایت الکسا، جذابیت شبکه های اجتماعی در ایران نیز بیشتر از بسیاری سایت های دیگر بوده و با وجود فیلتر بودن برخی از این شبکه ها، آمار مراجعه به آن ها همچنان قابل توجه می باشد. نتایج مطالعات محققان نشان داده است که افراد با حضور در شبکه های اجتماعی و استفاده از گونه های مختلف رسانه های اجتماعی از مزایای حضور در این اجتماع مجازی نظیر حمایت اطرافیان، اطلاعات، عواطف و احساسات برخوردار شده و اغلب جوانب زندگی واقعی خود را که نیازمند حضور فیزیکیِ افراد در کنار یکدیگر نمی باشد را در این اجتماعات مجازی دارا می باشند.

* همانطور که فرانسیس کایرنکراس می گوید مهمترین چیز درباره یک فناوری نوپدید، چگونگی کارکرد آن نیست، بلکه چگونگی استفاده مردم از آن و تغییراتی است که در زندگی بشر ایجاد می کند مهمترین پیامد ظهور جهان مجازی در کنار جهان فیزیکی بازتعریف توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است. می توان گفت کره جدیدی به جهان ما اضافه شده است که از آن می توان به کره زمین مجازی تعبیر نمود. کره زمین مجازی، جهانی واقعی است که از ظرفیت های منعطف، متحرک، غیرمرکزی،  به هم پیوسته ، دیجیتالی، قابل دسترسی و از ظرفیت بهره وری غیرقابل مقایسه با کره فیزیکی زمین برخوردار است.

* شبکه‌ های اجتماعی، امروزه به عنوان یکی از اصلی ‌ترین فناوری ‌های تحت وب مورد استفاده طیف وسیعی از کاربران فضای مجازی قرار گرفته‌اند. شبکه‌ اجتماعی Facebook با داشتن بیش از 1.5 میلیارد کاربر و برخی دیگر از شبکه های اجتماعی مانند شبکه Google+ با 540 میلیون کاربر، شبکه Linkedin  با 400 میلیون کاربر و شبکه Twitter با بیش از 300 میلیون شلوغ‌ ترین شبکه‌ های اجتماعی موجود در دنیا هستند. این حجم کاربر، یک پاسخ کوتاه به این سوال است: درآمد شبکه‌ های اجتماعی از کجاست؟


در گزارش  k-10شرکت Facebook (گزارش k-10 گزارش جامع سالانه‌ای است که Facebook بر اساس قانون ارائه می‌دهد و شامل مباحث مختلفی مانند کارایی مالی، ساختار سازمانی،‌ درآمد به ازای سهم و .... می‌شود) بیان شد که درآمد این شرکت به ازای هر کاربر این شبکه اجتماعی چیزی حدود 5.3 دلار بوده است. این میزان درآمد در حالی است که این شبکه تقریبا به ازای هیچ کدام از سرویس‌های مختلفی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد پولی درخواست نمی‌کند. چگونه است که این شرکت توانسته به چنین درآمدی دست پیدا کند؟ چرا هر روز و هر روز به کیفیت خدمات خود می‌افزاید تا کاربران بیشتری را جذب کند؟


پاسخ کمی نگران‌کننده است:‌ پاسخ خود شما هستید و در واقع داده‌ای که به شبکه اجتماعی می‌دهید. شبکه‌های اجتماعی در واقع با داده‌ های کاربران و کاوش آن‌ها (Mining) درآمد دارند. داده هایی مانند اطلاعات شخصی کاربران، روابط میان دوستان، موضوعات مورد علاقه، تعداد و محتوای نوشته‌ ها، زمان حضور افراد در شبکه‌ اجتماعی و غیره که با کاوش آن ‌ها می‌توان دانش سطح بالا از کاربران شبکه های اجتماعی کسب کرده و الگوهای رفتاری کاربران را استخراج نمود. این دانش دقیقا همان چیزی است که مبنای قراردادهای کسب ‌وکار به کسب‌ وکار (B2B) شبکه‌های اجتماعی مشهور قرار می‌گیرد. اکثر این قراردادها با محوریت بازاریابی (Marketing) و تبلیغات (Advertisement) صورت می‌گیرد. رویکرد کلی در این حالات یافتن فرد یا افرادی است که دارای قابلیت خاصی هستند، رفتار خاصی دارند، علایق خاصی دارند و ... . به عنوان مثال نمونه ای از قرارداد شرکت Facebook در این زمینه که افشا شده‌ است به شرح زیر می باشد.

( قرارداد با چندین شرکت امور حقوقی برای تبلیغات:‌ با تحلیل فعالیت‌ها و محتوایی که افراد در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، می‌توان افرادی که به مشکلات حقوقی برخورد کرده‌اند را شناسایی نمود. این افراد می‌توانند هدف خوبی برای نمایش تبلیغات مربوط به دفاتر حقوقی باشند. یک مورد جالب در این میان شرکتی بود که با خرج چند صد دلار برای تبلیغات، موفق به عقد قراردادی به مبلغ صد هزار دلار شد)

* در مورد اخلاقی بودن این‌گونه استفاده‌ها از داده‌ های کاربران بحث ‌های فراوانی است. در واقع در بسیاری موارد ممکن است حریم خصوصی کاربران نقض شود و یا مشکلات و خطرات اساسی برای کاربران و یا جامعه به وجود بیاید. هر چند استفاده از اطلاعات کاربر برای ارائه تبلیغات متناسب با نیازهای کاربر، امری طبیعی و مرسوم است، اما فروش اطلاعات کاربر به شرکت ‌های تبلیغاتی بدون رضایت یا اطلاع آن ‌ها، اشتباه و خطرناک است. شرکت‌ های تبلیغاتی با خرید اطلاعات خصوصی کاربران از شبکه‌ های اجتماعی، تبلیغات متناسب با علایق کاربر را برای او ارسال می‌کنند، که در صورت عدم رضایت آن‌ها ممکن است احساس امنیت را از بین ببرد حتی زمانی که رضایت و آگاهی کاربران کسب شده باشد، نباید این داده‌ها به صورت خام برای تحلیل مورد استفاده قرار گیرد. در اصل در صورتی که گمنام‌ سازی (Anonymization) داده‌ها انجام نشود، حریم خصوصی کاربران حتی توسط یک متولی امین و قابل اعتماد می‌تواند دچار خدشه شود.

* در مورد مخاطرات جمع ‌آوری و تحلیل غیر اصولی، می‌توان به عنوان یک نمونه به مورد شرکت گوگل اشاره کرد. این شرکت شناخته‌ شده و بین‌ المللی که به اطلاعات وسیعی از کاربران دسترسی دارد، با جمع ‌آوری اطلاعات اضافی و تحلیل داده ‌های کاربران، بدون اطلاع آن ‌ها در موارد متعددی حریم‌ خصوصی کاربران را زیر پا گذاشته است، از جمله :

سرویسGmail  : در سرویس پست ‌الکترونیکی شرکت گوگل که توسط بسیاری از کاربران اینترنتی استفاده می‌شود، پست ‌های الکترونیکی کاربران پردازش شده و گروه ‌بندی می‌شوند. گوگل با پردازش متون پست ‌ها، نوع مطلب و محتوای کلی آن‌ها را به ‌دست می‌آورد و این نتایج را به شرکت‌ های تبلیغاتی می ‌فروشد.


تلفن ‌های هوشمندAndroid  : سیستم‌ عامل اندروید توسط شرکت گوگل طراحی شده است. یکی از قابلیت ‌های این سیستم‌ عامل، امکان ارتباط دستگاه‌ های مختلف یک کاربر از طریق فضای مجازی است و  به اشتراک‌گذاری اطلاعات داده‌های موجود بر روی آن ‌ها است. با استفاده از این قابلیت، بسیاری از داده ‌های کاربر از جمله برخی از گذرواژه ‌های وی در دسترس شرکت گوگل خواهد بود که می‌تواند به راحتی در اختیار دولت آمریکا بر اساس قوانین فعلی این کشور قرار گیرد.

*** تمامی این موارد به این معنا نیست که در فضای مجازی فعالیت نکنیم، اما با دانستن ارزش داده‌های ما برای شبکه ‌های اجتماعی و مخاطرات حاصل از این امر می‌توانیم با احتیاط و آگاهی بیشتر در این فضا حضور داشته باشیم. هدف از بیان موارد فوق، یاد آوری ارزش اطلاعات است و این که بدانیم در دنیای حاضر، اطلاعات چقدر ارزشمند است که سازمان ها و شرکت ها  با روش های مختلف از جمله قرار دادن رایگان خدمات و سرویس ها سعی در جمع آوری اطلاعات و ساختن بانک های اطلاعاتی و نهایتا کسب درآمد از آن ها می باشند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
آخرین وضعیت استرداد خاوری از زبان سخنگوی وزارت خارجهسخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید هر چند هنوز دارای روابط سیاسی با کانادا نیستیم و اخیراً هم مشکلاتی بروز کرده اما موضوع استرداد خاوری همچنان مورد پیگیری است.هرام قاسمی در خصوص بازگرداندن خاوری مدیرعامل متواری بانک ملی و اینکه آیا بهتر شدن اندک رابطه با کانادا، بازگرداندن خاوری را تقویت می‌کند یا خیر اظهار کرد: در ارتباط با خاوری، هیچ خبر جدیدی ندارم؛ البته هنوز ما دارای روابط سیاسی با کانادا نیستیم، بنابراین بعید است روابط بهتر شده باشد و یک یا دو مشکل هم در این فاصله بروز کرده است.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا امیدی به استرداد خاوری  وجود دارد یا خیر گفت: موضوع همچنان مورد پیگیری است.

به گزارش تسنیم، بعد از اعلام خبر کشف فساد بزرگ بانکی موسوم به «اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی» در تابستان 90، اسامی مسئولان و بانک‌های مختلفی در ارتباط با این فساد به میان آمد که محمودرضا خاوری مدیرعامل وقت بانک ملی یکی از آنها بود.

خاوری حدود یک ماه بعد از افشای این فساد کلان و اطمینان از اینکه هنوز ممنوع‌الخروج نشده است، به بهانه شرکت در یک همایش خارجی، به کشور انگلیس سفر می‌کند و با ارسال فکسی استعفای خود از ریاست بانک ملی ایران را اعلام می‌کند.

متن کامل نامه استعفای مدیرعامل بانک ملی ایران مربوط به 5 مهر 90  به شرح زیر است:

احتراماً سوءاستفاده گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا، از ابزارهای تأمین مالی بانکی خشم افکار عمومی را برانگیخت و موجب قضاوت‌های متفاوتی درباره عملکرد نظام بانکی کشور شد. گرچه ریشه اصلی این سوء‌استفاده در بانک صادر کننده اعتبارات اسنادی بوده و تردیدی در مسئولیت بانک صادرات نیست، ولی «اداره کل امور شعب» بانک ملی ایران هم با تجاوز از حدود اختیارات، بدون توجه به دستورات کتبی این جانب و عضو ذی‌ربط هیئت مدیره و نقض تذکرات کتبی مدیریت امور اعتباری و مدیریت امور نظارت و بازرسی، با قبول ریسک فوق‌العاده عظیمی در تنزیل اعتبارات اسنادی (صرفاً به اتکای تعهد قطعی بانک صادرات ایران) در شکل گیری این پدیده شوم بی‌تأثیر نبوده است.

لذا این جانب از طرف خود و کارکنان شریف و زحمتکش بانک ملی ایران با ابراز تأسف از عملکرد «اداره کل امور شعب مناطق آزاد» از محضر مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران عذرخواهی کرده و ضمن تأکید بر بقای مسئولیت بانک صادرات ایران، به احترام افکار عمومی استعفای خود را تقدیم حضور جناب‌عالی می‌کنم.

بدیهی است دفاع از شخصیت حقیقی خود را موکول به فرصت مناسب کرده و از خداوند بزرگ توفیق و عزت همه خدمتگزاران امین و دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را خواهانم.

با وجود این استعفای فکسی، امید اندکی بود که خاوری به ایران برگردد اما سفر او به کانادا و اعلام اینکه خاوری تابعیتی دوگانه داشته و از مدت‌ها قبل خانواده‌اش را به ویلایی که در این کشور خریده، فرستاده، امیدهای کم رنگ را بی‌رنگ کرد تا بخشی از اسرار فساد بزرگ مه آفرید امیرخسروی و دست‌های پشت پرده آن، همچنان سر به مهر بماند.

