شهدای دزآور سامانه پیامک ستاد یادواره شهدای دزآور منتظر نظرتون هستیم 500020401170 500051561000 50001040001400 09117913875 تلگرام tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com 2018-02-24T12:36:41+01:00 mihanblog.com گزارش دانا از پول‌هایی که هرگز به سمت تولید نمی‌روند چراغ سبز دولت برای بازگشت سودهای دو رقمی به بانک‌ها/ تبعات فروش اوراق گواهی سپرده با سود 20 درصد چیست؟ 2018-02-24T06:35:27+01:00 2018-02-24T06:35:27+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13681 ذوالفقار بابایی کاهش نرخ سود بانکی فشارهای زیادی به بخش های دیگر اقتصاد آورد اما در هر حال این اتفاق رخ داد اما آنچه که تحت عنوان فروش‌ اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد صورت می گیرد تمامی زحمات این چند ماه را به باد داده و مسیر بازگشت به سود های 20 درصدی را برای بانک ها باز می‌کند.در شرایطی که دولت با حمایت های همه جانبه مسئولان و رسانه‌ها از نیمه‌های تابستان امسال اقدام به کاهش نرخ سودهای بانکی کرد در تصمیمی عجیب اقدام به فروش‌ اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد از امروز در سراسر شعب بانک کاهش نرخ سود بانکی فشارهای زیادی به بخش های دیگر اقتصاد آورد اما در هر حال این اتفاق رخ داد اما آنچه که تحت عنوان فروش‌ اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد صورت می گیرد تمامی زحمات این چند ماه را به باد داده و مسیر بازگشت به سود های 20 درصدی را برای بانک ها باز می‌کند.در شرایطی که دولت با حمایت های همه جانبه مسئولان و رسانه‌ها از نیمه‌های تابستان امسال اقدام به کاهش نرخ سودهای بانکی کرد در تصمیمی عجیب اقدام به فروش‌ اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد از امروز در سراسر شعب بانک‌های کشور کرده است.

تابستان سال جاری بود که به منظور ورود نقدینگی مردم به بازار تولیدی نرخ سود سپرده های بانکی تا 15 درصد کاهش پیدا کرد؛ این اقدام اگرچه باعث شد بانکها از ورشکستگی نجات پیدا کنند اما مشکلات زیادی را در بازارهای دیگر به وجود آورد.

کاهش نرخ سودهای بانکی به نوبه خود اقدام شایسته ای از سوی دولت بود اما قطعاً باید این کاهش سود با مدیریت دولت در بخش های دیگر همراه می شد تا اثربخشی خود را داشته باشد.

عدم مدیریت صحیح باعث افزایش یک باره قیمت اجاره بها و فشار به بخش های متوسط و ضعیف جامعه شد که این مشکل تا کنون هم حل نشده است.

در ادامه کاهش نرخ سودهای بانکی، حساب های بانکی زیادی در بانک ها مسدود و پول های مردم راهی بازارهای سرمایه ای دیگر نظیر بازار سکه، طلا و ارز شد همین مساله باعث شده است که ظرف چند ماه گذشته قیمت دلار و طلا به شدت بالا رود.

در شرایطی که دلار در ابتدای سال جاری حول 3200 تومان بود حتی در روزهای گذشته به نزدیک 5 هزار تومان هم رسید از طرف دیگر قیمت سکه به یک و نیم میلیون تومان رسیده است.

اگرچه در ماه های گذشته با توجه به افزایش قیمت سکه و حبابی شدن قیمت ها در این بازار بانک مرکزی تصمیم گرفت تا با عرضه سکه، قیمت ها را واقعی کند. این حراج سکه در چند مرحله به اجرا درآمد اما همانطور که برخی از کارشناسان پی بینی کرده بودند این اقدام دولت نتوانست مانع از افزایش قیمت ها شود.

در ادامه دولت تصمیم گرفت بازار ارز را از طریق فروش‌ اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد کنترل کند. بر این اساس به شبکه بانکی کشور اجازه داده شده از امروز شنبه (28 بهمن ماه) به مدت دو هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ 20 درصد اقدام کند. اوراق مزبور با سررسید یک سال منتشر می شوند و نرخ بازخرید قبل از موعد آن 14 درصد خواهد بود.

از طرف دیگر در حالی که با تصمیم بانک مرکزی بانک ها از امروز پرداخت سود ۲۰ درصد به گواهی سپرده بانکی را آغاز کرده اند نوبخت در مصاحبه ای چراغ سبز دولت به سودهای 25 درصدی را هم نشان داده است.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برخی بانک های دولتی مشروط بر اینکه میزان سپرده مردم از رقم معینی بالاتر باشد حتی به حساب روزشمار هم سود نزدیک به 20 درصد می دهند می گوید: وقتی بانک ها با ســقف سود 16 درصدی، هنوز هم به مردم 20 درصد سود می دهند، پس این احتمال هم وجود دارد که ســود 20 درصد رســمی را هم 25 درصد پرداخت کنند. می شود همین که ما می خواهیم!

در همین راستا حمید پاداش، کارشناس اقتصادی با تاکید بر این‌که افزایش نرخ سپرده‌های بانکی فقط می‌تواند تقاضای خرد در بازار را کنترل کند می گوید: اگر استدلال بانک مرکزی مبنی بر این‌که معاملات بازار ارز تحت تاثیر معاملات افراد معدود و محدودی است را مبنا قرار دهیم، این اقدام سیاست موثری نخواهد بود و تقاضای ارز مانند سابق ادامه خواهد داشت.

وی درباره تاثیر عرضه گواهی سپرده با نرخ سود 20 درصد در بازار بورس، توضیح داد: این اقدام به دلیل این که بانک‌ها در گذشته نیز همان نرخ 20 درصد را دریافت می‌کردند، در بازار بورس تاثیر چندانی نخواهد داشت اما ممکن است تاثیر کنترل کننده محدودی داشته باشد.

آنچه که مشخص است دولت به بهانه روانه کردن پول ها و سپرده های موجود در بانک ها به بازار تولیدی کشور، دستور کاهش نرخ سود سپرده های بانکی را داده بود که با فروش این اوراق باز هم هیچ پولی به تولید وارد نمی شود.

کاهش نرخ سود بانکی فشارهای زیادی به بخش های دیگر اقتصاد آورد اما در هر حال این اتفاق رخ داد اما آنچه که تحت عنوان فروش‌ اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد صورت می گیرد تمامی زحمات این چند ماه را به باد داده و مسیر بازگشت به سود های 20 درصدی را برای بانک ها باز می‌کند.

]]>
همه کسانی که باید در حادثه سقوط هواپیما پاسخگو باشند 2018-02-24T06:35:06+01:00 2018-02-24T06:35:06+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13680 ذوالفقار بابایی حادثه سقوط هواپیما ATR هواپیمایی آسمان که از تهران عازم یاسوج بود در هفته ای که گذشت منجر به فوت 66 نفر از هموطنان ما شد و جنجال های زیادی به پا کرد ، عده ای از این حادثه برای تسویه حساب سیاسی و وزیر کردن هم شهری های خود استفاده می کنند. حادثه سقوط هواپیما ATR هواپیمایی آسمان که از تهران عازم یاسوج بود در هفته ای که گذشت منجر به فوت 66 نفر از هموطنان ما شد و جنجال های زیادی به پا کرد ، عده ای از این حادثه برای تسویه حساب سیاسی و وزیر کردن هم شهری های خود استفاده می کنند ، دیگری توپ ر حادثه سقوط هواپیما ATR هواپیمایی آسمان که از تهران عازم یاسوج بود در هفته ای که گذشت منجر به فوت 66 نفر از هموطنان ما شد و جنجال های زیادی به پا کرد ، عده ای از این حادثه برای تسویه حساب سیاسی و وزیر کردن هم شهری های خود استفاده می کنند. حادثه سقوط هواپیما ATR هواپیمایی آسمان که از تهران عازم یاسوج بود در هفته ای که گذشت منجر به فوت 66 نفر از هموطنان ما شد و جنجال های زیادی به پا کرد ، عده ای از این حادثه برای تسویه حساب سیاسی و وزیر کردن هم شهری های خود استفاده می کنند ، دیگری توپ را به زمین آن یکی وزارت می اندازد و عده ای دیگر نیز از آب گل آلود در حال ماهی گرفتن هستند .

با کاستن از احساسات و مصاحبه های هیجانی اولیه ، به عقیده نگارنده این افراد باید پاسخگو باشند :

  1. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی : اولین و مهمترین فردی که باید در حادثه سقوط هواپیمای ای تی آر پاسخگو باشد عباس آخوندی است ، آخوندی باید پاسخ دهد که چرا فرودگاه یاسوج فاقد رادار بوده است ؟ چرا با وجود هوای نامناسب به هواپیما اجازه پرواز داده شده است ؟ البته عباس آخوندی این بار برای سایر سوانح ریلی ، هوایی و ... پاسخگو باشد . این بار نباید با یک استعفای ساده از فوت 66 نفر از هموطنانمان گذشت و مسئولان قضایی باید کسانی که در این بین قصور کرده اند را محاکمه و معرفی کند .
  2. محمد دامادی نماینده ساری در مجلس : دامادی در مورد مشکل ایرلاین آسمان و جلسه با وزیر می گوید : از 2 سال و اندی قبل، مشکلات این ایرلاین را گوشزد کرده بودیم و حتی یک بار جلسه ای در دفتر آقای ربیعی وزیر کار -که این هواپیمایی زیر مجموعه آن است- داشتیم و در آن جلسه یکی از کاپیتان های آسمان توضیحی از وضعیت هواپیمایی آسمان به وزیر داد و تصریح کرد که با این روند مدیریتی، حتماً سانحه خواهیم داشت ولی وزیر پاسخی نداد و به تذکرات کارشناسانه او توجهی نکرد.

