شهدای دزآور سامانه پیامک ستاد یادواره شهدای دزآور منتظر نظرتون هستیم 500020401170 500051561000 50001040001400 09117913875 تلگرام tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com 2017-11-22T12:18:06+01:00 mihanblog.com نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با دانا: جریمه ای برای بدعهدی طرف خارجی در قرارداد های نفتی مشخص نشده است/ 6 ماه از عقد قرارداد گذشته هیچ کاری انجام نشده است 2017-11-22T08:03:33+01:00 2017-11-22T08:03:33+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12240 ذوالفقار بابایی نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به عدم اجرای قرارداد توسط توتال بیان کرد: از زمان انعقاد قرارداد توتال با ایران قریب به شش ماه می گذرد ولی توتال هنوز کار را در میدان پارس جنوبی شروع نکرده است و حتی تجهیزاتش را هم برای شروع کار به میدان نیاورده است.با اشاره به بدعهدی شرکت فرانسوی توتال در اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: چندی پیش قرارداد توسعه فاز 11پارس جنوبی ما بین شرکت فرانسوی توتال و وزارت نفت منعقد شد؛ از همان ابتدا ما تذکراتی را در خصوص عقد قرارداد با این شرکت دا نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به عدم اجرای قرارداد توسط توتال بیان کرد: از زمان انعقاد قرارداد توتال با ایران قریب به شش ماه می گذرد ولی توتال هنوز کار را در میدان پارس جنوبی شروع نکرده است و حتی تجهیزاتش را هم برای شروع کار به میدان نیاورده است.با اشاره به بدعهدی شرکت فرانسوی توتال در اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: چندی پیش قرارداد توسعه فاز 11پارس جنوبی ما بین شرکت فرانسوی توتال و وزارت نفت منعقد شد؛ از همان ابتدا ما تذکراتی را در خصوص عقد قرارداد با این شرکت دادیم اما آقایان گوششان بدهکار این حرفا ها نبود.

 

وی با اشاره به عقد قرارداد بر اساس IPC اظهارداشت: یکی از مهم ترین ایرادات این قرارداد این است که بر اساس IPC منعقد شده و در این مدل از قرارداد پیش بینی نشده که اگر طرف خارجی قرارداد را اجرا نکرد جریمه شود.

 

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به عدم اجرای قرارداد توسط توتال بیان کرد: از زمان انعقاد قرارداد توتال با ایران قریب به شش ماه می گذرد ولی توتال هنوز کار را در میدان پارس جنوبی شروع نکرده است و حتی تجهیزاتش را هم برای شروع کار به میدان نیاورده است.

 

خادمی با بیان اینکه باید ایران به مجامع بین المللی در این باره شکایت کند گفت: عدم اجرای قرارداد توسط توتال و اظهارات اخیر مدیر عامل این شرکت علیه ایران باید مسئولان را بر آن دارد تا به مجامع بین المللی شکایت کنند و جریمه از توتال باید عدم اجرا اخذ کنند.

 

وی تاکید کرد: مدافعان IPC  می گویند جریمه در صورت عدم اجرا برای شرکت های طرف قرارداد دیده اند اگر این طور است حتما بنا به بندهایی که خودشان ادعا دارند در IPC  اورده اند باید توتال را جریمه کنند.

]]>
پایانِ داعش؛ سردار سلیمانی و ۷۰ نفر از نیروهایش چگونه اربیل را نجات دادند؟ 2017-11-22T08:03:07+01:00 2017-11-22T08:03:07+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12239 ذوالفقار بابایی سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در سال ۹۳، تنها با ۷۰ نفر از نیروهایش توانست اربیل را از اشغال توسط داعش نجات دهد.سید محمد طاهری، خردادماه سال 1393 نیروهای داعش با پیشروی به سمت مناطق شمال عراق به سرعت توانستند مناطق مهمی از شمال این کشور از جمله موصل را به تصرف خود در آورند و در سوی دیگر نیز نیروهای داعشی پیشروی خود از مرزهای غربی عراق در استان الانبار را آغاز و با تصرف بخش اعظمی از این استان، حرکت خود به سمت بغداد برای تصرف پایتخت کشور عراق را آغاز کردند. داعش در ادامه پیشروی سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در سال ۹۳، تنها با ۷۰ نفر از نیروهایش توانست اربیل را از اشغال توسط داعش نجات دهد.سید محمد طاهری، خردادماه سال 1393 نیروهای داعش با پیشروی به سمت مناطق شمال عراق به سرعت توانستند مناطق مهمی از شمال این کشور از جمله موصل را به تصرف خود در آورند و در سوی دیگر نیز نیروهای داعشی پیشروی خود از مرزهای غربی عراق در استان الانبار را آغاز و با تصرف بخش اعظمی از این استان، حرکت خود به سمت بغداد برای تصرف پایتخت کشور عراق را آغاز کردند.

داعش در ادامه پیشروی‌های خود در شمال عراق  پس از تصرف موصل، شهر اربیل را به محاصره خود در آورد و می‌رفت تا با تصرف این شهر عملا بخش مهمی از اقلیم کردستان عراق را نیز اشغال کند.


وضعیت حکومت داعش در عراق و سوریه - سال 1393

اما در حالی که داعش گام‌های آخر برای تصرف اربیل را برمی‌داشت، یک اتفاق مهم این شهر را از  سقوط حتمی نجات می‌دهد. سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شخصا با 70 تن از نیروهایش به اریبل می‌رود و طی عملیاتی که شخصا فرماندهی آن را به عهده داشت، موفق می‌شود محاصره شهر اربیل را بشکند.

چندی بعد در مهر ماه همان سال، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در همین باره گفت:" اگر ایران نبود داعش کردستان عراق را می‌گرفت، سردار سلیمانی با 70 نفر جلوی داعش را گرفت و نگذاشت وارد اربیل شوند."

 سردار سلیمانی چگونه توانست اربیل را از سقوط حتمی نجات دهد؟

همان زمان رسانه‌های کردستان اعلام کردند که، چند روز پیش از حمله داعش به اربیل، سردار سلیمانی که برای اطلاع دقیق از میزان پیشروی‌های داعش در عراق به این کشور رفته بود، در جریان بازدید میدانی از جبهه جنگ در کردستان عراق به مسعود بارزانی هشدار می‌دهد که احتمالا هدف بعدی داعش پس از اشغال "الکوایر" و "مخمور" اربیل است، اما  بارزانی به این هشدار سردار سلیمانی توجه نمی‌کند.

فرمانده نیروی قدس سپاه همچنین به مقامات کردستان عراق تذکرمی‌دهد که نیروهای پیشمرگه کردستان عراق، هیچگونه آمادگی و اطلاع از نحوه مقابله با داعش را ندارند، اما باز هم بارزانی و معاونانش به این تحلیل‌های نظامی سردار سلیمانی توجه نمی‌کنند.

پس از آنکه داعش اربیل را به محاصره خود در می‌‌آورد، تنها کسی که به در خواست کمک بارزانی جواب مثبت می‌دهد ایران است و حتی آمریکایی‌ها نیز در خواست کمک بارزانی را بی پاسخ می‌گذارند.

حسین امیر عبداللهیان معاون وقت عربی آفریقایی وزارت امور خارجه در این باره می‌گوید: زمانی که داعش می‌رفت تا اربیل را به محاصره کامل خود در آورد، سرکنسول ایران در اربیل با من تماس گرفت و گفت همه مردم و حتی خاندان بارزانی اربیل را ترک کرده‌اند. در آن شرایط بحرانی، مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق در شرایط  بیش از 5 مرتبه از نیروهای آمریکایی و ائتلاف ضد داعش در خواست کمک می‌کند اما آمریکایی‌ها به این درخواست‌های بارزانی هیچ  پاسخی نمی‌دهند.

با بحرانی تر شدن شرایط، بارزانی این بار از جمهوری اسلامی ایران در خواست کمک می‌کند. پس از دریافت پیام کمک بارزانی از سوی مقامات ایرانی، جمهوری اسلامی با یک تصمیم قاطع در راستای دفاع از مردم و دولت عراق، به در خواست بارزانی جواب مثبت می‌دهد.

در همین راستا سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسدارن با یک پرواز وارد فرودگاه اربیل می‌شود تا مستقیما عملیات شکست محاصره اربیل را فرماندهی کند. طی این عملیات،‌ سردار سلیمانی تنها با 70 تن از نیروهایش،‌ در مقابل تروریست‌های تکفیری می‌ایستد و با شسکتن محاصره اربیل، این شهر را از سقوط حتمی نجات دهد.

حالا امروز در نتیجه مقاومت و ایستادگی نیروهای جبهه مقاومت و تقدیم شهدای فراوان و پس از 6 سال، حکومت داعش در عراق و سوریه پایان یافته و فصل جدیدی در تحولات منطقه غرب آسیا آغاز شده‌ است.

]]>
نظر بازجوی صدام درباره ایران و ماجراجویی آمریکا + تصویر 2017-11-22T08:02:41+01:00 2017-11-22T08:02:41+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12238 ذوالفقار بابایی بازجوی صدام حسین دیکتاتور معدوم عراق، نظر جالبی درباره ایران و ماجراجویی آمریکا دارد. به نقل از تسنیم، آمریکا 29 اسفند 1381 (20 مارس 2003) با همکاری انگلیس و به بهانه تولید سلاح کشتار جمعی توسط صدام به عراق حمله و این کشور را برای سالیانی اشغال کرد گرچه هیچگاه ادعاهای آمریکا در این زمینه ثابت نشد. از سویی، صدام که سرکردگی رژیم بعث عراق را عهده‌دار بود و در آن مقطع یکی از دشمنان منطقه‌ای ایران به حساب می‌آمد، پس از حمله آمریکا برای 9 ماه در محلی در یک مزرعه مخفی شد. پس از یافتن بازجوی صدام حسین دیکتاتور معدوم عراق، نظر جالبی درباره ایران و ماجراجویی آمریکا دارد. به نقل از تسنیم، آمریکا 29 اسفند 1381 (20 مارس 2003) با همکاری انگلیس و به بهانه تولید سلاح کشتار جمعی توسط صدام به عراق حمله و این کشور را برای سالیانی اشغال کرد گرچه هیچگاه ادعاهای آمریکا در این زمینه ثابت نشد.

از سویی، صدام که سرکردگی رژیم بعث عراق را عهده‌دار بود و در آن مقطع یکی از دشمنان منطقه‌ای ایران به حساب می‌آمد، پس از حمله آمریکا برای 9 ماه در محلی در یک مزرعه مخفی شد.

پس از یافتن رئیس‌جمهور دیکتاتور عراق توسط نیروهای آمریکایی، او توسط تیم‌های مختلفی از ارتش و سازمان جاسوسی این کشور مورد بازجویی و تخلیه اطلاعاتی قرار گرفت؛ اما حساس‌ترین این بازجویی‌ها زمانی است که دیکتاتور سابق عراق در چندین جلسه توسط تحلیلگران ارشد سیا بازجویی می‌شود.

جان نیکسون از سال 1998 تا 2011 در سازمان جاسوسی آمریکا به عنوان تحلیلگر ارشد مشغول به کار بوده است

جان نیکسون (John Nixon ) که از سال 1998 در بخش‌های مختلف سیا از جمله در میزهای ایران و عراق به عنوان تحلیلگر ارشد مشغول بوده و سالهای عمر خود را صرف مطالعه و آنالیز شخصیت صدام حسین کرده، برای بازجویی اولیه از صدام برگزیده می‌شود و در چندین جلسه با صدام به پرسش و پاسخ می‌پردازد.

این تحلیلگر سیا در کتاب خاطرات خود با نام " بازجویی از صدام؛ تخلیه اطلاعاتی از رئیس‌جمهور" -که به تازگی در ایران ترجمه شده- به روایتی از این بازجویی‌ها می‌پردازد؛ هرچند این کتاب شرح اقدامات یک مامور سازمان سیا است و بر اساس اعلام نویسنده، بخش‌هایی از آن توسط "بخش مرور انتشارات در سیا"، سانسور شده است.

این کتاب در آمریکا با نام" Debriefing the President: The Interrogation of Saddam Hussein " منتشر شده است

با این حال این کتاب حاوی نکاتی جالبی از بازجویی صدام است. نیکسون در بخشی از کتاب خود با اعتراف به قدرت ایران اذعان می‌کند: " این طور که بر می‌آید ایران بزرگترین برنده ماجراجویی ما{آمریکا} در عراق بوده است. ... ایران همچنین از سقوط طالبان-دیگر دشمن همسایه‌اش- در مرزهای شرقی‌اش منتفع شده است".

نیکسون بعدها و در سال 2011 به دلیل انتقادات جدی که نسبت به سیاست‌های دولت آمریکا و سیا از جمله در حمله به عراق داشت از این سازمان جاسوسی خارج می‌شود. وی در این باره نیز می‌نویسد: " آژانس{سیا} بی اراده‌وار در پی انجام خواسته‌های رئیس‌جمهوری بود- کاری که معمولا انجام می‌دهد- برای اینکه یک صندلی در نزدیکی مرکز قدرت برای خود دست و پا کند و ردیف بودجه‌اش را توجیه نمایند".

]]>
تصمیمات سلیقه‌ای سرمایه‌گذاران خارجی را سردرگم کرد/ گارانتی دولتی مهم ترین درخواست خارجی‌ها 2017-11-22T08:02:13+01:00 2017-11-22T08:02:13+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12237 ذوالفقار بابایی ورود سرمایه گذاران خارجی به عرصه تولید کشور موجب تامین سرمایه‌های مالی لازم برای رونق صنایع کشور می شود.به نقل از باشگاه خبرنگاران، مشکلات بخش تولید و صنعت کشور مسائل جدیدی نبوده و دیرزمانی است که بسیاری از صاحب نظران و مسئولان کشور به دنبال راه حلی به منظور مداوای بدنه بیمار صنعت و تولید صنعتی در کشور هستند. بسیاری از فعالان بخش صنعت کشور ، نبود منابع مالی و سرمایه در گردش لازم را دلیل اصلی تعطیلی یا کارکردن با ظرفیت پایین واحدهای تولیدی و کارخانه های خود می دانند، اما سوالی که در ا ورود سرمایه گذاران خارجی به عرصه تولید کشور موجب تامین سرمایه‌های مالی لازم برای رونق صنایع کشور می شود.به نقل از باشگاه خبرنگاران، مشکلات بخش تولید و صنعت کشور مسائل جدیدی نبوده و دیرزمانی است که بسیاری از صاحب نظران و مسئولان کشور به دنبال راه حلی به منظور مداوای بدنه بیمار صنعت و تولید صنعتی در کشور هستند.