آیا فرار خاوری از ایران، هماهنگ شده بود؟/وزارت اطلاعات گفت خاوری ممنوع‌الخروج نیست

بعد از اینکه وکیل مه آفرید در یکی از جلسات دادگاه مدعی شد دست‌هایی در کار بود تا خاوری از کشور خارج شود، قاضی سراج در یکی از جلسات درباره خروج خاوری از کشور گفت: در تاریخ 25 شهریور سال 90 خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی تصمیم به خروج از کشور می‌گیرد آن هم به مقصد انگلستان. در تاریخ 29 شهریور 90 تحت نامه‌ای با شماره 578669 با مأموریت خاوری موافقت می‌شود و در تاریخ 6 مهر سال 90 در نامه‌ای به شماره 579516 از سوی مشاور نهاد و دبیر هیئت نظارت در سفرهای خارجی این مأموریت کم‌لن‌یکن تلقی می‌شود. چند روز بعد از لغو مأموریت خاوری، از محل هتلی در لندن فکسی به دفترش می‌فرستد و در آن فکس استعفایش را اعلام می‌کند.

سراج در آن جلسه به اظهارات آقای «د» رئیس دفتر آقای خاوری اشاره کرد کرد و گفت: این فرد مدعی است در 31 شهریور سال 90 خاوری به مدیریت حراست بانک می‌گوید برنامه‌ سفری به لندن دارم. از وزارت اطلاعات بپرسید اگر ممنوع‌الخروج نیستم بلیت تهیه شود. رئیس دفتر خاوری مدعی است از طریق آقای «ص» مدیرکل حراست بانک ملی خواستم تا از آقای «ز» رئیس سازمان حراست کل کشور موضوع بررسی شود. نهایتاً آقای «پ» معاون وزیر اطلاعات بلامانع بودن خروج خاوری را به آقای «ز» و از آن طریق به آقای «ص» اعلام می‌کند و خاوری موفق می‌شود با تهیه بلیت به مقصد لندن از کشور بگریزد.

آغاز ارتباط‌گیری و تبانی گروه آریا با خاوری

مدت کوتاهی بعد از اعلام نخستین خبر درباره این فساد، نخستین جلسه رسیدگی به بزرگ‌ترین فساد تاریخ ایران در 29 بهمن سال 90 در دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی ناصر سراج که با حکمی ویژه مسئول رسیدگی به این پرونده شده بود، برگزار شد.

بخشی از کیفرخواست 220 صفحه‌ای پرونده 12 هزار صفحه ای این فساد بزرگ مربوط به ارتباط گیری باند مه آفرید امیرخسروی با محمودرضا خاوری بود؛ نماینده دادستان تهران درباره این بخش از کیفرخواست گفت: در جریان خصوصی‌سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی، نامبرده مبادرت به خرید شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران به تاریخ مزایده 6 شهریور 88 می‌کند و بلافاصله پس از تملک شرکت و ابقای مدیرعامل شرکت به نام «ع.ر» و تطمیع وی از طریق واریز مبلغ 30 میلیارد ریال به حساب شخصی وی و اعمال نفوذ در دستگاه‌های مختلف اداری و ارکان اعتباری بانک صادرات خوزستان و مرکزی به تاریخ 8 تیر 88 تقاضای گشایش اعتبار اسنادی به نفع شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران به مبلغ 3 هزار و 200 میلیارد ریال به رغم ساختار نامناسب مالی آن شرکت می‌کند اما با توجه به اینکه گشایش اعتبار اسنادی مذکور، به لحاظ واقعی بودن است و حمل کالا، لذا پاسخگوی توقعات مه‌آفرید و بازپرداخت تعهدات و دیون سابق وی و تأمین نقدینگی جهت خرید شرکت‌های جدید نبوده و به لحاظ عدم کفایت تسهیلات مصوب و اخذ مجوز گشایش اعتبار برای گروه ملی فولاد، از طریق تبانی با مرتبطان بانک ملی از جمله محمودرضا خاوری، مدیرعامل وقت بانک ملی و همچنین «س.ک»،‌ رئیس شعبه بانک صادرات گروه ملی فولاد ایران در اهواز و سوءاستفاده از شرکت‌ها، برنامه اخذ تسهیلات را طراحی می‌کند.

واریز 2 میلیون دلار خواست به حساب خاوری/امتناع بانک ملی برای شکایت از خاوری

مه آفرید امیرخسروی در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده درباره پرداخت رشوه به مدیرعامل فراری بانک ملی، گفت: خاوری شماره حسابی در کانادا اعلام کرده بود و قرار بود 2 میلیون دلار به حساب او واریز شود اما در پیگیری‌های بعدی متوجه شدم مبلغ 3 میلیون و 109 هزار و 450 دلار به حساب او واریز شده است که قرار بود در ازای پرداخت این مبلغ سقف اعتباری ما را از طریق بانک مرکزی بالا ببرد. پولی که داده شد به این دلیل بود نه برای تنزیل.

نماینده دادستان در سیزدهمین جلسه دادگاه: مسئولان بانک ملی حاضر به شکایت از خاوری نیستند.

با وجود اعترافات صریح مه آفرید امیرخسروی درباره این پرداخت‌ها، در سیزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات این فرد، نماینده دادستان از بی‌تفاوتی مسئولان وقت بانک ملی مبنی بر پیگیری این پرونده و شکایت نکردن از خاوری گلایه کرد.

فراهانی، نماینده دادستان با تأکید بر اینکه بحث ما اثبات شبکه‌ای بودن این پروسه است و نباید قبح کار پایین آورده شود تا به گونه‌ای باشد که کسی در این پرونده خودش را مقصر نداند، گفت: شاید اگر در کشور دیگری بود با مسئولان ارشدی که دست به چنین کاری زده‌اند برخورد و مجازات شدیدتری می‌شد اما در اینجا می‌بینیم که وزیر اقتصاد استیضاح نمی‌شود و بانک ملی نیز بعد از گذشت 7 ماه حاضر به شکایت نیست.

وی ادامه داد: بعد از اخطار قانونی هم که شکایت می‌کنند حاضر به شکایت از خاوری نیستند و از بقیه افراد شکایت می‌کنند زمانی هم که می‌گوییم چرا از خاوری شکایت نمی‌کنید در جواب می‌گویند «نمی‌خواهیم از او شکایت کنیم».

فراهانی گفت: رئیس فعلی بانک ملی باید بیاید و بگوید که چرا حاضر نیست از خاوری شکایت کند وگرنه اگر این کار را نکند من خودم دلیل آن را اعلام خواهم کرد.

در همان جلسه بود که قاضی سراج برای اولین بار اعلام کرد برای خاوری دستور پیگرد ویژه از طریق اینترپل صادر شده است.

با وجود اعلام این خبر، روابط سرد کشورهای غربی از جمله کانادا با ایران در آن دوره، نشان می‌داد که حتی صدور این دستور ویژه نیز تأثیر چندانی در به نتیجه رسیدن تعقیب قضایی خاوری ندارد و گذشت زمان نشان داد که هم اینترپل و هم دولت و دستگاه قضایی کانادا کوچکترین همکاری و همراهی با ایران را برای استرداد خاوری انجام نمی‌دهند.

خروج خاوری از کانادا

در طول گذشت بیش از 4 سال از فرار خاوری و اقامت وی در کانادا، پیگیری‌ها درباره استرداد وی تقریبا فقط یک طرفه و از سوی مسئولان ایرانی انجام می‌شد و مسئولان اینترپل و کانادا هیچ واکنشی به درخواست‌های ایران برای دستگیری وی نشان ندادند تا اینکه 14 بهمن سال 92، سرهنگ رضوانی مسئول پلیس بین‌الملل ناجا در گفت‌وگو با تسنیم از خروج خاوری از کشور کانادا خبر داد و گفت: با توجه به صدور اعلان قرمز برای خاوری، تمام کشورها موظف به شناسایی، دستگیری و استرداد وی هستند.

اما 3 ماه بعد، رضوانی بار دیگر درباره خاوری اظهارنظر کرد و این بار به نقل از مسئولان پلیس کانادا گفت: خاوری همچنان در این کشور است؛ همان‌طور که با رایزنی و تلاش‌های صورت گرفته موفق شدیم یکی از متهمان این پرونده را در امارات دستگیر کنیم، تمام تلاش خود را با جدیت ادامه می‌دهیم تا موفق به دستگیری و استرداد خاوری شویم.

حذف نام خاوری از لیست اینترپل/تکذیب ناجا

مهر سال 95 بود که برخی رسانه‌ها مدعی شدند نام خاوری از لیست پیگیری‌های پلیس اینترپل حذف شده است اما به محض انتشار این خبر، پلیس ایران واکنش نشان داد و اعلام کرد: اصولاً متهمانی که تحت تعقیب بوده و محل اقامتشان معلوم نیست از سوی سازمان اینترپل برای آنها اعلان قرمز صادر می‌شود و همچنین مشخصات آن‌ها بر روی پورتال عمومی سازمان اینترپل ثبت می‌‌شود اما به محض اینکه محل اقامت آنها مشخص و بین پلیس اینترپل دو کشور ارتباط برقرار شد، به طور خودکار نام این افراد از روی پورتال عمومی برداشته می‌شود. این به معنی حذف نام متهم تحت تعقیب از لیست تعقیب سازمان اینترپل نیست. بنابرابن اعلان قرمز خاوری به قوت خود باقی است و از لیست اینترپل حذف نشده است و از نظر قانونی و حقوقی در سیستم‌های داخلی پلیس اینترپل که با یکدیگر ارتباط دارند تحت تعقیب بودن وی پابرجاست‌.

بر اساس این گزارش، اوایل روی کار آمدن دولت جدید کانادا، «استفان دیون» وزیر امور خارجه این کشور  که کشورش از سال 2012 روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرده بود، نسبت به بازگشایی مجدد سفارت کانادا تمایل نشان داد و از لفو تحریم‌های کانادا علیه ایران خبر داد.  «جاستین ترودو» نخست وزیر جدید کانادا نیز در اظهارنظریی مبنی بر آمادگی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران گفت که این موضوع «مطمئنا» در نشست آتی کابینه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

با این حال، نه تنها روابط دیپلماتیک ایران و کانادا بهبود نیافت بلکه طی روزهای گذشته وقوع برخی اتفاقات از جمله حکم دادگاه استیناف کانادا مبنی بر مصونیت نداشتن اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی در برابر احکام قضایی این کشور، قدری روابط را تیره‌ تر هم کرده و امیدها برای بازگرداندن خاوری، بیش از پیش کم شده است.

به تازگی هم عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به این سؤال که "آیا محاکمه غیابى خاورى منتفى شده است؟" گفت: پرونده این شخص مفتوح است و منتفى نشده است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
جزئیات دستورالعمل بازسازی ۵۰۰۰ بنگاه/سهمیه ۳۱ استان از بودجه ۱۰هزار میلیاردی + سندوزیر صنعت دستور العمل بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی را ابلاغ کرد.وزیر صنعت دستور العمل بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی را جهت اجرا به استانداران و رؤسای کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها ابلاغ کرد.

در نامه نعمت زاده آمده است:  انتظار می رود با درایت و تدبیر و همراهی همه اعضای محترم کاروگره های استانی تسهیل و رفع موانع تولید و با اقدام به موقع سازمان های صنعتی، معدن و تجارت استان ها به عنوان دبیر خانه کارگروه استانی اهداف تعیین شده در ابلاغیه مذکور، نظیر ارتقاء بهره وری انرژی، کاهش شدت مصرف ، افزایش رقابت پذیری، توسعه صادارت و انتقال تکنولوژی در واحدهای مشمول تحقق یافته و زمینه رشد تولید و اشتغال که از اهم برنامه های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است فراهم آید.

جزئیات دستور العمل وزارت صنعت برای بازسازی بنگاه های صنعتی و معدنی

         نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
بررسی همه خطرات و فرصت‌های قرارداد با توتال/ اما و اگرهای پایکوبی وزرات نفت برای انعقاد این قرارداد/ عربستان قرارداد خود را با توتال چگونه تنظیم کرد؟در قرارداد میان ایران و توتال، سهم شرکای چینی و شرکت توتال حدود 80 اما سهم ایران کمتر از 20 درصد است؛ این در حالیست که در موردی مشابه قراردادی که با عربستان سعودی معقد شده است، سهم توتال 37.5 و سهم عربستان 62.5 درصد است.کارشناسی ارشد اقتصاد انرژی دانشگاه امام صادق(ع) و عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی طی یادداشتی نوشت: ذخایر و منابع موجود نفت و گاز در ایران و نیاز مبرم به سرمایه و تکنولوژی به منظور بهره­‌برداری از این منابع و ایجاد ارزش افزوده فرصت مناسبی را برای طیف‌­های مختلفی از شرکت­‌های نفتی بین­‌المللی به­‌منظور سرمایه­‌گذاری در ایران فراهم آورده است.