طبق ادعای دامادی وی دو سال پیش مشکلات این ایرلاین را می دانسته و حتی با ربیعی مطرح کرده است و ربیعی توجهی نکرده ، چرا چند ماه بعد از اینکه ربیعی توجه نکرد ربیعی را استیضاح و یا حتی از وی در مجلس سوالی نپرسید ؟ آیا آقای دامادی منتظر فوت 66 نفر از هموطنان ما و سانحه بود که وزیر را استیضاح کند ؟ یا خدایی نکرده موضوع دیگری در میان است که اکنون و بعد از دو سال این مصاحبه را کرده و پرده از محتویات آن جلسه برداشته است .

  1. محمد علی وکیلی نماینده تهران در مجلس : 30 مرداد سال جاری بود که مهدی وکیلی فرزند ٢٦ ساله محمدعلی وکیلی به‌عنوان مدیرعامل شرکت صنعتی کاوشگران آتیه صبا (وابسته به سازمان بازنشستگی کشوری و وزارت تعاون) منصوب شده است؛ خبرها پیرامون وکیلی به همین جا ختم نشده و اسامی دیگری از نزدیکان او و انتصابشان در رسانه‌ها منتشر شده است. خبر آمده که پسر بزرگ وکیلی که ٢٩ سال دارد نیز عضو هیئت‌مدیره دوده صنعتی پارس شده است.(سایت خبری تحلیلی فرارو ، 30 مرداد 96 )

بعد از این اخبار بود که ربیعی دستور عزل و اخراج این دو آقازاده را داد ، آقای وکیلی پاسخ دهد آیا رابطه ای بین اخراج دو فرزندش و استیضاح ربیعی وجود دارد ؟

  1. غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران در مجلس : قطعا تاجگردون به عنوان یکی از نمایندگان استان کهگیلویه و بویر احمد در مجلس از کمی ها و کاستی های فرودگاه یاسوج مطلع است . سوالی که اقای تاجگردون باید پاسخ دهد این است که چرا ایشان تاکنون در قبال کمی ها و کاستی های این فرودگاه سکوت کرده و منتظر حادثه ای بوده تا طرح استیضاح دو وزیر را استارت بزند . آقای تاجگردون پاسخ دهد که چرا فرودگاه گچساران تبدیل به فرودگاه اول استان شده و فرودگاه یاسوج مغفول مانده است .
  2. سردار علایی مدیر عامل آسمان : آقای علایی باید پاسخ دهد که چرا از هواپیمایی که چندین بار دچار نقص فنی شده آن هم در خط هوایی سردسیر استفاده کرده است ، مگر همین هواپیما نبود که در فرودگاه شیراز آن هم به مدت چند ماه زمین گیر بوده است ؟
  3. مدیر عامل سازمان هواپیمایی کشوری : سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه ای عنوان کرده تا اطلاع ثانوی اجازه پرواز به هواپیمای ای تی آر را به هواپیمایی آسمان نمی دهد . سوالی که مطرح می شود این است مگر هواپیمای ای تی آر ایران ایر سالم است ؟ مگر ای تی آر آسمان با ای تی آر ایران ایر چه تفاوتی دارد و چرا جلوی پرواز این نوع هواپیما در ایرلاین ایران ایر گرفته نمی شود ؟ و اگر این نوع هواپیما مشکل داشته چرا تاکنون اجازه پرواز به آن داده شده است .
]]>
انتشار گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج 2018-02-24T06:34:12+01:00 2018-02-24T06:34:12+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13679 ذوالفقار بابایی آخرین مکالمه خلبان هواپیما، در ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه به ثبت رسیده و پس از آن تماس،پرواز ۳۷۰۴پاسخی به مکالمات کنترلر فرودگاه یاسوج نداده و این شروع مرحله اعلام وضعیت عدم قطعیت سلامتی پرواز است.سازمان هواپیمایی کشوری گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان را منتشر کرد: فرودگاه یاسوج در دسته بندی فرودگاه های G بوده و سرویس ارایه شده مطابق با مفاد انکس ۱۱ کنوانسیون شیکاگو از نوع Flight Information Service می‌باشد. چکیده مدیریتی: پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمائی آسمان د آخرین مکالمه خلبان هواپیما، در ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه به ثبت رسیده و پس از آن تماس،پرواز ۳۷۰۴پاسخی به مکالمات کنترلر فرودگاه یاسوج نداده و این شروع مرحله اعلام وضعیت عدم قطعیت سلامتی پرواز است.سازمان هواپیمایی کشوری گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان را منتشر کرد:

فرودگاه یاسوج در دسته بندی فرودگاه های G بوده و سرویس ارایه شده مطابق با مفاد انکس ۱۱ کنوانسیون شیکاگو از نوع Flight Information Service می‌باشد.

چکیده مدیریتی:

پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمائی آسمان در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۹ با تعداد ۶ نفر خدمه پروازی (خلبان، کمک خلبان، ۲ نفر مهماندار و ۲ نفر نیروی امنیت پرواز) و ۶۰ نفر مسافر(۵۹ نفر بزرگسال و یک کودک) برابر برنامه پروازی از فرودگاه مهرآباد تهران در ساعت ۰۸:۰۵  به پرواز درآمد و پس از گذشت حدود یک ساعت و ۲۵ دقیقه از آغاز پرواز، مکالمه مابین خلبان هواپیما و برج مراقبت فرودگاه یاسوج قطع گردید و هواپیما در حوالی ۹ مایلی شمال فرودگاه یاسوج دچار سانحه شد.

بر اساس نقشه‌های عملیاتی کمترین ارتفاع مجاز در مسیر پروازی W۱۴۴ که هواپیما در آن مسیر قرار داشته‌است ۱۷۰۰۰ پا بوده‌است. چنانچه هواپیما دچار وضعیت اضطراری گردد، ارتفاع ۱۵۵۰۰ پا به عنوان حداقل ارتفاع مجازی که هواپیما می‌توانسته در شمال فرودگاه کاهش ارتفاع داشته باشد.

طی سه سال اخیر در فرودگاه یاسوج سرمایه‌گذاری زیادی صورت‌گرفته و علاوه بر تطویل باند پروازی و جمع‌آوری موانع متعدد در اطراف آن، دارای دستگاه کمک ناوبری NDB عملیاتی بوده و دستگاه کمک ناوبری DVOR/DME نیز در فرودگاه نصب گردیده و اقدامات لازم برای بهره‌برداری از آن برابر با مقررات ایکائو انجام شده است.

مطابق دستورالعمل‌های شرایط اضطراری، همزمان با اطلاع رسانی به کلیه مراجع و مبادی ذیربط، کمیته تجسس و نجات در مرکز کنترل فضای کشور و مرکز مدیریت بحران در سازمان هواپیمایی کشوری، ستاد مدیریت بحران در استان‌های تهران- فارس- اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شد و تیم هماهنگی تجسس و نجات به منطقه عازم گردید. هم‌زمان، هماهنگی‌های لازم به منظور اعزام ارگان‌های کشوری و لشگری مورد لزوم به منطقه، اعزام هواپیمای شناسایی، بالگرد و پهپاد بمنظور تصویر برداری و جستجوی نقطه‌ای منطقه عملیاتی سانحه و تشکیل تیم تخصصی ویژه بمنظور بررسی و پایش اطلاعات ماهواره‌ای و تصاویر منطقه از دیگر اقدامات در این مرحله بود.

گام مهم بعدی، تعیین نقاط احتمالی سقوط هواپیما بود که با تشکیل جلسه RCC و مدیریت بحران هوایی و مصاحبه با شاهدان عینی، افراد محلی آشنا به ارتفاعات منطقه و نیروهای انتظامی محل و تکنیک‌های فنی و تخصصی، سه موقعیت تقریبی محل برخورد هواپیما در ساعت ۰۵:۳۰ دقیقه بامداد دوشنبه مشخص و اعلام شد. بالگردهای موجود در محل بر اساس موقعیت‌های سه گانه پیش‌بینی شده به جستجو در محل پرداختند.

نقطه نهایی در ساعت ۱۹:۰۰ روز دوشنبه با استفاده از تصاویر دریافت شده از پهپادها، گرافهای مخابراتی ایرانسل و استماع رویه های پروازی خلبان و تقلیل سه موقعیت به یک موقعیت، تعیین (پلات) شد و نقشه‌های مربوط به موقعیت نهایی چاپ و خلبانان وسائل پرنده در خصوص نقطه نهایی تخمین زده شده توجیه شدند.