بسیاری از فعالان بخش صنعت کشور ، نبود منابع مالی و سرمایه در گردش لازم را دلیل اصلی تعطیلی یا کارکردن با ظرفیت پایین واحدهای تولیدی و کارخانه های خود می دانند، اما سوالی که در اینجا مطرح می شود؛ این است که چگونه می توان سرمایه لازم برای چرخاندن چرخ زنگ زده تولید کشور را تامین کرد و آیا بودجه و توانایی دولت در این زمینه جوابگو است یا خیر.

بطور حتم با وجود مشکلات بی‌شمار در بدنه اقتصاد کشور و رکود حاکم بر بازار، نمی توان امید زیادی به برطرف شدن مشکلات مالی تولیدی های کشور توسط دولت داشت. از طرف دیگر سرمایه محرک برای صنایع فقط، پول نیست و گاهی این سرمایه به معنای دانش فنی یا ماشین آلات نوین تعبیر می شود که فراهم آوردن کامل این نوع از سرمایه توسط دولت، تا حدودی امری دور از ذهن و غیرقابل دسترسی است.

اکنون به نظر می رسد تنها راهکار برای تامین منابع مالی مورد نیاز تولید، جذب سرمایه از سرمایه گذاران داخلی و خارجی باشد؛ ورود این سرمایه گذاران به عرصه تولید کشور نه تنها موجب تامین سرمایه های مالی لازم برای رونق صنایع کشور می شود، بلکه می تواند روح تازه ای به بدنه فرسوده تولید دمیده و فعالان این حوزه را برای رسیدن به افق های پیشرفت جدید تشویق کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، جذب سرمایه و مشارکت با سرمایه گذاران خارجی می تواند، زمینه را برای تولید محصولات با کیفیت جهانی و گسترش صادرات کالای ایرانی به خارج از مرزهای کشور فراهم آورده و از این راه موجب رونق بازار راکد کشور شود.

برای مشخص شدن زوایای بیشتری از موضوع مذکور و همچنین موانع پیش روی سرمایه گذاران بخش خصوصی به عرصه تولید، با تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان به گفتگو نشسته ایم که متن کامل آن در ادامه آمده است.

دولت ومجلس باید برای جذب سرمایه های خارجی، دست به دست هم بدهند

حسین گروسی مشاور سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: به منظور جذب سرمایه های داخلی و خارجی باید قوانین ثابتی وضع شود، به این معنا که امروز یک قانون را تصویب و فردا همان قانون را لغو نکنیم.

وی با تاکید بر جامع و مانع بودن قوانین در حوزه تجارت و جذب سرمایه های خارجی، تصریح کرد: قوانین باید شفاف بوده و آنقدر تبصره نداشته باشد که افراد سودجو بتوانند از تعابیر آن به نفع خود بهره ببرند.

عضو اسبق کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این موضوع که کشورهای پیشرفته دنیا دارای قوانینی کوتاه و شفاف هستند، بیان کرد: مجلس موظف است قوانینی در حوزه جذب سرمایه تصویب کند که موجب اعتماد سرمایه گذاران داخلی و خارجی در مورد بازگشت پول ها و سودهایشان شود.

گروسی بیان کرد: در مرحله بعدی این دولت است که باید سرمایه سرمایه گذاران را گارانتی کند، به این معنا که به سرمایه گذاران اطلاعات لازم برای سرمایه گذاری سودمند را داده و بازگشت سود و اصل پولشان را تضمین کند.

وی با اذعان به این موضوع که، تضامین دولتی ابهام و عدم اطمینان سرمایه گذاران خارجی را از بین می برد، ادامه داد: استانداران و فرمانداران در هر منطقه کشور باید آموزش های لازم برای جذب و استقبال صنعتگران و شرکت های خارجی را ببینند تا با تکمیل زیرساخت های فرهنگی در این حوزه، بتوانیم از ورود این افراد به کشور پشتیبانی کنیم.

مشاور سازمان توسعه تجارت به اهمیت نقش سفرای ایران در خارج از کشور و رایزنان بازرگانی در جذب سرمایه های اقتصادی تاکید کرد و گفت: سفرای ایران در خارج از کشور نباید تصور کنند که تنها وظیفه آنها رسیدگی به امور سیاسی است، بلکه باید در جهت معرفی توانمندی های بالقوه کشور به خارجی ها ،کمر همت را ببندند.

گروسی افزود: به طور حتم دولت باید تنها در این میان نقش واسطه و حامی را داشته باشد و اجازه دهد بخش خصوصی در این قراردادها نقش آفرینی کند.

وی در پایان با اشاره به عملکرد ضعیف مسئولان در این زمینه و بازگشت تعداد زیادی از سرمایه گذاران به کشورهایشان بدون کسب موفقیت تجاری، ابراز امیدواری کرد و گفت: باید در آینده بتوانیم با برنامه ای هدفمند به جذب سرمایه های خارجی برای بکارگیری در حوزه تولید بپردازیم.

اجتناب از تصمیمات سلیقه ای در حوزه تجارت خارجی

در ادامه موید حسینی صدر کارشناس تجارت اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که بر روی سرمایه گذاری و ورود شرکت های خارجی و حتی تولید ملی تاثیر منفی گذاشته ، بی ثباتی سیاست ها در حوزه واردات و صادرات کشور است.

وی در ادامه افزود: بی ثباتی در قوانین موجب شده تا رانت اطلاعاتی عظیمی در کشور به وجود بیاید و کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند، نمی دانند چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد و چه تصمیمی به سود آنها تمام خواهد شد.

عضو اسبق کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: بسیاری از خارجی ها هم که به قصد سرمایه گذاری به ایران می آیند، در میان این بی تدبیری ها سردرگم شده و گاهی از آوردن پول هایشان به کشور منصرف می شوند.

حسینی صدر در پایان یادآور شد: دوری کردن از اتخاذ تصمیم های سلیقه ای در بین مسئولان کشور و شکل گیری نظام واحد برای برنامه ریزی و جذب سرمایه های خارجی ، اصلی ترین عامل برای رسیدن به موفقیت در این حوزه است.

دولت، قوانین تسهیل کننده جذب تجارت خارجی را به مجلس بیاورد

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در رابطه با موضوع تسهیل جذب سرمایه های خارجی تنها تصویب مجلس جواب نمی دهد و دولت باید خودش پای کار بیاید.

وی ادامه داد: اگر دولت لایحه ای در این زمینه به مجلس شورای اسلامی داده که در آن نقش موثر وقابل توجهی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده باشد، می توانیم امیدوار باشیم که اجرای آن نیز موفقیت آمیز خواهد بود.

رضیان در پایان در خصوص عدم اجرای کامل قوانین برنامه ششم توسعه، تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی می تواند قوانین را تصویب کند اما اگر دولت تمایلی به اجرا نداشته باشد، به بهانه نداشتن بودجه به قانون بی اعتنایی خواهد شد.

نقش حمایتی دولت در جذب سرمایه گذاران خارجی

بهرام شهریاری کارشناس اقتصادی اظهار کرد: قبل از اینکه به فکر جذب سرمایه های خارجی باشیم، باید برای این امر برنامه مشخص از پیش تدوین شده ای داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: اگر برنامه نداشته باشیم، سرمایه های داخلی و خارجی به هدر رفته و دردی از تولید و اشتغال کشور حل نمی‌کند.

شهریاری تصریح کرد: در شرایط کنونی، چاره ای جز وارد کردن سرمایه های خارجی به داخل کشور نداریم و باید این موضوع مورد توجه مسئولان قرار گیرد که سرمایه فقط به معنای پول نیست، بلکه دانش فنی، مدیریت طراحی و دستگاه های جدید نیز می تواند در قلمرو دانش تلقی شود.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: سهیم کردن خارجی ها از منافع مشارکت ها، موجب تشویق آنها به آوردن سرمایه هایشان به کشور خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این راستا باید به خارجی ها تضمین داده شود که پول آنها از بین نمی رود و این تضمینی است که دادن آن تنها از عهده دولت برمی آید.

شهریاری بیان کرد: سرمایه گذاران خارجی حاضر نیستند با دولت و یک سیستم بروکراسی پیچیده مشارکت کنند و دولت باید اجازه دهد تا بخش خصوصی در این امر ورود کنند.

وی در پایان با بیان اینکه دولت می تواند حامی بخش خصوصی در مشارکت با خارجی ها باشد، ابراز امیدواری کرد و گفت: دولت تنها در قراردادهای بین شرکت های خارجی و شرکت های خصوصی داخلی نقش واسطه را داشته و خود یک طرف معامله نباشد.

قوانین دست و پاگیر مانع رشد جذب سرمایه های خارجی در کشور است

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت بازکردن دروازه‌های کشور برای نیل به تجارت دوسویه ، اظهار کرد: نمی توانیم توقع داشته باشیم که خارجی ها بدون سهیم شدن در سود ، پول هایشان را به ایران بیاورند.

وی افزود: چه ایرادی دارد که در یک طرح تجاری یا تولیدی که 80 درصد از آن سود می بریم، طرف خارجی هم 20 درصد سود کسب کند.

ملکی تصریح کرد: وقتی ما پول و سرمایه لازم را نداریم و در عین حال بر روی منابع و معادن ارزشمندی خوابیده ایم، چرا باید خود را به دلیل قوانین دست و پاگیر از جذب سرمایه های خارجی محروم کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خاتمه تاکید کرد: در صورتیکه ما نتوانیم از فرصت های سرمایه گذاری در کشورمان بهره ببریم، دیگران می آیند و از این تجارت ،سود می برند.

]]>
رمزگشایی از حادثه ای مهم در یمن؛ پهپاد پیشرفته آمریکایی چطور در صنعا شکار شد؟/ اولین جرقه‌های مهم پدافندی در سرزمین محاصره شده +عکس 2017-11-22T08:01:45+01:00 2017-11-22T08:01:45+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12236 ذوالفقار بابایی به نقل از مشرق، بیش از دو سال از آغاز تهاجم ارتش سعودی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به یمن می گذرد و در این مدت علی رغم آنکه این نیروها حجم گسترده ای از حملات را به نقاط مختلف یمن ترتیب داده و هزاران نفر از مردم بی گناه این کشور را به قتل رسانده اند، اما به نتیجه خاصی نرسیده و نتوانسته اند حتی بخش کوچکی از این کشور را به تصرف خود در آورند. یکی از دلایل کشتار وسیع مردم یمن، آن است که آنچه به عنوان نیروی هوایی یمن و سامانه های معمول دفاع هوایی این کشور وجود داشته، در روزهای اول این بر این اساس، بحث دفاع هوایی از جمله شاید مهم ترین مشکلات و کمبودهای نیروهای یمنی در حدود بیش از دو سال از آغاز تهاجم سعودی به حساب می آید؛ مسئله ای که به نظر می رسد اخیرا تغییراتی در آن ایجاد شده است.

جاسوس یانکی ها سرنگون شد

روز اول اکتبر سال 2017 میلادی، یک فروند پهپاد MQ-9 آمریکا در نزدیکی صنعا سرنگون شد و نیروهای یمنی اعلام کردند که آنها این عملیات را به انجام رسانده و توانسته اند این پهپاد آمریکایی که در حال جاسوسی و کسب اطلاع از مواضع و مناطق حساس پایتخت یمن بود را با موفقیت شناسایی و سپس در زمانی مناسب، سرنگون کنند.

سرنگونی پهپاد آمریکایی در یمن

اندکی بعد هم، فیلمی از شلیک یک موشک به سمت پهپاد مورد نظر و ساقط کردن آن منتشر شد. با دقت و رعایت اصول حفاظتی توسط نیروهای یمنی، در فیلم مذکور، پرتابگر و موشک به طور کامل تار شده اند و نمی توان از آن تصاویر به هویت کامل و دقیق موشک پی برد. البته دود خارج شده از پشت موشک حداقل نشانگر این مسئله بود که با یک سامانه پدافندی سوخت جامد رو به رو هستیم. در مدت کوتاهی پس از این کدهای دقیق، آمریکا نیز به از دست دادن این پهپاد اشاره کرد و مجبور شد به این اقدام مهم نیروهای یمن اعتراف کند ولی درباره دلایل از دست دادن این پهپاد و این که به چه شکلی بر فراز صنعا ساقط شده اشاره ای نکرد.

پهپاد MQ-9 ریپر در حقیقت مدل پیشرفته تر از MQ-1 پردیتور است که در برای امور شناسایی و تهاجم هوا به سطح توسعه پیدا کرده. این پهپاد ساخت شرکت  General Atomics  آمریکا است و هر فروند آن در حدود 17 میلیون دلار قیمت دارد. ارتفاع نهایی پرواز این پهپاد که به یک موتور توربوپراپ با قدرت 900 اسب بخار مجهز است، 15 کیلومتر و سرعت نهایی آن 482 کیلومتر بر ساعت است و می تواند تا 1700 کیلوگرم محموله را حمل کند. موشک هوا به سطح هلفایر و بمب های سبک هدایت لیزری از جمله تسلیحات اصلی این پهپاد محسوب می شود.