توافق اخیر صنعت نفت کشور با شرکت فرانسوی توتال را تنها در صورت وجود شرایط خاص می­‌توان بزرگترین قرارداد گازی بعد از برداشته شدن تحریم‌­های بین­‌المللی علیه ایران دانست که بر اساس الگوی جدید قرار دادهای نفتی به امضاء می‌­رسد.

به این صورت که این توافق در صورت مدیریت صحیح، پیش‌­بینی و مدیریت مخاطرات احتمالی از قبل، می‌­تواند نویدبخش خبرهای خوب دیگری در صنعت نفت کشور باشد و در غیر این‌صورت نه‌­تنها اعتماد مجدد به این شرکت­‌ها باعث ترقی صنعت نفت در کشور نخواهد بود، بلکه تجربه­‌های تلخ گذشته­‌ای نه­‌چندان دور را تکرار می کند.

با توجه به شرایط کلی حاکم بر اوضاع سیاسی منطقه، چنین توافقی تبعات گسترده‌­ای در سطح ملی و بین­‌المللی خواهد داشت. در سطح بین­‌المللی ورود یک سرمایه­‌گذار و توفیق وی در زمینه همکاری مشترک با جمهوری اسلامی ایران، فتح بابی برای تعامل بیشتر و گشایش درهای سرمایه­‌گذاری در حوزه نفت و گاز کشور برای سرمایه‌­گذاران بین­‌المللی خواهد بود. از طرفی دیگر نیز دور از انتظار نخواهد بود که این حرکت به­‌دلیل فرصت­‌های احتمالی که برای کشور فراهم خواهد آورد، تحریم‌­های جدیدی را از جانب قدرت­‌های جهانی بر علیه ایران به­‌دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی یک توافق اصولی و حساب شده در سطح ملی می تواند باعث تقویت تولید ملی ازحیث انتقال سرمایه و انتقال تکنولوژی تولید شود اما باید در نظر داشت قرارداد با توتال چنین ویژگی‌هایی را داشته است یا خیر.

حقیقت این است که استقرار یک پروژه موفقیت آمیز در ایران را نمی‌­توان در قالب یک فرآیند ساده تحلیل کرد. راه اندازی یک کسب و کار موفق توسط یک شرکت بین­‌المللی طیف وسیعی از مشکلات را به همراه خواهد داشت. برخی از مشکلات را می توان به شرح زیر برشمرد:

 • در شرایط فعلی حاکم بر اوضاع سیاسی منطقه، این شرکت­‌ها نیازمند کانال­‌هایی مطمئن هستند که از طریق آن­ها بتوانند نیازهای محلی خود را به تأمین مالی پاسخگو باشند. در شرایط تهدید و تحریم و یا حتی در شرایطی که احتمال بازگشت تحریم­‌ها وجود دارد؛ بانک‌­ها و مؤسسات مالی معتبر و بزرگ حاضر به ریسک کردن نبوده و شرکت سرمایه­‌گذار ناچار به برقراری ارتباط با مؤسسات کوچک و با اعتبار پایین­‌تر خواهند بود که این ارتباط قطعاً مشکلاتی را به­‌دنبال خواهد داشت.
 •   شرایط عدم شفافیت حاکم بر قراردادها و ملاحظاتی که در مسیر سرمایه­‌گذاری خارجی در حوزه منابع طبیعی وجود دارد، می‌­تواند موانعی را در مسیر سرمایه­‌گذار خارجی در این عرصه ایجاد کند. گزارش­‌های منتشر شده در مورد حکمرانی بر منابع طبیعی نیز حاکی از همین امر است که رتبه و نمره ایران را مبتنی بر شاخص چالش‌­های مدیریت منابع طبیعی نشان می­‌دهد.

 

طبق این گزارش جمهوری اسلامی ایران با نمره 38 از 100 در جایگاه 62 در بین کشورها قرار دارد.

اما سؤال اصلی در زمینه توافق اخیر مسئولان صنعت نفت کشور با شرکت توتال این است که «آیا توافق یاد شده صنعت نفت کشور را به اهداف عالی خود نزدیک خواهد کرد و یا اینکه صرفاً یک قرارداد است؟» به‌­عبارتی دیگر «آیا می­‌توان از این توافق به­‌عنوان یک ابزار عملیاتی برای پیاده‌­سازی الگوی کلان اقتصاد مقاومتی استفاده کرد؟»

لذا نگرانی­‌ها در مورد این توافق، بخشی ناظر به خود شرکت توتال و بخشی دیگر ناظر به نحوه عقد قرارداد است.

نگرانی­‌های ناظر به خود شرکت توتال

عملکرد شرکت توتال در توسعه برخی از میادین هیدروکربنی کشور در دو دهه گذشته در میادین مشترک گازی با قطر ابهامات مهمی را به­‌دنبال داشته است. مهترین انتقادات کارشناسان عبارتند از:

 1. عدم تولید از بزرگترین لایه گازی این میدان
 2. تولید از لایه­‌های مستقل و عدم تولید از لایه­‌های مشترک این میدان
 3. دوری چاه‌­های حفاری شده از مرز[1]    

ذی‌نفع بودن این شرکت از طرف قطری میادین مشترک و احتمال سوء استفاده از اطلاعات به­‌دست آمده نیز نکته دیگری است که می‌بایست مورد توجه قرار بگیرد.

از طرفی دیگر نیز بازگشت‌­پذیر بودن تحریم­ها احتمال انصراف از ادامه کار را در صورت وضع تحریم­‌های جدید علیه ایران و به بارآوردن خسارات سنگین بر پیکره صنعت کشور قوی­‌تر می­‌کند. طبیعی است که توتال نیز چنین ریسک بزرگی را مبتنی بر از دست دادن سایر زمینه­‌های سرمایه­‌گذاری خود به­‌منظور حفظ ایران متحمل نخواهد شد و ایران برای قانع کردن توتال برای وارد شدن به چنین بازی­ پر ریسکی می‌بایست تضمین سنگینی به او بدهد.

طبیعی است که قبل از انعقاد هر نوع قراردادی می‌بایست توضیحات کافی در چهارچوب این ابهامات توسط مسئولین دست­‌اندرکار ارائه شود.

نگرانی­های ناظر به نحوه عقد قرارداد

اولین مسأله سهم حدود 80 درصدی شرکای چینی و شرکت توتال و همچنین سهم 19.9 درصدی ایران است. این در حالیست که در موردی مشابه قراردادی که با عربستان سعودی معقد شده است، سهم توتال 37.5 و سهم عربستان 62.5 درصد است.[2].  دوره 20 ساله قرارداد نیز[3] دیگر نگرانی در این زمینه است که باعث بالاتر رفتن حساسیت موضوع شده است.

 

انتقاد هایی که به این رویکرد صورت می­‌پذیرد تحت هیچ عنوان به معنی نفی سرمایه­‌گذاری خارجی و حضور عوامل خارجی در عرصه­‌های صنعتی کشور، علی­‌الخصوص صنعت نفت کشور نیست بلکه هر حضور و مشارکتی را صحیح نمی­‌شمارد. در الگوی ارائه شده توسط اقتصاد مقاومتی، بهره­‌گیری از سرمایه­‌های خارجی و سرمایه­‌گذاران خارجی زمانی مجاز خواهد بود که نتوان سرمایه مورد نیاز پروژه‌­های ملی را از محل اعتبارات محلی تأمین کرد و علاوه بر آن نسبت به کسب فناوری­‌های پیشرفته و بومی‌­سازی آن­ها مبادرت شود و با گذشت زمان، ارتقاء توان فنی و مدیریتی از طریق تعامل مؤثر با مدیران و کارشناسان خبره و با تجربه خارجی صورت پذیرد تا به مرور زمان میزان وابستگی به عوامل خارجی کمتر شده و صنعت کشور بتواند در عین حفظ استقلال کشور با قدرت و صلابت بیشتری در مسیر تولید قدم نهاد.

نکته اصلی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که این مشارکت در شرایطی به واگذاری صفر تا صد پروژه­‌ها به شرکت­های خارجی می­پردازد که صنعت نفت کشور به برکت وجود جوانان و نخبگان داخلی از لحاظ فنی در جایگاه مطلوبی بوده و با همین امکانات موجود در سخت­‌ترین شرایط تحریمی فرآیند تولید را به بهترین نحو ممکن اداره کرده است. لذا واگذاری صفر تا صد پروژه­‌ها به شرکت­‌های خارجی به بهانه سرمایه­‌گذاری، نادیده گرفتن نقش، توان و تخصص متخصصین داخلی کشور است. همچنین باید توجه داشت که آسیب­‌های وارد بر پیکر صنعت نفت کشور در جریان تحریم­‌ها نیز ناظر به مقوله فناوری بوده که در خلال این چنین قراردادهایی باید توجه ویژه­ای به انتقال فناوری اختصاص داد. نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
مصرف بنزین رکورد زد؛ بازخوانی استدلال‌های زنگنه در حذف سهمیه‌بندی + نموداراز دو سال پیش، با اصرار بیژن زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم، سهمیه‌بندی بنزین حذف شد و کارت سوخت از چرخه کنار رفت.مصرف بنزین در سال جاری، با شتاب فراوان در حال افزایش است و رکوردهای جدیدی به جای می‌گذارد که دلیل اصلی آن را باید در اقدامات غیرکارشناسی وزارت نفت دانست که سهمیه‌بندی بنزین را لغو کرد.

به گفته منصور ریاحی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم‌اکنون  میانگین تولید بنزین در کشور ۶۵ تا ۶۶ میلیون لیتر است. از سوی دیگر، در تیرماه  امسال مصرف بنزین به ۸۴ میلیون لیتر رسیده که در مقایسه با تیر سال گذشته ۱۰ میلیون لیتر بیشتر شده است. بر این اساس، هم‌اکنون نیاز کشور به واردات بنزین به حدود ۲۰ میلیون لیتر در روز هم نزدیک شده است که رکورد جدیدی در سالیان اخیر خصوصا پس از سهمیه‌بندی بنزین است.

 با ادامه روند افزایشی مصرف بنزین، یقینا روز به روز باید ارز بیشتری از منابع کشور را صرف واردات این فرآورده نفتی کرد.

اما چرا مصرف بنزین، ترمز بریده است؟ دلیل آن را باید در اقدام غیرکارشناسی وزارت نفت دولت یازدهم در حذف سهمیه‌بندی بنزین دانست.

از دو سال پیش، با اصرار بیژن زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم، سهمیه‌بندی بنزین حذف شد و کارت سوخت از چرخه کنار رفت.

اما زنگنه در ۲ سال اخیر همواره در پاسخ به انتقادات درباره تبعات حذف سهمیه‌بندی بنزین، مدعی بود که این اقدام موجب افزایش بی‌رویه مصرف نخواهد شد.

سال ۹۵ زنگنه با دفاع از اقدامش در حذف سهمیه‌بندی بنزین به ایسنا گفت:‌ نکته جالب این است که سال گذشته (۱۳۹۴) در زمان مشابه ما از کارت سوخت و بنزین سهمیه‌ای استفاده می‌کردیم که الان هیچ کدام از آنها را نداریم و در این مدت نیز گفته می‌شود که یک میلیون خودرو به سامانه حمل و نقل کشور اضافه شده است و این درحالی است که تنها ۱.۷ درصد مصرف بنزین رشد پیدا کرده است و این آمار به این معناست که مردم به صورت معقول بنزین مصرف می کنند و کارت سوخت هیچ گونه تأثیری در کنترل مصرف سوخت ندارد.

اما در حالی که مجلس در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ بازگشت سهمیه‌بندی بنزین را تصویب کرده بود، با اصرار وزارت نفت، این حکم قانونی در اصلاحیه بودجه حذف شد تا روند مصرف بنزین در سال ۹۵ هم ادامه پیدا کند.

این روند افزایشی سرانجام در سال جاری ترمز برید و این روزها به بالای ۸۰ میلیون لیتر در روز هم رسیده است.

با توجه به این که واردات روزنامه ۲۰ میلیون لیتر بنزین هزینه ارزی سنگینی به دولت تحمیل می‌کند، مسئولان وزارت نفت مجددا به دنبال راه چاره می‌گردند و احتمالا مجددا مجبور به سهمیه‌بندی خواهند شد.

اکنون باید به جناب زنگنه گفت: دستپخت خود را در حذف سهمیه‌بندی بنزین تحویل بگیرید.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
از نبرد پر التهاب «القصیر» تا بن‌بست تروریست‌ها در دره‌های «فلیطه»/ مرزهای لبنان و سوریه در آستانه آرامش + نقشه میدانی و عکسدر ماه‌های گذشته با پیام واضح رهبران جبهه مقاومت، ضرب الاجلی فوری برای تروریست‌های محاصره‌شده در مناطق مرزی تعیین شد تا آنان هرچه سریع‌تر مناطق اشغالی را در قلمون غربی تخلیه کنند.روزهای سخت سوریه در سال ۲۰۱۲ هیچ گاه قابل فراموشی نیست؛ تروریست ها در تمامی استان ها ابتکار عمل را در دست گرفته بودند و مناطق مختلف یکی پس از دیگری سقوط می‌کردند.