دو فروند هواپیمای نیروی هوایی با قابلیت مانور در ارتفاع پایین و تصویربرداری به پرواز درآمدند و در نهایت در حدود ساعت ۱۰ صبح محل سقوط هواپیما شناسایی و تائید شده و عملیات هلی‌برن نیروهای تخصصی امداد و نجات و تکاوران ارتش در ساعت ۱۴:۰۰ روز سه شنبه پس از توجیه ایشان در خصوص نحوه جمع‌آوری اجساد و در اختیار قرار دادن تصاویر جعبه سیاه توسط کارشناسان سازمان هواپیمایی کشور به محل سانحه آغاز گردید. هم اکنون کارشناسان کارخانه سازنده هواپیما و کمیته بررسی سوانح فرانسه (BEA) نیز در ایران حضور داشته و به گروه بررسی سانحه ملحق شده‌اند.

لازم به ذکر است شرکت هواپیمایی آسمان که متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری می‌باشد، وسیله پرنده، مراکز تعمیراتی شرکت و خلبانان و عوامل فنی در زمان وقوع سانحه دارای گواهینامه‌های لازم از سازمان هواپیمایی کشوری بوده‌اند. همچنین، مطابق بررسی‌های اولیه، آغاز پرواز از فرودگاه مهرآباد با توجه به وضعیت هوای گزارش شده مجاز بوده و ارزیابی وضعیت جوی نقطه‌ای در محل سانحه منوط به بررسی دستگاه‌های ضبط اطلاعات و مکالمات پرواز است.

اطلاعات پرواز:

شرکت هواپیمایی: شرکت خدمات هوائی کشور(آسمان)

شماره پرواز: ۳۷۰۴

 مسیر پرواز: تهران – یاسوج

 مدل هواپیما: ATR۷۲-۲۱۲

 علامت ثبت هواپیما: EP-ATS

ساعت برنامه ای پرواز: ۰۷:۵۵

ساعت واقعی پرواز:  ۰۸:۰۵ محلی

]]>
سال ۹۷ چند میلیون نفر یارانه می‌گیرند؟+جدول 2018-02-24T06:33:36+01:00 2018-02-24T06:33:36+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13678 ذوالفقار بابایی بررسی‌ها نشان می‌دهد با مصوبه مجلس، سال آینده به طور قطعی ۵۸ میلیون نفر یارانه دریافت خواهد کرد.بررسی‌ها نشان می‌دهد با مصوبه مجلس، سال آینده به طور قطعی ۵۸ میلیون نفر یارانه دریافت خواهد کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بر اساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 97 برای پرداخت یارانه های نقدی و غیرنقدی، عدد پیشنهادی  23 هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود که در کمیسیون تلفیق به 30 هزار میلیارد تومان رسید اما در صحن علنی به 31 هزار و 400 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد با مصوبه مجلس، سال آینده به طور قطعی ۵۸ میلیون نفر یارانه دریافت خواهد کرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد با مصوبه مجلس، سال آینده به طور قطعی ۵۸ میلیون نفر یارانه دریافت خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بر اساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 97 برای پرداخت یارانه های نقدی و غیرنقدی، عدد پیشنهادی  23 هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود که در کمیسیون تلفیق به 30 هزار میلیارد تومان رسید اما در صحن علنی به 31 هزار و 400 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

اگر مجلس پیشنهاد دولت را مصوب می‌کرد سال آینده 42 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت میکردند و اگر مصوبه کمیسیون تلفیق به تصویب صحن میرسید 55 میلیون نفر یارانه دریافت میکردند.

به این ترتیب بر اساس مصوبه مجلس با  31.4 هزار میلیارد تومانی که به پرداخت نقدی و غیر نقدی اختصاص داده شده  58 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت میکنند. به عبارت دیگر با در نظر گرفتن 31.4 هزار میلیارد تومان به عنوان منابع پرداخت یارانه نقدی برای سال 97 و همچنین لحاظ کردن یارانه 45 هزار و 500 تومانی هر نفر در 12 ماه سال حدود 58 میلیون نفر یارانه خواهند گرفت. با توجه به 76 میلیون نفری که در سال جاری یارانه دریافت می‌کنند، سال آینده 18 میلیون نفر از صف دریافت یارانه حذف خواهند شد.

گفتنی است، به موجب مصوبه مجلس، تا سقف 11 هزار میلیارد تومان به جدول منابع بند الف این تبصره قابل افزایش است:افزایش سهم سلامت موضوع ردیف 3 مصارف هدفمندی به 4400 میلیارد تومان-اختصاص مبلغ 5000 میلیارد تومان در ردیف جدید به موضوع تولید و اشتغال-اجرای قانون حمایت از معلولان توسط سازمان بهزیستی کشور 200 میلیارد تومان-کمک به حق بیمه قالیبافان 50 میلیارد تومان-باقیمانده مبلغ مذکور جهت پر داخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها موضوع ردیف یک مصارف هدفمندی یارانه‌ها(1.4 هزار میلیارد تومان)

به این ترتیب  با مصوبه اخیر مجلس کل منابع ناشی از هدفمندی یارنه ها از 44 هزار میلیارد تومان با رشد 11 هزار میلیارد تومانی به 55 هزار میلیارد  تومان افزایش پیدا کرده است.

همچنین به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف 10 درصد مجوز قانون برنامه ششم نسبت به جابجایی منابع و مصارف این جدول جهت پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها اقدام کند.

  منابع پرداخت نقدی یارانه بگیران حذف
دولت 23هزار میلیارد 42 میلیون نفر 34میلیون نفر
کمیسیون تلفیق 30هزار میلیارد 55 میلیون نفر 21 میلیون نفر
مجلس 31.4هزار میلیارد 58 میلیون نفر 18 میلیون نفر
استفاده از مجوز مجلس 35.5 هزار میلیارد 65میلیون نفر 11 میلیون نفر

از سوی دیگر دولت به مجلس اجازه داده تا 10 درصد از ردیفهای مندرج در جدول تبصره 14 را برای پرداخت یارانه نقدی استفاده کند. در آن صورت و بنا بر اظهار نظر سخنگوی کمیسیون تلفیق منابع پرداخت یارانه نقدی به 35.5 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و سال بعد فقط 11 میلیون نفر حذف می‌شوند.

به گزارش تسنیم، با توجه به آنکه ساز و کار حذف یارانه بگیران مشخص نشده است، به نظر می‌رسد دولت تمایلی به حذف یارانه بگیران نداشته باشد و از ردیفهای دیگر درامدهای هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت یارانه نقدی را به تمام ایرانیان در دستور کار قرار دهد.

]]>
رئیس کمیته تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در گفتگو با دانا: قرائت گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تا دو هفته دیگر/ بعد از قرائت متن گزارش به قوه قضائیه ارسال می‌شود 2018-02-24T06:33:14+01:00 2018-02-24T06:33:14+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13677 ذوالفقار بابایی رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره فرهنگیان در پایان تصریح کرد: 2 هفته دیگر این گزارش قطعی و نهایی در صحن علنی مجلس قرائت می شود و در ادامه متن آن را جهت اقدامات قضایی به قوه قضائیه ارسال می کنیم، هرچند که هم اکنون نیز دستگاه قضایی مشغول رسیدگی به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان است.در خصوص گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: این گزارش جمع بندی و کاملاً آماده است و حتی برخی رسانه ها نیز آن را منتشر کرده اند. وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر دستور کار رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره فرهنگیان در پایان تصریح کرد: 2 هفته دیگر این گزارش قطعی و نهایی در صحن علنی مجلس قرائت می شود و در ادامه متن آن را جهت اقدامات قضایی به قوه قضائیه ارسال می کنیم، هرچند که هم اکنون نیز دستگاه قضایی مشغول رسیدگی به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان است.در خصوص گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: این گزارش جمع بندی و کاملاً آماده است و حتی برخی رسانه ها نیز آن را منتشر کرده اند.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر دستور کار مجلس مباحث مربوط به بودجه سال آتی است، عنوان کرد: نمی توان همزمان هم این گزارش را قرائت کرد و هم مباحث بودجه را در صحن پیگیری کرد از همین رو به محض اتمام کار مجلس در خصوص بودجه این گزارش در صحن علنی مجلس قرائت می شود.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره فرهنگیان در پایان تصریح کرد: 2 هفته دیگر این گزارش قطعی و نهایی در صحن علنی مجلس قرائت می شود و در ادامه متن آن را جهت اقدامات قضایی به قوه قضائیه ارسال می کنیم، هرچند که هم اکنون نیز دستگاه قضایی مشغول رسیدگی به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان است.

بیش از دو سال است که موضوع اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان روی میز مجلس آمده و تا کنون بالغ بر 14 هزار میلیارد اختلافات مالی در شرکت های زیر مجموعه این صندوق به ویژه بانک سرمایه شناسایی و اسناد و مدارک آن توسط مجلس جمع آوری شده است.