جاسوسی سعودی و یک احتمال نزدیک به یقین

اما اخیرا تصویری در شبکه های اجتماعی و سایت های تخصصی عربی در حال دست به دست شدن است که احتمالا می تواند حل کننده این معما باشد؛ تصویری که به ادعای سعودی ها به تاریخ 6 اسفند ماه 1395 تهیه شده و در آن یک تیر موشک هوا به هوای آلامو ساخت روسیه در پشت یک کشنده و خودرویی نیز در کنار آن قرار دارد که سعودی ها آن را منبع تامین قدرت این سامانه اعلام کردند. اما این موشک چیست و چطور از یمن سر در آورده است؟

تصویر گرفته شده توسط سعودی ها _ به شکل سرجنگی دقت کنید

موشک مورد نظر در حقیقت یک سلاح هوا به هوا برای جنگنده های میگ 29 یمنی است که سالها پیش نزدیک به 100 تیر از آن توسط حکومت قبلی یمن خریداری و به ارتش این کشور تحویل داده شده است. سیستم هدایت اصلی این موشک به صورت هدایت نیمه فعال راداری است و در عین حال نمونه هایی از آن با هدایت فروسرخ نیز توسعه پیدا کرده است. این موشک از سوخت جامد نیز بهره می برد، سرعت آن 4.5 ماخ و وزن سرجنگی آن نیز در حدود 39 کیلوگرم است.

نمایه گرافیکی از موشک های هوا به هوای سری آلامو _ موشک های اول و سوم از نوع هدایت فروسرخ هستند

نمونه های هدایت نیمه فعال راداری این موشک نیاز به رادار و باقی ماندن قفل راداری بر روی هدف و رساندن اطلاعات به موشک مورد نظر تا لحظه برخورد را دارد و تبدیل کردن آن از یک موشک هوا به هوا به یک موشک سطح به هوا اقدامی است که شاید در شرایط فعلی یمن تقریبا ناممکن باشد.

اما با دقت به تصویر گرفته شده توسط سعودی ها می توان به یک نکته جالب دیگر پی برد. موشک مورد نظر در این تصویر نه مدل هدایت راداری، بلکه مدل هدایت فروسرخ این موشک است. با استفاده از این موشک این احتمال بسیار قوی تر است که یمنی ها موفق شده باشند با فعال کردن این موشک ها و شلیک آن ها به سمت محدوده هدف مورد نظر و سپس فعال شدن جستجوگر فروسرخ موشک مذکور، روی هدف قفل کرده و آن را ساقط کنند.

فیلم منتشر توسط یمنی ها درباره سقوط پهپاد مورد نظر نشان دهنده این مسئله است که هدف در ارتفاع نه چندان بالایی قرار دارد و در نتیجه می توان تئوری مورد نظر را تا حدی زیادی صحیح اعلام کرد. برخی منابع و کارشناسان البته به استفاده از موشک های دوش پرتاب برای هدف قراردادن این پهپاد اشاره کردند که البته می تواند درست باشد اما سوالی که در این میان پیش میاید این نکته است که چگونه در این مدت خبری از این دوش پرتاب ها برای مقابله با متجاوزان نبوده است؟ که این موضوع نیز می تواند ناشی از حل مشکلات فنی برای استفاده از این سامانه ها باشد.

به هر حال هر آنچه که در یمن رخ داده است ، مشخصا نشان دهنده این مسئله است در حال حاضر و حداقل در شرایط فعلی، یمنی ها دارای نوعی از دفاع هوایی (حداقل در ارتفاع پایین) برای مقابله با تهدیدات هوایی هستند. بسیاری از کارشناسان این حرکت یمنی ها را نوعی اخطار و مجبور کردن هواپیماهای ائتلاف عربی به افزایش ارتفاع پروازی یا احتیاط در نزدیک شدن به مناطق حساس این کشور تفسیر کرده اند.

مسلما امروزه این توانایی یمنی ها در ابتدای راه قرار دارد و هنوز به سطح بالایی نرسیده اما بهتر است فراموش نکنیم که توانایی موشک های بالستیک یمنی نیز زمانی در همین حد ابتدایی بود ولی کم کم دست بلند یمنی ها به پایتخت سعودی نیز رسید. در این میان آنچه که طرف یمنی برای توسعه توانایی خود نیاز دارد مسئله زمان و تداوم ابتکارات خلاقانه است که می تواند 100 تیر موشک را به 100 تهدید مهم برای پرنده های کشتار جمعی سعودی و همپیمانان معدودش تبدیل کند.

]]>
بیانیه وزارت امور خارجه درباره پایان داعش فصل مهم دیگری از تحولات در غرب آسیا با رشادت نیروهای مقاومت آغاز شد 2017-11-22T08:01:21+01:00 2017-11-22T08:01:21+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12235 ذوالفقار بابایی وزارت امور خارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش بیانیه ای صادر کرد.وزارت امور خارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش بیانیه ای صادر کرد. متن بیانیه به این شرح است؛ بسم الله الرحمن الرحیم اینک و در پس شش سال مقاومت سلحشورانه و شجاعانه در برابر تمامی توطئه های آمریکایی ـ صهیونیستی در منطقه، با هدایت رهبری معظم انقلاب اسلامی و رشادت سردار پر افتخار سلیمانی آخرین کورسوی امید " حکومت موهوم اسلامی در عراق و شام " به خاموشی گرایید و پرچم شکوهمند پیروزی حق ب وزارت امور خارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش بیانیه ای صادر کرد.وزارت امور خارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به این شرح است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

اینک و در پس شش سال مقاومت سلحشورانه و شجاعانه در برابر تمامی توطئه های آمریکایی ـ صهیونیستی در منطقه، با هدایت رهبری معظم انقلاب اسلامی و رشادت سردار پر افتخار سلیمانی آخرین کورسوی امید " حکومت موهوم اسلامی در عراق و شام " به خاموشی گرایید و پرچم شکوهمند پیروزی حق بر باطل و فتح بزرگ دلیر مردان مقاومت در آخرین پایگاه های مولّد خباثت، کشتار و جنایت به اهتزاز در آمد. به نظر می رسد فصل مهم دیگری از تحولات در منطقه حساس غرب آسیا با همکاری، همراهی و رشادت همه نیروهای مقاومت و کشورهای منطقه که در مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و کشتار انسان های بی گناه، با تمام توان و در عمل گام های بلندی برداشتند آغاز شده و می رود که این منطقه و جهان را در برابر آزمون و تجربه ای تاریخ ساز  قرار دهد.

آنانی که در این سال های پر فراز و نشیب، دهشتناک و تاریک تاریخ بشری در کنار ملت های مظلوم سوریه و عراق ایستادند و با اراده ای راسخ در میدان مبارزه و مذاکره هزینه ای سنگین برای دفاع از کرامت آدمیان و در مقابله با نفرت آفرینان و کینه توزان پرداختند، امروز با افتخار تمام به اعلام حمایت بی دریغ خود از امت اسلامی و عربی می بالند و آنان که از هیچ  کشش و کوششی برای به یغما‌ بردن و غارت غنیمتی از برادران و خواهران خود دریغ نکردند و تنها بر هیزم آتش جنگی نابرابر و شرم آور افزودند، در ادامه مسیر پر خطا و ننگین خود همچنان با صرف هزینه های کلان و بی ثمر در بر پایی کنفرانس ها و مجموعه های  تهُی و گردهمایی های بی حاصل به دنبال سرپوش گذاشتن بر اشتباهات و جنایات پر شمار خود و ای بسا یافتن شریکانی برای جرم ها و جنایات فجیع خود برای فردا روزی هستند که جامعه و وجدان های بیدار جهانی در پی قضاوت و محاکمه این عاملان  و مسببان کشتار و تخریب بر خواهند خاست و در چنین روزهایی است که باید منتظر خباثت ها، توطئه ها و اقدامات انحرافی جدید آنان در بین ملت های منطقه بود که بی شک هوشیاری و درایت ملت ها و دولت های منطقه و جهان اسلام را طلب می نماید.

امروز با نابودی امید تشکیل دولت موهوم اسلامی در عراق و شام، بار دیگر به اثبات رسید که تروریسم و حامیان فکری، مالی، سیاسی و نظامی این پدیده فتنه افکن نیز محکوم به شکست بوده و باید در پیشگاه محاکم جهانی و وجدان های بیدار ملت ها پاسخگوی جنایات خود و کشتار و ویرانی و آواره گی میلیون ها انسان بی دفاع و بی گناه باشند.   

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با آرزوی پایان یافتن اندیشه های موهوم و دروغینی که به مرگ و نابودی انسان ها از هر مذهب و آیینی می اندیشد، بر خود لازم می داند در پایان این مرحله از مبارزه با تروریسم، این دستاورد پرثمر را به ملت و دولت سوریه و عراق و به تمام ملت های منطقه و آزادیخواهان، بویژه رزمندگان مقاومت تبریک گفته و تلاش های بی دریغ مبارزان جان بر کف و راستین علیه تروریسم، مستشاران سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مقاومت حزب الله لبنان و دیگر گردان های مقاومت که خالصانه در پاکسازی منطقه از لوث وجود عناصر داعش مشارکت داشتند را ستایش نماید؛ همچنانکه بطور ویژه باید حمایت و مشارکت دولت روسیه در این مرحله حساس از مبارزه با تروریسم را پاس داشت و به نیکی یاد نمود.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اذعان به قرار داشتن منطقه و جهان در  «پیچ بزرگ تاریخی»، همچون گذشته از هیچ کوششی در راستای ترجمان رشادت های رزمندگان مقاومت در میدان نبرد، در عرصه های سیاسی دریغ نکرده و در تلاشی خالصانه در مسیر تحقق صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و جهانی با همکاری جمعی قدم بر می دارد.

]]>
سعد الحریری سرانجام به لبنان بازگشت 2017-11-22T08:00:50+01:00 2017-11-22T08:00:50+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12234 ذوالفقار بابایی «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان ۱۸ روز پس از استعفای بحث‌برانگیز و پرابهامش در عربستان سعودی، سرانجام به بیروت بازگشت.به نقل از تسنیم، هواپیمای اختصاصی سعد الحریری که از قاهره می‌آمد، سه‌شنبه شب در فرودگاه بین المللی «رفیق الحریری» بیروت به زمین نشست. سعد الحریری روز شنبه (13 آبان ــ 4 نوامبر) در حالی که در عربستان سعودی بود از سمتش کناره‌گیری کرد. مقام‌های لبنانی از جمله «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان استعفای او را زیر فشار عربستان دانستند. عون به‌تصریح گفت که نخست وزیر لبنان در ریاض «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان ۱۸ روز پس از استعفای بحث‌برانگیز و پرابهامش در عربستان سعودی، سرانجام به بیروت بازگشت.به نقل از تسنیم، هواپیمای اختصاصی سعد الحریری که از قاهره می‌آمد، سه‌شنبه شب در فرودگاه بین المللی «رفیق الحریری» بیروت به زمین نشست.

سعد الحریری روز شنبه (13 آبان ــ 4 نوامبر) در حالی که در عربستان سعودی بود از سمتش کناره‌گیری کرد.


مقام‌های لبنانی از جمله «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان استعفای او را زیر فشار عربستان دانستند. عون به‌تصریح گفت که نخست وزیر لبنان در ریاض در بازداشت است و این مسئله اقدام خصمانه علیه لبنان است.


بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند فشارهای عربستان با هدف به تعطیلی کشاندن فضای سیاسی لبنان در جهت به انزوا کشاندن حزب‌الله بوده است.


این در حالی است که «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله بر ضرورت بازگشت سعد الحریری به لبنان و حفظ آرامش سیاسی تأکید کرد.


رئیس جمهوری لبنان از پذیرش استعفای الحریری خودداری کرد و گفت که منتظر بازگشت او به بیروت می‌ماند تا دلایل استعفا را از وی بشنود.


موضع رئیس جمهوری لبنان باعث شکل‌گیری نوعی اجماع ملی در این کشور و مطالبه برای روشن شدن سرنوشت نخست وزیر این کشور شد.


به‌دنبال اجماع ملی در لبنان، مقام‌های این کشور یک رشته تماس‌ها و دیدارهایی را با مقام‌ها و دیپلمات‌های کشورهای دیگر ترتیب دادند که نقش مهمی در همراهی این کشورها با موضع لبنان داشت.


سرانجام با پادرمیانی فرانسه، سعد الحریری شنبه گذشته پس از دو هفته حضور در ریاض به پاریس رفت.


«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از سعد الحریری به‌عنوان نخست وزیر لبنان استقبال و با وی دیدار کرد.


سعد الحریری سه‌شنبه و پیش از بازگشت به بیروت عازم قاهره شد و با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.


الحریری پیش‌تر گفته بود که در مراسم روز استقلال لبنان (چهارشنبه) حضور پیدا خواهد کرد.


به‌گفته خود او، قرار است استعفایش را تقدیم رئیس جمهوری لبنان کند.

این در حالی است که هنوز فرزندان سعد الحریری به‌نوعی در عربستان گروگان هستند.


تحلیلگران درباره آینده پیشِ‌رو گمانه‌زنی‌های مختلفی را مطرح کرده‌اند. برخی سخن از صرف‌نظر کردن او از استعفا گفته‌اند و برخی نیز معتقدند او استعفا می‌کند اما به‌دلیل افزایش وزن سیاسی‌اش در روزهای اخیر، مجدداً از سوی رئیس جمهوری و با مشورت پارلمان به‌عنوان نخست وزیر جدید انتخاب می‌شود اما او ممکن است در چنین شرایطی، شروطی را برای ترکیب دولت جدید مطرح کند.