 
  در آن زمان دمشق هم تقریبا در شبه محاصره قرار داشت و افکار عمومی جهان هر لحظه در انتظار سقوط دولت بودند؛ تروریست هایی که به اصطلاح در رسانه های غربی و عربی انقلابیون معرفی می‌شدند سرنوشت بشار اسد را مشابه قذافی می‌دانستند.

تروریست‌ها بخش‌های وسیعی را در غوطه شرقی و غربی پایتخت به اشغال خود درآورده بودند. مرزهای مشترک با لبنان هم به جولانگاه تروریست‌ها برای انتقال سلاح و نیرو تبدیل شده بود.

وضعیت مرزهای مشترک سوریه با لبنان به حدی وخیم بود که رزمندگان مقاومت حزب الله لبنان برای پایان دادن به این وضعیت وارد عمل شدند؛ نباید فراموش کرد در آن روزهای پر التهاب، حضور نیروهای مقاومت برای حامیان تروریست ها غیر قابل هضم و پذیرش بود.

رسانه های غربی و عربی از ابتدای شروع بحران سوریه، تروریست ها را به عنوان مسلحین یا انقلابی به افکار عمومی جهان معرفی کرده بودند. این ابر رسانه ها، ورود نیروهای حزب الله را در آن برهه حساس به معنای دخالت در امور داخلی و سرکوب مردم سوریه تعریف می کردند و در همین راستا جنگ رسانه ای بی سابقه ای به راه انداختند.

اما جبهه مقاومت در آن زمان حساس تسلیم فشارها نشد و با آزادی شهر القصیر در بهار سال ۲۰۱۳ به تمامی فرافکنی ها رسانه های غربی و عربی با قاطیعیت پاسخ داد. شهر القصیر در استان حمص و نزدیکی مرز لبنان به پایگاه اصلی تروریست ها تبدیل شده بود.

این پایان عملیات تامین امنیت مرزهای مشترک سوریه و لبنان نبود و در تابستان ۲۰۱۴ هم بخش های وسیعی از مناطق مرزی در قلمون غربی ( رنکوس - یبرود - فلیطه و...) به کنترل نیروهای جبهه مقاومت درآمد تا حجم انتقال سلاح و نیرو به مناطق مرکزی سوریه تا حدودی کاهش یابد.

در تابستان سال ۲۰۱۵ هم شکست های عناصر تروریستی با محاصره شهرک های راهبردی « زبدانی و مضایا» تکمیل تر شد و در ادامه پیشروی های گام به گام در دستور کار قرار گرفت.

در ۲ سال گذشته بخش قابل توجهی از توان نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت حزب الله برای آزادسازی و تامین امنیت غوطه غربی دمشق صرف شد که نتیجه آن پاکسازی بیش از ۹۰ درصد مناطق مرزی مشترک با لبنان از وجود عناصر تروریستی بود.
 
آزادی منطقه راهبردی وادی بردی و شهرک زبدانی یکی از آخرین ضربات مهلکی بود که در ماه های گذشته بر پیکره بی جان عناصر تروریستی وارد آمد تا به عمق شکست های خود در این جبهه پی ببرند.
 
در ماه های گذشته با پیام واضح رهبران جبهه مقاومت، ضرب الاجعلی فوری برای تروریست های محاصره شده در مناطق مرزی تعیین شد تا آنان هرچه سریع تر معدود مناطق اشغالی را در قلمون غربی تخلیه کنند اما آنان ترجیح دادند به توهمات خود ادامه دهند.

بی توجهی سرکرده های عناصر تروریستی باعث شد تا رزمندگان جبهه مقاومت و ارتش سوریه خود را برای عملیات بزرگ آماده کنند و در نهایت شب گذشته با آتش سنگین توپخانه، یگان موشکی و حملات جنگنده ها شمارش معکوس برای پاکسازی مناطق آلوده در حومه منطقه فلیطه به صدا درآمد.

برخلاف اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها، عملیات مشترک ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت در حال حاضر فقط در خاک سوریه ( بخش های آلوده قلمون غربی) شروع شده است. این مناطق در اشغال عناصر تروریستی جبهه النصره هستند و عملیات برای آزاسازی مناطق تحت اشغال داعش در قلمون ( جرود جراجیر و جرود قاره) آغاز نشده است.

از سویی دیگر، در داخل خاک لبنان هم عملیات برای پاکسازی حومه شرقی شهر عرسال آغاز نشده و نیروهای ارتش این کشور و رزمندگان جبهه مقاومت در انتظار صدور فرمان برای شروع عملیات هستند.

در صورت آغاز عملیات در این محور، یکی از وظایف ارتش لبنان جلوگیری از فرار عناصر تروریستی به شهر عرسال و اردوگاه آوارگان است. این شهر در مقطع فعلی به مکانی امن برای تروریست ها و سرکرده های آنان تبدیل شده است. حساسیت های قومی - مذهبی و فشارهای سیاسی تاکنون مانع پاکسازی این منطقه راهبردی شده است.

وجود ارتفاعات و دره های عمیق در بخش های آلوده قلمون غربی ( مناطق اشغالی سوریه) باعث شده عملیات با احتیاط کامل در جرود فلیطه و ارتفاعات ثلاجه و موسی انجام شود اما با این وجود در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ منطقه از جمله ارتفاعات « البرکان، ضریر الاسود، البرج، العلم، ضلیل حاج علی و منطقه وادی الحاج محسن» از وجود تروریست های جبهه النصره پاکسازی شده است.
 
منطقه جرود فلیطه در قلمون غربی و در نزدیکی مرز لبنان شامل دهها ارتفاع، دره و صخره ناهموار است. تردد در این مناطق بسیار سخت است و طول این ارتفاعات به ۲ هزار و ۴۰۰ متر هم می‌رسد و منطقه اصلی تروریست ها برای قاچاق اسلحه به سوریه و لبنان به شمار می آید.

در این منطقه تروریست های جبهه النصره در حد فاصل ارتفاعات «موسی و الثلاجه» حضور دارند. تروریست ها در این منطقه با حفر چند تونل چند پایگاه ساخته اند و مواضع خود را در ارتفاعات به دلیل حملات توپخانه ای و جنگنده ها تخلیه کرده اند.

به گزارش مشرق، در عملیات نیروهای جبهه مقاومت و ارتش سوریه تاکنون دهها تن از تروریست ها به هلاکت رسیده اند. تاکنون  6 تن از نیروهای جبهه مقاومت به نام های «حسین زهیر سلیم، یاسر شمص وحسین علی حمود، مهدی رعد، محمد طالب شعیب و  محمد حسین جونی» در جریان درگیری ها به شهادت رسیدند و سه تن دیگر هم زخمی شدند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
اسناد دیجیتالی پژوهشگر آمریکایی پروژه نفوذ کجا ذخیره شده‌اند؟ +تصاویرزی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ تاریخ به مدت 4 سال در دانشگاه پرینستون فعالیت کرده و در سال‌های 2013 و 2014 مطالعات گروهی را در مورد ایران به همراه افرادی در موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (موسسه‌ای با دستور کار پیچیده و البته روابط عنکبوتی با نهادهای سیاسی و امنیتی و اطلاعاتی کشورهای آمریکا و انگلیس) انجام داده است.طبق معمول جلسات گذشته آقای سخنگو در اول جلسه توضیحاتی را از مهمترین پرونده های قضائی ارائه و در ادامه اظهار کرد: یکی از عوامل نفوذی امریکا که دو تابعیتی بود و هم تابعیت امریکا را داشت و هم از تابعیت یک کشور خارجی دیگر برخوردار بود، با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیرو‌های وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد و محرز شد که وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند و در بحث نفوذ دخالت داشته است که پرونده این فرد به دادگاه رفت و در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد که البته این حکم قابل اعتراض و تجدید نظرخواهی است و چنانچه حکم این فرد که مستقیما از ناحیه امریکا هدایت می‌شده است، قطعی شد، شاید من بیشتر توضیح دهم که چه اقداماتی داشته است.


سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون


خبرگزاری قوه قضائیه در گزارشی که هفته گذشته منتشر شد و بازتاب های زیادی هم داشت نوشت: زی یو وانگ شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ تاریخ به مدت 4 سال در دانشگاه پرینستون فعالیت کرده و در سال‌های 2013 و 2014 مطالعات گروهی را در مورد ایران به همراه افرادی در موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (موسسه‌ای با دستور کار پیچیده و البته روابط عنکبوتی با نهادهای سیاسی و امنیتی و اطلاعاتی کشورهای آمریکا و انگلیس) انجام داده است.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون
وانگ در پوشش یک دانشجوی ارشد پژوهشگر وارد کشور شد، مطالعات میدانی از ایران را در قالب مقاله‌های آشکار(چاپ شده و قابل دسترس در فضای مجازی)، محرمانه و خیلی محرمانه در اختیار تیم تحقیقاتی وزارت امور خارجه آمریکا، موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (که در دانشگاه پرینستون فعالیت می‌کند)، مدرسه کندی دانشگاه هاروارد و موسسه ایرانشناسی بریتانیا قرار داد و در قالب پروژه نفوذ به نهادهای مطالعاتی کشور سعی در نفوذ به آرشیوهای معتبر کشور را داشت.


وی تا پیش از دستگیری موفق به ثبت آرشیو دیجیتال از 4500 صفحه از اسناد کشور شده بود که البته این اقدام او با نظارت کارشناسان مجرب پرونده که وی را به صورت نامحسوس تحت نظر داشته‌اند صورت گرفته است.


در همین زمینه بخوانید: جاسوسی در پوشش پژوهشگر؛ تهیه آرشیو دیجیتالی برای بزرگترین نهاد جاسوس علیه ایران


در انتهای گزارش قبلی؛ خبرگزاری میزان وعده داد تا در گزارش‌های دیگری جزئیات بیشتری از افراد مرتبط و نهادهای همکار جاسوس آمریکایی در پوشش پژوهشگر در فراسوی مرزها را به اطلاع کاربران گرامی برساند.


در گزارش امروز به معرفی مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی برای مطالعات ایران خلیج فارس و چند نفر از اعضای آن خواهیم پرداخت. در گزارش بعدی به دیگر افراد نزدیک به این مرکز پرداخته خواهد شد.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون
همکاری آقای جاسوس با موسسه شرمین و بیژن!

همانطور که در گزارش پیشین اشاره شد، زی یو ونگ در زمان حضور در دانشگاه پرینستون به همکاری با موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی برای مطالعات ایران و خلیج فارس می پردازد؛ یکی از ده ها موسسه مطالعاتی وزارت خارجه آمریکا در دانشگاه های این کشور که با نگاهی به افراد و روابط آن مشخص میشود با پوشش مطالعاتی و فرهنگی در واقع پروژه های بزرگ تری از نفوذ و در نهایت براندازی نرم داخل ایران را مدیریت میکنند.


مراکز مطالعاتی امریکا دقیقا دنبال چه هستند؟

اینگونه مراکز با فرستادن نمایندگان یا همان جاسوسان حرفه ای خود به داخل ایران با پوشش هایی مانند سخنرانی، اعطای بورسیه های تحصیلی، حمایت از پروژه های ترجمه، پژوهش و کمپین های گوناگون فرهنگی به جمع آوری اسناد و مدارک از ایران می پردازند، اقدامی که دقیقا وانگ در ایران و در کتابخانه های نهادهای رسمی کشور دنبال کرده است.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون
مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی وابسته به دانشگاه پرینستون آمریکا است. این مرکز نیز مانند بسیاری دیگر از مراکز ایران شناسی در دانشگاه های آمریکا مانند هاروارد، ییل، کالج پارک، کالیفرنیا، استنفورد و ... در زمینه های فراوان و پیچیده ای از فرهنگ، اقتصاد، تاریخ گرفته تا حمایت از پروژه های هدف دار ترجمه و حتی آثار تاریخی و فرهنگی فعالیت میکند.


براساس آنچه در وب سایت این مرکز آمده است " مرکز مصور رحمانی در زمینه هایی گسترده از جمله مسائل سیاسی مانند تأثیر ایران و خلیج فارس در امنیّت منطقه و جهان و بر بازار نفت و انرژی و تجارت و مراودات مالی بین المللی پژوهش می کند. امّا محدودۀ فعالیت ها از تدریس و پژوهش در تاریخ تا سیاست، جامعه، اقتصاد،مذهب، ادبیّات، هنر و فرهنگ معاصر منطقه، از ایران پیش از اسلام تا کشورهای جدیدی که اکنون گرداگرد خلیج فارس هستند، را در بر می گیرد."