]]>
زاکانی : خوی اشرافی گری مسئولین زمینه ساز گسست دولت و ملت/ دولتمردان باید در خصوص نقض برجام از سوی غربی ها روشنگری کنند 2018-02-24T06:32:48+01:00 2018-02-24T06:32:48+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13676 ذوالفقار بابایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: خوی اشرافی گری و فساد اقتصادی سبب گسست دولت و ملت می‌شود.به نقل از عصرهامون، تمسک به اسلام، رهبری حضرت امام (ره) و حضور گسترده مردم را سه ویژه خاص انقلاب اسلامی ایران دانست و افزود: بعد از انقلاب تا امروز این سه عامل که تقویت کنند اصل انقلاب و استمرار آن هستند ادامه پیدا کرده اند اما با این تفاوت که مسئولینی در کشور بر قدرت تکیه زدند که عملا به واسطه دوری از خوی مردمی به ورطه اشرافی گری افتادند. وی افزود: کم کم چرب و شریین دنیا به کام این افراد مزه نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: خوی اشرافی گری و فساد اقتصادی سبب گسست دولت و ملت می‌شود.به نقل از عصرهامون، تمسک به اسلام، رهبری حضرت امام (ره) و حضور گسترده مردم را سه ویژه خاص انقلاب اسلامی ایران دانست و افزود: بعد از انقلاب تا امروز این سه عامل که تقویت کنند اصل انقلاب و استمرار آن هستند ادامه پیدا کرده اند اما با این تفاوت که مسئولینی در کشور بر قدرت تکیه زدند که عملا به واسطه دوری از خوی مردمی به ورطه اشرافی گری افتادند.
وی افزود: کم کم چرب و شریین دنیا به کام این افراد مزه پیدا کرد، امروز شاهدیم این بیماری مسری بسیاری را گرفتار کرده است در این بین هستند کسانی که تعهد آنها نسبت به مردم باقی است اما متاسفانه هستند بسیاری که با خوی اشرافی گری و دوری از مردم سبب ناامیدی و یاس ملت می شوند.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی افراد انقلابی بودند اما نتوانستند سختی‌ها را تحمل کرده و پابه پای امام راحل و رهبری گام بردارند و هنگامی که مشاهده کردند منافع دنیایی وجود دارد خود را غرق در مادیات و منافع دنیایی کردند.
 
مسئولینی که اولویت آنها دنیاگرایی باشد از خدمت باز می مانند
زاکانی تصریح کرد: انقلاب اسلامی دارای آثار و برکات زیادی است و در رشد جدی مسیرفتح قله‌ها را یکی پس از دیگری طی می‌کند و اراده ملت‌ها همراه هدایت‌های رهبری رسیدن به قله‌های افتخار را برای ما به وجود آورده است.
وی ادامه داد: مسئولی که اولویت اولیه آنها توجه به دنیاگرایی باشد از خدمت باز می ماند و کاهش سطح خدمتگزاری به وضوح در مسئولین اشرافی گر قابل مشاهده است و این سبب آسیب جدی به بنیان های اعتقادی مردم می شود، آن افرادی که دارای سرمایه هستند از این خوی اشرافی گری استقبال می کند و افراد تنگدست جامعه نیز مایوس می شود و همین زمینه ساز گسست بین دولت و مردم می شود.
نماینده سابق مجلس ادامه داد: امیدواریم مسئولین بزرگی و عظمت خود را در خدمت به مردم ببینند و امیدواریم این موضوع عملی شود.
وی در خصوص آخرین وضعیت برجام نیز گفت: در توافق هسته ای معامله ای انجام گرفت و قبول کردیم صنعت هسته ای محدود شود در عوض غربی های وعده داده بودند تحریم ها برداشته و مشکلات کشور مرتفع شود.
وی بیان کرد: در همین خصوص محدودیت هایی در صنعت هسته ای اعمال شد اما طرفین غربی در این خصوص بدعهدی کردند.
نماینده سابق مردم تهران گفت: باید یک روشنگری جهانی در خصوص توافق هسته ای و عدم پایبندی طرفین غربی صورت بگیرد تا اگر ایران اقدامی در جهت رفع محدودیت در صنعت هسته ای انجام دهد افکار عمومی جهان نیز با ایران همراه شود. ]]>
قاسمی: ابلاغ دستورالعمل‌ اقتصاد مقاومتی به سفرا/ خارج از مرز نمی‌جنگیدیم بهای سنگین می‌دادیم 2018-02-24T06:31:43+01:00 2018-02-24T06:31:43+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13675 ذوالفقار بابایی سخنگوی وزارت امور خارجه از ابلاغ دستورالعمل مربوط به سیاست های اقتصاد مقاومتی به سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف خبر داد. به نقل از مهر، تحولات منطقه ای و بین المللی در سال های اخیر بسیار سریع و غیرقابل پیش بینی در جریان هستند و فراز و نشیب های زیادی در روند معادلات به چشم می خورد، بازیگران منطقه ای و بین المللی و البته بازیگران نوینی همچون گروهک های تروریستی هر یک به دنبال منافع خود قسمتی از پازل معادلات شده اند و تلاش می کنند روند حوادث را به سمتی سوق دهند که منافع آنها سخنگوی وزارت امور خارجه از ابلاغ دستورالعمل مربوط به سیاست های اقتصاد مقاومتی به سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف خبر داد. به نقل از مهر، تحولات منطقه ای و بین المللی در سال های اخیر بسیار سریع و غیرقابل پیش بینی در جریان هستند و فراز و نشیب های زیادی در روند معادلات به چشم می خورد، بازیگران منطقه ای و بین المللی و البته بازیگران نوینی همچون گروهک های تروریستی هر یک به دنبال منافع خود قسمتی از پازل معادلات شده اند و تلاش می کنند روند حوادث را به سمتی سوق دهند که منافع آنها تامین شود.

قاسمی از ابلاغ دستورالعمل هایی در زمینه اقتصاد مقاومتی به نمایندگان وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی که تعیین شده بود، دستورالعمل هایی برای تمام نمایندگان خود در کشورهای مختلف صادر کردیم که هدف آن کمک به توسعه صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه گذاری خارجی و استفاده از تکنولوژی های نوین بود. در واقع اینها سرفصل دستورالعمل های دولت، وزارت امور خارجه و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به حساب می آیند.

وی افزود: به هر حال بحث مسائل اقتصادی هم قطعا مسائل یک روزه و یک شبه نیست، شما زمانی که مذاکرات را آغاز می کنید و زمینه را برای مذاکره آماده کنید تا زمانی که مذاکرات انجام شود، هیئت های کارشناسی آماده شوند، روی سوژه یا پروژه مشخص کار شود، ممکن است ماه ها و حتی یکی دو سال طول بکشد تا به فرآیند تفاهمات و یادداشت تفاهم برسد و در نتیجه تبدیل به قرارداد شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: ما بسیاری از این اقدامات را انجام دادیم، بخش هایی به نتیجه رسیده و بخش هایی نزدیک به نتیجه است و برخی دیگر در بعضی از کشورها باید بعد از مذاکرات لازم به ثمر برسد. با بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی مثل ژاپن، کره، هند، ایتالیا، اسپانیا و به خصوص فرانسه یک سری مسائل را دنبال کردیم که در حوزه های مالی بخشی از کارها انجام شده و بخش دیگر هم تا مرحله تفاهمات انجام شده، مستندات امضا شده و قرار است اجرایی شود.

قاسمی با اشاره به تفاهم نامه های اخیر ایران با سایر کشورها در زمینه های اقتصادی نیز اظهار داشت: تفاهم نامه اخیر که با ایتالیا انجام شد، تفاهم نامه ۱۰ میلیاردی با کشور کره و یا با ژاپن مثال هایی است که ما با آنها تفاهم نامه های اولیه داریم و نهایتاً در مرحله اول و اجرا باید شرایطی فراهم شود تا بنگاه ها و بانک ها بتوانند با هم صحبت کنند و از این ظرفیت و فضایی که به وجود آمده استفاده لازم را ببرند که همانطور که گفتم بحث اقتصادی بحث زمان بری است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برخی از معاندان نظام در فضاسازی هایی که معمولاً ایجاد می کنند، می گویند چرا ایران هزینه هایی که می تواند برای حل مشکلات مردم خود داشته باشد را در منطقه و برای حمایت از ملت های مظلوم منطقه صرف می کند؟ آیا حمایت های ایران از مردم مظلوم به خصوص در منطقه  به معیشت مردم در داخل کشور ضربه می زند؟ گفت: این موضوعات را نمی توان به صورت خرد تحلیل و بررسی کرد، از نگاه کلان هر تحولی که در منطقه، در کشورهای همسایه و کشورهای پیرامونی شما اتفاق می افتد که می تواند منجر به ضرر و زیان، آسیب و تأثیرگذاری بر امنیت و ثبات و حتی توسعه اقتصادی و آرامش شما شود، مسئله مردم ایران و مسئله داخلی کشور به حساب می آید.

وی افزود: ما اگر در سوریه حضور داریم به درخواست دولت آن کشور است. در سوریه اتفاقاتی افتاد که قدرت های خارجی در آن نقش داشتند، سوریه را هدف قرار دادند که البته آن هدف ابتدایی بود و می خواستند در مرحله بعدی عراق و بعد از آن ایران را مورد تهاجم قرار دهند که نتیجه اش بی ثباتی و ناامنی در ایران بود.