]]>
حجت‌الاسلام رضا غلامی: اخباری‌گری به اسلام خیانت می‌کند/اگر فلسفه از یونان باستان وارد جهان اسلام نمی‌شد، دیر یا زود با نام دیگری ظهور می‌کرد 2017-11-22T08:00:41+01:00 2017-11-22T08:00:41+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12233 ذوالفقار بابایی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد که هر چند دهه‌های متوالی است از رمق افتاده لکن هنوز رگه‌های ضعیفی از آن وجود دارد و علیه فلسفه اسلامی سمپاشی می‌کند.در تیر ماه سال ١٣55 هجری شمسی در تهران متولد شد. پس از یکسال تحصیل در دبیرستان علوم و معارف اسلامی شهید مطهری (ره)، دروس حوزوی را از سال ١٣6٩ در حوزه علمیه قائم(عج) چیذر تهران آغاز کرد و سپس تحصیلات خود را تا پایان سطح سه حوزه به ترتیب در مدارس علمیه ولی عصر(عج رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد که هر چند دهه‌های متوالی است از رمق افتاده لکن هنوز رگه‌های ضعیفی از آن وجود دارد و علیه فلسفه اسلامی سمپاشی می‌کند.در تیر ماه سال ١٣55 هجری شمسی در تهران متولد شد. پس از یکسال تحصیل در دبیرستان علوم و معارف اسلامی شهید مطهری (ره)، دروس حوزوی را از سال ١٣6٩ در حوزه علمیه قائم(عج) چیذر تهران آغاز کرد و سپس تحصیلات خود را تا پایان سطح سه حوزه به ترتیب در مدارس علمیه ولی عصر(عج) قمصر کاشان، مجد و مروی تهران ادامه داد و از دروس اساتیدی چون آیات سیدابالفضل موسوی تبریزی و یحیی عابدی زنجانی بهره گرفت. در سال ١٣٧4 و به مناسبت مشارکت در اجرای یک پروژه تحقیقاتی تحت عنوان «فلسفه و قلمرو دینن با مرحوم علامه محمدتقی جعفری آشنا شد و تا پیش از رحلت آن استاد فرزانه در مباحث فلسفه دین ایشان شرکت کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی پس از پایان سطح سه حوزه موفق به شرکت در درس خارج فقه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای شد و حدود پنج سال در این درس شرکت کرد. همچنین وی موفق شد به صورت غیر حضوری، از دروس تفسیر، شرح اسفار اربعه و شرح فصوص الحکم حضرت آیت الله جوادی آملی استفاده کند.

در کارنامه فعالیت وی مواردی نظیر مدیرعامل موسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر،
سرپرست پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دبیر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، مدیرمسئول و سردبیر  ماهنامه تخصصی زمانه، رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش ملی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و در نهایت رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا به چشم می‌خورد، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامی با حضور در خبرگزاری فارس درباره فلسفه اسلامی به مناسبت روز جهانی فلسفه سخن گفت.

وی در این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه فلسفه را باید مسیری برای ارتقاء و تقویت تفکر آزاد دانست، فلسفه را برای تشخیص حقانیت عالم و معنابخشی به حیات مورد نیاز بشر لازم می‌‌داند و با اشاره به ورود فلسفه یونان در زمان مأمون عباسی از اقدام متفکران مسلمان در افزایش 200 مسأله فلسفی به 700 مسأله سخن به میان آورد که موجب شد فلسفه به عنوان عامل گسترش تعالیم اهل بیت(ع) در دنیای اسلام بدرخشد.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:

 فلسفه را باید مسیری برای ارتقاء و تقویت تفکر آزاد دانست

*برای شروع مایلیم کمی درباره فلسفه و اهمیت آن توضیح دهید.

- قوه تفکر و خردورزی جزء جدایی ناپذیر شاکله انسان به شماره می رود. یعنی انسان از آنجا که انسان است، چه باسواد باشد و چه بی‌سواد، بر حسب مراتب یک موجود اندیشمند است؛ با این حال، فلسفه را باید مسیری برای ارتقاء و تقویت تفکر آزاد دانست که توانسته است با اتکاء به اصول عقل فطری و با محوریت بخشیدن به برهان، امکان درک کلی، عمیق و قطعی حقایق هستی، تفکیک حقایق از وهمیات و هچنین فهم علل و اسباب حقایق را فراهم کند. در این صورت، ما از طریق فلسفه قادریم به بنیادی‌ترین پرسش‌های بشر درباره هستی پاسخ دهیم و از همین نقطه، بستر لازم را برای ورود دین به حیات انسان و همچنین پاسخگویی به شبهات دینی مهیا کنیم.

فلسفه برای تشخیص حقانیت عالم و معنابخشی به حیات مورد نیاز بشر است

*با اینکه سال‌هاست درباره وصف اسلامی فلسفه بحث‌های فراوانی انجام گرفته است، لکن هنوز این بحث در محافل علمی و فرهنگی وجود دارد. نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟

- شهید مطهری در مقدمه کتاب اصول «فلسفه و روش رئالیسم» این سؤال را به وضوح پاسخ داده‌اند، لکن من در پاسخ به سؤال شما فراتر از توضیحات ایشان دو نکته را عرض می‌کنم: اولاً، فلسفه یک پدیده انسانی است، لذا چه مولود مشرق زمین باشد و چه نباشد، همسو با رسالت انبیاء الهی است. در واقع، فلسفه همان چیزی است که برای تشخیص حقانیت عالم و معنابخشی به حیات مورد نیاز بشر است و این، بخش مهمی از رسالت انبیای الهی است. لذا حتی برخی علما، موضوع نبی بودن سقراط را قویاً مطرح کرده و شواهدی هم برای آن بیان کرده‌اند.

متفکران مسلمان 200 مسأله فلسفی را به 700 مسأله تبدیل کردند

ثانیاً همین فلسفه بعد از ورود از یونان به دنیای اسلام با تحولات جدی روبرو شد. به تعبیر دیگر، متفکران مسلمان با ظرفیت‌های منحصربفردی که اسلام در عرصه عقل‌ورزی به وجود آورده بود، فلسفه را گرفتند و به قول استاد مطهری، 200 مسأله فلسفی را به 700 مسأله تبدیل کردند. در حقیقت، متفکران مسلمان بدون آنکه بخواهند آزادی فلسفه را محدود کنند یا آن را به علم کلام تنزل دهند، فلسفه را در خدمت اثبات حقایق بنیادی حاکم بر عالم درآوردند که می‌توانست پایه‌های ایمان دینی را به شدت تقویت کند. من معتقدم اگر فلسفه از غرب باستان وارد دنیای اسلام نشده بود، دیر یا زود فلسفه در بطن دنیای اسلام با نام دیگری ظهور می‌کرد و این، مطلبی است که جا دارد روی آن تأمل کرد. 

 

فلسفه به عامل گسترش تعالیم اهل بیت(ع) در دنیای اسلام مبدل شد

*آیا این درست است که روایاتی در تقبیح فلسفه وجود دارد؟

-ورود فلسفه به جهان اسلام از طریق نهضت ترجمه که در دوران مأمون عباسی آغاز شد، ابتدا با انگیزه به حاشیه بردن مکتب فکری اهل بیت(ع) صورت گرفت لکن به دلیل عدم مغایرت فلسفه با روح مکتب اهل بیت(ع) که یک مکتب عقل‌گرا بود و همچنین با هوشمندی شاگردان اهل بیت(ع)، نه تنها فلسفه به رقیب و معارضی برای مکتب اهل بیت(ع) تبدیل نشد، بلکه به عامل گسترش و تقویت تعالیم اهل بیت(ع) در دنیای اسلام مبدل شد. لذا در طول سده‌هایی که از ورود فلسفه به دنیای اسلام می‌گذرد، بیشترین بهره‌گیری از فلسفه از سوی دانشمندان مذهب امامیه انجام شده است. از طرف دیگر، بنده معتقدم روایاتی که مورد اشاره برخی اخباریون در ضدیت با فلسفه مطرح می‌شود از دو حالت خارج نیستند: یا از جهت سندی وجاهت لازم را ندارند و یا اگر هم مشکل سندی نداشته باشند، به هیچ وجه دلالتی بر مخالفت مطلق امام معصوم(ع) با فلسفه به معنای امروزی از آن استنباط نمی‌شود.

جوشش فلسفه از چشمه فطرت یا خود الهی انسان است

*بعضی معتقدند که فلسفه مقوم تفکر خودبنیاد است و این با آنچه در اسلام به عنوان تسلیم در برابر قرآن و سنت مطرح می‌شود منافات دارد؛ نظر شما در این زمینه چیست؟

- اولاً خودبنیاد بودن در اینجا به دو معناست. اگر منظور از خودبنیاد بودن، جوشش فلسفه از چشمه فطرت یا خود الهی انسان است، این خودبنیاد بودن نه تنها هیچ ایرادی ندارد، بلکه مزیت فلسفه است و فلسفه را الهی می‌کند. آن خودبنیاد بودنی مذموم است که مولود طبیعت و نفس حیوانی انسان باشد نه اینکه از چشمه فطرت الهی جوشیده باشد. ثانیاً، ما اصل خدا و سپس نبوت را ابتدا از بیرون دین اثبات می‌کنیم و سپس وارد معارف دینی می‌شویم و ادراکات عقیدتی خود را به وسیله دین کامل می‌کنیم. به بیان دیگر، تمام ساختمان تعالیم دینی بر روی پایه‌های عقلی استوار است و این پایه‌های عقلی به کمک فلسفه مستحکم می‌شوند.

فلسفه در 2 عرصه کمک کار دین و انسان دیندار است

البته فلسفه، فقط در مرحله ورود انسان به دین نافع نیست، بلکه بعد از ورود به دین، فلسفه همچنان در 2عرصه کمک کار دین و انسان دیندار است:

1-در عرصه تخلیص دین و همچنین در عرصه دفاع از دین در برابر هجمات فکری؛

2-در عرصه فهم و تعمیق پیام‌های دینی. بنابراین، اصولاً فلسفه اسلامی با وجود نقش برون دینی‌ای که برای آن قابل ترسیم است، جزو خانواده تعالیم دینی محسوب می‌شود و حتی جدایی آن از تعالیم دینی می‌تواند خسارت بار باشد. 

 ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد

*امروز جریان مخالفت با فلسفه در بین نیروهای متدین مجدداً رشد پیدا کرده است، نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟

-بعضی‌ها که در سال‌های اخیر بدگوی فلسفه اسلامی شده‌اند، دو دسته‌اند:

1-کسانی که اساساً فلسفه درستی نخوانده‌اند و مطمئناً اگر از فلسفه چیزی سر در می‌آوردند اینگونه درباره فلسفه موضع‌گیری نمی‌کردند.

2-کسانی که برای خودنمایی راهی جز مخالفت با فلسفه پیدا نکرده‌اند.

به هر حال، آنچه مسلم است، ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد که هر چند دهه‌های متوالی است از رمق افتاده لکن هنوز رگه‌های ضعیفی از آن وجود دارد و علیه فلسفه و فلاسفه اسلامی سمپاشی می‌کند. این‌ها چه بدانند و چه ندانند به دین خیانت می‌کنند، چرا که با گرفتن فلسفه از دین، نه تنها باب ورود انواع بدفهمی‌ها، خرافات، موهومات و ناخالصی‌ها به دین باز می‌شود، بلکه نوع شدیدی از سطحی‌گرایی به تعالیم دینی تحمیل می‌شود.نباید از نظر دور داشت که از رهگذر این سطحی‌نگری، عملاً بخش مهمی از ظرفیت‌های دین برای تحول‌آفرینی در اعصار گوناگون نادیده گرفته شده و دین سکولار می‌شود. یعنی دینی که اخباری‌ها مروج آن هستند، دینی نیست که بتوان بر اساس آن به ساماندهی اجتماعی رو آورد و به پیشرفت و اعتلای جامعه دینی فکر کرد.

فلسفه با آزاداندیشی پیوند خورده است

*اینکه در فلسفه صدرایی مطالبی است که زمینه نقد فلسفه و تحقیر آن را فراهم کرده است را چگونه باید پاسخ داد.

- فلسفه با آزاداندیشی پیوند خورده است، لذا هیچ قسمت از فلسفه صدرایی و غیر صدرایی غیرقابل نقد و بررسی نیست. ضمن اینکه اگر اشکالی در فلسفه پیدا شود که پیدا هم می‌شود، چیزی از ارزش فلسفه کم نمی‌کند. هر فیلسوفی نقاط ضعف و قوتی دارد و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند. از طرف دیگر، نوسازی فلسفه اسلامی و رسیدن به فلسفه‌ای قدرتمندتر از مثلاً فلسفه صدرایی، نه تنها ایرادی ندارد، بلکه حتماً می‌تواند مفید و سازنده باشد.

غربزده‌ها با ستیزه‌گری با فلسفه اسلامی دین را در برابر انواع هجمات فکری بی‌دفاع گذاشته‌اند

*این افراد فلسفه را مظهر غربزدگی هم معرفی می‌کنند.

- اتفاقاً غربزده کسانی هستند که با ستیزه‌گری با فلسفه اسلامی، سپر و شمشیر دینداران را گرفته و دین را در برابر انواع هجمات فکری بی‌دفاع گذاشته‌اند و روشن است که برآیند این بی‌دفاع ماندن، یا سکوت و انفعال در برابر غرب و یا هضم شدن در آن است. لذا توصیه من به دوستان متدین و انقلابی این است که تا می‌توانند از تفکرات شبه‌اخباری که این روزها بعضی در لباس خیرخواهی مطرح می‌کنند دوری کنند و بدانند که اگر فلسفه اسلامی و بزرگانی چون علامه طباطبایی نبودند، در اثر سونامی‌های فکری‌ای که طی سده‌های اخیر علیه دین شکل گرفت، دیگر اثری از اسلام حقیقی و پدیده عظیمی چون انقلاب اسلامی نبود.

]]>
حجت‌الاسلام رضا غلامی: اخباری‌گری به اسلام خیانت می‌کند/اگر فلسفه از یونان باستان وارد جهان اسلام نمی‌شد، دیر یا زود با نام دیگری ظهور می‌کرد 2017-11-22T08:00:10+01:00 2017-11-22T08:00:10+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12232 ذوالفقار بابایی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد که هر چند دهه‌های متوالی است از رمق افتاده لکن هنوز رگه‌های ضعیفی از آن وجود دارد و علیه فلسفه اسلامی سمپاشی می‌کند.در تیر ماه سال ١٣55 هجری شمسی در تهران متولد شد. پس از یکسال تحصیل در دبیرستان علوم و معارف اسلامی شهید مطهری (ره)، دروس حوزوی را از سال ١٣6٩ در حوزه علمیه قائم(عج) چیذر تهران آغاز کرد و سپس تحصیلات خود را تا پایان سطح سه حوزه به ترتیب در مدارس علمیه ولی عصر(عج) رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد که هر چند دهه‌های متوالی است از رمق افتاده لکن هنوز رگه‌های ضعیفی از آن وجود دارد و علیه فلسفه اسلامی سمپاشی می‌کند.در تیر ماه سال ١٣55 هجری شمسی در تهران متولد شد. پس از یکسال تحصیل در دبیرستان علوم و معارف اسلامی شهید مطهری (ره)، دروس حوزوی را از سال ١٣6٩ در حوزه علمیه قائم(عج) چیذر تهران آغاز کرد و سپس تحصیلات خود را تا پایان سطح سه حوزه به ترتیب در مدارس علمیه ولی عصر(عج) قمصر کاشان، مجد و مروی تهران ادامه داد و از دروس اساتیدی چون آیات سیدابالفضل موسوی تبریزی و یحیی عابدی زنجانی بهره گرفت. در سال ١٣٧4 و به مناسبت مشارکت در اجرای یک پروژه تحقیقاتی تحت عنوان «فلسفه و قلمرو دینن با مرحوم علامه محمدتقی جعفری آشنا شد و تا پیش از رحلت آن استاد فرزانه در مباحث فلسفه دین ایشان شرکت کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی پس از پایان سطح سه حوزه موفق به شرکت در درس خارج فقه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای شد و حدود پنج سال در این درس شرکت کرد. همچنین وی موفق شد به صورت غیر حضوری، از دروس تفسیر، شرح اسفار اربعه و شرح فصوص الحکم حضرت آیت الله جوادی آملی استفاده کند.