عمده تمرکز مرکز ایران شناسی پرینستون، با استخدام افراد متخصص در حوزه ایران جمع آوری اسناد و اطلاعات و ایجاد آرشیوی از اسناد ملی ایران است که برخی از آن ها اشاره می کنیم:


*ایجاد زیرساخت تحقیقاتی در آمریکا، از طریق تهیه آرشیودیجیتالی در مورد ایران
*ایجاد هماهنگی وتبادل اطلاعات بین تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی در موضوعات مربوط به ایران به منظور شناسایی موضوعات مرتبط با براندازی نرم
**حمایت مادی ومعنوی از اشخاص حقیقی که با موضوعات قابل بهره برداری دراهداف از پیش تعیین شده در خصوص ایران اقدام به تحقیق و پژوهش می نمایند
**نظرسنجی گسترده با موضوع چگونگی رویگردانی مردم از انقلاب بخصوص در انتخابات و تغییرنسل
**ایجاد زیرساخت (بانک اطلاعاتی) درحوزه علوم انسانی با رویکرد القاء اهداف آمریکا (تغییر افکار)
**تجزیه وتحلیل ساختار اقتصادی ایران به منظور چگونگی اعمال تحریم‌های اقتصادی هدفمند و تأثیرگذار


دانشگاه پرینستون امریکا، یکی از بهترین دانشگاه های دنیا از ترجمه برخی متون برای انتشار در ایران حمایت مادی می کند، کاری که توسط مرکز مصور رحمانی انجام میگیرد.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون
مرکز مصور رحمانی که با سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری بیژن و شرمین مصور رحمانی، از دانشجویان سابق پرینستون و هاروارد در سال 2012 راه اندازی شد؛ در تهران نیز پایگاه هایی دارد و از طریق نهادهایی مانند انجمن ایران شناسی فرانسه در تهران پروژه های خود را انجام می‌دهد.
سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون       بیژن مصور رحمانی


آنطور که خود مرکز مصور رحمانی اشاره کرده است، این مرکز پروژه هایی را نیز در ایران دنبال می کند که برای اجرای آن با نهادهایی بنیاد سعدی در تهران، موسسه دهخدا که وانگ در آنجا فعالیت داشته است، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه امام خمینی قزوین، دانشگاه مشهد همکاری دارد.


موسسه مصر رحمانی با بنیادهایی نظیر وودرو ویلسون، مدرسه کندی هاروارد، دانشگاه تل آویو، شورای ایران-آمریکا ، بنیاد راکفرو ... به صورت مستقیم و غیر مستقیم ارتباط دارد.


در واقع این بنیادها شاید در ظاهر ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند، اما مواردی مانند، تحقیقات مشترک، برگزاری کنفرانس و نشست‌های تخصصی با حضور افراد مشترک نشان از اهداف یکسان آن ها دارد که مستقیما ایران را نشانه گرفته اند.

این بنیادها، بازوهای تحقیقاتی و اطلاعاتی وزارت خارجه آمریکا و نهادی امنیتی این کشور برای اجرای پروژه های کلان برای کشورهایی مانند ایران هستند.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

حضور جان لیمبرت، سفیر سابق فارسی زبان آمریکا در ایران و حسین موسویان در یکی از نشست های داشنگاه پرینستون با مدیریت مرکز مصور رحمانی در موضوع ایران


با موسس مرکز ایران شناسی پرینستون بیشتر آشنا شوید!
بیژن مصور رحمانی 65 ساله، دانش آموخته هاروارد سرمایه دار ایرانی است که بخش اعظم سرمایه خود را در بازار نفت کسب کرده است. وی یکی از مشهورترین تاجران نفتی خاور میانه، آفریقا و بویژه کردستان عراق است.


وی در واقع یک دلال بزرگ نفتی است، آنطور که در یکی از گزارش های نیویورک تایمز آمده است، بیژن مصور رحمانی، تا سال 1356 عضو هیئت ایرانی در اوپک بوده است.

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

 وی عضو هیئت مدیره و رئیس شرکت ها و گروه های اقتصادی زیادی است که مهم ترین آن ها شرکت نفتی دی ان او اینترنشنال (دفتر مرکزی در اسلو نروژ) و شرکت نفتی راس الخیمه هستند که از جلمه شرکت های بزرگی هستند که مصور رحمانی هدایت آن ها را بر عهده دارد.


بدلیل حضور پررنگ در بازار نفت جهان و بویژه خاور میانه، رحمانی توانسته است به چهره پرنفوذی در آمریکا و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شود.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

 بیژن مصور رحمانی در کنار فعالیت های بزرگ نفتی خود ارتباط نزدیکی با سیاستمداران آمریکایی دارد.

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستونرحمانی و جان هولدن مشاور ارشد اوباما و مدیر اجرایی کنون مرکز مصور

او به غیر از دانشگاه پرینستون، مرکزی اقتصادی را در مدرسه کندی دانشگاه هاروارد مدیریت می‌کند، از مدرسه کندی به عنوان یکی از مهمترین مراکز مدیریت پروژه های نفوذ و براندازی نرم ایران یاد می شود.

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

عضویت در شورای آمریکا_ایران

شورای آمریکا_ایران AIC با مدیریت امیر هوشنگ احمدی پدرخوانده تریتا پارسی و شورای ملی ایرانیان آمریکا یا همان نایاک است. از این مرکز و مراکز همانند آن، به عنوان لابی میان دولت ایران و آمریکا یاد میشود که گاها توانسته اند در برخی سطوح بالای مدیریت دولتی نیز نفوذ داشته باشند، همانطور که در مذاکرات هسته ای نیز نقش فعالی داشته اند.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

مصور رحمانی، از اعضای ارشد شورای ایران-آمریکا است که البته در ظاهر فعالیت چندانی ندارد اما از مدیران پشت پرده این سازمان است که در تصمیم گیری ها تاثیرگذار است. وی سابقه حضور در هیئت این مدیره این شورا را نیز در پرونده خود دارد.

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

                                                                            بیژن مصور رحمانی در کنار هوشنگ امیر احمدی


سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون
 

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

                                بیژن و شرمین مصور رحمانی در کنار دانا مارشال استراتژیست سیاسی و مشاور سابق دولت آمریکا


این شورا نقش فعالی در مذاکرات هسته ای نیز داشت؛ عضویت در این شورا را نیز به فهرست سوابق مصور رحمانی اضافه کنید.

همکاری مصور رحمانی با بنیاد راکفلر


بیژن رحمانی با بنیاد بزرگ راکفلر نیز همکاری میکند. خانواده راکفلر ثروتمندترین و با نفوذترین خانواده از نظر مالی و سیاسی در یک صد سال گذشته آمریکا شناخته شده است. این خانواده در سال ۱۹۱۳ «بیناد راکفلر» را تأسیس کرد که یکی از مهم ترین مراکز تعیین کننده سیاست و اقتصاد آمریکا محسوب می شود.


این بنیاد نفوذ چشمگیری در سیاست گذاری های داخلی و بین المللی کاخ سفید دارد. هرچند این بنیاد در ظاهر درخصوص امور مربوط به بهداشت و آموزش در سطح جهانی فعالیت می کند اما در واقع یک شرکت تجاری جهانی محسوب می شود که به همراه شبکه های گسترده مالی و اقتصادی خود، مدیریت بازارهای بین المللی را در دست دارد.


در راستای ترویج ارزش ها و نماد های آمریکایی در کشور های مختلف، بنیاد راکفلر تلاش کرده تا در این کشورها گروه های فعال سیاسی و مدنی مختلفی راه اندازی کند. امنیت اقتصادی و اجتماعی از دیگر برنامه های مطالعاتی بنیاد راکفلر است. در کل وظیفه اصلی این بنیاد پاسداری و حفاظت از نظام سرمایه داری است.


برای انجام همین وظیفه بنیاد راکفلر به طول چندین دهه از برنامه ها و مطالعات کنترل اذهان عمومی و مدیریت افکار از طریق رسانه ها حمایت های کلان مالی انجام داده است.


بنیاد راکلفر در خصوص ایران نیز پروژه های زیادی در دست داشته است، به طوری که به گزارش بلومبرگ در دوران مذاکرات هسته ای، موسسه راکفلرها با صرف میلیون ها دلار زمینه را برای توافق میان ایران و آمریکا فراهم کرده است.

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

اهداء اثار نفیس بدون منبع مشخص!
از دیگر فعالیت های بیژن مصور رحمانی حوزه فرهنگی است، وی یکی از اعضای هیئت امنای موزه معروف متروپولیتن نیویورک است. رحمانی مجموعه آثار نفیسی از ایران را که منبع آن مشخص نیست به این موزه اهدا کرده است.

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستونبیوه شاه مخلوع ایران پای ثابت پارتی های رحمانی!


از نکات جالب اقدامات رحمانی برپایی جشن های نوروز در نیویورک و جمع آوردن اپوزوسیون های ایران در موزه متروپولیتن است. یکی از افرادی که در اکثر مواقع به این مهمانی دعوت میشود فرح پهلوی بیوه شاه مخلوع است.

 سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستونمصور رحمانی در واقع فرد پشت پرده و مدیر پروژه هایی است نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا درباره ایران به دانشگاه هایی مانند هاروارد و پرینستون سپرده است. که در این میان البته همسرش شرمین نیز نقش ایفا میکند. 

شرمین(شارمین) مصور رحمانی
شارمین همسر بیژن رحمانی، نیز فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون است. شرمین، تحلیلگر ارشد اقتصادی است و از وی بعنوان یکی از فعالان مهم این زمینه در آمریکا یاد میشود. وی درخصوص مسائل اقتصادی مرتباط با تحریم های ایران به دولت آمریکا مشورت میدهد.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

به غیر از مدیران اصلی پروژه ایران شناسی پرینستون، چند عضو کلیدی دیگر نیز در مرکز مصور رحمانی با تخصص براندازی نرم فعالیت میکنند که ارتباط مستقیمی با زی یووه ونگ داشته اند.


با نماینده اسرائیل در مرکز رحمانی و شرکا آشنا شوید!/داوید مناشری....


همینطور که پیشتر عنوان شد، مراکزی مانند مصور رحمانی همیشه از طریقی با مراکز فکر تل آویو در ارتباط هستند و اسرائیل حداقل یک نماینده در اینگونه بنیادها دارد و از آن ها حمایت میکند.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

نماینده تل آویو در مرکز ایران شناسی مصور رحمانی فردی است به نام داوید مناشری از دانشگاه تل آویو. وی پژوهشگر مطالعات ایران است . مناشری عضو دائم مرکز پرویز و پوران نظریان یکی بنیادهای ضد ایرانی فعال در تل آویو است.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون

مناشری از برجسته‌ترین محققان صهیونیستی در موضوعاتی همچون تاریخ ایران، سیاست مدرن ایران، شیعه،‌ خلیج فارس و تاریخچه آموزش و پرورش در جهان اسلام است.

سَر و سِر جاسوس آمریکایی با منشاری اسرائیلی/ماموریت ویژه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به مرکز ایران‌شناسی پرینستون
او در اواخر رژیم شاهنشاهی و در آستانه انقلاب اسلامی، به مدت 2 سال در ایران حضور داشته و به مطالعه و تحقیق در دانشگاه‌های کشورمان اقدام کرده است. مناشری که سابقه حضور در کرسی مطالعات تاریخ نوین ایران در دانشگاه تل آویو (کرسی موسوم به پرویز و پوران نازاریان) را دارد همچنین با استفاده از بورس فول‌برایت دولت آمریکا (برنامه‌ تبادل‌ دانشجو و استاد بین‌ آمریکا و کشورهاى دیگر به‌ هزینه‌ دولت‌ آمریکا) به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های پرینستون و کورنل تدریس کرده است. او همچنین به عنون استاد مدعو در دانشگاه‌های شیکاگو، آکسفورد و ییل نیز سابقه تدریس دارد.


نقل قول مناشری از نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره برجام!
داوید مناشری بنیانگذار انجمن مطالعات ایران در دانشگاه تل آویو معتقد است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از متن توافقنامه هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی،‌ راضی است و ابراز مخالفت‌های وی در راستای استراتژی دیپلماسی عمومی در مواجهه با ایران است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
ترامپ تیمی را مأمور زمینه‌چینی برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام کردمنابع خبری بامداد شنبه گزارش داده‌اند رئیس‌جمهور آمریکا به گروهی از نزدیکان مورد اعتماد خود در کاخ سفید دستور داده حالت احتمالی مربوط به اعلام عدم تأیید پایبندی ایران به «برجام» در گزارش سه‌ماه بعدی را بررسی کنند.منابع خبری بامداد شنبه گزارش داده‌اند «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به گروهی از نزدیکان مورد اعتماد خود در کاخ سفید دستور داده زمینه‌های لازم را برای اعلام پایبند نبودن ایران به «برجام» در گزارش سه‌ماهه بعدی به کنگره فراهم آوند. 