قاسمی اضافه کرد: همینطور حضور مستشاری ایران در عراق که یک دموکراسی نوپا را تجربه می کند و از مصائب و مسائل بسیاری به خاطر دخالت بیگانگان برخوردار بود و از ثبات و امنیت کافی هم برخوردار نبود و از طرفی گروه های تروریستی هم در آنجا مأوا گرفته بودند، امر لازم دیگری بود که انجام شد و این کمک های ایران به دو کشور همسایه قطعاً هزینه هایی هم در بُعد مادی و هم معنوی بر ما تحمیل کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما قطعاً به ثبات و امنیت جهان کمک شایانی کردیم و اگر امروز جهانیان به صورت کامل و جامع از ایران قدردانی نکنند در آینده ای نه چندان دور، قدردان ایران در راه مبارزه با تروریسم خواهند بود.

قاسمی همچنین در مورد آینده برجام نیز گفت: برجام قطعا همه چیز ما نیست، بلکه حاصل نتایج مذاکرات هسته ای ایران در بُعد هسته ای است. ما آن را مبحث تمام شده می دانیم و فکر می کنیم تحت هیچ شرایطی امکان بازنگری، مطالعه و مذاکره مجدد، کم یا اضافه کردن بندی به آن مجموعه تفاهمات وجود ندارد در واقع یک نقطه پایان بر مذاکرات هسته ای است و نمی توانیم فصل جدیدی را باز کنیم.

وی افزود: امروز ما می بینیم که اعتماد به دولت آمریکا در سطح جهان بسیار کاهش پیدا کرده و چهره آقای ترامپ، چهره ای است که صرفاً به عنوان یک دلال و سوداگر و یا در یک عبارت زیبا یک تاجر خوب و یا تاجری که صرفاً با دلار سر و کار دارد، شناخته می شود نه سیاستمداری که به دنبال صلح و امنیت جهانی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هیچگونه مذاکره موشکی و دفاعی نخواهیم داشت، تصریح کرد: در خصوص مسائل موشکی و دفاعی که در ایران راجع به آن زیاد صحبت شده مثل همه کشورهای دیگر ایران به عنوان یک کشور مستقل به کسی اجازه دخالت در موضوعات داخلی و سیاست های داخلی و موشکی آن نخواهد داد، ما براساس تعالیم ایرانی اسلامی و تجربه های خود آموخته ایم که از یک جا چندین بار گزیده نشویم.

]]>
بر اساس آمار مشخص شد میانگین مصرف روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین در سال ۹۶ / رکوردشکنی مصرف بنزین در روزهای پایانی سال 2018-02-24T06:31:20+01:00 2018-02-24T06:31:20+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13673 ذوالفقار بابایی میانگین مصرف بنزین در سال 96 حدود 80 میلیون لیتر در روز بود که هرچه به روزهای پایانی سال جاری نزدیک می شویم، مصرف این فراورده نفتی افزایش و به اوج خود خواهد رسید.به نقل از فارس، در حالی متوسط مصرف بنزین در کشور به حدود 80 میلیون لیتر در روز رسیده است که مصرف این فرآورده پر تقاضا در سال گذشته به طور میانگین 74 میلیون لیتر در روز بوده است. افزایش مصرف بنزین در کشور در حالی رخ می‌دهد که به گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی هم اکنون در کشور 74 میلیون لیتر بنزین در ک میانگین مصرف بنزین در سال 96 حدود 80 میلیون لیتر در روز بود که هرچه به روزهای پایانی سال جاری نزدیک می شویم، مصرف این فراورده نفتی افزایش و به اوج خود خواهد رسید.به نقل از فارس، در حالی متوسط مصرف بنزین در کشور به حدود 80 میلیون لیتر در روز رسیده است که مصرف این فرآورده پر تقاضا در سال گذشته به طور میانگین 74 میلیون لیتر در روز بوده است.

افزایش مصرف بنزین در کشور در حالی رخ می‌دهد که به گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی هم اکنون در کشور 74 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می شود که تنها با واردات بنزین و استفاده از ذخایر استراتژیک می‌توان جوابگوی مصرف بنزین در کشور بود.

براساس پیش بینی های صورت گرفته هرچه به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم مصرف بنزین نیز افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود شاهد رکورد شکنی در مصرف این حامل انرژی باشیم.

مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی نیز مدعی هستند، در روزهای انتهای سال شاهد مصرف بنزین بیش از 100 میلیون لیتر خواهیم بود که تنها در صورتی می‌توان این حجم از تقاضا را جوابگو بود که وضعیت ذخیره سازی بنزین در کشور مطلوب باشد.

خوشبختانه از حدود دو ماه قبل ذخیره سازی بنزین توسط شرکت ملی پالایش و پخش به منظور آماده بودن برای سوخت رسانی در تعطیلات نوروز آغاز شده است.

فارغ از تولید و واردات بنزین نکته‌ای که نباید از آن غافل بود عدم برنامه دولت به منظور کنترل مصرف این فراورده است، هرچند که دولت در لایحه بودجه سال 97 تصمیم به افزایش قیمت بنزین داشت، اما این تصمیم با عدم رای نمایندگان مجلس منتفی شد و ظاهرا دولت تصمیم جایگزینی هم در این باره ندارد و با این شرایط ظاهرا باید منتظر افزایش مصرف بنزین در سال 97 نیز باشیم زیرا به طور طبیعی سالانه مصرف بنزین بین 7 تا 8 درصد رشد می کند و با این شرایط باید منتظر میانگین مصرف حدود 87 میلیون لیتری بنزین در سال 97 باشیم.

]]>
کارنامه اقتصادی دولت زیر ذره بین دانا (5)؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:16 تا 18.5 میلیارد میانگین هزینه جاری دولت در ماه/بودجه اختصاص یافته به اشتغال یک چهارم هزینه های جاری دولت در سال 2018-02-24T06:30:57+01:00 2018-02-24T06:30:57+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13672 ذوالفقار بابایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه ای را که دولت در سال 96 جهت اشتغال در کشور اختصاص داده بود تقریبا 4 برابر هزینه های جاری دولت در 96 بود؛ نکته ای که در این میان قابل توجه است رقم بالای هزینه های جاری دولت در طول سال است که باید در سال 97 دولت در این زمینه اقداماتی را در جهت کاهش هزینه های جاری خود انجام دهد.در خصوص عملکرد دولت در راستای تحقق شعار " اقتصادی مقاومتی ، تولید و اشتغال " عنوان کرد: قبل از اینکه بخواهیم به بررسی عملکرد دولت در زمینه تحقق شعار سال بپردازیم ب عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه ای را که دولت در سال 96 جهت اشتغال در کشور اختصاص داده بود تقریبا 4 برابر هزینه های جاری دولت در 96 بود؛ نکته ای که در این میان قابل توجه است رقم بالای هزینه های جاری دولت در طول سال است که باید در سال 97 دولت در این زمینه اقداماتی را در جهت کاهش هزینه های جاری خود انجام دهد.در خصوص عملکرد دولت در راستای تحقق شعار " اقتصادی مقاومتی ، تولید و اشتغال " عنوان کرد: قبل از اینکه بخواهیم به بررسی عملکرد دولت در زمینه تحقق شعار سال بپردازیم باید در خصوص هزینه کرد بودجه در زمینه تولید و اشتغال بپردازیم؛ هزینه های جاری دولت اگر در زمینه تولید و اشتغال در طول سال صرف می شد اقدامات قابل توجهی در این زمینه صورت می گرفت.

 

وی در ادامه با بیان اینکه میانگین هزینه جاری دولت در هر ماه بالغ بر ۱۶تا ۱۸/۵ هزار میلیارد تومان است ، گفت: دولت اگر بودجه ای را که به هزینه های جاری خود اختصاص داده بود را در بخش تولید و اشتغال بکارگیری می کرد تغییرات اساسی در امار و ارقام این بخش رخ میداد ، هزینه جاری دولت در ماه معادل یک چهارم بودجه ای است که به اشتغال روستایی در کشور اختصاص یافته است.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بودجه ای را که دولت در سال 96 جهت اشتغال در کشور اختصاص داده بود تقریبا 4 برابر هزینه های جاری دولت در 96 بود؛ نکته ای که در این میان قابل توجه است رقم بالای هزینه های جاری دولت در طول سال است که باید در سال 97 دولت در این زمینه اقداماتی را در جهت کاهش هزینه های جاری خود انجام دهد.

 

موسوی لارگانی در ادامه با اشاره به عملکرد دولت در راستای تحقق شعار " اقتصادی مقاومتی ، تولید و اشتغال " نیز گفت: دولت اقداماتی را در سال 96 برای موضوع تولید و اشتغال کشور انجام داد ، از قبیل اختصاص وام به تولیدکنندگان، اشتغال روستایی، تولیدات حوزه نفت و گاز کشور ؛ اما تمام اینها اقدامات قابل توجهی بوده است ولی اگر دولت از هزینه های جاری خود کاهش می داد بلاشک می توانست بهتر از این هم عمل کند.

 

وی ادامه داد: نمی توانیم بگوییم دولت در این باره اقداماتی را انجام نداده است چرا که کارهایی در این زمینه انجام شد ولی کافی نبوده است و جا دارد که دولت بیشتر از اینها به موضوع تولید و اشتغال که شاهرگ حیاتی کشور است توجه کند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص نمره دولت در زمینه تولید و اشتغال نیز خاطرنشان کرد: نمره دولت در زمینه تحقق شعار سال نمره بالای 10 است و با ارفقاق می توان نمره قبولی را در این زمینه به دولت اختصاص داد چرا که بهتر این ها می توانست کار صورت پذیرد.