در کارنامه فعالیت وی مواردی نظیر مدیرعامل موسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر،
سرپرست پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دبیر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، مدیرمسئول و سردبیر  ماهنامه تخصصی زمانه، رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش ملی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و در نهایت رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا به چشم می‌خورد، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامی با حضور در خبرگزاری فارس درباره فلسفه اسلامی به مناسبت روز جهانی فلسفه سخن گفت.

وی در این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه فلسفه را باید مسیری برای ارتقاء و تقویت تفکر آزاد دانست، فلسفه را برای تشخیص حقانیت عالم و معنابخشی به حیات مورد نیاز بشر لازم می‌‌داند و با اشاره به ورود فلسفه یونان در زمان مأمون عباسی از اقدام متفکران مسلمان در افزایش 200 مسأله فلسفی به 700 مسأله سخن به میان آورد که موجب شد فلسفه به عنوان عامل گسترش تعالیم اهل بیت(ع) در دنیای اسلام بدرخشد.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:

 فلسفه را باید مسیری برای ارتقاء و تقویت تفکر آزاد دانست

*برای شروع مایلیم کمی درباره فلسفه و اهمیت آن توضیح دهید.

- قوه تفکر و خردورزی جزء جدایی ناپذیر شاکله انسان به شماره می رود. یعنی انسان از آنجا که انسان است، چه باسواد باشد و چه بی‌سواد، بر حسب مراتب یک موجود اندیشمند است؛ با این حال، فلسفه را باید مسیری برای ارتقاء و تقویت تفکر آزاد دانست که توانسته است با اتکاء به اصول عقل فطری و با محوریت بخشیدن به برهان، امکان درک کلی، عمیق و قطعی حقایق هستی، تفکیک حقایق از وهمیات و هچنین فهم علل و اسباب حقایق را فراهم کند. در این صورت، ما از طریق فلسفه قادریم به بنیادی‌ترین پرسش‌های بشر درباره هستی پاسخ دهیم و از همین نقطه، بستر لازم را برای ورود دین به حیات انسان و همچنین پاسخگویی به شبهات دینی مهیا کنیم.

فلسفه برای تشخیص حقانیت عالم و معنابخشی به حیات مورد نیاز بشر است

*با اینکه سال‌هاست درباره وصف اسلامی فلسفه بحث‌های فراوانی انجام گرفته است، لکن هنوز این بحث در محافل علمی و فرهنگی وجود دارد. نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟

- شهید مطهری در مقدمه کتاب اصول «فلسفه و روش رئالیسم» این سؤال را به وضوح پاسخ داده‌اند، لکن من در پاسخ به سؤال شما فراتر از توضیحات ایشان دو نکته را عرض می‌کنم: اولاً، فلسفه یک پدیده انسانی است، لذا چه مولود مشرق زمین باشد و چه نباشد، همسو با رسالت انبیاء الهی است. در واقع، فلسفه همان چیزی است که برای تشخیص حقانیت عالم و معنابخشی به حیات مورد نیاز بشر است و این، بخش مهمی از رسالت انبیای الهی است. لذا حتی برخی علما، موضوع نبی بودن سقراط را قویاً مطرح کرده و شواهدی هم برای آن بیان کرده‌اند.

متفکران مسلمان 200 مسأله فلسفی را به 700 مسأله تبدیل کردند

ثانیاً همین فلسفه بعد از ورود از یونان به دنیای اسلام با تحولات جدی روبرو شد. به تعبیر دیگر، متفکران مسلمان با ظرفیت‌های منحصربفردی که اسلام در عرصه عقل‌ورزی به وجود آورده بود، فلسفه را گرفتند و به قول استاد مطهری، 200 مسأله فلسفی را به 700 مسأله تبدیل کردند. در حقیقت، متفکران مسلمان بدون آنکه بخواهند آزادی فلسفه را محدود کنند یا آن را به علم کلام تنزل دهند، فلسفه را در خدمت اثبات حقایق بنیادی حاکم بر عالم درآوردند که می‌توانست پایه‌های ایمان دینی را به شدت تقویت کند. من معتقدم اگر فلسفه از غرب باستان وارد دنیای اسلام نشده بود، دیر یا زود فلسفه در بطن دنیای اسلام با نام دیگری ظهور می‌کرد و این، مطلبی است که جا دارد روی آن تأمل کرد. 

 

فلسفه به عامل گسترش تعالیم اهل بیت(ع) در دنیای اسلام مبدل شد

*آیا این درست است که روایاتی در تقبیح فلسفه وجود دارد؟

-ورود فلسفه به جهان اسلام از طریق نهضت ترجمه که در دوران مأمون عباسی آغاز شد، ابتدا با انگیزه به حاشیه بردن مکتب فکری اهل بیت(ع) صورت گرفت لکن به دلیل عدم مغایرت فلسفه با روح مکتب اهل بیت(ع) که یک مکتب عقل‌گرا بود و همچنین با هوشمندی شاگردان اهل بیت(ع)، نه تنها فلسفه به رقیب و معارضی برای مکتب اهل بیت(ع) تبدیل نشد، بلکه به عامل گسترش و تقویت تعالیم اهل بیت(ع) در دنیای اسلام مبدل شد. لذا در طول سده‌هایی که از ورود فلسفه به دنیای اسلام می‌گذرد، بیشترین بهره‌گیری از فلسفه از سوی دانشمندان مذهب امامیه انجام شده است. از طرف دیگر، بنده معتقدم روایاتی که مورد اشاره برخی اخباریون در ضدیت با فلسفه مطرح می‌شود از دو حالت خارج نیستند: یا از جهت سندی وجاهت لازم را ندارند و یا اگر هم مشکل سندی نداشته باشند، به هیچ وجه دلالتی بر مخالفت مطلق امام معصوم(ع) با فلسفه به معنای امروزی از آن استنباط نمی‌شود.

جوشش فلسفه از چشمه فطرت یا خود الهی انسان است

*بعضی معتقدند که فلسفه مقوم تفکر خودبنیاد است و این با آنچه در اسلام به عنوان تسلیم در برابر قرآن و سنت مطرح می‌شود منافات دارد؛ نظر شما در این زمینه چیست؟

- اولاً خودبنیاد بودن در اینجا به دو معناست. اگر منظور از خودبنیاد بودن، جوشش فلسفه از چشمه فطرت یا خود الهی انسان است، این خودبنیاد بودن نه تنها هیچ ایرادی ندارد، بلکه مزیت فلسفه است و فلسفه را الهی می‌کند. آن خودبنیاد بودنی مذموم است که مولود طبیعت و نفس حیوانی انسان باشد نه اینکه از چشمه فطرت الهی جوشیده باشد. ثانیاً، ما اصل خدا و سپس نبوت را ابتدا از بیرون دین اثبات می‌کنیم و سپس وارد معارف دینی می‌شویم و ادراکات عقیدتی خود را به وسیله دین کامل می‌کنیم. به بیان دیگر، تمام ساختمان تعالیم دینی بر روی پایه‌های عقلی استوار است و این پایه‌های عقلی به کمک فلسفه مستحکم می‌شوند.

فلسفه در 2 عرصه کمک کار دین و انسان دیندار است

البته فلسفه، فقط در مرحله ورود انسان به دین نافع نیست، بلکه بعد از ورود به دین، فلسفه همچنان در 2عرصه کمک کار دین و انسان دیندار است:

1-در عرصه تخلیص دین و همچنین در عرصه دفاع از دین در برابر هجمات فکری؛

2-در عرصه فهم و تعمیق پیام‌های دینی. بنابراین، اصولاً فلسفه اسلامی با وجود نقش برون دینی‌ای که برای آن قابل ترسیم است، جزو خانواده تعالیم دینی محسوب می‌شود و حتی جدایی آن از تعالیم دینی می‌تواند خسارت بار باشد. 

 ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد

*امروز جریان مخالفت با فلسفه در بین نیروهای متدین مجدداً رشد پیدا کرده است، نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟

-بعضی‌ها که در سال‌های اخیر بدگوی فلسفه اسلامی شده‌اند، دو دسته‌اند:

1-کسانی که اساساً فلسفه درستی نخوانده‌اند و مطمئناً اگر از فلسفه چیزی سر در می‌آوردند اینگونه درباره فلسفه موضع‌گیری نمی‌کردند.

2-کسانی که برای خودنمایی راهی جز مخالفت با فلسفه پیدا نکرده‌اند.

به هر حال، آنچه مسلم است، ریشه مباحث ضد فلسفی را باید در جریان اخباری‌گری جستجو کرد که هر چند دهه‌های متوالی است از رمق افتاده لکن هنوز رگه‌های ضعیفی از آن وجود دارد و علیه فلسفه و فلاسفه اسلامی سمپاشی می‌کند. این‌ها چه بدانند و چه ندانند به دین خیانت می‌کنند، چرا که با گرفتن فلسفه از دین، نه تنها باب ورود انواع بدفهمی‌ها، خرافات، موهومات و ناخالصی‌ها به دین باز می‌شود، بلکه نوع شدیدی از سطحی‌گرایی به تعالیم دینی تحمیل می‌شود.نباید از نظر دور داشت که از رهگذر این سطحی‌نگری، عملاً بخش مهمی از ظرفیت‌های دین برای تحول‌آفرینی در اعصار گوناگون نادیده گرفته شده و دین سکولار می‌شود. یعنی دینی که اخباری‌ها مروج آن هستند، دینی نیست که بتوان بر اساس آن به ساماندهی اجتماعی رو آورد و به پیشرفت و اعتلای جامعه دینی فکر کرد.

فلسفه با آزاداندیشی پیوند خورده است

*اینکه در فلسفه صدرایی مطالبی است که زمینه نقد فلسفه و تحقیر آن را فراهم کرده است را چگونه باید پاسخ داد.

- فلسفه با آزاداندیشی پیوند خورده است، لذا هیچ قسمت از فلسفه صدرایی و غیر صدرایی غیرقابل نقد و بررسی نیست. ضمن اینکه اگر اشکالی در فلسفه پیدا شود که پیدا هم می‌شود، چیزی از ارزش فلسفه کم نمی‌کند. هر فیلسوفی نقاط ضعف و قوتی دارد و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند. از طرف دیگر، نوسازی فلسفه اسلامی و رسیدن به فلسفه‌ای قدرتمندتر از مثلاً فلسفه صدرایی، نه تنها ایرادی ندارد، بلکه حتماً می‌تواند مفید و سازنده باشد.

غربزده‌ها با ستیزه‌گری با فلسفه اسلامی دین را در برابر انواع هجمات فکری بی‌دفاع گذاشته‌اند

*این افراد فلسفه را مظهر غربزدگی هم معرفی می‌کنند.

- اتفاقاً غربزده کسانی هستند که با ستیزه‌گری با فلسفه اسلامی، سپر و شمشیر دینداران را گرفته و دین را در برابر انواع هجمات فکری بی‌دفاع گذاشته‌اند و روشن است که برآیند این بی‌دفاع ماندن، یا سکوت و انفعال در برابر غرب و یا هضم شدن در آن است. لذا توصیه من به دوستان متدین و انقلابی این است که تا می‌توانند از تفکرات شبه‌اخباری که این روزها بعضی در لباس خیرخواهی مطرح می‌کنند دوری کنند و بدانند که اگر فلسفه اسلامی و بزرگانی چون علامه طباطبایی نبودند، در اثر سونامی‌های فکری‌ای که طی سده‌های اخیر علیه دین شکل گرفت، دیگر اثری از اسلام حقیقی و پدیده عظیمی چون انقلاب اسلامی نبود.

]]>
پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار سلیمانی؛ شما با متلاشی ساختن توده سرطانی داعش به بشریت خدمتی بزرگ کردید/حفظ وحدت و هوشیاری نباید فراموش شود 2017-11-22T07:59:44+01:00 2017-11-22T07:59:44+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12231 ذوالفقار بابایی رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش پاسخ دادند.پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به نامه‌ی سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش را به شرح زیر منتشر کرد. بسم الله الرحمن الرحیم سردار پر افتخار اسلام و مجاهد فی سبیل‌الله آقای سرلشکر حاج قاسم سلیمانی دام توفیقه خدای بزرگ را با همه‌ی وجود سپاسگزارم که به مجاهدات فداکارانه رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش پاسخ دادند.پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به نامه‌ی سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش را به شرح زیر منتشر کرد.


بسم الله الرحمن الرحیم

سردار پر افتخار اسلام و مجاهد فی سبیل‌الله آقای سرلشکر حاج قاسم سلیمانی دام توفیقه

خدای بزرگ را با همه‌ی وجود سپاسگزارم که به مجاهدات فداکارانه ی شما و خیل عظیم همکارانتان در سطوح مختلف، برکت عطا فرمود و شجره‌ی خبیثه‌ئی را که به دست طواغیت جهان غرس شده بود، به دست شما بندگان صالح در کشور سوریه و عراق ریشه کن کرد.