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در دومین گزارش سه‌ماهه خود به کنگره پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) را تأیید کرد. 

رسانه‌های آمریکا با وجود این گزارش دادند که ترامپ با اکراه و پس از اصرار بعضی مقام‌های ارشد دولت، از جمله «تیلرسون» حاضر به تایید پایبندی ایران به برجام شد- موضوعی که ماندن آمریکا در این توافق هسته‌ای را کماکان در هاله‌ای از ابهام نگاه می‌دارد.

نشریه «فارن‌پالیسی» در خبری اختصاصی مدعی شد ترامپ بعد از دیداری پرمناقشه با تیلرسون در هفته جاری به گروهی از کارکنان مورد اعتماد خود در کاخ سفید دستور داد به بررسی زمینه‌ها برای جلوگیری از تأیید پایبندی ایران به برجام در گزارش سه ماهه بعدی بپردازند.

به نوشته فارن‌پالیسی، هدف ترامپ از این اقدام رسیدن به چیزی است که به نظر او وزارت خارجه‌اش در انجام آن ناکام مانده است: اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای. 

یک منبع نزدیک به کاخ سفید به فارن‌پالیسی گفت: «رئیس‌جمهور، کارکنان کاخ سفید را مأمور زمینه‌سازی برای حالت احتمالی عدم تأیید (پایبندی ایران به برجام) در دوره بررسی ۹۰ روزه بعدی که اکتبر به پایان می‌رسد، کرد- وظیفه‌ای که او قبلاً به تیلرسون و وزارت دفاع محول کرده بود.»  

این منبع گفت: «رئیس‌جمهور به کاخ سفید گفته که می‌خواهد ۹۰ روز دیگر در موقعیتی باشد که عدم پایبندی (ایران به برجام) را اعلام کند و وظیفه آنها این است که او را به این نقطه هدف برسانند.»

فارن‌پالیسی می‌گوید با سه منبع که برای مشارکت در فرایند جدید به کاخ سفید دعوت شده‌اند و یا در جریان تصمیم ترامپ در این مورد قرار گرفته‌اند، گفت‌وگو کرده است.  

دولت ترامپ در حال انجام یک بررسی با مشارکت چندین نهاد در دولت آمریکا درباره سیاست‌های خود در قبال ایران است. نتایج این بررسی که احتمالاً تا پایان تابستان جاری اعلام خواهند شد ماندن یا خروج آمریکا از برجام را تأیید خواهد کرد.

تمامی این منابع، فرایند جدید را به منزله به حاشیه راندن وزارت خارجه آمریکا توصیف کرده‌اند. ترامپ احساس می‌کند که وزارت خارجه آمریکا با خودداری از ارائه گزینه‌های دیگر تصمیم خود برای تأیید پایبندی ایران به برجام را پیش برده است.

هر سه منبع گفته‌اند ترامپ هنگام ارائه گزارش سه ماهه اول از تیلرسون خواسته برای گزینه اعلام عدم پایبندی ایران زمینه‌چینی کند، وظیفه‌ای که تیلرسون در انجام آن ناموفق بوده است.

 یک منبع مطلع از نشست هفته جاری می‌گوید: «ترامپ مصمم است ظرف این ۹۰ روز، توافق هسته‌ای را مجدداً تأیید نکند.»

منابع مورد استناد فارن‌پالیسی البته می‌گویند هنوز برای اظهارنظر درباره اتفاقات بعدی بسیار زود است. آنها تأکید می‌کنند موضوع قطعی این است که به تیم جدید مأموریتی تازه محول شده و تا بعد از جلسه اول که احتمالاً هفته آینده برگزار می‌شود، جزئیات جدیدی در این باره آشکار نخواهد شد.

تصمیم جدید ترامپ بعد از ماه‌ها شکاف میان کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران اتخاذ شده است.

«فارن‌پالیسی» با اشاره به دیدار پرتنش روز دوشنبه «ترامپ» و «تیلرسون» قبل از تأیید پایبندی ایران به توافق، نوشته «استیو بانون»، استراتژیست ارشد کاخ سفید و «سباستیان گورکا»، معاون دستیار رئیس‌جمهور آمریکا در این دیدار مکرراً از تیلرسون درباره مزایای تأیید پایبندی ایران توضیح خواسته‌اند.

این منبع می‌گوید: «آنها مدام از تیلرسون درباره اینکه چطور تأیید پایبندی برای امنیت ملی آمریکا مفید خواهد بود، سوال می‌پرسیدند.»

وی اضافه کرد: «رئیس‌جمهور می‌خواست بداند که چرا باید توافق را تأیید کند و جواب‌هایی که تیلرسون می‌داد او را خشمگین می‌کرد.»

یک منبع دیگر گفت: «موضوع مربوط به این است که رئیس‌جمهور در آخرین جلسه مربوط به تأیید برجام که ۹۰ روز قبل‌تر بود از تیلرسون خواست بستری فراهم بیاورد تا بتواند گزینه‌هایش را بررسی کند.

وی افزود: «تیلرسون این کار را انجام نداد و ترامپ از این موضوع خشمگین است. او نمی‌تواند به وزیر خارجه‌اش برای انجام وظیفه‌اش اعتماد کند، بنابراین به گروه کوچکی از کارکنان کاخ سفید که بیشترین اعتماد را به آنها دارد، روی آورده است.»نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
آمبولانس‌های خصوصی یا اتاق سیار معامله بیمار/ پورسانت میلیونی برخی بیمارستان‌ها برای جذب بیمار اورژانسی!ثانیه‌های پر استرس سپری می‌شوند و گویی تمام مردم شهر به یکباره نیاز به مراقبت‌های ویژه پیدا کرده‌اند و تمام بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها پر است. ناگهان پرستار می‌گوید: بیمارستان ... فقط ۱ تخت خالی دارد!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
تهران برای دومین بار در کمیسیون برجام، از اعتراض به آمریکا خودداری کرد!رویترز در مطلبی نوشت: ایران علی رغم متهم کردن آمریکا به نقض توافق هسته ای، در کمیسیون برجام به آن اعتراض رسمی نکرد.خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد: ایران برای بار دوم از ماه ژانویه تصمیم گرفت توافق برجام با شش قدرت جهانی را دستخوش اعتراض قرار ندهد. این در حالی است که مقامات ایران در اظهاراتی علنی آمریکا را متهم کرده بودند این توافق را نقض کرده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز چهارشنبه گفت: تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران برخلاف توافق هسته‌ای بود. وی وعده داد ایران در برابر این تحریم‌ها "مقاومت" می کند و در عین حال به این توافق احترام خواهد گذاشت.

این گزارش می‌افزاید: ایران می‌تواند از نشست موسوم به کمیسیون مشترک که هر سه ماه یک بار در وین برگزار می‌شود استفاده کند و یک سازوکار اعتراض رسمی را به کار بیندازد. این سازوکار برای مواقعی تنظیم شده است که یک طرف احساس می‌کند این توافق نقض شده است.

عباس عراقچی، نماینده ایران از پاسخ به این سوال که آیا ایران از این نشست برای اجرای این سازوکار استفاده کرده است یا خیر امتناع کرد. اما گفت: ما از خلف وعده های آمریکا راضی نبودیم و اعلام کردیم معتقد نیستیم آمریکا به درستی وظایف خود را اجرا کرده است.

وی افزود: ایران حق خود را برای واکنش به این بدقولی ها محفوظ نگاه می‌دارد.

یک منبع نزدیک به این نشست گفت: "ایرانی‌ها شکایات فراوانی کردند و روس‌ها از آنها حمایت کردند اما آنها مطابق خواست آمریکا بازی نخواهند کرد و سرشان کلاه نخواهد رفت."

این منبع همراه با یک منبع دیگر که از این نشست خبر داشت گفت ایران از این نشست برای آغاز یک سازوکار حقوقی حل و فصل خصومت استفاده نکرد.

اقدامات آمریکا نشان می‌دهد دولت ترامپ به دنبال افزایش فشار بر ایران و همزمان حفظ این قرارداد برای کنترل فعالیتهای هسته‌ای ایران است.

دولت ترامپ در حال بازنگری در سیاست خود در برابر ایران است و در این راه فقط به پایبندی ایران به برجام نگاه نمی‌کند بلکه به رفتار ایران در منطقه هم نگاهی دارد که به گفته واشنگتن موجب تضعیف منافع آمریکا در سوریه، عراق، یمن و لبنان شده است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
توریسم در خدمت اقتصاد؛ گردشگران چقدر شغل با چمدان خود می‌آورند؟این‌روزها که با معضل بیکاری مواجه هستیم، بهتر است به رونق اشتغال و اقتصاد از راه‌های امروزی فکر کنیم و گردشگری از جمله صنایع پاک است که می‌تواند در این راستا راه‌گشا باشد.در بسیاری از کشورهای دنیا سال‌هاست فهمیده‌اند که دیگر استخدام پس از تحصیل در ادارات دولتی برای رونق اقتصادی خود و جامعه‌شان اثربخش نیست. سال‌هاست فهمیده‌اند کارگران معدن دیر یا زود کارشان تمام می‌شود و تا آخر عمر مرخصی می‌روند و...، شاید ما هم این‌ها را می‌دانیم ولی ما هرگز لباس رنگین عمل را به دانسته‌های سنگین‌مان نپوشانده‌ایم.

در جامعه ما، حالا همان روز است که می‌دانستیم دیر یا زود فرا می‌رسد. روزی که بیکاری به‌صورت شبانه‌روزی در خانه‌ها و میان خانواده‌ها مشغول به کار می‌شود و زندگی‌ها را از هم می‌پاشد، فساد را رونق می‌بخشد و به معنای واقعی کلمه تمام دردها را از سر می‌گیرد.

دیگر بخش‌ها و ادارات دولتی به‌صراحت اعلام می‌کنند تا زمانی نامعلوم استخدام نخواهند داشت. دیگر مغازه‌ها به حد کافی شاگرد دارند، کارخانه‌ها هرچند هرساله چندین شغل ایجاد می‌کنند ولی دیگر کسی نمی‌تواند پاسخگوی معضل بیکاری که در هر کوچه و خیابان قدم می‌زند، باشد.

توریسم یا گردشگری؛ یکی از همان راه‌های سعادت اقتصادی است که هرکسی رفته، دست خالی بازنگشته است. در سرزمینی مثل سرزمین ما که هر وجبش نه‌تنها دیدنی، بلکه زندگی کردنی است، جزو بدیهیات محسوب می‌شود که بیکاری در رتبه اول آسیب‌های اجتماعی آن جامعه قرار نگیرد.

بیش‌تر کلان‌شهرهای ایران علی‌رغم اینکه لبریز از زیبایی‌ها، دیدنی‌ها و در یک کلام، پتانسیل‌های گردشگری هستند، اما بیش‌ترین نرخ بیکاری را هم به خود اختصاص داده‌اند و این نمی‌تواند معنایی جز نشناختن توانایی‌ها و عدم استفاده درست از آن‌ها داشته باشد.

در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که در شهرهای توسعه‌یافته با جمع‌وجور کردن یک موزه یا مرکز تفریحی مثل آدم‌ربا از آن سر دنیا توریست‌ها را جذب می‌کنند اما ایران و شهرهای کوچک و بزرگ آن‌ که بیش‌تر از منابع نفتی و گازی‌شان از ظرفیت‌های بکر گردشگری برخوردار هستند، از سفره باز توریسم و اشتغال و اقتصاد بی‌بهره مانده‌اند.

لزوم حرکت از اقتصاد نفتی به سمت صنعت سبز

به گفته محققان «با توجه به اینکه کشورهای درحال توسعه با مشکلاتی نظیر بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و تک‌محصولی بودن اقتصاد مواجه هستند توجه به توسعه صنعت گردشگری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ازآنجایی‌که اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابستگی بالایی دارد و نوسانات قیمت جهانی نفت در طول زمان متغیرهای کلان اقتصادی نظیر تولید ملی، سرمایه‌گذاری‌های ناخالص، اشتغال و درآمدهای ارزی را تحت تأثیر قرار داده است؛ لذا به‌منظور تنوع بخشیدن به منابع رشد اقتصادی، درآمدهای ارزی و همچنین ایجاد فرصت‌های مختلف شغلی در کشور، توسعه صنعت گردشگری از اهمیت دوچندانی برخوردار است. »نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
هیات رئیسه قبول نکرد؛ قرائت گزارش برجام به بعد ازتعطیلات موکول شدرئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: قرائت دومین گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از روند شش ماهه اجرای برجام به بعد از تعطیلات مجلس موکول شد.به نقل از مهر، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور با اشاره به ارائه گزارش شش ماهه دوم اجرای برجام از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به هیأت رئیسه مجلس جهت قرائت در صحن، اظهار داشت: از زمان تحویل این گزارش به هیأت رئیسه در هفته گذشته تاکنون، پیگیر بوده‌ایم که این گزارش با توجه به فضای موجود در آمریکا، در اولویت قرائت قرار گیرد.