]]>
اندرحکایات مشکلات حوزه درمان هرمزگان؛ کمبود تجهیزات معضل تنها مرکز تخصصی کودکان بندرعباس/ اعتبار مورد نیاز برای بازسازی 150میلیارد ریال 2018-02-24T06:30:32+01:00 2018-02-24T06:30:32+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13671 ذوالفقار بابایی بحران امکانات و کمبود فضای بیمارستان کودکان بندرعباس در حالی رقم می خورد که سال گذشته این بیمارستان در برخی از ایتم های بهداشتی به عنوان برترین مرکز درمانی کشور انتخاب شده است.به نقل از هرمز؛بیمارستان کودکان بندرعباس تنها مرکز تخصصی، آموزشی و درمانی کودکان هرمزگان است که به لطف ضعف های درمانی و کمبودهای حوزه بهداشت، میزبان حجم بالایی از مراجعه کنندگانی از گوشه و کنار هرمزگان است از این رو مردم شرقی ترین نقطه استان تا کورترین نقاط غرب هرزگان برای بهبود شرایط جسمانی فرزندانشان مجبور به بحران امکانات و کمبود فضای بیمارستان کودکان بندرعباس در حالی رقم می خورد که سال گذشته این بیمارستان در برخی از ایتم های بهداشتی به عنوان برترین مرکز درمانی کشور انتخاب شده است.به نقل از هرمز؛بیمارستان کودکان بندرعباس تنها مرکز تخصصی، آموزشی و درمانی کودکان هرمزگان است که به لطف ضعف های درمانی و کمبودهای حوزه بهداشت، میزبان حجم بالایی از مراجعه کنندگانی از گوشه و کنار هرمزگان است از این رو مردم شرقی ترین نقطه استان تا کورترین نقاط غرب هرزگان برای بهبود شرایط جسمانی فرزندانشان مجبور به سفر به این مرکز درمانی هستند.

استان هرمزگان با جمعیت یک میلیون و ۶۰۶هزار و ۶۲۴ نفری از یک بیمارستان 152 تختخوابی کودکان در بندرعباس برخوردار است که علاوه بر پوشش جمعیت خود شهرستان و نقاط مختلف استان مراجعین بسیاری را از استان های کرمان را هم تحت پوشش خود قرار می دهد که این حجم مراجعات بیشتر از ظرفیت پذیرش بیمارستان است.

بالغ بر 29 درصد از جمعیت هرمزگان را نوزادان و کودکان تشکیل می دهند لذا ازدیاد بیمار و حجم بالای مراجعه کننده،کمبود امکانات و فضای بیمارستانی را می توان مهم ترین دغدغه حوزه سلامت در هرمزگان دانست که این موضوع در حیطه کودکان تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته است.

کمبود فضای بیمارستانی مخصوص کودکان در بندرعباس موضوعی است که بارها موج انتقادات مردم، مسولان و نمایندگان هرمزگان را موجب شده که علاوه بر رنج بیماری دغدغه سلامت را به دوش می کشند.

صف های طولانی انتظار برای ویزیت و بستری کودکان در این مرکز بعضا تا ۱۰روز به طول می انجامد که با توجه به شرایط جسمی و ضعف کودکان موجب حاد شدن بیماری و طولانی شدن دوره درمان می شود که خانواده ها را متحمل ضرر و زیان های فراوان می کند.

از سوی دیگر فقدان برخی امکانات و تخصص های لازم در این بیمارستان موجب شده تا مراجعین با تحمل هزینه های گزاف فرزندان خود را به استان های همجوار مانند کرمان، یزد و شیراز منتقل کنند.

بحران امکانات و کمبود فضای بیمارستان کودکان بندرعباس در حالی رقم می خورد که سال گذشته این بیمارستان در برخی از ایتم های بهداشتی به عنوان برترین مرکز درمانی کشور انتخاب شده است.

شواهد عینی و گزارشات مردمی حکایت از آن دارد که هجوم بیماران مراحل درمان و ارایه خدمات در بیمارستان کودکان را دچار اختلال کرده که نارضایتی بیماران و کلافگی کادر درمان را موجب شده است.

در خواست توسعه بیمارستان کودکان به وزیر بهداشت ابلاغ شد

حسین هاشمی‌تختی، عضو کمیسیون عمران مجلس  با اشاره به تاثیر مستقیم میزان رضایتمندی مردم با توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در استان، اظهار کرد: نیازهای این بخش و کمبودها در هر حوزه و شهرستان به خوبی پایش شده  و انتظار داریم تا وزارت بهداشت توجه هر چه بیشتری به هرمزگان در توزیع منابع داشته باشد.

وی افزود: در خصوص وضعیت بیمارستان کودکان بندرعباس و کمبود فضای فیزیکی این بیمارستان و ضرورت چاره‌اندیشی برای حل مشکلات آن با وزیر بهداشت به طور مفصل گفت‌وگو کردم و آمادگی خیّران برای توسعه این بیمارستان را به وزیر ابلاغ کردم و مقرر شد تا وزیر بهداشت در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام داده و چاره‌اندیشی صورت گیرد.

خیرین،وزارت بهداشت و استانداری هزینه تجهیز بیمارستان کودکان را متقبل شدند

احمد مرادی، رئـیس مـجمـع نـماینـدگان هـرمزگان نیز در این باره گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته و همکاری کمیسیون تلفیق مجلس، مبلغ 33میلیارد تومان برای رفع موانع و مشکلات حوزه بهداشت و درمان هرمزگان اختصاص می‌یابد.

وی افزود: وزیر بهداشت مشکلات بهداشتی و درمانی هرمزگان را تایید کرده و اعلام نمود شاخص‌های بهداشت و درمان هرمزگان نسبت به سایر استان‌ها پایین‌تر از شاخص‌های قابل قبول موجود در کشور است.

عـضو کـمیسیون انـرژی مـجلس تاکید کرد: بیمارستان شریعتی بندرعباس جهت تکمیل به مبلغ 15 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که مقرر شد استاندار هرمزگان مبلغ 5 میلیارد و 10 میلیارد دیگر از اعتبارات حوزه بهداشت و درمان توسط وزارتخانه تامین شود، بیمارستان نیمه تمام 540 تختخوابی بندرعباس 180 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در سفر آتی هیات دولت به هرمزگان موضوع مطرح و تصمیم‌گیریهای لازم صورت خواهد گرفت و یا از طریق فروش املاک مازاد مبلغ مورد نیاز تامین می‌شود.

نـماینده مردم شهرستان‌های بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد و بندرخمیر در مجلس تصریح کرد: بیمارستان کودکان بندرعباس جهت تجهیز وبازسازی 15میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که پنج میلیارد توسط خیرین ، پنج میلیارد حوزه وزارت بهداشت و پنج میلیارد مابقی توسط استانداری تقبل شده است.

کودکان و نوزادان به عنوان حساس ترین و آسیب پذیرترین قشر جامعه به شمار می آیند که آشفتگی ها در حوزه درمان آثار زیان باری را موجب می شود حال با شرایط کنونی و وعده های جدید حوزه بهداشت و درمان باید منتظر ماند تا اینکه چه زمان مشکلات بی پایان بیمارستان کودکان مرتفع می شود.

]]>
شورای امنیت امروز درباره قطعنامه آتش‌بش «غوطه شرقی» رأی‌گیری می‌کند 2018-02-24T06:30:01+01:00 2018-02-24T06:30:01+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13670 ذوالفقار بابایی نماینده کویت در سازمان ملل از به تعویق افتادن رأی‌گیری شورای امنیت درباره قطعنامه آتش‌بس «غوطه شرقی» سوریه تا بعدازظهر به وقت گرینویچ روز شنبه (امروز) خبر داد.به نقل از فاس، «منصور العتیبی» نماینده کویت در سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که شورای امنیت سازمان ملل رأی‌گیری درباره قطعنامه آتش‌بس «غوطه شرقی» را تا ساعت 17:00 به وقت گرینویچ روز شنبه (امروز) (20:30 روز شنبه به وقت تهران) به تعویق انداخته است. شبکه روسی «راشاتودی» در این خصوص گزارش کرد، این تعویق به دلیل م نماینده کویت در سازمان ملل از به تعویق افتادن رأی‌گیری شورای امنیت درباره قطعنامه آتش‌بس «غوطه شرقی» سوریه تا بعدازظهر به وقت گرینویچ روز شنبه (امروز) خبر داد.به نقل از فاس، «منصور العتیبی» نماینده کویت در سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که شورای امنیت سازمان ملل رأی‌گیری درباره قطعنامه آتش‌بس «غوطه شرقی» را تا ساعت 17:00 به وقت گرینویچ روز شنبه (امروز) (20:30 روز شنبه به وقت تهران) به تعویق انداخته است.

شبکه روسی «راشاتودی» در این خصوص گزارش کرد، این تعویق به دلیل مذاکرات فشرده دیپلماتیک به رهبری روسیه صورت گرفته است که به دنبال متمم‌هایی به این پیش‌نویس پیشنهادی سوئد و کویت است.

طبق این گزارش، مسکو با عبارات استفاده شده در پیش‌نویس این قطعنامه که یک آتش‌بس 30 روزه را پیشنهاد داده است، مخالف است.