این تنها ضربه به گروه ستمگر و روسیاه داعش نبود، ضربه‌ی سخت‌تر به سیاست خباثت‌آلودی بود که ایجاد جنگ داخلی در منطقه و نابودی مقاومت ضدّ صهیونیستی و تضعیف دولتهای مستقل را به وسیله رؤسای شقیّ این گروه گمراه هدف گرفته بود. ضربه بود به دولتهای قبلی و کنونی امریکا و رژیمهای وابسته به آن در این منطقه که این گروه را به وجود آوردند و همه گونه پشتیبانی کردند تا سلطه‌ی نحس خود را در منطقه‌ی غرب آسیا بگسترانند و رژیم غاصب صهیونیست را بر آن مسلط سازند.

شما با متلاشی ساختن این توده ی سرطانی و مهلک نه فقط به کشورهای منطقه و به جهان اسلام بلکه به همه ی ملتها و به بشریت خدمتی بزرگ کردید. این نصرتی الهی و مصداق: و ما رمیتَ اذ رمیت و لکن الله رمی بود که به خاطر مجاهدت شبانه روزی شما و همرزمانتان به شما پاداش داده شد.


اینجانب صمیمانه به شما تبریک میگویم و با این حال تأکید میکنم که از کید دشمن غفلت نشود.

آنهائی که با سرمایه گذاری سنگین این توطئه ی شوم را تدارک دیده بودند آرام نخواهند نشست سعی خواهند کرد آن را در بخشی دیگر از این منطقه و یا به شکلی دیگر دوباره به جریان افکنند.

حفظ انگیزه، حفظ هوشیاری، حفظ وحدت، زدودن هر پسماند خطرناک، کار فرهنگی بصیرت افزا و خلاصه، آمادگی‌های همه جانبه نباید فراموش شود. شما را و همه‌ی برادران مجاهد از کشورهای عراق و سوریه و دیگران را به خدای بزرگ می‌سپارم و به همه‌ی شما سلام و دعا میکنم.

والسلام علیکم و رحمةالله
۳۰ آبانماه ۱۳۹۶
سید علی خامنه ای

گفتنی است، سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز طی نامه‌ای به محضر رهبر انقلاب اسلامی، پایان سیطره شجره خبیثه داعش را اعلام و این پیروزی بزرگ را به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و جهان اسلام تبریک گفته بود.

]]>
برانکو ایوانکوویچ: برای تغییر فوتبال انگلیسی به ایران آمدم/باسوادترین مربی دنیا هستم 2017-11-22T07:59:12+01:00 2017-11-22T07:59:12+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12230 ذوالفقار بابایی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه باسوادترین مربی شاغل دنیاست می گوید برای تغییر سبک انگلیسی فوتبال ایران به اینجا آمده و به خودش نمره عالی می‌دهد برانکو ایوانکوویچ حالا مرد ماندگار سرخ هاست و توانسته یک قهرمانی برای این تیم بیاورد و تیمش در لیگ هفدهم هم مدعی قهرمانی است. با این حال به نظر می رسد این تیم در این دوره کمی نسبت به فصل قبل افت کرده است. البته شاید حضور در جمع چهار تیم برتر آسیا و برگزاری بازیهای پرتعداد توان این تیم را گرفت و مصدومیت و محرومیت چند بازیک سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه باسوادترین مربی شاغل دنیاست می گوید برای تغییر سبک انگلیسی فوتبال ایران به اینجا آمده و به خودش نمره عالی می‌دهد برانکو ایوانکوویچ حالا مرد ماندگار سرخ هاست و توانسته یک قهرمانی برای این تیم بیاورد و تیمش در لیگ هفدهم هم مدعی قهرمانی است. با این حال به نظر می رسد این تیم در این دوره کمی نسبت به فصل قبل افت کرده است.

البته شاید حضور در جمع چهار تیم برتر آسیا و برگزاری بازیهای پرتعداد توان این تیم را گرفت و مصدومیت و محرومیت چند بازیکن هم تا حدودی دست او را بست. با این حال مرد کروات کمتر لب به گلایه و شکایت باز کرد و تنها رو به جلو حرکت کرد و حالا تیمش نزدیک به صدرنشینی است.

او که در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در کادر فنی تیم ملی ایران بود و نتوانست با این تیم به جام جهانی راه پیدا کند، چند سال بعد به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم نشست و به جام جهانی ۲۰۰۶ صعود کرد و در آلمان هم روی نیمکت ایران نشست.

گفتگویی با مرد محبوب سرخ ها را می خوانید:

حدود ۱۵ سال از اولین حضور شما در فوتبال ایران به عنوان مربی تیم ملی می‌گذرد. در طول این مدت عملکرد خودتان را چگونه ارزیابی می کنید.

- برانکو ایوانکوویچ: اینکه بخواهم در مورد عملکرد خودم توضیح بدهم کاری نیست که بخواهم در مورد آن صحبت کنم شاید اگر بخواهم خودم را معرفی کنم باید بگویم در حال حاضر تنها مربی هستم که بالاترین مدرک مربیگری را در فوتبال دنیا دارد البته مربیان دیگری هم هستند که مدرکم را داشته باشند اما بین آنها تنها من مشغول به کار هستم. با سواد ترین مربی شاغل در دنیا هستم.

 هدفم این بود که روند فوتبال مدرن را در ایران دنبال کنم و باعث توسعه این صنعت شوم. در فوتبال ایران سنت قدیمی که انگلیسی بود حاکم بود. این موضوع طبیعی بود چرا که انگلیسی‌ها توپ فوتبال را وارد ایران کرده بودند من می خواهم روند مدرن فوتبال دنیا را جایگزین چنین سیستمی کنم.

* فکر می‌کنید به این هدف هم نزدیک شده اید؟
- نتایج عملکردم در تیم ملی و پرسپولیس نشان می‌دهد که تغییرات را ایجاد کردم. پس باید بگویم راضی هستم البته هنوز آنچه که در ذهنم بود ایجاد نشده است اما هر روز تلاش می‌کنند تا به این هدف برسند. همیشه سعی می کنم بهتر از دیروزم باشم. حتی اگر در اوج باشم باز هم برای بهبود آن تلاش می‌کنم.

* سبک بازی پرسپولیس را همه با سیستم برانکویی معرفی می کنند. خودتان چنین نظری دارید؟
- هدفم ارائه کیفیت بالا در فوتبال است. این تنها موضوعی است که دنبال می کنم.

* مربی خاصی را به عنوان الگو در ذهن خودتان قرار داده اید.
- تقریباً کار همه مربیان دنیا را دنبال می‌کنم. همیشه سراغ تیم های موفق می روم؛ اما اینکه بگویم از گواردیولا و مورینیو الگو برداری می کنم درست نیست. این حرف درست نیست که در طولانی مدت فقط از یک سبک و فلسفه استفاده کنم. فوتبال روز دنیا یعنی بهتر شدن در جهت موفقیت تیمی. فرمولی هم ندارد که شما هر سال آن را تکرار کنید.

* اما شما نشان دادید که در تاکتیک هایی که در نظر می گیرد اصول بسیار پررنگی دارید و حتی حاضر نیستید به هر قیمتی به دروازه حریف برسید.
- من در فوتبال روز دنیا دنبال فلسفه خودم هستم. البته مربیانی هستند که افکاری شبیه به من دارند. مثلاً گواردیولا از سیستم کاملاً هجومی استفاده می‌کند و نتایج خوبی را هم کسب می کند؛ مورینیو هم به عنوان مربی ای که تیم‌هایش محکم بازی می‌کند همراه من است.

* برخی کارشناسان هم می‌گویند برانکو از ضعف فنی فوتبال ایران استفاده می کند و به موفقیت در رده باشگاهی می رسد.
- دوست دارم دوباره حرفم را تکرار کنم. من برای تغییر فوتبال ایرانی که انگلیسی بوده است آمده ام. دلیلی ندارد حالا به این موضوع فکر کنم که سیستم تیم های ایرانی چه ضعف‌هایی دارد.

* نحوه برخورد هواداران فوتبال با مربیگری شما در تیم ملی نسبت به پرسپولیس کاملا متفاوت است. زمانی که سرمربی تیم ملی ایران بودید برای رفتن شما پس از جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان لحظه‌شماری می‌کردند اما حالا خیلی ها نگران رفتن شما از پرسپولیس هستند فکر می کنید چه اتفاقی در برانکو یا هواداران فوتبال ایران افتاده است که چنین برداشتی می‌شود؟
- راستش را بخواهید خوشحالم این را می‌شنوم که هواداران پرسپولیس و فوتبال ایران دوست دارند که من اینجا بمانم. من فکر می کنم طرفداران فوتبال ایران به کار صادقانه و سالم ارزش قائلند. باید قدر این هواداران را بدانم پس وظیفه دارم تجربه خودم را ارائه دهم من با سنت و فرهنگ مردم ایران زندگی کردم. من فکر می کنم آنها خیلی خوب متوجه شدند که برانکو برای تخلیه تجربیاتش در ایران و مدرن کردن فوتبال تلاش کرده است. من با سنت و فرهنگ مردم ایران آمیخته با عشق و احساس است زندگی کردم این بهترین حس است که به یک مربی خارجی داده می شود تا بتوانند نهایت تلاش خود را برای موفقیت تیم ها به خرج دهد.

* اما در زمان تیم ملی چنین چیزی حس نمی شد.
- در زمان تیم ملی هم من احساس می کنم مردم نسبت به شرایط تیم حس خیلی خوبی داشتند و اگر برخی فشارها و اتفاقات نبود همراهی به مراتب بیشتری داشتند. نمی‌خواهم وارد گذاشته شود اما خیلی خوب می‌دانم الان در پرسپولیس می بینند که هرچه ذره ای کوتاهی رخ نمی دهد.

* هنوز مشخص نشده است که تصمیم خود را برای ماندن در پرسپولیس گرفته اید یا نه؟
- هنوز چیزی مشخص نیست من نمی‌توانم در مورد این موضوع به طور قاطعانه صحبت کنم.

* این موضوع ربطی به ماندن یا رفتن آقای طاهری ندارد؟
- با آقای طاهری توانستیم به نتایج خوبی برسیم بدون شک مدیریت بازیکن و مربی سه ضلعی هستند که یک تیم را به موفقیت برساند من همیشه گفتم که پرسپولیس بزرگترین اسم در همین باشگاه است ماندن یا نماندن برانکو چیز مهمی نیست که بخواهیم بگوییم بزرگ تر از نام پرسپولیس است. مشخص است دوست دارم در تیمی که با آن خاطره دارم و به موفقیت های زیادی رسیده ام بازهم باشم.

* اگر تصمیم به رفتن بگیرید چه چیزی را با خودتان از ایران به یادگار می برید.
- عشق را. من در ایران سرد و گرم های روزگار را چشیدم. با مردم این سرزمین زندگی کردم. اگر قرار باشد در چمدانم چیزی بگذارم و برای خانواده‌ام ببرم عشقی است که از مردم ایران گرفتم. خوبی های بی حد و حصری که آنها برای من و موفقیت فوتبال ایران انجام داده اند. فرهنگ غنی ایران و روش زندگی مردمان این سرزمین شما را به عمق انسانیت می برد. من در ایران بهترین خاطره ها را دارم.

* دوست دارید مردم ایران چه چیزی را از شما به یادگار نگه دارند.
- من جوانی ام را در ایران گذاشتم بهترین سالهای عمرم را در تهران بودم. من حداکثر عشقم را در ورزش ایران ارائه دادم. آنها می‌دانند که چقدر دوست شان دارم و من هم خیلی خوب می‌دانم که این ارتباط کاملاً دو طرفه شده است. مردمی که من را خیلی راحت پذیرفتند تا  در صنعت فوتبال فعالیت کنم.

* البته همیشه انتقاداتی هم از برخی رفتارهای برانکو بوده است.
- این انتقادات طبیعی است و باید اتفاقا آنها را گوش داد.

* همین نقدها می گویند که برانکو در مواقع بحرانی مماشات می کند و به همین خاطر تیم هایش در روزهای حساس با افت روبرو می‌شوند.
- ذات مربیگری حضور در بحران هاست. طبیعی است که باید در چنین فضایی کار کرد. این واقعیت را پذیرفتم چون چاره ای جز این ندارم پس باید کار کنم و کار کنم و کارم را در همین بحران‌ها ادامه دهم. هر روز در تیم با انواع و اقسام بحران های مالی و اقتصادی روبرو می شوم. وقتی بازیکن هر روز سراغم می آید و کتم را می‌کشد که پولم چه شد باید بلد باشم با او چگونه رفتار کنم. طبیعی است چنین موضوعاتی می‌تواند مشکل ساز شود. البته مشکلات فوتبال تنها مختص به مساله مالی نیست هر روز و هر روز من باید بابت غلطک خوردن یا نخوردن زمین شوند افکار شخصی بازیکنان و حتی برخی مسائل مدیریتی هم با چالش ها دست و پنجه نرم کنم. هیچ باشگاهی نیست که بحران نداشته باشد.

* مشکلات مالی این فصل پرسپولیس به نظر زیاد است.
- من مخالف این هستم که بگویند تیمی که پولدار است و بهترین زمین و امکانات را دارد بحران ندارد اگر اینطور بود آث میلان می توانست در فصل جدید بهترین نتیجه را بگیرد اما آنها در حال حاضر در رده هفتم هستند. در مورد فوتبال ایران هم همین مساله صدق می‌کند. مثلاً سپاهان و فولاد هرگز مشکل مالی ندارند اما می بینید که با بحران های ناخواسته دیگری هم روبرو می شوند البته من اسم مشکلات را بحران نمی گذارم. بلکه به آنها مسئله می گویم که هنوز جوابشان را پیدا نکرده ایم. پرسپولیس هم مشکلات مالی دارد و نمی توانم آنها را کتمان کنم. این مشکلی است که قطعاً روی کار هر تیمی تاثیر می گذارد. ولی باز هم به آن ها بحران نمی گویند و آن ها را مشکلات می نامم که باید طی کنیم.