وی افزود: با وجود اینکه تلاش کردیم تا گزارش قرائت شود، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و به ما گفتند که گزارش‌های دیگر در نوبت قرار دارد! بنابراین قرائت این گزارش به بعد از تعطیلات دو هفته‌ای مجلس موکول شد.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی، همچنین با اشاره به دریافت ششمین گزارش وزارت امور خارجه از روند سه ماهه اجرای برجام توسط کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بر اساس گزارش‌های پنجم و ششم وزارت امور خارجه از روند سه ماهه اجرای برجام، تدوین سومین گزارش شش ماهه اجرای برجام را آغاز کرده‌ایم.

ذوالنور ادامه داد: در جریان بررسی این دو گزارش وزارت امور خارجه و تدوین سومین گزارش شش ماهه مجلس، از تأسیسات هسته‌ای کرج و UCF اصفهان بازدید خواهیم داشت و در صورت لزوم، از دیگر تأسیسات هسته‌ای در اراک، نطنز و فردو نیز بازدید خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: پس از بررسی دقیق‌تر گزارش اخیر وزارت امور خارجه، در نشست‌های کارشناسی با دستگاه‌های دخیل در اجرای برجام، آخرین وضعیت رفع تحریم‌ها و اقدامات دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های مختلف را دریافت و بررسی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس تبصره یک قانون «اقدام متقابل و متناسب دولت ایران در اجرای برجام»، وزارت امور خارجه موظف است، از زمان آغاز اجرای برجام (۲۶ دی ماه ۱۳۹۴) هر سه ماه یکبار گزارشی از روند اجرای توافق هسته‌ای به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه دهد و این کمیسیون نیز موظف است، هر شش ماه یکبار روند اجرای برجام را به صحن مجلس گزارش کند؛ بر این اساس، ششمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۲۶ تیرماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارائه شد، اما گزارش دوم کمیسیون امنیت ملی از روند شش ماهه اجرای بر جام، هنوزدر صحن مجلس قرائت نشده است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نقش مبهم شرکت ملی نفت در بانکرینگ / سهم یک دهمی ایران از بازار بانکرینگ خلیج فارسدر حال حاضر از بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارزش بازار فعال بانکرینگ در خلیج فارس، ۲۷ میلیارد دلار سهم کشور امارات و حدود ۳ میلیارد دلار سهم ایران است. این در حالی است که بخشی از سوخت توزیع شده از سوی بنادر امارات برای کشتی ها، از ایران تأمین می شود.در حالی که سوخت گازوئیل و نفت کوره از شهرهای جنوبی کشور به بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله بندر فجیره رفته و در آنجا سوخت خریداری شده (و یا قاچاق شده) از ایران به کشتی های عبوری فروخته می شود، سهم ایران از بازار 30 میلیارد دلاری بانکرینگ خلیج فارس و خدمات جانبی آن، تنها 3 میلیارد دلار است.

این سهم 3 میلیارد دلاری که از فعالیت شرکت های خصوصی در حاشیه خلیج فارس نشأت می گیرد، نقش امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران را در مدیریت این تجارت سودآور در هاله ای از ابهام فرو برده است.

اردیبهشت ماه سال گذشته بود که با دستور «بیژن زنگنه» وزیر نفت، مسئولیت بانکرینگ (سوخت رسانی به کشتی ها) از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منفک شد و در کنار صادرات نفت کوره به امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران محول شد.

در یک سال و دو ماهی که از این مسئولیت جدید امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گذرد، هیچ برنامه عملی از سوی این بخش، برای توسعه سهم ایران در بازار بانکرینگ خلیج فارس اجرایی نشده است و ابهام بزرگی در این بخش وجود دارد که ضرورت دارد مسئولان شرکت ملی نفت ایران و به خصوص مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت در این خصوص شفاف سازی کنند.

در حال حاضر از بیش از 30 میلیارد دلار بازار فعال بانکرینگ و خدمات جانبی آن در خلیج فارس، 27 میلیارد دلار سهم کشور امارات و حدود 3 میلیارد دلار  سهم ایران است. این در حالی است که بخش قابل توجهی از سوخت توزیع شده از سوی بنادر امارات برای کشتی ها، از ایران تأمین می شود.

بندر فجیره امارات با سالانه بیش از 16 میلیون تن سوخت رسانی به کشتی ها، دومین رتبه در میزان بانکرینگ را در جهان به خود اختصاص داده است.

* امضای قرارداد همکاری بین پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی نفتکش

سه روز پیش ( 28 تیرماه) قراردادی همکاری با موضوع «بررسی روش‌های نوین و ارائه راهکارهای بین‌المللی جهت بهبود و ارتقا کیفیت سوخت بانکرینگ و کاهش آلاینده‌ها»، بین پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی نفتکش ایران امضا شد.

این قرارداد که با هدف ارتقای کیفیت سوخت بانکرینگ بوده، بین یک نهاد پژوهشی و یک شرکت خصوصی امضا شده و بازهم نقش اموربین الملل شرکت ملی نفت ایران در این میان در پرده ای از ابهام قرار دارد. چرا که محور اصلی امضای این قرارداد این موضوع بوده که بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO)، سولفور سوخت کشتی‌ها باید تا سال 2020 بالغ بر نیم درصد باشد. موضوعی که اهمیت آن، ورود مدیریت امور بین الملل نفت را به عنوان نهاد حاکمیتی مدیریت صنعت بانکرینگ کشور ضروری می کند و چه بسا می بایست امضای چنین قراردادی به صورت سه جانبه بین امور بین الملل شرکت ملی نفت، پژوهشگاه نفت و شرکت ملی نفتکش ایران صورت می گرفت.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دومین قهرمانی پرسپولیس در یکسال/ سرخ‌ها فاتح سوپرجام ایران شدندتیم فوتبال پرسپولیس که چند ماه پیش عنوان قهرمانی شانزدهمین دوره لیگ برتر را به خود اختصاص داده بود با برتری برابر نفت در سوپرجام دومین قهرمانی‌‎اش را جشن گرفت.دیدار سوپرجام فوتبال باشگاه های ایران بین تیم پرسپولیس قهرمان لیگ برتر و نفت تهران قهرمان جام حذفی از ساعت ۲۱ امروز جمعه در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد که این دیدار با برتری ۳ بر صفر شاگردان برانکو به پایان رسید. علی علیپور در دقیقه ۱۸ ، محسن مسلمان در دقیقه ۶۵ و فرشاد احمدزاده(۸۳ - پنالتی) برای پرسپولیس گل زدند.

پرسپولیس در این دیدار با این ترکیب به میدان رفت: علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، شجاع‌ خلیل‌زاده،‌ حسین ماهینی، محمد انصاری، فرشاد احمدزاده، محسن ربیع‌خواه، محسن مسلمان(۸۸ حمیدرضا طاهرخانی)، علی علیپور، وحید امیری(۸۵ کمال کامیابی نیا) و مهدی طارمی(۷۴ سیامک نعمتی).

تیم فوتبال نفت در حالی گام در این بازی گذاشت که شرایط بحرانی و بهم ریخته ای داشت به گونه ای که شب قبل از بازی سرمربی خود را تغییر داد و حمید درخشان را به جای علی کریمی انتخاب کرد اما درخشان روی نیمکت هم نبود و از روی سکو تیمش را هدایت کرد!

در مقابل پرسپولیس که تغییرات کمی نسبت به فصل گذشته داشت با حمایت نزدیک به ۴۰ هزار تماشاگر وارد میدان شد و در طول نیمه اول تیم برتر میدان بود به گونه ای که علیرضا بیرانوند کم کارترین بازیکن زمین بود و کمتر از تعداد انگشتان یک دست توپ را لمس کرد.

شاگردان برانکو در این نیمه بارها تا آستانه باز کردن دروازه حریف پیش رفتند اما در زدن ضربات آخر کم دقت بودند. پرسپولیس در دقیقه ۱۸ روی فرار خوب علی علیپور و ضربه دقیق این بازیکن به گل برتری رسید.

در نیمه دوم هم سرخپوشان تهرانی تیم برتر میدان بودند و بارها دروازه حریف بحران زده خود را به خطر انداختند. در دقیقه ۶۵ این دیدار کار خوب گروهی سرخپوشان پشت محوطه جریمه نفت فرصت را به محسن مسلمان داد تا با یک ضربه محکم برای بار دوم دروازه حریف را باز کند.

مهدی طارمی که خیلی دیر به تمرینات پرسپولیس اضافه شده بود و به خاطر بیماری گادوین منشا در ترکیب سرخپوشان قرار گرفت بعد از آنکه تلاشش برای گلزنی در این بازی ثمری نداشت در دقیقه ۷۴ جای خود را به سیامک نعمتی داد.

پرسپولیس بعد از آنکه اختلاف را به دو گل رساند انگیزه اش برای رسیدن به گل های بیشتر را از دست داد و به فکر حفظ و کنترل بازی بود. با این حال در دقیقه ۸۰ این بازی علی علیپور پاسی تماشایی و زیبا را برای وحید امیری ارسال کرد که ضربه این بازیکن در حالتی تک به تک از بالای دروازه به بیرون رفت.

در دقیقه ۸۳ این بازی سیامک نعمتی که دقایقی پیش به زمین آمده بود درون محوطه جریمه توسط عزتی متوقف شد که بیژن حیدری داور بازی به نشانه پنالتی در سوت خود دمید و فرشاد احمدزاده سومین گل سرخپوشان را به ثمر رساند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
صدیق شریف:
مرحوم کاسه‌ساز، تهیه کننده‌ای از جنس مردم بود / سینما و تلویزیون مدیون زحمات افرادی همانند مرحوم کاسه‌ساز است
بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه مرحوم کاسه ساز،تهیه کننده ای از جنس مردم بود، گفت: سینما و تلویزیون مدیون زحمات افرادی همچون مرحوم کاسه ساز است و تا زمانی که این افراد در قید حیات هستند باید از آن‌ها حمایت شود.

به گزارش ؛ فخرالدین صدیق شریف ، بازیگر فیلم سینمایی اخراجی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری  ، با عرض تسلیت به مناسبت درگذشت حبیب‌الله کاسه‌ساز تهیه کننده سینما و تلویزیون اظهار داشت: یکی از شاخص‌ترین کارهای مرحوم کاسه‌ساز فیلم سینمایی «اخراجی‌ها» بود که در کنار مسعود ده‌نمکی آن را جلو برد و تهیه کنندگی این فیلم سینمایی را برعهده داشت و همچنین می‌شود به سریال «در چشم باد» هم اشاره کرد که در آن سریال هم در کنار مسعود جعفری جوزانی حضور داشت و بنده هم مفتخر بودم که در این دو پروژه سینمایی و تلویزیونی در کنار این مرحوم حضور داشتم و از نزدیک شاهد تلاش‌هایش بودم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سرپرست اورژانس کشور خبر داد:
مصدوم شدن 10 نفر از گردشگران در حادثه رودخانه دز/2نفر جان باختند/احتمال مفقود شدن 4 تا 8 نفر دیگر
سرپرست اورژانس کشور گفت: در حادثه روز گذشته در رودخانه دز، 12 نفر از گردشگران حادثه‌دیده در دزفول به بیمارستان انتقال یافته که دو نفر از آنان جان باختند و با توجه به مشخص نبودن تعداد سرنشینان حادثه، احتمال مفقود شدن چهار تا هشت نفر دیگر هم می رود.

به گزارش ؛ «پیرحین کولیوند» در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: داستان از این قرار که یک گروه گردشگری در رودخانه دز شروع به قایقرانی می کنند، حتی برخی از آن ها لباس مخصوص و جلیقه نجات هم همراه خود داشتند.

وی اظهار کرد: ساعت حوالی پنج بعدازظهر قایق آن ها به یک صخره برخورد می کند و تعادل قایق بهم خورده و همگی به رودخانه پرت می شوند، بلافاصله اورژانس در طول مسیر رودخانه مستقر می شود چرا که جریان آب  آن ها را به حرکت داده  و به پایین رودخانه انتقال می دهد.