 قرار بود در جلسه روز پنجشنبه هفته گذشته شورای امنیت، طرح مشترک کویت و سوئد که خواستار آتش‌بس یک ماهه و محکومیت اقدامات ارتش سوریه در غوطه بوده، به رأی گذاشته شود اما این موضوع که به به روز جمعه (دیروز) موکول شد و نهایتاً تا امروز به تعویق افتاده است.

روز پنجشنبه هفته گذشته در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل به متن این طرح پیشنهادی به عنوان یک طرح «غیرعملی و خیالی» انتقاد کرد.

پیش از این، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه گفت که مسکو آماده بررسی طرح آتش‌بس یک ماهه در سوریه است البته به شرطی که جبهه‌النصره (شاخه القاعده در سوریه) از این آتش‌بس مستثنی شود (جزئیات بیشتر).

بنا بر گزارش شبکه «راشاتودی»، لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای صرب خود در بلگراد تأکید کرد: «نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این قطعنامه پیشنهادی با هدف متهم کردن دمشق و حمایت از تروریست‌ها مطرح شده باشد...نویسندگان پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت به دنبال مقصر جلوه دادن دمشق و رفع اتهام از تروریست‌ها هستند».

با شروع تحرکات ارتش سوریه برای عملیات در منطقه غوطه شرقی، دمشق به منظور فصیله دادن به حضور تروریست‌ها در این منطقه حساس نزدیک به دمشق، حامیان غربی تروریست‌ها و معارضان دست به کار شده و از اجرای این عملیات ابراز نگرانی کرده‌اند.

]]>
اخبار ویژه روزنامه‌ها تذکر لاریجانی به روحانی درباره مجوز ویژه به یک صندوق مالی/ مبادله پیغام محرمانه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ/ پیدا شدن ۲ امدادگر محلی در دنا 2018-02-24T06:29:12+01:00 2018-02-24T06:29:12+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13669 ذوالفقار بابایی یک روزنامه ایتالیایی تصریح کرد اروپا با آمریکا برای دور زدن برجام همکاری می‌کند.روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. یک روزنامه ایتالیایی تصریح کرد اروپا با آمریکا برای دور زدن برجام همکاری می‌کند.روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. ]]> دعای رهبرانقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایّام فاطمیّه (سلام‌اللّه‌علیها): پروردگارا توطئه‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن/ اغتشاشات اخیر نمونه کوچک توطئه‌های خصمانه دشمنان بود 2018-02-24T06:28:47+01:00 2018-02-24T06:28:47+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13668 ذوالفقار بابایی مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها که به مدت ۶ شب در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله برپا بود، پنج‌شنبه به پایان رسید. پایان‌بخش این مراسم، دعای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دست‌اندرکاران اقامه عزای فاطمی بود.مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها که به مدت 6 شب در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله برپا بود، پنج‌شنبه به پایان رسید. پایان‌بخش این مراسم، دعای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دست‌اندرکاران اقامه عزای فاطمی بود که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMEN مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها که به مدت ۶ شب در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله برپا بود، پنج‌شنبه به پایان رسید. پایان‌بخش این مراسم، دعای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دست‌اندرکاران اقامه عزای فاطمی بود.مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها که به مدت 6 شب در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله برپا بود، پنج‌شنبه به پایان رسید.

پایان‌بخش این مراسم، دعای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دست‌اندرکاران اقامه عزای فاطمی بود که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن و صوت آن را منتشر کرده است:

اللَّهُمَّ املَأ قُلوبَنا حُبّاً لَکَ، وَ خَشیَهً مِنکَ، وَ ایماناً و تَصدیقاً بِکَ، وَ فَرَقاً مِنکَ، وَ شَوقاً اِلَیکَ، یَا ذَا الجَلالِ وَ الاِکرامِ. اَللَّهُمَّ حَبِّب اِلَینا لِقَائَکَ، وَ اجعَل لَنا فِی لِقائِکَ خَیرَ الرَّحمَةِ وَ اَلبَرَکَةَ، و اَلحِقنا بِالصّالِحینَ، وَ لاَ تُؤَخِّرنا مَعَ اَلاَشرارِ، وَ اَلحِقنا بِصَالِحِ مَن مَضىٰ، وَ اجعَلنا مَعَ صَالِحِ مَن بَقِی، وَ خُذ بِنا سَبِیلَ اَلصّالِحینَ، وَ اَعِنَّا عَلىٰ أنفُسِنا بِمَا تُعینُ الصّالحینَ عَلیٰ اَنفُسِهِم، وَ لاَ تَرُدَّنا فِی سُوءٍ اِستَنقَذتَنا مِنهُ، یَا رَبَّ اَلعالَمِینَ. اللّهُمَّ اَعِنّا عَلیٰ ما فیهِ رِضاکَ و نَصرُک وَ اهدِنا اِلَیه، وَ استَعمِلنا لِما تَسئَلُنا غَداً عَنه.[1]

پروردگارا! این توسّل را، این اظهار ارادت حقیرانه‌ی ما را به خاندان اهل بیت (علیهم السّلام) و به حضرت صدّیقه‌ی طاهره، به کرم و لطفت قبول بفرما. پروردگارا! آن کسانی که در تشکیل این جلسه کمک کردند و مؤثّر بودند، همه را بر سر سفره‌ی رحمت و فضل خود بنشان؛ آنها را به کرم خودت، از کرم خودت برخوردار بفرما؛ آنها را مشمول لطف بنده‌ی برگزیده‌ات ــ فاطمه‌ی زهرا (سلام ‌اللّه علیها) ــ قرار بده.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، دعاهایی که در این شبها شد ــ که بخش مهمّی از حاجات این ملّت و حاجات این مردم در همین دعاها است که در این شبها بر زبان گویندگان محترم یا خوانندگان محترم جاری شد ــ همه‌ی این دعاها را به استجابت برسان. مانع استجابت دعا را از وجود ما مرتفع بفرما. گناهانی را که مانع استجابت دعای ما میشود بر ما ببخش و [ما را] بیامرز.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، نظر لطف ولیّت و حجّتت حضرت بقیّةاللّه (ارواحنا فداه) را شامل این جمع بفرما؛ شامل ملّت ایران بفرما؛ شامل شیعیان همه‌ی جهان بفرما؛ شامل مسلمانان همه‌ی عالم بفرما. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، به مردم بحرین، به مردم یمن، به گرفتاران در کشورهای گرفتار، به مردم نیجریه، به مظلومانی که در این کشورها گرفتار ظلم دشمنان هستند، همه‌ی اینها را فرج کامل عنایت بفرما؛ گرفتاری‌های آنها را برطرف بفرما.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، راه‌های صلاح و اصلاح را در مقابل ما قرار بده؛ ما را در پیمودن این راه‌ها کمک بفرما، هدایت بفرما. دشمنان اسلام و مسلمین را مخذول[2] کن؛ دشمنان جمهوری اسلامی را مخذول کن. آن کسانی که در حال طراحی خصمانه نسبت به جمهوری اسلامی هستند ــ که نمونه‌های کوچکش را شما گاهی در همین حوادث و اغتشاشات می‌بینید؛ اینها نمونه‌های کوچک توطئه‌های دشمن است ــ توطئه‌ی آنها را خنثی کن، ابطال بفرما؛ آنها را به توطئه‌گران برگردان. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، کسانی که با همه‌ی وجود، با همه‌ی اخلاص، با همه‌ی توان در مقابل این توطئه‌ها می‌ایستند، همه‌ی آنها را مشمول لطف و رحمت خودت قرار بده، کمکشان بفرما. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، نیروهای بسیج را، نیروی انتظامی را، سپاه و ارتش را، همه‌ی کسانی را که در این راه‌ها خدمتگزاری میکنند، کمک بفرما.

خدایا قلوب ما را از محبّت به خودت، و خشیتت، و ایمان و تصدیق خودت، و هراس از خودت، و اشتیاق به خودت آکنده ساز؛ اى بزرگ و بزرگوار. خدایا ملاقاتت را برای ما دوست‌داشتنی قرار ده؛ و برای ما در ملاقاتت بهترین رحمت و برکت را قرار ده؛ و ما را به صالحین ملحق کن؛ و ما را به همراهی گناهکاران مینداز؛ و ما را به بندگان صالحِ گذشته ملحق کن؛ و ما را از شایستگان آینده قرار ده؛ و ما را بر راه صالحین نگاه دار؛ و ما را بر [مخالفت] نفسمان یاری کن آن‌گونه که صالحان را بر [مخالفت] نفسشان یاری کردی؛ و ما را به ورطه‌ی بدی‌هایی که از آنها خلاصمان کردى برمگردان؛ اى پروردگار جهانیان. خدایا ما را بر آنچه رضایت و نصرت تو در آن است یاری کن و به آن سو هدایتمان فرما؛ و ما را به کارى که فردا از آن مورد سؤالمان قرار میدهى بگمار.

]]>
در کنگره محافظه‌کاران آمریکا ترامپ: ایران مرگ بر آمریکا می‌گوید؛ چرا باید برجام را تایید کنم؟ 2018-02-24T06:28:14+01:00 2018-02-24T06:28:14+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13667 ذوالفقار بابایی دونالد ترامپ در کنگره محافظه‌کاران آمریکا ضمن تکرار ادعاهای ضد ایرانی، دلخوری خودش را از اینکه ایرانی‌ها، «مرگ بر آمریکا» می‌گویند، ابراز کرد.رئیس‌جمهور آمریکا در نشست کمیته محافظه کاران آمریکایی حاضر شد. دونالد ترامپ در ابتدای سخنرانی خود از دستاوردهای دولتش در مدت زمان حضور در کاخ سفید سخن گفت و به «محافظه کار» بودن خود و دولتش افتخار کرد. او سپس به موضوع اصلاح قانون مالیات و «تولید مشاغل بسیار زیاد» در آمریکا پرداخت. در همین بین بود که سر و صدای زیادی در محل کنفرانس محافظ دونالد ترامپ در کنگره محافظه‌کاران آمریکا ضمن تکرار ادعاهای ضد ایرانی، دلخوری خودش را از اینکه ایرانی‌ها، «مرگ بر آمریکا» می‌گویند، ابراز کرد.رئیس‌جمهور آمریکا در نشست کمیته محافظه کاران آمریکایی حاضر شد.

دونالد ترامپ در ابتدای سخنرانی خود از دستاوردهای دولتش در مدت زمان حضور در کاخ سفید سخن گفت و به «محافظه کار» بودن خود و دولتش افتخار کرد.

او سپس به موضوع اصلاح قانون مالیات و «تولید مشاغل بسیار زیاد» در آمریکا پرداخت.

در همین بین بود که سر و صدای زیادی در محل کنفرانس محافظه کاران برپا شد. سپس مشخص شد که فردی در مخالفت با مواضع دونالد ترامپ شروع به سر و صدا کرد.

مقام‌های برگزار کننده این نشست، فرد مذکور را از سالن بیرون بردند.

ترامپ در واکنش به این حاشیه، خطاب به رئیس کمیته برگزار کننده گفت که «این فرد جطور خود را به نشست رسانده است؟»

رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به این فرد معترض، او را «وابسته به رسانه‌های اخبار جعلی» خواند.

]]>
سازمان هواپیمایی کشوری منتشر کرد انتشار گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج/ آخرین مکالمه خلبان پرواز کِی بود؟ 2018-02-24T06:27:35+01:00 2018-02-24T06:27:35+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/13665 ذوالفقار بابایی آخرین مکالمه خلبان هواپیما، در ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه به ثبت رسیده و پس از آن تماس،پرواز ۳۷۰۴پاسخی به مکالمات کنترلر فرودگاه یاسوج نداده و این شروع مرحله اعلام وضعیت عدم قطعیت سلامتی پرواز است.سازمان هواپیمایی کشوری گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان را منتشر کرد: فرودگاه یاسوج در دسته بندی فرودگاه های G بوده و سرویس ارایه شده مطابق با مفاد انکس ۱۱ کنوانسیون شیکاگو از نوع Flight Information Service می‌باشد. چکیده مدیریتی: پرواز شماره ۳۷۰۴ هو آخرین مکالمه خلبان هواپیما، در ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه به ثبت رسیده و پس از آن تماس،پرواز ۳۷۰۴پاسخی به مکالمات کنترلر فرودگاه یاسوج نداده و این شروع مرحله اعلام وضعیت عدم قطعیت سلامتی پرواز است.سازمان هواپیمایی کشوری گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان را منتشر کرد:

فرودگاه یاسوج در دسته بندی فرودگاه های G بوده و سرویس ارایه شده مطابق با مفاد انکس ۱۱ کنوانسیون شیکاگو از نوع Flight Information Service می‌باشد.

چکیده مدیریتی:

پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمائی آسمان در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۹ با تعداد ۶ نفر خدمه پروازی (خلبان، کمک خلبان، ۲ نفر مهماندار و ۲ نفر نیروی امنیت پرواز) و ۶۰ نفر مسافر(۵۹ نفر بزرگسال و یک کودک) برابر برنامه پروازی از فرودگاه مهرآباد تهران در ساعت ۰۸:۰۵  به پرواز درآمد و پس از گذشت حدود یک ساعت و ۲۵ دقیقه از آغاز پرواز، مکالمه مابین خلبان هواپیما و برج مراقبت فرودگاه یاسوج قطع گردید و هواپیما در حوالی ۹ مایلی شمال فرودگاه یاسوج دچار سانحه شد.

بر اساس نقشه‌های عملیاتی کمترین ارتفاع مجاز در مسیر پروازی W۱۴۴ که هواپیما در آن مسیر قرار داشته‌است ۱۷۰۰۰ پا بوده‌است. چنانچه هواپیما دچار وضعیت اضطراری گردد، ارتفاع ۱۵۵۰۰ پا به عنوان حداقل ارتفاع مجازی که هواپیما می‌توانسته در شمال فرودگاه کاهش ارتفاع داشته باشد.

طی سه سال اخیر در فرودگاه یاسوج سرمایه‌گذاری زیادی صورت‌گرفته و علاوه بر تطویل باند پروازی و جمع‌آوری موانع متعدد در اطراف آن، دارای دستگاه کمک ناوبری NDB عملیاتی بوده و دستگاه کمک ناوبری DVOR/DME نیز در فرودگاه نصب گردیده و اقدامات لازم برای بهره‌برداری از آن برابر با مقررات ایکائو انجام شده است.

مطابق دستورالعمل‌های شرایط اضطراری، همزمان با اطلاع رسانی به کلیه مراجع و مبادی ذیربط، کمیته تجسس و نجات در مرکز کنترل فضای کشور و مرکز مدیریت بحران در سازمان هواپیمایی کشوری، ستاد مدیریت بحران در استان‌های تهران- فارس- اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شد و تیم هماهنگی تجسس و نجات به منطقه عازم گردید. هم‌زمان، هماهنگی‌های لازم به منظور اعزام ارگان‌های کشوری و لشگری مورد لزوم به منطقه، اعزام هواپیمای شناسایی، بالگرد و پهپاد بمنظور تصویر برداری و جستجوی نقطه‌ای منطقه عملیاتی سانحه و تشکیل تیم تخصصی ویژه بمنظور بررسی و پایش اطلاعات ماهواره‌ای و تصاویر منطقه از دیگر اقدامات در این مرحله بود.

گام مهم بعدی، تعیین نقاط احتمالی سقوط هواپیما بود که با تشکیل جلسه RCC و مدیریت بحران هوایی و مصاحبه با شاهدان عینی، افراد محلی آشنا به ارتفاعات منطقه و نیروهای انتظامی محل و تکنیک‌های فنی و تخصصی، سه موقعیت تقریبی محل برخورد هواپیما در ساعت ۰۵:۳۰ دقیقه بامداد دوشنبه مشخص و اعلام شد. بالگردهای موجود در محل بر اساس موقعیت‌های سه گانه پیش‌بینی شده به جستجو در محل پرداختند.

نقطه نهایی در ساعت ۱۹:۰۰ روز دوشنبه با استفاده از تصاویر دریافت شده از پهپادها، گرافهای مخابراتی ایرانسل و استماع رویه های پروازی خلبان و تقلیل سه موقعیت به یک موقعیت، تعیین (پلات) شد و نقشه‌های مربوط به موقعیت نهایی چاپ و خلبانان وسائل پرنده در خصوص نقطه نهایی تخمین زده شده توجیه شدند.

دو فروند هواپیمای نیروی هوایی با قابلیت مانور در ارتفاع پایین و تصویربرداری به پرواز درآمدند و در نهایت در حدود ساعت ۱۰ صبح محل سقوط هواپیما شناسایی و تائید شده و عملیات هلی‌برن نیروهای تخصصی امداد و نجات و تکاوران ارتش در ساعت ۱۴:۰۰ روز سه شنبه پس از توجیه ایشان در خصوص نحوه جمع‌آوری اجساد و در اختیار قرار دادن تصاویر جعبه سیاه توسط کارشناسان سازمان هواپیمایی کشور به محل سانحه آغاز گردید. هم اکنون کارشناسان کارخانه سازنده هواپیما و کمیته بررسی سوانح فرانسه (BEA) نیز در ایران حضور داشته و به گروه بررسی سانحه ملحق شده‌اند.

لازم به ذکر است شرکت هواپیمایی آسمان که متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری می‌باشد، وسیله پرنده، مراکز تعمیراتی شرکت و خلبانان و عوامل فنی در زمان وقوع سانحه دارای گواهینامه‌های لازم از سازمان هواپیمایی کشوری بوده‌اند. همچنین، مطابق بررسی‌های اولیه، آغاز پرواز از فرودگاه مهرآباد با توجه به وضعیت هوای گزارش شده مجاز بوده و ارزیابی وضعیت جوی نقطه‌ای در محل سانحه منوط به بررسی دستگاه‌های ضبط اطلاعات و مکالمات پرواز است.

اطلاعات پرواز:

شرکت هواپیمایی: شرکت خدمات هوائی کشور(آسمان)

شماره پرواز: ۳۷۰۴

 مسیر پرواز: تهران – یاسوج

 مدل هواپیما: ATR۷۲-۲۱۲

 علامت ثبت هواپیما: EP-ATS

ساعت برنامه ای پرواز: ۰۷:۵۵

ساعت واقعی پرواز:  ۰۸:۰۵ محلی

]]>