* شما به محرومیت مهدی طارمی از سوی فیفا هم بحران نمی گویید؟
- طبیعی است محرومیت بهترین بازیکن دو سال اخیر  پرسپولیس تاثیرات بدی روی روند تیم می گذارد. اما همیشه هم تمام باشگاه های دنیا با اشتباهات ناخواسته روبرو می شوند. همین مثال طارمی را می‌توان خیلی ریز و دقیق مورد بررسی قرار داد باشگاه از کجا باید می‌دانست ۲ قرارداد نوشته یا تنها یک قرار دارد؟ به همین خاطر، طارمی الان محروم شده است و باشگاه هم از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شد. می خواهم بگویم بزرگترین باشگاههای دنیا نظیر اتلتیکو مادرید و رئال و بارسا هم با این مشکلات مواجه می شوند. من می خواهم بیان کنم که اینها عمدی نیست.

* و این محرومیت از نقل و انتقالات دلیلی برای مکث برانکو در بحث تمدید قراردادش است؟
- نمی خواهم در این برهه از زمان، خیلی به موضوع تمدید قرارداد ورود کنم. زمانی که اتفاق افتاد درباره آن به طور کامل صحبت می کنم. اما فقط می خواهم بگویم یک مربی باید راه های رسیدن به موفقیت تیم را بسنجد. نمی تواند با یک لیوان کوچک وارد رودخانه ای شده و به خودش بگوید که من با همین لیوان کوچک، آب رود را کم می کنم تا به درخت ها و مزرعه ها آب بدهم. در حقیقت می خواهم بگویم باید شرایط را بررسی کرد و سپس بهترین راه را انتخاب کرد. من بارها گفته ام و باز هم می گویم که برخی مشکلات غیر فنی، قابل پیش بینی نیست و به همین خاطر صنعت فوتبال را جذاب کرده است.

* شایعاتی نیز مطرح شده بود که شما منتظرید تا روی نیمکت تیم ملی کرواسی در جام جهانی بنشینید و به همین خاطر نه گفته اید؟
- من چند بار برای سرمربیگری تیم ملی کرواسی نامزد شده بودم. حدود ۱۷ سال است که کاندیدای حضور روی نیمکت تیم ملی کرواسی هستم. اما بعضی از مسائل آنظور که باید در کنار هم قرار نگرفت و من نتوانستم در تیم ملی کرواسی باشم. اما یادتان باشد که من ۷ سال مربی تیم ملی بودم. من مدال جام جهانی ۱۹۹۸ را دارم. تمام این رویاها را گذرانده ام. پس خیلی منتظر نبودم که سرمربی کرواسی شوم.

* یعنی به عنوان یک کروات، دوست نداشتید سرمربی تیم ملی کشورتان شوید؟
- البته که حس خوبی می تواند باشد. اما اینگونه نبوده است که خیلی بخواهم خودم را به آب و آتش بزنم. تیم ملی کرواسی همیشه بهترین مربیان را داشته است و به عنوان یک کروات، همیشه آرزو می کنم که تیم ملی کشورم در جام جهانی بهترین نتایج را بگیرد.

* فکر می کنید با دالیچ این اتفاق در جام جهانی روسیه رخ دهد؟
- او یکی از بهترین رفقایم است که بازیکن خودم بوده است. من خودم به او گفتم مربی شو. حالا برایش بهترین آرزوها را دارم.

* برنامه ریزی تیم ملی فوتبال ایران را برای موفقیت در جام جهانی چطور ارزیابی می کنید؟
- تیم ملی برای هر کشوری بسار مهم است. ایتالیا را ببینید که وقتی به جام جهانی نرسیده با چه بحران ملی و اجتماعی روبرو شده است. مردمان ایتالیا بی نهایت ناراحت هستند. پس طبیعی است تیم ملی در اولویت باید باشد تا بهترین نتایج را در این رقابت ها بگیرد. خودم طعم این روزها که هدایت تیم های ملی را بر عهده داشته ام چشیدم و می دانم که کار بسیار بزرگی است و باید بسیاری از انتقادات را برآورده کرد. خودم به طور کامل یادم می آید که چقدر در آن برهه با سختی ها کار می کردم.  حالا نمی خواهم با گفتن خاطرات گذشته، مسیر مصاحبه را عوض کنم و به آن ها هم اشاره نمیکنم. اما بهتر است این را بگویم که هر فردی که در راس کادر فنی قرار می گیرد ایده های خاص خودش را دارد و تمام ارکان فوتبالی باید تلاش کنند تا آنها برآورده شود.

* شما فصل گذشته انتقادات زیادی به برنامه ریزی های کی روش داشتید اما امسال خیلی آرام تر برخورد می کنید و مشکلاتتان را در این زمینه بروز نمی دهید.
- من نمی خواهم در کار آماده سازی تیم ملی دخالت کنم. در حال حاضر هیچ چیزی مهم تر از موفقیت تیم ملی در جام جهانی نیست. باید با برنامه ای که وجود دارد کار کنیم و صحبت درباره اینکه من سکوت می کنم یا نه درست نیست. این برنامه موجود است و باید با همین روش، تیمم را آماده کنم و بازی های فشرده ای را هم انجام دهم. پس صحبت درباره اتفاقات دیگر زیاد جالب نخواهد بود.

* اگر کی روش در همین نشست حضور داشت به ایشان چه چیزی از تجریبات خود می گفت؟
- من به سوالاتی که فضاسازی و تصویرسازی شده باشد پاسخ نمی دهم. اینکه اگر کی روش اینجا بود من به او چه می گفتم، واژه های بعیدی است که من با آنها زندگی نمی کنم. من با واقعیت ها جلو می روم.

* فکر می کنید با کیروش در جام جهانی موفق خواهیم شد؟
- تیم ملی ایران چشم اندازه فوق العاده ای دارد. به جام جهانی رفته است و نشان داد کیفیت دارد. من این تیم را با استرالیا یا کره مقایسه می کنم که در مسیر افول قرار گرفته اند اما ایران در یک قرعه خیلی سخت می افتد و نتایح خیلی خوبی می گیرد اما رقبایش نظیر ژاپن و عربستان، نتایج چندان خوبی نمی گیرند. ایران تنها تیم ملی آسیایی است که روند صعودی داشته است. قطعا می تواند نتایج خیلی خوبی بگیرد. البته کسب نتایج درخشان به عواملی نظیر قرعه کشی جام جهانی هم بستگی دارد. با تمام فضای قلبم برای موفقیت تیم ملی ایران دعا می کنم.

* کارشناسان فوتبال می گویند حضور مربیان صاحب سبک خارجی سبب شده است تا فوتبال ایران در رده باشگاهی و ملی، عملکرد خوبی داشته باشد.
- تبادل دانش در صنعت فوتبال بسیار مهم است. ما از اروپا آمده ایم و فرصت داشتیم که با مربیان مختلف روبرو شویم. امکان تحصیل فوتبال را بصورت آکادمیک داشته ایم که متاسفانه مربیان آسیایی نداشته اند. مثلا باید بگویم که رشته فوتبال بیش از ۶۰ سال است که در مقطع فوق دیپلم تدریس می شود. از همان زمان هم فوتبال حرفه ای وارد کرواسی شده بود. یعنی زمانی که در ایران، فوتبال خاصی وچود نداشت ما کارهای آکادمیک را آغاز کرده بودیم. پس طبیعی است این آموزش، نیاز به زمان دارد.

* شما فکر می کنید مربیان ایرانی و آسیایی با فقر علمی روبرو هستند؟
- نسل جدید مربیان ایرانی نظیر دایی، گل محمدی، فرکی و منصوریان بهتر از گذشته هستند. طبیعی است به ایران می آییم تا آموزش هایی را بدهیم. مربیان فعلی ایرانی نیز روز به روز بهتر می شوند. مربیان جوان ایرانی کاملا آموزش دیده حرکت می کنند و بهتر می شوند. دنیای امروز فوتبال،  تنها و تنها دنیای انتقال تجربیات  وعلم  فوتبال است. من می خواهم مثالی را از مربیان و باشگاه های کرواسی بزنم.

فصل گذشته سه تیم بالای جدولی کرواسی به نام های دینامو زاگرب، هایدوک و ریه کا از مربیان خارجی بهره بردند و قدرت خودشان را به رخ فوتبال کرواسی کشاندند. از طرفی شما می بینید که مربیان کروات دیگری در جهان توانسته اند نتایج بسیار درخشانی کسب کنند. مندر ایران تیمم را قهرمان کردم. دالیچ و مامیچ در امارات توانست بهرتین نتایج را بگیرد. تودور با گالاتاسرای قهرمان ترکیه است. در بلژیک هم لکو توانست تیمش را قهرمان کند. در لهستان هم همینطور. در بوندسلیگا هم نماینده داریم.

در واقع مربیان کرواسی در جهان گل کاشتند اما در لیگ خودشان مربیان کشورهای دیگر توانستند نتیجه بگیرند. اینها تنها یک معنی می دهد که فوتبال روز دنیا می خواهد که تبادل دانش باید داشت.

* خیلی از مربیان روز دنیا معمولا در شرایطی که مغزشان دیگر جواب نمی هد تا موفقیت تیمشان را در طول زمان بازی رقم بزنند کارها را به یک بازیکن قدرت رهبری بالایی دارد می اندازند. شما هم در پرسپولیس چنین تجربه ای داشته اید؟
- یکی از مهم ترین مساله ها در شکل دهی تیم، همین انتخاب رهبر است. باید فردی را بین  بازیکنان تیمتان پیدا کنید تا بتواند ایده های مربی را تمام و کمال در زمین بازی پیاده کند. ماسکرانو در بارسا و آرژانتین  همین کار را می کند. شاید خیلی ها به مسی که نامدارتر است توجه کنند اما بازیکنی نظیر او و بوسکتس هستند و می توانند  تیم را رهبری کنند. در رئال هم ماکله له در زمانی که زیدان در همان تیم بود توانست رهبری بسیار خوبی روی تیم داشته باشد. افت رئال در آن برهه زمانی با رفتن این بازیکن رخ داد. من هم چنین بازیکنانی را داشته ام. در تیم ملی بازیکنانی نظیر علی دایی و علی کریمی و یحیی گل محمدی این کار را می کردند. آنها رهبران خیلی قوی بودند. در پرسپولیس هم چنین بازیکنانی را دارم که حالا نمی خواهم اسمی از فرد خاصی ببرم.

* درباره بحث های اخیر پیش آمده توسط علی کریمی درباره فساد فوتبالی در ایران چه نظری دارید؟
- فوتبال در بین سه تجارت بزرگ دنیا قرار دارد. رقم بسیار بزرگی در حال گردش در همین فوتبال است. بلاتر را چطور برداشتند؟ یا نفر اول یوفا را به چه دلیل برکنار کردند؟ تنها و تنها به خاطر فساد مالی بوده است. این مشکل همه جا هست. اینکه در فوتبال ایران هست یا نیست را ورود نمی کنم. مهم تلاشی است که برای کاهش این فساد می شود. در آلمان چندین سال پیش یکی از بزرگترین مافیای شرط بندی را که قضات، مربیان و بازیکنان حضور داشتند دستگیر کردند. پس باید پذیرفت که باید در راستای کاهش این فسادهای مدیریتی و مالی در ارکان فوتبال ملی و بین المللی باید تلاش کرد.

* از شما ممنویم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید. صحبت خاصی باقی نمانده است؟
- می خواستم بار دیگر بابت زلزله کرمانشاه به مردم این استان تسلیت عرض کنم. بدانند که به عنوان یک همنوع و کسی که مربی پرسپولیس است دستشان را به گرمی می‌فشارم و خودم را در کنار آنها می بینم.

]]>
دبیرکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: حمایت همه جانبه آمریکا، اسرائیل و عربستان از داعش ناکام ماند 2017-11-22T07:58:19+01:00 2017-11-22T07:58:19+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12229 ذوالفقار بابایی دبیرکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با به اینکه حمایت همه جانبه آمریکا، اسرائیل و عربستان از داعش ناکام ماند، گفت: سردار سلیمانی نقش تعیین کننده ای در جنگ علیه داعش داشت.محمد ابراهیم رضایی در گفتگو با قم فردا،با اشاره به نامه سردار سلیمانی به مقام معظم رهبری در خصوص پیروزی کامل بر داعش، اظهار داشت: داعش زائده یک اتحاد آمریکایی صهیونیستی و ارتجاع عرب است که با پشتوانه فرهنگ افراطی وهابیت توانست ظرفیت و جمعیت کثیری را برای این توطئه به حرکت در بیاورد. وی به ا دبیرکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با به اینکه حمایت همه جانبه آمریکا، اسرائیل و عربستان از داعش ناکام ماند، گفت: سردار سلیمانی نقش تعیین کننده ای در جنگ علیه داعش داشت.محمد ابراهیم رضایی در گفتگو با قم فردا،با اشاره به نامه سردار سلیمانی به مقام معظم رهبری در خصوص پیروزی کامل بر داعش، اظهار داشت: داعش زائده یک اتحاد آمریکایی صهیونیستی و ارتجاع عرب است که با پشتوانه فرهنگ افراطی وهابیت توانست ظرفیت و جمعیت کثیری را برای این توطئه به حرکت در بیاورد.

وی به اقدامات شوم و جنایتکارانه این جریان تروریستی اشاره کرد و بیان داشت:  این گروهک خسارات سنگینی را به سوریه، لبنان و عراق وارد کرد و در نهایت هلاک شد.

رضایی جمهوری اسلامی ایران را هدف اصلی این جریان عنوان کرد و افزود: آنها برای اینکه محور مقاومت را درگیر و زمین گیر کنند و در گام بعدی به ایران برسند چنین جنگی را که می توان گفت جنگ بین المللی بود علیه محور مقامت آغاز کردند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیروز نهایی محور مقاومت بر داعش را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: امروز با اتحاد و انسجامی که مسئولین ، سران کشورها ، رزمندگان و مجاهدان کشورهای مختلف داشتند، این پیروزی حاصل شد.

وی افزود: امروز در منطقه با محوریت جمهوری اسلامی و شخص فرمانده سپاه قدس سردار قاسم سلیمانی توانستیم چنین حماسه ای را خلق کنیم و پیروزی عظیمی را برای ملت بزرگ ایران، سوریه و عراق که باعث افتخار همه است به ارمغان بیاوریم.

رضایی با اشاره به اینکه امروز پایان کار داعش را سردار سلیمانی به محضر مقام معظم رهبری اعلام کردند، گفت: با این پیروزی همه ملت ها به خصوص ملت های محور های مقاومت خوشحال هستند.

وی عنوان داشت: آمریکا، اسرائیل و عربستان به صورت علنی و در  پشت صحنه هم انگلیسی ها از داعش در تمام عرصه ها  حمایت می کردند که در نهایت ناکام ماندند.


]]>
یک کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با دانا: شکست داعش ، شکست تروریست های 80 کشور دنیا بود/ نگرانی آمریکا و صهیونیست ها از پایان داعش در منطقه 2017-11-22T07:57:37+01:00 2017-11-22T07:57:37+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12228 ذوالفقار بابایی کارشناس مسائل بین الملل گفت: اقدامات پایه‌ای و تبلیغاتی در کنار به کارگیری یک دیپلماسی عمومی در منطقه و به کارگیری رسانه ها و جراید برای نشان دادن عمق فاجعه داعش در منطقه می تواند به جلوگیری از گسترش تفکر داعش در منطقه کمک کند.در خصوص پایان داعش در منطقه گفت: آنچه که مسلم است تشکیلات سازمان یافته‌ای که در آسیا و آفریقا فعال بود و تا مناطقی از اروپا و آمریکا دامنه فعالیت های خود را گسترش داده بود امروز دیگر وجود ندارد. وی عنوان کرد: آنچه که ممکن است از این تشکیلات باقی مانده باشد، ا کارشناس مسائل بین الملل گفت: اقدامات پایه‌ای و تبلیغاتی در کنار به کارگیری یک دیپلماسی عمومی در منطقه و به کارگیری رسانه ها و جراید برای نشان دادن عمق فاجعه داعش در منطقه می تواند به جلوگیری از گسترش تفکر داعش در منطقه کمک کند.در خصوص پایان داعش در منطقه گفت: آنچه که مسلم است تشکیلات سازمان یافته‌ای که در آسیا و آفریقا فعال بود و تا مناطقی از اروپا و آمریکا دامنه فعالیت های خود را گسترش داده بود امروز دیگر وجود ندارد.

وی عنوان کرد: آنچه که ممکن است از این تشکیلات باقی مانده باشد، افراد و گروهک های کوچکی است که ممکن است دوباره گرد هم جمع شوند و فعالیت های کوچکی را در کشورهای خود و یا منطقه انجام دهند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه داعشی که در سوریه و عراق شکست خورد از 80 کشور دنیا جمع شده بود گفت: بسیاری از این افراد کشته شده و بسیاری دیگر نیز با از بین رفتن این تشکیلات انگیزه های خود را برای مبارزه از دست می دهند چرا که حمایت مالی از آنها نمی شود. اما برخی هم به کشورهای خود بازگشته تا در شرایط مناسب دوباره فعالیت های خود را از سر بگیرند.

قناد ضمن بیان اینکه آنچه که منجر به شکست داعش شد مجاهدت های زیاد در کنار مسدود شدن راه های ارتباطی آنها برای دریافت اسلحه بود گفت: به دلیل چرخش 180 درجه ای ترکیه از مواضع خود در قبال داعش و همکاری با ایران و روسیه برای بستن راه های ارتباطی تروریست ها رسوایی زیادی برای داعش به وجود آمد و این گروهک تروریستی شکست سنگینی خورد به شکلی که دیگر امید به روی پا ماندن آنها نیست.

وی همچنین گفت: در حال حاضر تنها آمریکایی ها و صهیونیست ها به دنبال احیای داعش در منطقه هستند و البته عربستان سعودی هم اگر فرصت حمایت پیدا کند، این گروه های تروریستی را تقویت می‌کند اما در حال حاضر افقی برای ادامه فعالیت اعضای باقی مانده داعش در منطقه و دنیا وجود ندارد چرا که این گروه مورد خشم بین المللی قرار گرفته است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: اقدامات پایه‌ای و تبلیغاتی در کنار به کارگیری یک دیپلماسی عمومی در منطقه و به کارگیری رسانه‌ها و جراید برای نشان دادن عمق فاجعه داعش در منطقه می‌تواند به جلوگیری از گسترش تفکر داعش در منطقه کمک کند.

قناد با اشاره به ضرر و زیانی که داعش به جهان اسلام وارد کرد گفت: ادامه یارگیری داعش از این به بعد از میان جهان اسلام خواهد بود و کسانی که جذب آنها می شوند جوانانی هستند که علاقه مند به احیای اسلام هستند اما مصادیق را اشتباه می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه مستند سازی درباره جنایات داعش اهمیت زیادی دارد گفت: باید فاصله داعش با جهان اسلام برای همگان مشخص شود تا نه تنها جلوی اسلام ستیزی گرفته شود، بلکه جلوی جذب نیرو توسط بازمانده های این گروهک هم گرفته شود.

این کارشناس مسائل بین الملل عنوان کرد: به لحاظ سیاسی هم کشورهای اسلامی باید آنچه که مربوط به فرهنگ و اشاعه اسلام می شود را در دستور کار خود قرار داده و دولت های حامی گروه های تروریستی باید دست از حمایت این گروه ها بردارند که البته اگر به این حمایت ها ادامه دهند باید به جهان اسلام شناسانده شوند.

قناد با اشاره به خوشحالی مردم منطقه از پایان داعش اظهار داشت: طی هفته های گذشته و با آزادسازی هر بخش از دست داعش جشن های عراق و سوریه در این مناطق برگزار شده است؛ امروز مردم لبنان و ایران جشن پایان داعش را به صورت عمومی برگزار می کنند.

]]>
من با یکایک دل‌های داغدار شما همدردم/ مسئولین تلاش کردند اما من قانع نیستم/ شما مردانگی، استقامت و پهلوانی خودتان را در دوران جنگ تحمیلی نشان دادید؛ امروز هم نشان دادید 2017-11-21T07:55:18+01:00 2017-11-21T07:55:18+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12227 ذوالفقار بابایی رهبر انقلاب در جمع مردم استان کرمانشان بیان داشتند: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم. دوست داشتم در وقت بهتری در جمع مردم شما حاضر می شدیم. انا؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین ساعات صبح امروز (دوشنبه) برای بازدید از مناطق زلزله‌زده به صورت سرزده وارد کرمانشاه شدند. رهبر انقلاب اسلامی ابتدا در شهر سرپل ذهاب حضور یافتند و از مناطق خسارت‌دیده بازدید کردند. ایشان سپس در جمع مردم داغدار و مصیبت‌زده
رهبر انقلاب در جمع مردم استان کرمانشان بیان داشتند: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم. دوست داشتم در وقت بهتری در جمع مردم شما حاضر می شدیم.

انا؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین ساعات صبح امروز (دوشنبه) برای بازدید از مناطق زلزله‌زده به صورت سرزده وارد کرمانشاه شدند.

رهبر انقلاب اسلامی ابتدا در شهر سرپل ذهاب حضور یافتند و از مناطق خسارت‌دیده بازدید کردند.

ایشان سپس در جمع مردم داغدار و مصیبت‌زده سرپل ذهاب حاضر شدند و دقایقی در جمع آنان سخنرانی کردند.

رهبرانقلاب: مردم ایران خودشان را مدیون کرمانشاه میدانند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مردم گفتند: بسیار مایل بودم که در زمان شادی دلها و خرمی زندگی به شهر شما مردم مهربان و باوفا بیایم نه در شرایطی که دچار غم و بلا و چنین مصیبت شدیدی هستید.

 

رهبر انقلاب اسلامی با ابراز همدردی با یکایک دلهای داغدار در شهرها و روستاهای آسیب‌دیده، افزودند: با غم شما، دلهای ما پر از غم و افکار ما نیز گرفتار شد.

ایشان با اشاره به مقاومت و ایثار و ایستادگی مردم استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کردند: این اولین باری نیست که شهر شما مردم صبور و مهربان و شهرهای اطراف آن دچار چنین مشکلاتی شده است بلکه شما در دوران جنگ تحمیلی نیز محکم و استوار، مردانگی و استقامت و پهلوانی خود را در مقابل درد و رنج ها نشان دادید و امروز نیز نشان خواهید داد.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: انسان‌های بزرگ و دلاور در مقابل حوادث می‌ایستند و آن حوادث را مغلوب اراده خود می‌کنند، بنابراین اگر چه زلزله، بلا و مصیبت بزرگی است که با ویرانی، همه را داغدار و مصیبت‌زده می‌کند اما همین زلزله در اثر ایستادگی مردم و تلاش آنان برای تجدید حیات و آبادانی و عمران می‌تواند به یک نعمت تبدیل شود.


رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه می‌توان با ایستادگی در مقابل مشکلات و بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم ملت در مقابل بلایای طبیعی و تحمیلی ایستادگی کرد، افزودند: این حادثه، ملت ایران را به حرکت در آورد و مردم در همه نقاط کشور، با احساس اینکه دلشان در کرمانشاه است و به کرمانشاه مدیونند، به قدر وسع و توان خود به وظیفه کمک‌رسانی عمل کردند.


ایشان افزودند: مسئولان بویژه در برخی بخش‌ها در این حادثه خوش درخشیدند و کار و تلاش کردند و در همان ساعات اول حادثه، ارتش در شهرها و سپاه در روستاها با حضور موثر، به یاری افرادِ زیرِ آوارمانده شتافتند اما من به این حد از تلاش‌ها قانع نیستم بنابراین مسئولان بخش‌های مختلف باید تلاش و مجاهدت خود را مضاعف کنند.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مردم را به تلاش برای آباد ساختن منطقه و رقم زدن روزگاری بهتر فرا خواندند و خطاب به آنان گفتند: چشم امید را به نیرو، تلاش و قدرت خود معطوف کنید و با تکیه به غیرت خدادادی، زندگی شاد و باطراوتی بسازید.


برنامه بازدید رهبر انقلاب اسلامی از برخی بخش‌های آسیب‌دیده دیگر از حادثه زلزله در سرپل ذهاب ادامه دارد و اخبار و تصاویر تکمیلی از این بازدیدها متعاقباً منتشر خواهد شد.

محور های سخنان رهبر انقلاب، در روستای زلزله‌زده کوئیک

رهبر انقلاب اسلامی پس از سخنرانی در جمع مردم سرپل ذهاب عازم روستاهای زلزله‌زده‌ی استان کرمانشاه شدند.

ایشان با حضور در چادرهای اسکان زلزله‌زدگان در روستای کوئیک، از نزدیک در جریان مسائل مردم زلزله‌زده قرار گرفتند.

محور های سخنان رهبر انقلاب، در روستای زلزله‌زده کوئیک را در ادامه می خوانید:

ان‌شاءالله خدا بر دلهای شما آرامش و صبر و سکینه‌ی خودش را نازل کند.

مشکلات شما زیاد است؛ قبل از زلزله هم زیاد بوده، زلزله هم به اینها افزوده.

امیدواریم ان‌شاءالله این زلزله بهانه‌ای بشود برای اینکه مشکلات این روستا و روستاهای پیرامون و منطقه‌ی کرمانشاه، تخفیف پیدا کند. ما این امید را داریم و امیدواریم ان‌شاءالله این کار بشود.

من به مسئولین از ساعت اول روز دائماً سفارش کردم و کارهای خوبی هم انجام گرفته؛ هم نیروهای مسلح هم غیر نیروهای مسلح کارهای خوبی انجام دادند. باز هم سفارش می‌کنم و ان‌شاءالله امیدوارم که کارهای بهتری انجام بگیرد و بخش مهمی از مشکلات شما ان‌شاءالله برطرف بشود.

از اینکه شما جوانهای مؤمن و بانشاط و پرهیجان و پراحساس را در اینجا زیارت کردم خوشحالم.

]]>
وزیر نفت برای پاسخ به سوالات نمایندگان فردا به مجلس می رود/طرح سوال در خصوص بدعهدی شرکت توتال فرانسه است 2017-11-21T07:54:57+01:00 2017-11-21T07:54:57+01:00 tag:http://shohadayedezavar.mihanblog.com/post/12226 ذوالفقار بابایی نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اعلام این خبر که فردا وزیر نفت در جلسه کمیسیون عمران شرکت می کند گفت: هفته گدشته برخی از نمایندگان از وزیر نفت در خصوص بدعهدی شرکت توتال طرح سوال کردند و قرار شد که وزیر برای پاسخگویی در مجلس حاضر شود.   با اعلام این خبر که فردا وزیر نفت در جلسه کمیسیون عمران شرکت می کند گفت: هفته گذشته برخی از نمایندگان از وزیر نفت در خصوص بدعهدی شرکت توتال طرح سوال کردند و قرار شد که وزیر برای پاسخگویی در مج
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اعلام این خبر که فردا وزیر نفت در جلسه کمیسیون عمران شرکت می کند گفت: هفته گدشته برخی از نمایندگان از وزیر نفت در خصوص بدعهدی شرکت توتال طرح سوال کردند و قرار شد که وزیر برای پاسخگویی در مجلس حاضر شود.

  با اعلام این خبر که فردا وزیر نفت در جلسه کمیسیون عمران شرکت می کند گفت: هفته گذشته برخی از نمایندگان از وزیر نفت در خصوص بدعهدی شرکت توتال طرح سوال کردند و قرار شد که وزیر برای پاسخگویی در مجلس حاضر شود.

 

وی ادامه داد: به همین جهت فردا سه شنبه اقای زنگنه برای توضیح در این خصوص در جلسه کمیسیون انرژی مجلس حضور پیدا می کند تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

 

چندی پیش خبرگزاری رویترز اعلام کرد: پاتریک پویان مدیرعامل شرکت توتال ،تصمیم کنگره آمریکا مبنی بر وضع مجدد تحریم ها علیه ایران را خطری برای پروژه توسعه بخش فراساحلی فاز 11 پارس جنوبی دانسته و گفته اگر توتال بر اساس قانون ملزم به خروج از ایران شود، از این کشور خارج خواهد شد.

بنابراین سوالات نمایندگان از وزیر نفت در این خصوص است که در زمان تحریم ایا شرکت توتال بر سر عهدو قرارداد خود با ایران خواهد ماند یا خیر ؟ آیا تمهیداتی برای خروج و بدعهدی این شرکت در نظر گرفته شده است یا خیر؟

]]>