افزود: 12 نفر از آب گرفته می شوند، که متأسفانه دو نفر از آنان که یک آقا و یک خانم در حدود 30 ساله هستند فوت کرده بودند، و مابقی هم که سن هآن ها نیز در همین حدود است مصدوم می شوند و در بیمارستان قزوین بستری می شوند.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: نکته ای که وجود دارد آن است که هنوز تعداد دقیق افرادی که سوار قایق بودند، مبهم است و  شب گذشته تا ساعت 9 شب که امکان جستجو وجود داشت همکاران ما در هلال احمر و آتش نشانی به جستجو ادامه دادند، ولی متأسفانه به تاریکی شب که برخوردیم امکان ادامه جستجو هم از ما گرفته شد به همین دلیل نمی توان تعداد احتمالی مفقودین را دقیق اعلام کرد.

کولیوند گفت: به همین دلیل در حادثه روز گذشته در رودخانه دز، 12 نفر از گردشگران حادثه‌دیده در دزفول به بیمارستان انتقال یافته که دو نفر از آنان جان باختند و با توجه به مشخص نبودن تعداد سرنشینان حادثه، احتمال مفقود شدن چهار تا هشت نفر دیگر هم می رود.

وی تصریح کرد: تعداد سوارشدگان بر قایق بین 16 تا 20 نفر به روایت های مختلف از راکبان مصدوم اعلام شده است و ما همچنان پیگیر هستم و تا نیم ساعت دیگر می شود آمار جدید را ارائه داد.

انتهای پیام/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دفاع سازمان هواپیمایی از ورود هواپیمای دست‌دوم/ عوامل فرودگاهی دلیل تأخیرات پروازی
در حالی عضو کمیسیون عمران مجلس دهم از نبود قطعات هواپیما برای تعمیر هواپیماهای دست‌دوم انتقاد کرده بود که سازمان هواپیمایی کشوری با دفاع از ورود این نوع هواپیماها اعلام کرد: عوامل فرودگاهی در تأخیرات پروازی دخیل است.

به گزارش ؛ رضا جعفرزاده در واکنش به انتقاد یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نسبت به ورود هواپیماهای دست‌دوم و عدم‌تأمین قطعات هواپیما در پسابرجام، با اعلام اینکه هواپیماهای خریداری شده توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران کهنه نیست، اظهار کرد:‌ ورود هواپیماهای دست‌دوم به کشور مانند سایر شرکت‌های هواپیمایی در دنیا ممنوع نیست.

وی افزود: مهم‌ترین اصل برای ورود هواپیما به کشور رعایت ضوابط و مقررات تعیین‌شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری از جمله سن، ایمنی و ... است که شرکت‌های هواپیمایی باید به آن توجه داشته باشند.

وی عوامل مختلفی از جمله وضعیت جوی، دمای بالای هوا (براساس مقررات باید هواپیماها با وزن کمتری پرواز کنند)، نقص فنی هواپیما، عملیات شرکت و عوامل فرودگاهی و عدم‌توازن تقاضاهای این بخش با صندلی پرواز موجود در امر تأخیرات پروازی دخیل است به همین منظور طرح توسعه ناوگان یکی از محورهای مهم در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به‌کارگیری یا عدم‌استفاده از این هواپیماها براساس صرفه و صلاح اقتصادی انجام می‌شود، بنابراین شرکت‌های هواپیمایی ضمن رعایت اصول و مقررات مورد تأکید سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به به‌کارگیری و یا زمینگیری ناوگان خود اقدام می‌کنند.

دیروز قلی‌الله قلی‌زاده نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تأخیرات پروازی روزهای اخیر ورود هواپیماهای دست‌دوم بدون تأمین قطعات را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود:‌ نبود قطعات و فرسودگی ناوگان هوایی کشور علل تأخیر در پروازهاست. پس از تحریم‌ها ورود قطعات هواپیما به کشور عملاً متوقف شد و پس از برجام نیز قرار بر این بود که همراه با خرید هواپیما، قطعات نیز وارد کشور شود که تاکنون اتفاق قابل ذکری در این حوزه رخ نداده است.

وی با بیان این‌که "اگر به پارکینگ هواپیماها مراجعه کنید، خواهید دید چندین فروند هواپیمای مسافربری به‌دلیل نبود قطعات زمین‌گیر شده‌اند"، افزود: امروز ایرلاین‌ها به‌راحتی نمی‌توانند قطعات برای هواپیماهای خود تهیه کنند و حتی هواپیماهای جدیدی که خریداری می‌کنند دست‌دوم و با ساعت پروازی بالاست.

قلی‌زاده با اعلام اینکه متخصصان ایرانی حتی می‌توانند هواپیماهای زمین‌گیرشده را اورهال کنند، تصریح کرد: نبود قطعات دست متخصصان ایرانی را در این حوزه بسته است.

وی با تأکید بر اینکه وقتی هواپیمایی دچار مشکل می‌شود از هواپیمای زمین‌گیرشده قطعه‌ای خارج و به آن هواپیما اضافه می‌شود که قطعاً آن قطعه نیز فرسوده است، گفت: قطعاً این کار خطرناک است، اما به‌دلیل اینکه قطعه وارد کشور نمی‌شود چاره‌ای جز این نیست.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس از پیگیری‌های این کمیسیون برای حل مشکلات در روند تأخیر پروازها خبر داد.

انتهای پیام/*نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
رئیس مرکز پزشکی هلال احمر؛
مراسم حج امسال طولانی‌تر است/ ۲۱۰۰ زائر بالای ۸۰ سال داریم
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: اولین میثاق مرکز پزشکی حج و زیارت، خدمت رسانی به زائران تمتع ۹۶ است.

به گزارش ؛ علی مرعشی در همایش پزشکان حج که روز پنج‌شنبه برگزار شد، با اشاره به آخرین هماهنگی‌ها، اظهار داشت: خدمت به زائران حج تمتع سال جاری و انجام احکام حج دو افتخاری است که نصیب پزشکان مرکز پزشکی حج و زیارت می‌شود.

وی با اشاره به برخی مشکلاتی که منجر به تاخیر در اعزام حجاج ایرانی شد، افزود: افزایش تعداد متقاضیان حج تمتع، اسکان زائران، هماهنگی هواپیماها، تأخیر در تشکیل کاروان های حجاج ایرانی از جمله مشکلات و مسایلی هستند که منجر به تأخیر در اعزام حجاج به عربستان شده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به مشکل گرما زدگی حجاج، گفت: مشکل اصلی ما در زمان برگزاری مراسم حج گرما زدگی حجاج است، چراکه امسال حدود ۲ هزار و ۱۰۰ زائر بالای ۸۰ سال داریم و این موضوع مسئولیت‌ بیشتری را بر عهده کادر پزشکی حج و زیارت می‌گذارد.

زمان برگزاری حج امسال برای زائران طولانی‌تر است

وی در ادامه افزود: زمان برگزاری حج امسال برای زائران طولانی‌تر است، بنابراین پزشکان حج و زیارت باید خدمات رسانی و سرویس‌دهی بهتر و بیشتری را در طول تشرف خود به حجاج ارائه کنند.

مرعشی گفت: اولین میثاق مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر خدمت رسانی به زائران حج تمتع ۹۶ است، همچنین امروز قصد داریم تا آخرین هماهنگی‌ها را در رابطه با حج ۹۶ انجام دهیم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نگاهی نموداری به وضعیت بازار نفت؛
اوپک بی‌سر و صدا شیرهای نفت را باز کرد/بازار به کدام سو می‌رود؟
تصمیم اوپک برای پایبند بودن به ریسک طولانی مدت کاهش تولید و تلاش برای تقلیل دادن ذخایر بازار اشباع شده و تقویت قیمت‌ها، در ماه جون با لغزش‌هایی روبرو شد.

به گزارش ؛ به نقل از بلومبرگ انگلیسی، تصمیم اوپک برای پایبند بودن به ریسک طولانی مدت کاهش تولید و تلاش برای تقلیل دادن ذخایر بازار اشباع  شده و تقویت قیمت‌ها، در ماه جون  با لغزش‌هایی روبرو شد. التزام کامل به توافق با افزایش تولید در آنگولا، عراق و عربستان سعودی کاهش یافت و به زیر ۱۰۰ درصد رسید و به سطح دیده شده در فوریه بازگشت. در عین حال کشورهای غیر اوپک، شامل روسیه هم در تلاشی موازی کاهش تولید خود را بیشتر کردند.


۲۱ کشوری که در توافق کاهش تولید شرکت داشتند روی هم رفته تولیدات خود را تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دادند و در بیشتر موارد از تولید اکتبر خود به عنوان نقطه شروع استفاده کردند. به ایران سقف تولیدی داده شد که به آن اجازه می داد تولید خود را تا حدی افزایش دهد در حالی‌که دو کشور دیگر عضو اوپک، لیبی و نیجریه از این توافق مستثنی شدند و امسال به طور مداوم تولید خود را افزایش دادند.

در شکل زیر مشاهده می‌کنید که از ۲۱ کشوری که در این کاهش تولید مشارکت کردند تنها ۶ کشور در ماه جون تا سقف تعیین شده تولید خود را کاهش دادند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
یک منبع امنیتی مصر خبر داد:
کشته شدن 37 فرد مسلح و مجروحیت 7 نظامی در استان سیناء
یک منبع امنیتی مصر،شب گذشته،از کشته شدن 38 فرد مسلح و مجروحیت 7 نظامی مصری طی درگیری جداگانه دراستان سینای مصر خبر داد.

به گزارش ؛ به نقل از ؛ این منبع توضیح داد: افراد مسلح در حمله به یک مانع امنیتی در جنوب العریش،مرکز استان سیناء،7 نظامی مصری را مجروح کردند، لبته در این درگیری 4 نفر از مهاجمان کشته شدند.

وی افزود:پس از این درگیری هواپیماهای ارتش مصر محل تجمع مهاجمان در جنوب العریش را بمباران کردند که طی این حمله34 نفر کشته و 10 نفر دیگر بازداشت شدند.در این حمله یک خودروی بمب گذاری شده و 2 انیار مواد منفجره افراد مسلح منهدم شد.

استان سیناء مصر از  طی چند سال اخیر شاهد فعالیت برخی گروه های مسلح بوده است. گروه "انصار بیت المقدس" یکی از برجسته ترین گروه های فعال در منطقه سیناء است که سال 2014 با گروه تروریستی داعش اعلام بیعت کرد.این گروه هم اکنون نام خود را به "ایالت سیناء" تغییر داده است.

منبع: آناتولی

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
در دیدار با آمانو عنوان شد
انتقاد عراقچی از بدعهدی و برخوردهای غیرسازنده آمریکا در اجرای برجام
معاون وزیر خارجه ایران در دیدار با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر اهمیت و حساسیت نقش آژانس و وظایف آن در نظارت بر اجرای برجام، از بدعهدی و برخوردهای غیرسازنده دولت جدید آمریکا در این زمینه به شدت انتقاد کرد.

به گزارش ؛ در دیدار عصر پنجشنبه سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه کشورمان با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در محل آژانس، روابط و همکاری های موجود بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

در این دیدار که در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام انجام شد، معاون وزیر خارجه کشورمان ضمن تشریح سیاست های اصولی کشورمان در زمینه برجام و اجرای تعهدات مربوطه بر اهمیت و حساسیت نقش آژانس و وظایف آن در زمینه نظارت بر اجرای توافق هسته ای با بی طرفی کامل و بصورت حرفه ای تاکید و از بد عهدی و برخوردهای غیرسازنده دولت جدید آمریکا در این زمینه به شدت انتقاد کرد.  

یوکیا آمانو نیز در این دیدار ضمن تقدیر از روند مطلوب و همکاری های خوب جمهوری اسلامی ایران با آژانس و انجام تعهدات مرتبط هسته ای از سوی کشورمان که در گزارشات منتشره از سوی آژانس منعکس شده است ابراز امیدواری کرد که اجرای دقیق برجام از سوی همه طرف ها ادامه یابد.  

نشست کمیسیون مشترک برجام صبح امروز (جمعه) با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ١+٥ در وین برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
با حضور ۸۰۰ شرکت داخلی و خارجی؛
نمایشگاه بین‌المللی الکامپ در تهران آغاز به کار کرد
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک و کامپیوتر (ایران الکامپ ۲۰۱۷) در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران گشایش یافت.

به گزارش ؛  الکامپ ۲۳ به عنوان بزرگترین رویداد بین المللی فناوری اطلاعات کشور با حضور بیش از ۸۰۰ شرکت داخلی و خارجی از امروز جمعه ۳۰ تیرماه به مدت ۴ روز برگزار می شود.

در این نمایشگاه بیش از ۸۰۰ شرکت داخلی و خارجی از ۲۰ کشور جهان در فضایی بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع (۳۲ هزار متر مربع فضای مفید نمایشگاهی) آخرین خدمات، محصولات و دستاوردهای خود را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه می‌دهند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


( کل صفحات : 13 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی